Webdesign - CMS vs. řešení namíru

MaM Lentilky

Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« kdy: 20. 11. 2013, 17:05:22 »
Zdravím,

chtěl bych položit otázku hlavně těm, kteří mají svoje webové stránky, ať už firemní či osobní od nějaké webdesign společnosti. Zajímalo by mě, zda preferujete/preferovali jste webdesign stylem 1) mám takovou a takovou představu, vyrobte mi šablonu do Joomly/Drupalu/whatever a já si sám naskládám obsah stránek a vůbec se o ně budu dál starat já, příp. lidé z mojí společnosti, nebo 2) chci od vás kompletní řešení na míru, nechci se o to starat ale chci abyste se zhostili veškeré údržby a úprav webovek.

Díky moc za zkušenosti


ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« Odpověď #1 kdy: 20. 11. 2013, 17:33:18 »
Ahoj,
zrovna teď vytvářím velmi obsáhlý firemní web, a jednoznačně preferuju udělat si vše sám. Vím je to makačka, ale stojí to zato. Já jsem na to sám (grafika, kody, lazení) a je to super mít vše pod kontrolou a nezávislé.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« Odpověď #2 kdy: 20. 11. 2013, 18:25:00 »
Jednoznacne opensource CMS.

1) cas jsou penize. nikdy nikdo ti neda slusny cms na miru za cenu drupal reseni.
2) dobry CMS te nijak neomezuje z hlediska designu
3) je fakt blby bejt zamcenej na pronajmu u jednoho dodavatele
4) neni to ale jen o sablone. doporucuju zacit konzultaci a analyzou. stejne tak nastaveni pro tu sablonu (spousta veci v sablone zavisi na vecech ktery musis udelat v cms)

Zajdan: tohle je super nesmysl. Je to stejna blbost jako: jsem na to sam - navrh baraku, kopani zakladu, liti zakladu, hruba stavba, elektro, vodo, topo, obkladacky... Kazdy by mel delat to co umi. Jako jasne "usetris"  ;D
Děkuji za možnost editace příspěvku.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« Odpověď #3 kdy: 20. 11. 2013, 19:58:55 »
špatně jsem se vyjádřil....
sám jsem si vybral opensource CMS ...joomla a na druhej projekt mám drupal
sám jsem si navrhl šablonu
sám si dělám grafiku
sám si kóduji, scriptuji

ano trvá mi to dýl ale efekt je znát jinde

Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Koca

Re:Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« Odpověď #4 kdy: 20. 11. 2013, 20:51:11 »
Zalezi hodne na zakaznikovi. Jsou zakaznici, kteri za web nedaji vice jak 15000. Zpravidla soukrome osoby / podnikatele. Potom se musi smirit s sablonou do nejakeho opensource CMS.

Vetsi zakaznici (firmy) ale casto nechteji opensource CMS z duvodu velke rozsirenosti a znalosti bezpecnostnich chyb. Pro ne je nejlepsi, kdyz jim web udela firma na svym vlastnim uzavrenym systemem, at uz jde o klasicke CMS nebo jinou formu webu.

Kazde reseni ma sve vyhody i nevyhody, hlavnim rozdilem je samozrejme cena. U dostupnych CMS zdarma (drupal, wordpress, joomla) je bezpecnostni riziko (ne jen zpusob jak se dostat k "zabezpecenym" datum, ale taky napriklad spamboti uz jsou nauceni na urcite cms / jeho moduly) , ale taky riziko nekompatibility nekterych modulu, kdy neco nebude spolupracovat jak by melo. A potom zalezi na sikovnosti programatora, jak je moc schopny toto opensource cms prizpusobit.

Ja sam jsem z te druhe skupiny - pracuji ve firme, ktera vyviji vlastni CMS a zakaznikum dela vse na miru. Za dobu vyvoje takoveho CMS se dospelo do bodu, ze malokdy je potreba skutecne vyvijet novy modul a vetsinou to je o sablonach / narezat grafiku a prevest do html / css / js. Pokud tedy zakaznik vyzaduje pouze klasicke stranky (text, novinky, galerie, kontaktni formular), je mozne takovy web nasadit v podstate za stejny cas (!= za stejnou cenu) jako opensource reseni. Mam osobni zkusenost s cms Joomla, Wordpress, Drupal a musim rict, ze pracovat se systemem, ktery 100% znate a vite jak se v urcitych chvilich zachova, prinasi vetsi uspokojeni z takove prace, mene probdelych noci nad neresitelnym problemem a ve vysledku spokojenejsiho zakaznika.

Jednoduse se da ale rici, ze to je cele o penezich. Z 90% zalezi pouze na nich, 10% jsou pozadavky klienta, ktery ale prave v tech 90% nevi co chce, proto se rozhoduje podle penez.


Re:Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« Odpověď #5 kdy: 20. 11. 2013, 21:13:45 »
Koca: u vetsich projektu kde na te bezpecnosti zalezi tak, ze by nekomu stalo za to zkusit to hacknout, tak se plati support a v takovem pripade neni problem zaplatovat pravidelne.
Mimochodem, kdyby to mel byt zasadni problem tak nebudou opensource CMS pouzivat taci jako WhiteHouse, Intel, Tesla Motors, Louvre, PayPal, Twitter, ING, eBay, McDonalds...

A jak rikas cena je podstatna - a proto je pro stredni i vetsi firmy jednodussi si najimat 1-2 odborniky na dany opensource nez platit nejaky firme ktera jim kdykoliv muze rict: platte dvojnasobek nebo mate smulu(protoze nedaji zdrojaky)!
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Milda

Re:Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« Odpověď #6 kdy: 20. 11. 2013, 23:12:22 »
Koca> hele a co se prakticky stane, pokud se zakaznik rozhodne, ze zmeni firmu? Zustane mu CMS s daty? Hostuje se na Vasich serverech nebo u nezavisleho poskytovatele webhostingu?

navstevnik

Re:Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« Odpověď #7 kdy: 21. 11. 2013, 07:47:11 »
Taky přemýšlím že bych to zkusil s webdesignem, docela by mě i lákalo si zkusit napsat vlasní CMS, pokud by to k ničemu nebylo tak aspoň jako zkušenost, ale nevím, jestli se vydat cestou poskytování šablon do např. Drupalu někde na pronajatém webhostingu - zákazník má plný přístup k CMS, FTP apod, o vše se ale musí starat sám (update CMS....), nebo nabízet něco jako aplikační hosting - vlastní server(y), zákazník má přístup jen do CMS, za to ale by platil např. nějaký paušální měsíční poplatek ve kterém by byla kompletní údržba

Re:Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« Odpověď #8 kdy: 21. 11. 2013, 08:02:34 »
navstevnik:
1) webdesign != tvorba webu.
2) psat si z rozmaru vlastni CMS je nesmysl. kdyz neco "svyho" tak aspon na frameworku jako je treba symfony2.
3) zpravidla se clovek pohybuje nekde mezi. "krabicovku" nema smysl nabizet kdyz jsou tu ty ruzny estranky, webnody apod. Nejlepsi je vzit balik za implementaci, pak brat pausal za hosting na vlastnim serveru + za support. ale to ti da malokdo.
4) ani jeden z mych zakazniku nema pristup na FTP (pravda, nebezi mi tam ani ftp server...). nepotrebuji ho. (napr swfupload je pro ne jednodussi)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

navstevnik

Re:Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« Odpověď #9 kdy: 21. 11. 2013, 08:26:55 »
@to je jedno: díky za tipy, učitě kdybych se už pouštěl do vlastního CMS tak ne bez frameworku, ale opravdu to musí být nutně v PHP? Není to zrovna můj oblíbený jazyk. Už nějakou dobu přemýšlím o CMS v Java EE, kde bych mohl mít slušnou technologickou základu pro vývoj, ale nevím no... Ještě jsem přemýšlel na něčím, co by bylo na cestě někde mezi žádným CMS a plnohodnotným CMS, určitou sadu znovupoužitelných komponent, která se často používá na různých webech zákazníků - diskusní fórum, kniha návštěv, kontaktní formulář, nějaká sekce novinky, kde by si zákazník sám spravoval obsah + např. nějaký automatický post na FB atd.

Re:Webdesign - CMS vs. řešení namíru
« Odpověď #10 kdy: 21. 11. 2013, 09:56:34 »
Program Artisteer umí v něm vytvořené webovky přeložit, alespoň částečně do CMS Joomla. Umí to i do jiných CMS.

Osobně i za firmu kde pracuji už CMS nechceme a stránky udělám v jednom wysiwygh "bastlícím" programu. Nepotřebujeme mít webovou databázi a tím pádem mi databáze Joomly a tisíce souborů o jednom řádku přijdou jako zhola zbytečné.
Ovšem něco zcela jiného je třeba Word Press ve kterém dělá weby na zakázku kamarád.

Wysiwygh programy na tvorbu webových stránek, mě co se týká grafiky nebo doprogramování nějaké aplikace ( což si spíše kupuji než abych to sám šmudlal ) nijak neomezují. Šablony už nepoužívám a začínám na holém listě. pokud si na to člověk zvykne, velmi rychle jsou vidět výsledky.
FTP přístup má a to pouze ke starým stránkám právě CMS Joomla, kromě mne pouze pan ředitel někde napsané, nemá na to čas.


V budoucnu zvažuji i vlastní železo.
Podle mne je podstatné zejména to, zda na to někdo ve firmě má vůbec čas. Pak také to, zda a do jaké míry to chce firma mít pod kontrolou.

Ovšem pokud mi firma všude tvrdí jak je kreativní a zabývá se desingem a pak vidím, že to má ve webnode jako 13.letá sestřenice a zhruba ve stejné kvalitě ...........