Jo takhle Že by se prostě vyčlenily třeba nějaké koruny a ty by pak probíhaly přes P2P.
Tohle jsem přehlídl, to je asi dost velký nedorozumění. Není potřeba nic "vyčleňovat". Vklady na bankovních účtech (tj. taky "virtuální peníze") nevznikly tak, že by se řeklo "vezmeme třetinu bankovek, převedeme je na účty a ty staré fyzické bankovky spálíme".
Pokud má někdo představu, že existuje nějaké konkrétní množství korun v oběhu, které by určovala centrální banka, tak to je velký omyl. Komerční banky de facto peníze neustále vytváří a neustále likvidují, takže objem peněz se vlastně pořád dynamicky mění - to je právě ta multiplikace vkladů, které spousta lidí nerozumí.
Riesite bod kde nie je problem. Nie je problem s transakciami vramci P2P.
Problem je s transakciami P2P-Svet.
Já pořád nechápu, v čem by ten problém měl být. Nešlo by to vysvětlit nějak polopatičteji? Ideální by bylo vysvětlit, co by se změnilo, kdyby stavy na účtech místo komerčních bank* udržovala decentralizovaná P2P síť** a stejně tak transakce by neprobíhaly uvnitř bankovních systémů, ale v P2P síti úplně stejně jako je tomu dneska u BTC.
* oddělených od centrální banky
** oddělená od centrální banky
(Nevie kolko mate v hotovosti, ale to riesia drakonicke postihy pre falsovatelov)
Jenže centrální banku v principu objem peněz vůbec nemusí zajímat. Centrální banka má za cíl udržovat zvolenou míru inflace. Počítání objemu měnových agregátů k tomu určitě používá, ale jenom jako nástroj, ne jako cíl. Právě proto, že žijeme v bankovnictví částečných rezerv s ničím nekrytou měnou.
Toto je vlastne celkom pekny pripad, preco BTC musi byt nezavisla mena (t.j. bez fixneho kurzu k USD/EUR/CZK/etc).
Kazdna mena sama o sebe je presne to co piste, ze by mohla byt P2P siet. Svet s pokusmi zafixovat kurzy medzi takymito menami skrachoval.
Ale tady nejde o žádné fixování kurzu. Copak někdo "fixuje kurz" mezi
virtuálními penězi na bankovních účtech a fyzickou hotovostí?
Peníze na bankovních účtech nejsou o nic víc "reálné" než bitcoin. Oboje je to "virtuální měna".