RAID se 4 TB disky

bob

RAID se 4 TB disky
« kdy: 14. 11. 2013, 21:30:23 »
Mám PC sestavu s deskou GigaByte ga-x58a-ud5 (rev. 2.0) a donedávna v ní byl RAID0 se 2 TB SATA disky. V rámci upgrade mám nové 4 TB disky, ale deska se k nim nezná. Update firmware pomohl do té míry, že je BIOS správně najde, ale při pokusu vytvořit na nich RAID se zobrazují jen jako 1.6 TB.
Má někdo radu? (Kromě "upgraduj desku" nebo "kup si NAS"...) Google mi moc nápomocen zatím nebyl.


PANKapitanRUM

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #1 kdy: 14. 11. 2013, 21:41:51 »
Kup si externí řadič a nepoužívej FakeRaid.

SW software - duplikuje požadavky pro disky na úrovni SW.
FakeRaid - (v lepším případě) duplikuje požadavky pro disky na úrovni řadiče, ale logika konzistence dat je počítána CPU.
HW Raid - (v lepším případě skutečný) HW raid s vlastní cache a vykonáváním všech požadavků na úrovni HW.

Co vím, tak tvůj fakeraid má limit 3TB.
Věřím, že to nakonec rozjedeš, ale jestli máš všech pět pistolníků pohromadě, data tomu nesvěříš.

Karel.hu

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #2 kdy: 14. 11. 2013, 21:57:25 »
A on v tom byl RAID0, tedy... moment, a to tam bylo proc?

dustin

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #3 kdy: 14. 11. 2013, 21:59:32 »
Pokud si vystačíš s linuxem, zapomeň na fakeraid, použij swraid a limity zastaralého odfláknutého fakeraidu nemusíš řešit.

PANKapitanRUM

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #4 kdy: 14. 11. 2013, 22:10:25 »
Potvrzuji, že než Fakeraid je SW raid lepší a to nejen na Linuxu ale i na Widlích, ne snad, že by to bylo rychlejší, SW raid oproti Fakeraidu žere o pár procent víc výkon CPU, ale SW raid je dramaticky spolehlivější. Občas SW raid používám, ale na Raid 1, kde občasný "problémek" neznamená žádnou dramatickou událost, pole se samo rebuildne, písne mi mail a jede se dál, ale Raid 0 ;D

App, je rozdíl mezi velikostí vytvořitelného volume a disků, které lze fyzicky připojit.
Dost řadičů má problém s vytvořením volume > 2TB, ale disk jako takový připojí.
Striping na Fakeraidu se dvěma 2TB home-use diskama, no tak na to musí být už jeden pořádně blbej nebo mít velký koule :-)


Sten

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #5 kdy: 14. 11. 2013, 23:28:25 »
SW raid oproti Fakeraidu žere o pár procent víc výkon CPU

Ani ne, ten fake RAID je většinou implementovaný přes SMM a počítá jej taky CPU :)

PANKapitanRUM

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2013, 02:07:37 »
2 Sten: Podle mého názoru vytrvale plácáš naprostý, ale naprostý hovadiny a číst tvoje posty je nehorázná ztráta času, ale dobrá, FakeRaid vyrábí Intel, AMD, nVidia, Adaptec. Podlož svoje tvrzení o většině pomocí nezvratných argumentů a dokumentace od výrobců. Pro jednou, alespoň jedinkrát, podlož co říkáš argumenty, prostě si dej tu práci dokázat, že si to jen jako obvykle necucáš z prstu a předlož nezvratnými argumenty. Žádný výmluvy, útoky na mojí/jinou osobu, ZKUS BÝT ALESPOŇ JEDNOU CHLAP a dokaž, že o tom vůbec něco víš! Linuxová implementace se jako důkaz NEpočítá, Linux je na méně než 5% počítačů a výrobci na tuto platformu z vysoka kašlou, drivery se dělají obvykle "jen aby to nějak fungovalo", ale u jednoho výrobce to uznám, pokud ta implementace bude přímo od něj. Intel, AMD, nVidia, Adaptec jsou hlavní výrobci a většina jsou tři, tedy u dvou to dokaž pomocí dokumentace od výrobce a u jednoho to bude stačit pomocí jeho implementace v JEHO originálních driverech.


Kolemjdoucí

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2013, 05:46:17 »

Máš starou desku, kde ti výrobce už neaktualizuje BIOS pro RAID.
Kup si HW RAID nebo použij SW RAID.

ale SW raid je dramaticky spolehlivější.

Jeden je za 18 a druhý za -2+20. Jak to nemá cache s baterkou nebo flash, je to všechno pouze na hraní.

bob

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #8 kdy: 15. 11. 2013, 09:08:52 »
Díky za rady.
Nějaký slušný RAID mi můžete doporučit?

pepak

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #9 kdy: 15. 11. 2013, 09:21:12 »
Nějaký slušný RAID mi můžete doporučit?
Já mám dobré zkušenosti se značkou Areca, ale dost to leze do peněz.

Mirage

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #10 kdy: 15. 11. 2013, 09:43:37 »
Jeden je za 18 a druhý za -2+20. Jak to nemá cache s baterkou nebo flash, je to všechno pouze na hraní.

Pokud bys mluvil o raidu jiném než 1, pak bych ti dal za pravdu, ale SW raid 1 je GoodEnought.
Dokonce tvrdím, že SW raid 1 je jistým způsobem spolehlivější, než raid s cache bez baterky.

dustin

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #11 kdy: 15. 11. 2013, 10:22:35 »
PANKapitanRUM: Není to úplně jedno, jestli žere o pár % CPU víc nebo míň? Prostě fakeraid něco počítá i na CPU, což v podstatě oba tvrdíte. Oba preferujete SW raid. Proč ten adrenalin?

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #12 kdy: 15. 11. 2013, 14:08:16 »
Radice Areca jsou asi to nejlepsi, co se vubec da nejak provozovat a kdyz uz se najde srovnatelny, nebo lepsi, tak tomu nekdo pripari hyper-super-ultra moderni mng, kde kazda krysa ukazuje s jinou ochylkou 50px sem, 50px tam, zadna mira. Neznam prilis radicu, ktere maji vyraznejsi problemy u klasickych raidu, ale znam spousty radicu, ktere nezvladaji hybridni pole, tedy pole slozena z plotnovych SAS + SLC SAS SSD na cache, journal atd.

Cokoliv co sharuje vlastni CPU a RAM nebrat, to se nehodi k nicemu. Mnohem lepe na tom bude SW raid s vyssim IOPS, nebo plnokrevny HW raid. Rezie shared-base fake raidu neni uplne nezanedbatelna.

bwbw

Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #13 kdy: 15. 11. 2013, 15:06:23 »
co tam je/ma byt za OS? hodil by som tam openindiana alebo freebsd a zfs raid1 skrz oba disky, vsetko (zmysluplne, tzn. nie hry) co na openindiane alebo fbsd nepobezi do virtualboxu. kecy o HW raidoch su blbost, nevidis do toho, ked za 5 rokov odide radic, musis sa modlit, aby si data obnovil (ak nezalohujes, ale potom sa nemusis obtazovat s HW raidom a jeho cenou)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:RAID se 4 TB disky
« Odpověď #14 kdy: 15. 11. 2013, 15:15:36 »
bwbw: Bez jakýchkoliv zkušeností s HW raidy musím říct, že jich bych se zrovna nebál, kdyby za pět let klekly. Věřil bych, že se to za pět let bude moct složit na novym HW stejnýho výrobce znova. Naopak bych se bál fakraidů an základních deskách, kde bych možnost znovusložení zcela vyloučil i kdyby se podařilo sehnat stejnou desku. Opět bez zkušeností.

Osobní zkušenosti mám pouze se SW (mdadm) raid typu 1. Nestěžuju si. Na desce mám fakeraid, šel jsem ale do SW, protože "tam mám všechno pod kontrolou" (rozhodně víc než u fakeraidu).