Zelené raidové pole

Zelené raidové pole
« kdy: 16. 08. 2010, 16:30:55 »
Dobry den,

je to uz nejaky patek, co resim domaci file server. V tomto odvetvi zatim stale sbiram informace jak o HW, ktery vybrat, tak o SW, ktery pouzit.
Potreboval bych poradit s vyberem pevnych disku. Nechci kupovat drahe, do raidu urcene disky, ale chtel bych nejaky levnejsi green power disk.

Nabizi se mi:

Samsung EcoGre​en F3 ​- 2TB
WD AV​-GP ​- 2TB
WD Caviar Green ​(WD20EARS​)
Seagate Barracu​da LP ​- 2TB

Mate nekdo zkusenosti s temito disky v poli? Kdyz procitam ruzne diskuze na toto tema, tak nekdo pise: "Ano, daji se pouzit, ale se zapnutim funkce TLER u disku od WD." Nekdo primo pise, ze je to blbost. Popripade napiste i ty funkce ktere vypnout ci zapnout. Popr. co jak nastavit.

Dalsi info o serveru: Chci pouzit debian s mdadm utilitou. Disky budou nakofigurovany do RAID5
HW: neni to konecna faze, ale predbezne jsem vybral toto.
Asus M4A78L-M LE - AMD 760G
AMD Sempron LE-140 (SDX140HBGQBOX) BOX
Kingston Value 1GB DDR2 800 (KVR800D2N5/1G)
5x disk

Predem dekuji za rady.


Sten

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #1 kdy: 16. 08. 2010, 17:21:30 »
Disky do RAIDu stojí většinou stejně jako desktopové disky a liší se tím, že jsou více optimalizovány na dlouhé běhy a méně na časté starty

Samsung bych nedoporučoval, podle mých zkušeností nepatří mezi stabilní disky

Seagate už není, co býval, Barracuda LP trpí click of death, takže ty disky moc nedodporučuji. Na starém počítači mám Barracudy ES, běží už tři roky téměř bez přestávky, teploty vzduchu v rozmezí 0℃ až 50℃ (drsné prostředí garáže) a disky jsou bez problému (žádné SMART chyby, autokontrola RAIDu vždy úspěšná). Barracuda ES.2 měla v té době firmware bug, který mohl rozbít RAID pole, ale je již opraven

WD Caviar Green mám momentálně doma v jiném poli a je to zatím (půl roku stálého běhu) stabilní (žádné SMART chyby, autokontrola RAIDu vždy úspěšná)

Žádné změny nastavení jsem neprováděl (s výjimkou vypnutí stand by) a pochybuji, že to k něčemu je, ty disky jsou velmi dobře nastavené už z výroby

motyq

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #2 kdy: 16. 08. 2010, 18:26:21 »
jen se zeptam - kolik vam to "zere"
Mam doma policko z 4 disku 500GB, nejake samsung spinpoint (rok bez vypadku), asus deska a celeron 430 na 1.8GHz a zere mi to 76W - zda se mi to celkem dost.
Napadlo me v dobe necinosti disky nejakym zpusobem usinat, ale neprisel jsem na to jak jednoduse toto provest.

alfi

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #3 kdy: 16. 08. 2010, 18:52:21 »
> chtel bych nejaky levnejsi green power disk
> 5x disk

tohle jde dohromady? viz pak taky komentář od motyq
> zere mi to 76W - zda se mi to celkem dost.

nevím, co od toho pole potřebujete, ale 2 disky by měly stačit :) pokud jeden odejde, dá se nahradit.. pokud odejdou oba najednou (místnost vyhoří, veškerou elektroniku zruší blesk, vyplaví voda.. poslední dobou celkem aktuální :-( ) stejně o data přijdete. a pokud to moc vadí, stejně musíte zálohovat i na fyzicky jinou lokalitu (s druhým/třetím diskem a tlustým kabelem).

2,5" disky by měly jít úplně vypnout a z notebooků jsou na to zvyklé, u 3,5" se vypínání pokud vím moc nedoporučuje a využívá se spíš jen snížení otáček a tím i spotřeby (viz např. http://www.google.cz/#hl=cs&q=hdd+spindown&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=bc405543595cbcca). zvládnout vypínání by měla většina disků už od časů 386/486, jen je třeba občas hledat a zkoušet, od výrobců jsou na to často různé utility, některé jen pro widle.

Sten

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #4 kdy: 16. 08. 2010, 19:02:04 »
Těch Seagate Barracud mám celkem 12 (v RAID-6), spotřebu přesnou nevím, ale pohybuje se kolem 100 až 150 W při provozu (dle UPSky), což považuji za přijatelné

U toho druhého počítače (4×WD Caviar Green) jsem spotřebu neměřil vůbec


Kit

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #5 kdy: 16. 08. 2010, 19:29:12 »
na 1.8GHz a zere mi to 76W - zda se mi to celkem dost.
Napadlo me v dobe necinosti disky nejakym zpusobem usinat, ale neprisel jsem na to jak jednoduse toto provest.
Na snížení odběru se dá výhodně využít nějaká deska s Atomem. Pokud chci ještě nižší spotřebu, použiji 2,5" disky. Stejně je to hodně, když mi desktop s jedním HDD bere 35W při plné zátěži.

Pro další snížení odběru se dá využít i celkové vypínání a Wake on LAN.

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #6 kdy: 16. 08. 2010, 22:04:43 »
To Alfi:

>> chtel bych nejaky levnejsi green power disk
>> 5x disk

>tohle jde dohromady?

No je pravda, ze jsem to nenapsal uplne nejlepe.  Melo by to byt: Chtel bych nejaky levnejsi disk, takze nejaky GP disk.
Do zacatku chci 5 disku. Dohromady je to dost, ale chci vetsi pole.

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #7 kdy: 16. 08. 2010, 22:10:15 »
Těch Seagate Barracud mám celkem 12 (v RAID-6), spotřebu přesnou nevím, ale pohybuje se kolem 100 až 150 W při provozu (dle UPSky), což považuji za přijatelné

U toho druhého počítače (4×WD Caviar Green) jsem spotřebu neměřil vůbec

Mohl bys napsat konfiguraci serveru? Jaky pouzivas radic, OS, rozsiritenost pole?

Sten

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #8 kdy: 17. 08. 2010, 09:51:55 »
Mohl bys napsat konfiguraci serveru? Jaky pouzivas radic, OS, rozsiritenost pole?

Řadič: na desce jsou 4 SATA porty, potom tam mám dva řadiče Promise TX4 v PCI (2×4 SATA porty, NENÍ hotplug). Disky jsou ve čtyřech SATA backplanech od Chieftecu (poskytuje uchycení a chlazení)

OS: Debian Lenny

Rozšiřitelnost pole? RAIDové pole se (kromě mirroru) většinou nerozšiřuje. Tedy Linux to umí, ale je lepší to nedělat, je to extrémně nebezpečné (trvá to velmi dlouho, takže ani UPSka nezajistí, že nevypadne proud)

daniel

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #9 kdy: 17. 08. 2010, 13:38:33 »
Rozsireni raidoveho pole je nebezpecna operace jen v prvnich sekundach - kdyz se prepise tech 256kB, pak dale se to uz umi navazat :) Rozsiroval jsem pole celkem 4x, ze 4 disku na celkem 8. Co je spis nevyhoda je, ze pri ext3 je to pak silene pomale, protoze ta "ext3 optimalizace pro raid" (parametr u mkfs) uz neplati pro vetsi pocet disku.. u ext4 by to melo byt pak uz bez problemu (mkfs nema parametr poskytujici napovedu o nizsi vrstve)

trubicoid2

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #10 kdy: 17. 08. 2010, 16:16:07 »
no pak je tu problem s http://en.wikipedia.org/wiki/Time-Limited_Error_Recovery

moje stary Green WD 1TB to umeli zapnout pomoci WDTLER, ale novy to naschval neumi, aby lidi kupovali drazsi RAID edition :(

takze kdyz jsem upgradoval, tak jsem koupil 4x Samsung SpinPoint F3 2TB a s tim jsem spokojen, tam by to melo jit zapnout upravenou verzi smartctl:

http://www.csc.liv.ac.uk/~greg/projects/erc

jinak jsem predtim mel ty tri disky na jednom radici Promise TX4 PCI, jak tu nekdo jiz psal, ale PCI pak nestiha, protoze ma limit 130MB/s a tri disky by jely i treba 300MB/s, podle disku samozrejme

ted mam AHCI integrovany 6x SATA v desce a to stiha

trubicoid2

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #11 kdy: 17. 08. 2010, 16:18:10 »

trubicoid2

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #12 kdy: 17. 08. 2010, 16:19:41 »
a je na tobe, jestli to budes chtit zapnout, nebo ne;

na tech 3xWD mi to obcas (jednou za mesic?) vyhodilo jeden disk z RAID5 pole, ze je nemocnej, ale nebyl, kdyz jsem zapnul TLER, tak to prestalo delat

motyq

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #13 kdy: 17. 08. 2010, 16:46:17 »
dejme tomu, ze hw mame vyresen ;) jak jeste docilit co nejmensi spotreby? Pouzivam "NAS" jako dhcp/dns/dvb-s streaming server a tedy nutnost mit zapnute disky je tak maximalne kdyz se nekdo kouka na film/televizi. Ale resit nejak wakeonlan ve chvili kdy figuruje stroj i jako dhcp je trosku nehezke.
Ma nekdo vyzkousen spindown v swraidu?
Jeste k tomu atomu jak tu nekdo zminil - stihne atom deska ukocirovat sdileni dat z 4xhdd po gigabitove siti?
S tim aktualnim celeronem pres sambu vytahnu kolem 35MB/s, tedy na vetsinu HD filmu/ripu to staci.
Nebude ten atom mit uz problem?
a jeste me napadlo - deska s atomem, ktera by mela 2xpciexpress 8x asi neni (na 2x dvb-s dvoutunerove karty)

trubicoid2

Re: Zelené raidové pole
« Odpověď #14 kdy: 17. 08. 2010, 17:02:22 »
no ty Samsungy jdou samy od sebe do nizke spotreby po nejake dobe, projevi se to tak, ze potom citim asi 0.5s prodlevu

jinak neni problem udelat rucne hdparm -Y /dev/sda, ne? raid to nerozbije, kdyz na nej bude pristup, tak si ho sam roztoci, hdparm -S nevim jestli funguje, zkusim, jeste byl jakysi spindown daemon, ten se zdalo, ze funguje lip http://code.google.com/p/spindown/

a ja mam phenom 4x3GHz, pred upgradem jsem mel athlon 2x2.5GHz, celeron predtim moc nezvladal sifrovani, coz mi prijde dobry, protoze muzu takovej poskozenej disk bez problemu reklamovat a nikdo se mi nebude hrabat v datech

a taky primo ten pocitac to HD primo prehrava pres xbmc, s atomem bys musel mit nvidiu zrejme