Nástupní plat programátorů v Praze

johnT

Nástupní plat programátorů v Praze
« kdy: 14. 10. 2013, 01:32:29 »
Jsou podle vas prumerne  platy na serveru "platy.cz" realne? Da se to pouzit jako argument pri pohovorech?

Napriklad

1) Prumery plat Python programatora cela CR -  37 966 kc
2) Prumerny plat C# programatora cela CR - 36 872 kc
3) Prumerny plat PHP programatora cela CR - 32 237 kc

V Praze by  tyto platy mely byt vyssi.

Pokud se budu hlasit na juniorskou pozici v Praze s tim, ze mam zkusenosti s programovanim asi 5 let, ale nikdy jsem to nedelal na HPP a nepracoval v teamu. Ale mam sve vlastni realizovane projekty. 

Bude podle vas optimalni pozadovat celorepublikovy prumer jako nastupni plat?


« Poslední změna: 14. 10. 2013, 12:56:20 od Petr Krčmář »


student

Re:Nastupni plat programatoru v Praze
« Odpověď #1 kdy: 14. 10. 2013, 09:07:40 »
Ako hovoril prof. Andel: Drviva vacsina ludi ma nadpriemerny pocet ruk. Takze sa zamysli nad tym, ako chces argumentovat priemerom.

bau

Re:Nastupni plat programatoru v Praze
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2013, 09:10:03 »
A ta čísla jsou hrubého nebo čistého?

narg

Re:Nastupni plat programatoru v Praze
« Odpověď #3 kdy: 14. 10. 2013, 09:26:37 »
Podle me to bude hruby

jehovista

Re:Nastupni plat programatoru v Praze
« Odpověď #4 kdy: 14. 10. 2013, 11:51:54 »
Jestli si neveris, rekni si o 40.


bau

Re:Nastupni plat programatoru v Praze
« Odpověď #5 kdy: 14. 10. 2013, 11:57:36 »
Tak, jestli uvedená čísla jsou vyjádřena v hrubých, tak skutečně "v průměru" plusminus odpovídají. Což samozřejmě neznamená, že v některých firmách (zejm. tedy regionálních) nepracují PHP programátoři za 14-15.000 hrubého, i takové jsem viděl.

Neporadím, "o kolik" si při nástupu říct, ale mám jinou radu: pokud jde o soukromou firmu, tak při pohovoru nepoužívej termín plat, protože v soukromém sektoru jde o mzdu. Ve státním jde o plat. Já vím, že to je možná pro někoho nepodstatný detail, ale pokud na druhé straně stolu bue sedět personalista, tak si možná můžeš malinko šplhnout.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástupní plat programátorů v Praze
« Odpověď #6 kdy: 14. 10. 2013, 14:22:34 »
V Praze budou tyto hodnoty krapet vyšší.

Ale nesmíš zapomínat, že se asi těžko bude jednat o nástupní platy absolventů, ty budou mnohem mnohem níž. Stejně tak se mezi jednotlivými firmami platy liší a mnohdy i řádově - v Brně lidi, co dělali na vývoji ve finančnictví (HomeCredit), měli 3x vyšší plat, než lidi v běžném soukromém sektoru. A tito lidé budou ten průměrný plat uměle zvyšovat.

Při přípravě na pohovor se IMHO vyplatí se spíš řídit mediánem (polovina lidí má méně a polovina více) pro danou lokalitu, je-li zveřejněn, a potom připočíst svou cenu pro tu firmu. Pokud splňuješ opravdu všechny požadavky v nabízené pozici a umíš i něco navíc, co se té firmě může na dané pozici hodit (a máš zkušenost z komerční praxe), pak si klidně řekni o víc. Pokud máš mezery, nemáš praxi apod. tak střel raději méně, jinak riskuješ, že Tě nevezmou.

Pokud platí Tvoje věta "mam zkusenosti s programovanim asi 5 let, ale nikdy jsem ... nepracoval v teamu.", znamená to "něco umím, ale nemám praxi". Promiň, ale je to tak - práce v teamu není jen o programování, ale je nutno zvládat i interakci s kolegy, což je dost jiná disciplína. V takovém případě je argumentace celorepublikovým průměrem mimo a 32 000 mi připadá přestřelené i na Prahu. Obecně je pro firmy lepší vzít člověka, který není takový master, ale ví se o něm, že je dobrý týmový hráč, než naopak. Na druhou stranu pokud se jim osvědčíš, není důvod, aby Ti po nějakém čase nepřidali - v menší firmě se dá obvykle o mzdě celkem dobře jednat. A pokud ne, je to důvod se poohlédnout jinde - já jsem to cca 3 měsíce zpět udělal a nelituji.

Re:Nástupní plat programátorů v Praze
« Odpověď #7 kdy: 14. 10. 2013, 14:46:34 »
Neni dulezite za kolik clovek bez zkusenosti nastoupi. Podstatnejsi je videt kam muze rust.

Programujes? To je fajn zakladni schopnost.
A co dal? gitujes? testujes? jsi zvykly na project management a time tracking? umis anglicky aspon na urovni zjistovani informaci?


(i kdyz v jinem oboru, ale nastoupil jsem za 11 protoze jsem potreboval nejak zacit a protoze mi bylo receno: zalezi jen na tobe - za rok jsem mel dvojnasobek)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

pls nope

Re:Nástupní plat programátorů v Praze
« Odpověď #8 kdy: 14. 10. 2013, 15:00:45 »
oh nope, not again :(

Mirage

Re:Nástupní plat programátorů v Praze
« Odpověď #9 kdy: 14. 10. 2013, 15:06:57 »
A nezapomínejme na kvalitu vysokých škol  ;D
<FLAME>

Sten

Re:Nástupní plat programátorů v Praze
« Odpověď #10 kdy: 14. 10. 2013, 15:40:31 »
Jsou podle vas prumerne  platy na serveru "platy.cz" realne? Da se to pouzit jako argument pri pohovorech?

Napriklad

1) Prumery plat Python programatora cela CR -  37 966 kc
2) Prumerny plat C# programatora cela CR - 36 872 kc
3) Prumerny plat PHP programatora cela CR - 32 237 kc

V Praze by  tyto platy mely byt vyssi.

Pokud se budu hlasit na juniorskou pozici v Praze s tim, ze mam zkusenosti s programovanim asi 5 let, ale nikdy jsem to nedelal na HPP a nepracoval v teamu. Ale mam sve vlastni realizovane projekty. 

Bude podle vas optimalni pozadovat celorepublikovy prumer jako nastupni plat?

Je to velmi prosté: Pokud se na to potřebuješ ptát, evidentně nemáš žádnou praxi. Pokud nemáš praxi, průměrnou mzdu nedostaneš :) Ony totiž zkušenosti s programováním jsou sice pěkné, ale bez viditelné praxe jaksi neohodnotitelné (maximálně tak rozhodnou pouze to, jestli tě vůbec přijmou). Nicméně pokud jsi dobrý a vybereš si dobrou firmu, tak za půl roku až rok se klidně dostaneš i nad ten průměr. Když ne, můžeš dát výpověď a už máš nějakou praxi :)

kvik

Re:Nástupní plat programátorů v Praze
« Odpověď #11 kdy: 14. 10. 2013, 15:58:35 »
Napr v accenture je nastupny v prahe pre uplneho juniora menej. Dalsi level je uz niekde okolo tych cisel - nie je uplne neralne sa nan dostat aj ako junior.

Tam kam chces fakt ist chod az ako na poslednu moznost. Pred tym vystrielaj ostatne a pytaj si viac. Potom uvidis podla situacie, ci si mozes vyberat, alebo nie:-)

siux

Re:Nástupní plat programátorů v Praze
« Odpověď #12 kdy: 14. 10. 2013, 16:11:26 »
No zase ja uz par rokov robim a tiez by som nevedel kolko zapytat. Teda urcite viac ako mam, to je jasne. Ale nie kazdy ma take siroke lakte.

Re:Nástupní plat programátorů v Praze
« Odpověď #13 kdy: 14. 10. 2013, 16:30:39 »
Mimochodem ber to taky z pohledu zamestnavatele: budes nejakymu uchu davat obrplat ve zkusebce? Kdyz druhy den uz nemusi prijit.

Cili osobne bych se mozna vic nez o nastup zajimal jaky plat ti mohou dat po skonceni zkusebky.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

j

Re:Nástupní plat programátorů v Praze
« Odpověď #14 kdy: 14. 10. 2013, 18:18:28 »
Hele, tohle se tu resilo uz 150x ...

Osobne bych narovinu sel do toho, ze bych si rek klidne o vic, s tim, ze prvni 3-6 mesicu mi staci pulka ... plati samo za predpokladu, ze se spoluprace jevi jako zajimava predevsim z me strany. Kdyz si reknes malo, vic nedostanes ...

Kazdej rozumnej zamestnavatel bude tenhle pristup brat jako + a nema stim zadnej problem. Samo, muze se ti stat, ze te na konci zkusebky poslou domu ... a to i v pripade, ze v tobe zadnej problem nebyl (proste proto, ze ti vic dat nechteji), ale to je jen znamka toho, ze od dany firmy je stejne lepsi dat ruce pryc.