Superlevný server

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Superlevný server
« kdy: 28. 11. 2013, 15:28:17 »
Potřeboval bych server, na kterém bych provozoval vlastní aplikace. Požadavky jsou:
1. nízká cena pořízení a zprovoznění
2. nízká cena provozu
3. snadná obsluha (což se promítá i do 1. a 2.)
4. komunikace tcp i udp bez nutnosti http
5. apache, php, mysql...

Bod 4 zřejmě vyřazuje levné hostingy. Dat na serveru bude několik GB a mám zkušenost s virtuálním privátním serverem 40,-/64MB RAM za měsíc že 64MB RAM na serveru je dost málo, takže VPS by vyšlo poměrně draze na měsíčních poplatcích.
Jako schůdnou možnost vidím koupit https://www.olimex.com/Products/OLinuXino/A20/A20-OLinuXino-MICRO-4GB/open-source-hardware a nebo http://store.r0ck.me/products/cubieboard2 s USB flash diskem na data. U olinuxina se mi líbí rozsah napájecího napětí, ale nevím, jestli je možné nahrát Linux do NAND, což by u cubieboardu2 mělo jít.
Jestli je to nesmysl, nebo mi můžete pomoct rozhodnout mezi A20-OLinuXinem-MICRO-4GB a cubiebordem2, tak se prosím ozvěte.



Re:Superlevný server
« Odpověď #1 kdy: 28. 11. 2013, 15:34:42 »
vpsfree.cz
Děkuji za možnost editace příspěvku.

DHCP

Re:Superlevný server
« Odpověď #2 kdy: 28. 11. 2013, 16:02:55 »
mk802 za 500 z Aukra

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Re:Superlevný server
« Odpověď #3 kdy: 28. 11. 2013, 16:23:20 »
vpsfree.cz
300 Kč/měsíc mi přijde moc

mk802 za 500 z Aukra
mk802 je přes Wi-Fi a to mi přijde nespolehlivé. Na PC se mi občas sekne a musím WiFi resetovat

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Superlevný server
« Odpověď #4 kdy: 28. 11. 2013, 16:29:27 »
digitalocean.com kilo měsíčně
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


j

Re:Superlevný server
« Odpověď #5 kdy: 28. 11. 2013, 17:29:45 »
vpsfree.cz
300 Kč/měsíc mi přijde moc

OK, dojdi si na smetak, tam posbirej co se tam vali, poskladej to, a napichni to na pripojku k sousedovi ...

DHCP

Re:Superlevný server
« Odpověď #6 kdy: 28. 11. 2013, 17:49:01 »
Na mk802 mam ethernet pres USB. A vedle toho Raspberry.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Superlevný server
« Odpověď #7 kdy: 28. 11. 2013, 17:58:39 »
Odroid-U2 za 90$ (v ČR za 2700 Kč, divnej kurz :-) )

4jádro ARM, 2GB RAM, microSD slot, eMMC slot, 2x USB, LAN, napájení 5V/2A

Výkonu pravděpodobně dost, spotřeba si myslím malá, možnosti nejsou úplně marný. Je to pěkně malý a chladič/stojánek/case je v ceně.

Jimm

Re:Superlevný server
« Odpověď #8 kdy: 28. 11. 2013, 18:34:53 »
To si pořizujete jako hračku, nebo k práci? Položil bych si jednoduchou otázku: vyplatí se práce, která si není schopna zaplatit server za 300,- měsíčně?

vpsfree.cz
300 Kč/měsíc mi přijde moc

mk802 za 500 z Aukra
mk802 je přes Wi-Fi a to mi přijde nespolehlivé. Na PC se mi občas sekne a musím WiFi resetovat

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Re:Superlevný server
« Odpověď #9 kdy: 28. 11. 2013, 23:10:55 »
To si pořizujete jako hračku, nebo k práci? Položil bych si jednoduchou otázku: vyplatí se práce, která si není schopna zaplatit server za 300,- měsíčně?
Má to být jen pomocný nástroj na vylepšení služeb. Pokud by to mělo stát 300,- za měsíc, tak se mi spíš asi vyplatí zvednout zadek ze židle, data donést na flashce, zpracovat a výsledek poslat na stránky. Pokud by ale cena byla 2000,-/hw, který pár let vydrží, nebo 100,-/měsíc u digitalocean.com, tak to zní líp.

digitalocean.com kilo měsíčně
díky za tip. Jen jsem zatím na jejich stránkách nenašel, jestli je v ceně i veřejná IPv4.

Sten

Re:Superlevný server
« Odpověď #10 kdy: 29. 11. 2013, 02:21:16 »
digitalocean.com kilo měsíčně
díky za tip. Jen jsem zatím na jejich stránkách nenašel, jestli je v ceně i veřejná IPv4.

No fakt to na stránkách nemají :-) Každý droplet má vlastní IPv4, IPv6 by mělo být „brzy“ (zatím používám 6to4)

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Re:Superlevný server
« Odpověď #11 kdy: 29. 11. 2013, 23:50:45 »
Tak šéf je spíš pro nákup vlastního HW - můžeme na to pak posílat zálohy apod. Máte někdo zkušenosti s Odroid-U2, A20-Olinuxino-4GB, nebo Cubieboard2, nebo něčím podobným?

Re:Superlevný server
« Odpověď #12 kdy: 30. 11. 2013, 01:53:25 »
Potřeboval bych server, na kterém bych provozoval vlastní aplikace.

3. snadná obsluha (což se promítá i do 1. a 2.)
4. komunikace tcp i udp bez nutnosti http
5. apache, php, mysql...
4) myslis ssh, sambu, ftp a podobne protokoly? co to ma umet, prenos souboru, nebo vzdalene ovladani?
5) kdyz uz budes mit apache, co je spatneho na "http komunikaci"?
3) obsluha ceho? asi skoncis u weboveho klikatka v php

Definuj "vlastni aplikace". Posilani statickych HTML stranek teoreticky utahne i Arduino s Ethernet shieldem. Pokud bude aplikace typu seti@home jsi s HW uplne jinde...

Tak šéf je spíš pro nákup vlastního HW - můžeme na to pak posílat zálohy apod. Máte někdo zkušenosti s Odroid-U2, A20-Olinuxino-4GB, nebo Cubieboard2, nebo něčím podobným?
Chapu dobre, ze jste firma a budete resit zalohy krabickou za cca 800Kc? Vase date asi nemaji moc cenu...
Nebylo by levnejsi pokud je zaloh malo je posilat sifrovane do cloudu? Treba u Copy.com je zadarmo 15GB a extra snadno ziskas zadarmo dalsi misto.
Pokud staci par jednotek giga, volil bych cloud. U ARM pocitace stejne budes mit SD kartu, protoze ext disk pres USB na techto deskach neni zadny zazrak.

Pokud mate jako firma webove stranky, tak u wedosu ziskate 5GB "cloud disk".
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Re:Superlevný server
« Odpověď #13 kdy: 30. 11. 2013, 04:05:38 »
Zálohy jsou teď řešeny zabalením adresáře a zkopírováním na záložní PC a na externí USB disk jednou za měsíc, nebo i déle. Pokud poběží samba server 24/7, tak by se snad frekvence záloh zvýšila. Já si svoje zálohy řeším po svém, ale na cloudové zálohy firma nepřejde. To Olinuxino a Cubieboard2 nejsou krabičky za 800,-, ale desky se SATA konektorem za cca 2000,-, takže by mohly mít rozumný výkon.

Snadnou obsluhu si představuju jako přístup přes ssh, sftp a instalaci a aktualizaci programů přes apt-get, nebo podobné. Teď bojuju s jednou deskou, ke které se připojuju přes RS232 a USB a všechno musím crosscompilovat ve virtualizovaném Linuxu a to dost zdržuje od užitečné práce.

Poběží na tom sběr dat ze zařízení podobných levným čínským GPS trackerům. Od zařízení do serveru potečou data v tcp streamu, nebo udp packetech. Při testech s http docházelo k velkým zpožděním při navázání spojení a pomalé odezvě. 

Celou aplikaci by zřejmě utáhlo i Arduino s Ethernet shieldem a SD kartou, ale zmíněné desky nejsou o moc dražší, a měly by snad nabídnout mnohem větší komfort.

Re:Superlevný server
« Odpověď #14 kdy: 30. 11. 2013, 10:55:53 »
Pokud nehledáte něco přímo pro nasazení někam, takže rozměry nehrají roli, zvažoval bych použití normální mini-ITX desky. Tyhle věcičky jsou dneska překvapivě výkonné a velkou výhodou je standardní x86_64 architektura a rozšiřitelnost standardními komponentami (USB, SATA, SODIMM RAM, PCIe...)

Osobně mám dobré zkušenosti s touhle: http://www.intel.com/content/www/us/en/motherboards/desktop-motherboards/desktop-board-d2550mud2.html Dneska už jsou myslím zas novější podobné modely.

Cena i s RAM je stejná, spotřeba bude imho podobná, záleží hlavně na zdroji. Ještě lepší jsou desky přímo s DC napájením, ale těch je na trhu málo.