Problém s odstavci po převodu v Calibre

Problém s odstavci po převodu v Calibre
« kdy: 06. 12. 2013, 12:11:53 »
Nevíte někdo jak vyřešit problém s odstavci po převodu eKnihy (v mém případě) do mobi formátu v Calibre. Vždy po pár odstavcích se mi vytvoří stránka, kde mam třeba jen 3 - 5 slov, někdy na několika (většinou ne víc jak 4) řádcích a pak dál běží text normálně.

Né že by to až tak vadilo při čtení na Kindlu (člověk holt ťuká víc), ale zajímalo by mne jak to odstranit. Zkoušel jsem se podívat do dokumentu (Inspect) a slova jsou v samostatném p tagu a někdy mezi div class mbp_pagebrake (to pak je text na té samostatné stránce).

Taky by mne zajímalo, jak se zbavit čísel stránek uprostřed textu.

Díky.



pepak

Re:Problém s odstavci po převodu v Calibre
« Odpověď #1 kdy: 06. 12. 2013, 14:26:56 »
Né že by to až tak vadilo při čtení na Kindlu (člověk holt ťuká víc), ale zajímalo by mne jak to odstranit. Zkoušel jsem se podívat do dokumentu (Inspect) a slova jsou v samostatném p tagu a někdy mezi div class mbp_pagebrake (to pak je text na té samostatné stránce).
Jako že v dokumentu je {p}a b c d e</p> a Kindle to zobrazí ve čtyřech řádcích? To se mi nechce věřit. Každopádně bych si zkusil to MOBI zkonvertovat do HTML (OEB, tuším, tomu Calibre říká) a podíval se, co v tom vyleze.

Citace
Taky by mne zajímalo, jak se zbavit čísel stránek uprostřed textu.
Tohle je zcela jednoznačný důsledek principu GIGO: je potřeba používat takové zdroje knih, kde ty knihy prošly aspoň nějakou základní korekturou a OCR artefakty jako "zapomenutá" čísla stránek v nich nejsou. Pravděpodobně by stačilo udělat OCR znovu, dnes už si OCR programy s odstraňováním hlaviček a patiček stránek vědí rady. Samozřejmě, na přelomu letopočtu, to ještě neuměly, a většina PDB vznikala právě v té době. (Ale mezi námi, PDB je dost odpadní formát pro knihy, i když si odmyslíme obvykle nulovou korekturu - ona třeba taková kurzíva je v mnoha knihách docela důležitá a stojí za to ji v e-booku zachovat).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problém s odstavci po převodu v Calibre
« Odpověď #2 kdy: 08. 12. 2013, 09:18:06 »
Calibre ma funkci Explode ePub (pravy klik -> Tweak book). Pokud to uz mate prevedene do ePub, tak po explozi muzete pobit v odpovidajicim html souboru vse, co se vam nezda nebo asi jeste lepe vse, co tam nemusi byt.