Běžná hodinová sazba za IT služby

txt

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #15 kdy: 18. 10. 2013, 03:34:14 »
V Liberci se jedná o poměrně velký rozptyl a tím, že zřejmě navíc opravdu chybějí lidé jenž by se tomu profesionálně věnovali. Částečně se také, alespoň je to můj dojem ne vždy potkává nabídka s poptávkou. Tedy přesněji poměrně často mi někdo píše e-maily, či telefonuje ovšem s jinými službami, než o které mám zájem nebo o které má zájem firma kde pracuji.
A jaké služby poptáváte?
V Liberci se "patlají" weby a potom tam je celkem na úrovni strojírenství, ale IT příležitostí je asi víc v Pardubicích, HK, i MB.


j

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #16 kdy: 18. 10. 2013, 08:25:14 »
Fakturace za hodiny je podle mě praxe, která je možná jenom proto, že trh s IT službami není nasycený...

Kdyz mi das naprosto presny a konkretni zadani, tak ja ti reknu naprosto presnou a konkretni cenu. Ale pocitej s tim, ze ti samo neudelam ani o pid vic. A pokud budes nasledne pindat, zes to vlastne myslel jinak, nez si to napsal, tak te poslu kam nalezi ... kapis?

Pokud ale budes postupovat jako 99,99% zakazniku, tak prijdes s tim, ze neco jako chces, ale vlastne nevis co => ja si musim nejdriv zjistit, co bys asi tak jako chtel, jestli je to vubec realizovatelny, ... a ty to mezi tim jeste 30x zmenis, protoze si samo po realizaci vzpomenes, ze takle to byt nemuze ... protoze ...

BTW: Za instalaci PC klidne obhajim i 20hodin prace ... protoze dost casto to (mimo jine) znamena hodiny hledani vsemoznych obskurnich ovladacu po netu, nebot majitel jaksi nema zadnou placku, ani zadnou dokumentaci, protoze to jako zbytecny bordel uz davno vyhodil ...

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #17 kdy: 18. 10. 2013, 08:38:16 »
Problém je, že 95 % zadavatelů neví, co vlastně chce nebo potřebuje. To se pak hodně špatně naceňuje jinak než hodinovou sazbou.
dopredu vies odhadnut kolko bude trvat nainstalovat 20 PC, natahat 1.5km kabelaze a rozchodit server
ale neda sa odhadnut praca ktora zavisi na zakaznikovi - analytika, dorabanie specialnych reportov, doprogramovanie nejakeho obskurneho importu dat podla takmer ziadnej dokumentacie
Jasně, když nevím, co budu dělat, a je to jednorázovka, tak se to nacenit nedá. Ale rozhodně bych to nepovažoval za normální situaci ve většině oblastí IT služeb. Od toho je to "služba" a ne "IT personální agentura".

Třeba já (správa sítí) mám filosofii takovou, že mi jde o dlouhodobou spolupráci, takže analýza je zdarma a vyleze z ní nějaký konkrétní cenový a technologický návrh postavený tak, aby pro mě bylo lukrativní za takovou cenu dělat tu věc roky - ze začátku je to málo, protože začátky vždycky vyžadují hodně práce, ale jakmile se to ustálí, je to výhodné pro mě i pro zákazníka, protože za takové situace jsem motivovanej si všechno zařídit tak, aby to šlapalo a práce bylo co nejmíň - to první je to, o co jde primárně zákazníkovi, o to druhý jde mně.

Jednou jsem byl u potenciálního zákazníka a bylo mi řečeno, že to u nich funguje tak, že mají správce, který "tak jednou za čtrnáct dní přijede, nainstaluje nějaký ty updaty nebo co, vezmi si 500 za hodinu a odjede." To je podle mě úplně zcestnej přístup.

Stejně tak kdybych si třeba chtěl nechat udělat webovky, fakt mě nezajímá, jak dlouho si to grafik šmrdlal v illustratoru :)

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #18 kdy: 18. 10. 2013, 08:41:03 »
Kdyz mi das naprosto presny a konkretni zadani, tak ja ti reknu naprosto presnou a konkretni cenu. Ale pocitej s tim, ze ti samo neudelam ani o pid vic. A pokud budes nasledne pindat, zes to vlastne myslel jinak, nez si to napsal, tak te poslu kam nalezi ... kapis?
Jasně, kapim. Už jenom ten jazyk, jakým o tom mluvíš, ukazuje, že nemáš konkurenci a nevážíš si zákazníka.

j

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #19 kdy: 18. 10. 2013, 08:56:38 »

Třeba já (správa sítí) mám filosofii takovou, že mi jde o dlouhodobou spolupráci, takže analýza je zdarma a vyleze z ní nějaký konkrétní cenový a technologický návrh postavený tak, aby pro mě bylo lukrativní za takovou cenu dělat tu věc roky - ze začátku je to málo, protože začátky vždycky vyžadují hodně práce, ale jakmile se to ustálí, je to výhodné pro mě i pro zákazníka, protože za takové situace jsem motivovanej si všechno zařídit tak, aby to šlapalo a práce bylo co nejmíň - to první je to, o co jde primárně zákazníkovi, o to druhý jde mně.

Jednou jsem byl u potenciálního zákazníka a bylo mi řečeno, že to u nich funguje tak, že mají správce, který "tak jednou za čtrnáct dní přijede, nainstaluje nějaký ty updaty nebo co, vezmi si 500 za hodinu a odjede." To je podle mě úplně zcestnej přístup.

Stejně tak kdybych si třeba chtěl nechat udělat webovky, fakt mě nezajímá, jak dlouho si to grafik šmrdlal v illustratoru :)

Jasne, takze ty delas mesic nejakou analyzu, najezdis pri tom par tisic km ... a pak ti zakos rekne, ze nic nechce => ty mu reknes "OK, tak nashle" a des delat totez jinam ... hmm v tom pripade si nejspis u zakose ktere nakonec neco chce reknes o minimalne 100k/hod.

Grafika taky nezajima, ze ty svy pozadavky 50x zmenis a on to bude 50x predelavat. Jeho zajima, jestli mu to taky zaplatis. Samo, uplne klidne ti muze rict, na zaklade zkusenosti s jinejma zakaznikama, ze cena navrhu je M .. a ze mozna, kdyz nebudes jako ostatni, dostanes slevu.

Jenze protoze (zjevne narozdil od tebe) je vetsina zakazniku ponekud normalnejsi, tak akceptuji hodinovou sazbu. A samo ze u vetsich projektu se smluvne osetruje finalni cena (pokud se bavime o statisicich a vic), jenze tam se taky pisemne formalizuje zadani a podminky prevzeti => je jasne receno, co a jak musi fungovat. A samo, pokud si zakaznik v prubehu projektu vymysli nejakou zmenu, tak se zmena hodi na papir, a zaroven oceni dalsimi penezi.

A funguje to tak kupodivu uplne vsude, nejen v IT. Zkus si pri stavbe baraku prijit za stavebni firmou, ze chces schody na druhou stranu.


Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #20 kdy: 18. 10. 2013, 09:05:17 »
Jasne, takze ty delas mesic nejakou analyzu, najezdis pri tom par tisic km ... a pak ti zakos rekne, ze nic nechce => ty mu reknes "OK, tak nashle" a des delat totez jinam ... hmm v tom pripade si nejspis u zakose ktere nakonec neco chce reknes o minimalne 100k/hod.
Jasně, přesně tak to funguje. Zákazníci mi platí za správu sítě o třiceti počítačích dva miliony měsíčně. Teď jsi na to kápl :)

Jenze protoze (zjevne narozdil od tebe) je vetsina zakazniku ponekud normalnejsi, tak akceptuji hodinovou sazbu.
Asi jsem to napsal nějak nesrozumitelně, nebo jsi mě nepochopil. Paušální cena nezaávislá na odpracovaných hodinách je benefit pro zákazníka a motivace pro mě, abych to dělal co nejlíp to jde. Zákazníka totiž nekupuje odpracované hodiny, kupuje funkční síť.

A samo, pokud si zakaznik v prubehu projektu vymysli nejakou zmenu, tak se zmena hodi na papir, a zaroven oceni dalsimi penezi.
To není v rozporu s tím, co jsem řekl.

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #21 kdy: 18. 10. 2013, 09:25:12 »
trh s IT službami není nasycen. Tomu odpovídají i nasazene ceny
Tim si zdaleka nejsem jist. Jako zivnostnik webař za 500,-/hod mam prace nad hlavu, jsem schopen a ochoten dlouhodobe slevit na nejakych dejme tomu 400,-. Nyni vsak s kamaradem analyzujeme moznost "opravdovyho" byznysu - firma se zamestnancema. A pak uz bude 800,- hranicnich na preziti. Programator musi uzivit taky obchodni cinnost, budovani a udrzbu infrastruktury, investice do novyho HW a SW, casem holku na fakturace/smlouvy, casem vozovy park, rozvoj vlastnich produktu apod.

Takze tech ~1200,-/hod coz je IMHO relativne bezna republikova sazba je proste realna, aby nebyla firma v minusu, ale pritom to neni nejak premrsteny. Kdyby bylo, tak by tady firmy s taxou 600,-proste fungovaly a fungovalo jim to skvele.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #22 kdy: 18. 10. 2013, 09:34:17 »
Zákazníka totiž nekupuje odpracované hodiny, kupuje funkční síť.
Tohle mas dobry, tohle je objektivne meritelny. S webem nebo nejakym IS je to horsi...
- "chci eshop"
- fajn tady je za tolik a tolik. bezny eshop, splnuje veskerou legislativu, bezne uzivatelske navyky
- diky.
- rozjeto, pred fakturaci
- ja chci aby tady do toho kosiku ty produkty "letaly" animaci. to obsahuje kazdej lepsi eshop. dokud to nebude tak nezaplatim.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #23 kdy: 18. 10. 2013, 09:54:09 »
Takze tech ~1200,-/hod coz je IMHO relativne bezna republikova sazba je proste realna, aby nebyla firma v minusu, ale pritom to neni nejak premrsteny. Kdyby bylo, tak by tady firmy s taxou 600,-proste fungovaly a fungovalo jim to skvele.
Všechno, co píšeš, je pravda, ale měl bych k tomu pár připomínek:
1. S rozdílnou cenou od živnostníka a firmy se obvykle počítá. Všichni ví, že živnostníci jsou schopní pracovat levněji.
2. Webařina je trochu specifická záležitost, v principu to není služba, ale smouva o dílo. Ledaže byste poskytovali nějakou standardizovanou službu typu "hosting v jehož ceně je redakční systém, který vám upravíme na míru, pokud si ho objedáte aspoň na dva roky".
3. nevím, jestli 1200Kč/h můžeš považovat za typickou cenu. Jenom pro příklad akce Fujitsu-Siemens na MPSV:

HW inslalace a opravy PC a notebooků atd.  - 13144 Kč/MD
Systémová integrace, konzultační činnost atd. - 26528 Kč/MD
http://www.parlamentnilisty.cz/profily-sprava//user-data/06B091AE/file/32946-dodatek1.pdf

Tohle mas dobry, tohle je objektivne meritelny. S webem nebo nejakym IS je to horsi...
Tak to bych spíš řekl, že to je opačně (pokud máš v té správě i desktopy). Třeba si máz zákazník nějakou multifunkci, zmáčkne tlačítko "Skenovat", na displeji se zobrazí "Odesílám na PC" a nestane se nic. Máš na výběr spoustu možností - budeš to x hodin ladit, výsledek je nejistý. Nebo se pokusíš zákazníka přesvědčit, že může skenovat z Malování kliknutím na "získat" nebo jak se to tam jmenuje. Nebo mu suše řekneš, že tě to nezajímá, protože to je chyba té aplikace a že ty jsi ji nainstaloval nrmálně, takže to nehodláš řešit. Takový věci máš dnes a denně, protože vlastně zákazník chce, aby fungovalo něco, co nemáš pod kontrolou.

Je to prostě o jednání, o schopnosti se domluvit. Právě proto má podle mě smysl - pokud to jde - se hodně snažit o dlouhodobou spolupráci, protože u krátkodobé právě hrozí vzájemný disrespekt a snaha vytřískat maximum za každou cenu...

tommm

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #24 kdy: 18. 10. 2013, 09:54:31 »
Zákazníka totiž nekupuje odpracované hodiny, kupuje funkční síť.
Tohle mas dobry, tohle je objektivne meritelny. S webem nebo nejakym IS je to horsi...
- "chci eshop"
- fajn tady je za tolik a tolik. bezny eshop, splnuje veskerou legislativu, bezne uzivatelske navyky
- diky.
- rozjeto, pred fakturaci
- ja chci aby tady do toho kosiku ty produkty "letaly" animaci. to obsahuje kazdej lepsi eshop. dokud to nebude tak nezaplatim.

Na zaklade ceho si narokuje, aby "zbozi jako letalo do kosiku animaci jak to je na tech ostatnich éšopech dneska ne..."? Bud je to ve specifikaci a ty si to nesplnil, tak udelas animaci a nebo to tam neni a pan ma smulu a nebo je to change request mimo standardni dodavku.

Poptal sluzbu, dal si nabidku, zadani bylo strohe a jasne (jeho smula), splnil si, zaplati. Vsude v zahranici normalni jev. Bohuzel v CR se jaksi lidi a firmy naucili neplatit nebo schvalne pozdrzovat platby a vubec vystupovat pravem silnejsiho kdy velke firmy neplati faktru v lepsim pripade pul roku a i kdyz by si clovek narokoval smluvni pokutu za prodleni, tak to neudela, protoze by mel po dalsich kseftech.

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #25 kdy: 18. 10. 2013, 10:03:17 »
Na zaklade ceho si narokuje, aby "zbozi jako letalo do kosiku animaci jak to je na tech ostatnich éšopech dneska ne..."? Bud je to ve specifikaci a ty si to nesplnil, tak udelas animaci a nebo to tam neni a pan ma smulu a nebo je to change request mimo standardni dodavku.
Nojo, tak by to v ideálním světě bylo... :)

Stačí, když zákazník řekne, že danou featuru považoval za samozřejmost - a máte spor, který nejde řešit jinak, než diplomacií...

tommm

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #26 kdy: 18. 10. 2013, 10:11:15 »
Na zaklade ceho si narokuje, aby "zbozi jako letalo do kosiku animaci jak to je na tech ostatnich éšopech dneska ne..."? Bud je to ve specifikaci a ty si to nesplnil, tak udelas animaci a nebo to tam neni a pan ma smulu a nebo je to change request mimo standardni dodavku.
Nojo, tak by to v ideálním světě bylo... :)

Stačí, když zákazník řekne, že danou featuru považoval za samozřejmost - a máte spor, který nejde řešit jinak, než diplomacií...

Domluvit se lidsky je dulezite, to ano. Ale na druhou stranu je v zazjmu dodavatele, aby si zajistil podrobnou specifikaci a na zaklade nejake zkusenosti a praxe vedel, ze lepsi je venovat papirovani na zacatku vice hodin. Zacinajici zivnostnik, firma si proste parkrat nabehne a pak uz bude  vedet. Velke firmy nemaji problem ukazat middlefinger a pak se o to klidne soudit, ale to se bavime o jinych penezich nez eshopu za par kacek :)

V zasade tedy souhlasim - je to boj, kompromisy a ustupky. Jenze to je podle me jakysi benefit za "byt si vlastnim panem" a potazmo si vydelat hodne slusny penize. Jako zamestnanec si clovek vydela slusny penize, ale nikdy nezbohatne :)

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #27 kdy: 18. 10. 2013, 10:18:14 »
V zasade tedy souhlasim 
Já taky. Jenom bych víc dal důraz na tu taktiku a dobré vztahy, než na tu specifikaci. Ve specifikaci totiž vždycky něco nebude a pokud chce zákazník dělat problémy, může je dělat kdykoli. Lepší je imho dát víc úsilí do přemýšlení nad tím, jak počet problémových zákazníků minimalizovat...

Jenze to je podle me jakysi benefit za "byt si vlastnim panem" a potazmo si vydelat hodne slusny penize.  Jako zamestnanec si clovek vydela slusny penize, ale nikdy nezbohatne :)
Přesně. Psal jsem to tady nedávno. Bohužel mám pocit, že to málo komu dochází (vzhledem k tomu, jak časté tady jsou debaty o tom, jestli si má někdo za práci v kjůbiklu řict o pět tisíc víc nebo míň...). Je to fakt škoda, protože IT branže se pořád ještě rozvíjí a příležitostí pro mladé schopné lidi je spousta. Nehledě na to, že tahle republika zoufale potřebuje v ekonomické oblasti nakoupnout a konečně se po desetiletí montoven někam pohnout...  A kdo, když ne my, kdy, když ne teď?! ;)

v2kt0r

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #28 kdy: 18. 10. 2013, 10:22:29 »
Java programator. 35 eur/hod. Bratislava.

Přišel ses pochlubit?
Ten ale nedela IT sluzby ve smyslu, jak to poptava tazatel...

Re:Běžná hodinová sazba za IT služby
« Odpověď #29 kdy: 18. 10. 2013, 10:35:49 »
Bohuzel v CR se jaksi lidi a firmy naucili neplatit nebo schvalne pozdrzovat platby
sam sis odpovedel... jako zivnostnik fakt nemas cas, chut a silu se soudit pro par tisic.
Děkuji za možnost editace příspěvku.