Změna profesní orientace

Petr

Změna profesní orientace
« kdy: 25. 10. 2013, 13:50:45 »
Dobrý den,

mám drobný dotaz ohledně případného "ujíždějícího vlaku".

Je mi 31 let, jsem radiologický fyzik a cítím, že volba mé profesní orientace nebyla zdaleka správná. Mé možnosti v podstatě jsou práce v nemocnici na stále stejné pozici až do smrti, nebo jít dělat produkťáka nebo sales k firmě. Což nechci.

Několik let jako hobby programuji aplikace pro Android + některé další drobnosti v Javě a baví mne to natolik, že bych se chtěl začít této činnosti věnovat naplno. Vlastně cítím, že to je má nová vášeň. Baví mně učit se nové věci, zejména co se programování týká, jen mám drobné obavy, zda na změnu profesní orientace není moc pozdě.

Je mi jasné, že budu začínat od píky a s mizivým platem, ale to není mou hlavní motivací. Jsem zvyklý na nemocniční plat :)

Chci se dotázat, zda někdo ze čtenářů nemá podobnou zkušenost s přesunem do programátorské profese v relativně pokročilejším věku, a jak to dopadlo, či zda ve třiceti už není definitivně pozdě.

Děkuji za Vaše názory.

P.


dd

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #1 kdy: 25. 10. 2013, 15:49:30 »
Sice nemam podobnou zkusenost, kazdopadne v 31 letech bych se toho asi nebal jeste, je to vsechno individualni imho..

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #2 kdy: 25. 10. 2013, 16:01:14 »
Pokud ty věci pod Androidem a v Javě fungují, pravděpodobně jste jeden z těch lepších programátorů co jsem viděl :)
Rozhodně bych se nebál...
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

nereknu

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #3 kdy: 25. 10. 2013, 16:06:13 »
Rozhodně do toho :-) kdyz je na to chut a nebude ze zacatku vadit nedostatek penez, tak proc ne. Jinak, jsou nektere aplikace tebou vytvorene v marketu? Respektive, lze je stahnout? jen pro zajimavost.

Lol Phirae

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #4 kdy: 25. 10. 2013, 16:10:17 »
Mé možnosti v podstatě jsou práce v nemocnici na stále stejné pozici až do smrti, nebo jít dělat produkťáka nebo sales k firmě.

A co na to Dana Drábová? Taková pěkná kočka a nemá volnýho fleka? :-)


J.

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #5 kdy: 25. 10. 2013, 20:05:40 »
Ja som sa rozhodol ze pojdem studovat IT v 24 rokoch, vo firme som zacal v 29-tich, ak neratam nejake freelancovanie na vysokej skole. Predtym som nemal o IT a programovani ani sajnu. Poznam osobne ludi co zacali este neskor, ako tu niekto poznamenal ak ti tie tvoje aplikcie idu, to jest robia to co si od nich ocakaval a robia to tak ze po polhodine nespadnu pre out of memory tak si v pohode. Ak vies obetovat trocha volneho casu a energie skus najprv vedlajsi pracovny uvazok, to by nemal byt problem, ak zistis ze predsa len ostanes pri povodnom remesle nebudes v strese. To ze vies kodit aplikacky sam pre seba je sice fajn ale skusenost vo firme je trocha o inom ... (dedlajny, praca v time, dementni customeri, schopnost citat cudzi kod a maintainovat ho atd).

mhi_

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #6 kdy: 25. 10. 2013, 20:58:26 »
Několik let jako hobby programuji aplikace pro Android + některé další drobnosti
v Javě a baví mne to natolik, že bych se chtěl začít této činnosti věnovat naplno.

Odkud jste a date nejake priklady tech aplikaci?

Lidi, kteri "presedlali" v pozdejsim veku znam nekolik.

iwtu

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #7 kdy: 26. 10. 2013, 04:24:25 »
Skuste to. Viem o clovekovi, ktory vystudoval medicinu a vobec nechcel jednat s ludmi. Ani patologia mu nerobila dobre a tak dnes programuje SW pre lekarov.

Pre mna by bola dolezita otazka, ci by ma cely zivot nestvalo, keby som to neskusil.

Ooliver

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #8 kdy: 26. 10. 2013, 08:46:32 »
Na androide ti pamat pretecie len tazko :) viva la Dalvik.

Tomektr

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #9 kdy: 26. 10. 2013, 09:57:58 »
Napis mi na t.trnka zavninace pobox.sk
Mozno mam pre teba sice maly ale job ak to pojde bude dalsi :)

M.

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #10 kdy: 26. 10. 2013, 11:19:27 »
Pokud postup na výšší post v nemocninci není možný, tak se nebát změny.
Znám jednoho, pro změnu atomového fyzika, který utekl v 35 letech z Dukovan, rozjel naplno soukromou IT firmu (kteoru předtím po večerech provozoval nějakou chvíli na živnostňák jako bokovku), která jede hodně dobře, takže přechod na výbornou.
Druhá změna byla, až ho to po 15-ti letech přestalo bavit, tak firmu daroval synovi a nyní studue teologii (starořečtina, dogmatika, .....), mezitím vyhrává na varhany v kostele a občas pod dohledem Vatikánu vyjíždí do Afriky na evangelizační mise prznit nebohé malé černošky... Občas také otravuje, ať se na to také vyfláknu a přidám se.
Takže zásadních změn je možných v životě stihnout povícero. :-)

rinsek

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #11 kdy: 26. 10. 2013, 12:41:26 »
Dobrý den,

mám drobný dotaz ohledně případného "ujíždějícího vlaku".

Je mi 31 let, jsem radiologický fyzik a cítím, že volba mé profesní orientace nebyla zdaleka správná. Mé možnosti v podstatě jsou práce v nemocnici na stále stejné pozici až do smrti, nebo jít dělat produkťáka nebo sales k firmě. Což nechci.

Několik let jako hobby programuji aplikace pro Android + některé další drobnosti v Javě a baví mne to natolik, že bych se chtěl začít této činnosti věnovat naplno. Vlastně cítím, že to je má nová vášeň. Baví mně učit se nové věci, zejména co se programování týká, jen mám drobné obavy, zda na změnu profesní orientace není moc pozdě.

Je mi jasné, že budu začínat od píky a s mizivým platem, ale to není mou hlavní motivací. Jsem zvyklý na nemocniční plat :)

Chci se dotázat, zda někdo ze čtenářů nemá podobnou zkušenost s přesunem do programátorské profese v relativně pokročilejším věku, a jak to dopadlo, či zda ve třiceti už není definitivně pozdě.

Děkuji za Vaše názory.

P.

u nas v time zacinal clovek ktory mal vtedy 46, o programovani vedel len to, ze existuje, povodnym povolanim jadrovy fyzik. teraz ma 55 a patri k top10 v jave u nas vo firme, venuje sa najma backend systemom pre banky. je to len o tom byt schopny sa ucit a drzat krok - a v tom (napriek vseobecnemu presvedceniu) vek nehra ziadnu ulohu. za par rokov ma predbehol a to som od neho o 25 rokov mladsi. ano, nema hned pripravenu odpoved na vsetko (ako vacsina 20-rocnych) a ano, nevie hned super-duper riesenie (ako mladasi). na druhu stranu sa nepamatam, ze by sa niekedy po nom v produkcii opravovala chyba, opravuje chyby po svojich mladsich (rychlejsich) kolegoch. povedal by som, ze nez nieco vypusti spod klavesnice tak to nie je skor nez to ma hlavu a patu. a len tak mimochodom: ked povie, ze stredu to bude hotove tak stredu to je hotove. to jeho mladsi kolegovia termin v idealnom pripade len 3x posunu pretoze nedomyslia co vsetko bude treba v ramci riesenia urobit.

Pavel...

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #12 kdy: 26. 10. 2013, 12:45:10 »
Je mi 31 let, ...

Chci se dotázat, zda někdo ze čtenářů nemá podobnou zkušenost s přesunem do programátorské profese v relativně pokročilejším věku, a jak to dopadlo, či zda ve třiceti už není definitivně pozdě.

Samotna technika zmeny profesie je trivialna... najdete si miesto v IT a podate vypoved :).
V IT je nedostatok ludi, takze aj keby ste po par mesiacoch usudili, ze ste si zle vybrali, mozte bez problemov skusit inu firmu.
(v medicine, ak spravne rozumiem situacii je to ine, preto to vypichujem)

Ked mate 31 rokov, tak este by nemal nastat problem, ze nezapadnete do pubertalneho kolektivu mladych programatrov.
Je fakt, ze keby ste mali o dvadsat rokov viac, by to mohol byt realny problem.
Videl som par ludi, ktory to vo vyssom veku skusali a nezdalo sa mi, ze by to fungovalo.

Co sa tyka vedomosti, netreba si robit tazku hlavu, IT je (minimalne donedavna bol) rychlo utekajuci vlak, kde desatrocne vedomosti su vhodne ciste pre pobavenie mladeze "toto cudo je disketa, a ja som bol taky dobry ze som tam narval viac ako 1.44MB". Nejaku dobu budete pozadu oproti vrstvnikom, ale to sa zrovna.
Nehovoriac o tom, ze ak viete programovat mobilne aplikacie, tak mate zrucnost s ktorou sa mozte odrazit a zacat rovno ako kvalifikovany zamestnanec.

iwtu

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #13 kdy: 26. 10. 2013, 18:55:10 »
Vcelku motivacne a poucne forum :-)

nezastakstary

Re:Změna profesní orientace
« Odpověď #14 kdy: 26. 10. 2013, 19:15:47 »
povedal by som, ze nez nieco vypusti spod klavesnice tak to nie je skor nez to ma hlavu a patu. a len tak mimochodom: ked povie, ze stredu to bude hotove tak stredu to je hotove. to jeho mladsi kolegovia termin v idealnom pripade len 3x posunu pretoze nedomyslia co vsetko bude treba v ramci riesenia urobit.

To mě docela zaujalo, protože to není věkem. To je prostě přístupem k práci, který mám možná podobný. Problém je v tom, že na pohovorech je mi to k ničemu. Tam chtějí nějaké rychlé odpovědi a znalost cool frameworků, které zrovna používají. O tom ale vývoj není. I proto se nemusí nikdo starší bát začít. Otázkou ale je, co já jako mladší mám dělat? Existují firmy, kde ocení spíše programátorský přístup než od boku střílený seznam technologií a názvů různých zahraničních firem?