Zkušenosti s OS X

iwtu

Zkušenosti s OS X
« kdy: 12. 10. 2013, 11:42:58 »
Zdravim.
Nemam svoj vlastny notebook a pracovny sa mi velmi niekde stale nosit. Je vela cinnosti, ktore by som chcel robit, obcas aj programovat (C++11, Qt, C#, Java, Haskell, Android ci s macom kludne aj  iOS)... Viem, ze tam nejaky XCode, ktory nie je Visual Studio alebo IntelijIdea ale asi je schopny. Predpokladam, ze IntelijIdeu nie je problem nahodit a co napriklad KDevelop? C# ma MonoDevelop s nejakymi obmedzeniami, napriklad WPF asi nikdy podporovat nebude ale ostatne jazyky by nemusel byt problem.

Na druhej strane, hoci som roky fical na Arch Linux, dnes mam Win8 + ArchLinux vo virtuale a rad by som nieco, co funguje, je uzivatelsky privetive a nemusim sa o to nejak starat. Okrem toho, ze mala laka vyskusat nieco nove, rad by som si vypocul nazor ludi, co maju skusenosti s Linuxom, Windowsom aj OS Xom, ci ich OS X povedzme menej frustoval, mohli si programovat a system fungoval, nejako ich nerusil ani nefrustoval. Ostatne bezne kancelarske cinnosti povazujem sa samozrejme ale vacsinou si vystacim s Google Docs a google drive.

Este ma zaujima, ze kolko GB OS X zabera, kedze samozrejme planujem SSD disk. Ani nejaky extra vykon mi treba a ked treba, tak pustim program na xenonoch.

Ake su vase skusenosti s OS X ako IT ludi? Vdaka za reakcie.
« Poslední změna: 13. 10. 2013, 22:45:13 od Petr Krčmář »


skunk

Re:OS X
« Odpověď #1 kdy: 12. 10. 2013, 12:07:52 »
ja jsem po asi 6ti letech na linuxu-only presel pred 2 tydny na macbook air (da se ted sehnat v nejlevnejsi kofiguraci se studentskou slevou za 25tis) no a koupe vubec nelituju.

Programuju prevazne v C++ kvuli skole a XCode je nejlepsi IDE co znam. Drive jsem pouzival Eclipse CDT, ktere jsem si musel dost konfigurovat aby mi vyhovovalo. Prechod na XCode byl bezproblemovej a prace v nem je uz ted po tydnu tak o 30% efektivnejsi (vubec neprehanim).
Jeste k tomu c++, jedina chybka je, ze valgrind neni dost dobre vyladenej pro os x, haze errory, ackoli je kod v poradku a tak z toho duvodu mam ve virtualboxu jeste linux.




ehiker

Re:OS X
« Odpověď #2 kdy: 12. 10. 2013, 13:12:07 »
Ahoj,
delsi dobu pouzivam dualboot Mac OS X a Ubuntu a ve virtualu Windows XP. Kdybych neprogramoval aplikace pro embedded systemy, jel bych jen na Macu. V dnesni dobe uz jsou systemy dost vyrovnane, co se tyce funkcionality. Za hlavni prednosti OS X povazuju uzkou sepjatost s HW, integraci (mnoho veci je reseno na urovni os) a ze si pomyslne bere to nejlepsi z Windows a ostatnich systemu. Ma podporu velkych vyrobcu a projektu, existuji oficialni verze mnoha programu pro Mac a zaroven to je unix like system se vsim vsudy.

Obecne plati, ze jsou alternativy k programum z win a linux sveta, ktere maji mac logiku ovladani a pouzivaji sluzby os. Kdyz pochopis svet maca, zacnes takove aplikace vyhledavat, protoze ti ostatni budou pripadat neintuitivni na ovladani a "hloupe". Typicky priklad, jak postupuje switcher: Nainstaluje si MS Office for Mac s tim, ze je zna a vse je ok. Pak zjisti, ze existuji iWork a po case zacne pouzivat to, protoze by si z MS Office vytrhal vlasy, jak se chovaji nelogicky.

A kdyby se ti nedej boze OS X nezalibil, zbyde ti skvelej hw s mnoha praktickyma vychytavkama:)

Co se tyce velikosti instalace, je to tusim kolem 10GB vcetne recovery partition. Co se tyce SSD, podivej se na Fusion Drive, jde to rozchodit i kdyz mas druhy disk misto opticke mechaniky nebo je externi. Akorat nesmis mit dualboot.

XCode je celkem moloch, zabira tusim 5GB s ios sdk. Eclipse funguje nativne, KDevelop a podobne lze rozchodit pomoci Macports (fink, Homebrew). Mel jsem ho nainstalovane, ale zlobila sprava projektu, tak jsem to nepouzival.

VirtualBox je skvelej na vykon. Pokud je do virtualu potreba pripojit specificky hw, je dobre pouzit Parallels Desktop. VM z VB jde do PD  jednoduse naimportovat, nevim jak obracene.

Tot asi vse, co by se ti mohlo hodit.

podlesh

Re:OS X
« Odpověď #3 kdy: 12. 10. 2013, 13:27:53 »
OS X používám zhruba rok, předtím prakticky výhradně linux. Koupil jsem MBP protože jsem prostě nenašel žádný jiný použitelný notebook (holt mám nestandardní nároky, jako třeba že neberu 16:9 a podobně). Instalace linuxu byla jedna z variant, ale nakonec na to nedošlo.

Pokud to mám shrnout, tak nevidím žádný zásadnější rozdíl oproti linuxu. Většinu času používám:
  • terminál: já jsem velmi spokojen s tím standardním co je součástí OS X, ale jsou i jiné (a podle některých lidí lepší)
  • unix-like shell (bash,zsh,commandline utilities,ssh): žádný rozdíl - snad jen to že standardní utility nejsou gnu, ale nic co by se nedalo doinstalovat :-) Akorát jsem si zvykl že když chci sed -i  tak musím gsed -i
  • vim, git, tig, postgres, atd atd: žádný rozdíl, zkompilované a nainstalované pomocí homebrew (balíčkovací systém, není jediný)
  • browser: chrome je celkem nepoužitelný (vyžaduje akceleraci grafiky), ale firefox je normální a safari je v pohodě
  • IntelliJ idea: standard
  • JDK: vcelku normální, snad jen že ten standardní od apple má občas podivné cesty (např. k tools.jar)

Výhodou je samozřejmě to, že ma tom Mac HW jede a naprosto perfekně funguje suspend (docela používám, bohužel můj pracovní den nevypadá tak že bych pořád seděl na jenom místě). Možná by fungoval dobře linux, možná vyzkouším... ale momentálně mě to moc neláká (holt je vidět že stárnu  ::) ).
Druhou výhodou pak jsou nativní aplikace - ale ty až tak moc nevyužiju.

Velikost systému bohužel neporadím, nesleduji. VirtualBox nepoužívám ze stejného důvodu jako Chrome, v tomto ohledu je lepší Parallels.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:OS X
« Odpověď #4 kdy: 12. 10. 2013, 13:38:30 »
Mac je skvělý kus železa, to ano, měl jsem tu čest, ovšem na OS X jsem si nezvykl. Respektive kdybych nechtěl některé věci v něm dělat po svém, ale pouze tou přímočarostí systému, asi by to bylo fajn. Ale když chci věci udělat jinak, mimo tuto přímočarost, stává se to peklem. Železo jsem nakonec prodal a jedu na notebooku + Debian. Nicméně na vývoj asi bude fajn, tam nepředpokládám že by se programy snažili předpovídat, co uživatel chce. Ale kdo ví, třeba jednou přijde den, kdy dám přednost pohodlnosti a budu se podřizovat systémům, pak mi ona přímočarost bude hodně sympatická. Zatím to pro mne není.


iwtu

Re:OS X
« Odpověď #5 kdy: 13. 10. 2013, 10:49:52 »
Chrome/Chromium je problematicke na OS X? Do úvahy pripadá asi iba  MacBook Air 13".

Re:OS X
« Odpověď #6 kdy: 13. 10. 2013, 11:17:50 »
Bezproblémově OS X spustíš jedině na železe od Applu, OS X na NEželeze od Applu se říká Hackintosh a je to nestabilní a nemusí tam všechno fungovat.

Na OS X spustíš Velkou IDE trojku, tj. Netbeans, Eclipse a IntelliJ Ideu. Podpora je bezproblémová, hodně (Java) vývojářů na os x funguje.

SSD disk mám, systém zabírá cca 10 GB a letí jak z praku. Boot systému do 4 sekund, probuzení ze spánku je okamžité. Magie ;-)

RedI

Re:OS X
« Odpověď #7 kdy: 13. 10. 2013, 11:37:40 »
Chrome/Chromium je problematicke na OS X? Do úvahy pripadá asi iba  MacBook Air 13".
Pokud do uvahy pripada jen MBA, doporucuju, z vlastni zkusenosti, priplatit si za 8GB RAM. Safari je docela zrout a RAM Disk je super vec.
Vlastnim aktualni model MBA (13', 8GB RAM, 256GB SSD). Nebylo by na skodu si pred koupi zajit treba do iStyle a vyzkouset si dany model osobne.

podlesh

Re:OS X
« Odpověď #8 kdy: 13. 10. 2013, 13:53:56 »
Chrome/Chromium je problematicke na OS X? Do úvahy pripadá asi iba  MacBook Air 13".
Je to speciální feature (opravdu to tam záměrně přidali, jen do verze pro OS X) že požaduje plný výkon grafiky. Takže na strojích s NVIDIA Optimus to začne pěkne žhavit, větrat a žrát baterii.

MacBook Air pokud vím má jen intel kartu, takže tam tento problém asi nebude.

Re:OS X
« Odpověď #9 kdy: 13. 10. 2013, 14:05:57 »
Mimochodem, jak se vám programuje na MBA? Teď mám MB White Mid 2010 a uvažuji o novém MB.

meme

Re:OS X
« Odpověď #10 kdy: 13. 10. 2013, 15:04:30 »
Ad RAM: V 10.9 je kompletně překopaný memory management, takže i stroje s 4GB RAM by se měly zrychlit, ale platí (alespoň pro mne a pohodlné užívaní Macu) takové jednoduché pravidlo : RAM = Počet_jader_CPU * 4 - Nikdy jsem pak netrpěl nedostatkem RAM.) Mavericks ( 10.9) vyjde někdy kolem 25.10 +-, pokud se nenajde nějaká chyba v GM verzi.

Ad IDE: Na embbeded systémy se dá použít XCode + SDCC (volání jako externí skript) , nebo, pokud je člověk líný, nainstalovat si svůj oblíbený Win IDE do Wine - Mám zkušenost například s Keil uVision 4 a funguje skvěle :) ).

Ad autopřepínání dGPU vs IPG - http://gfx.io

tadeas

Re:OS X
« Odpověď #11 kdy: 13. 10. 2013, 15:30:14 »
Je to speciální feature (opravdu to tam záměrně přidali, jen do verze pro OS X) že požaduje plný výkon grafiky. Takže na strojích s NVIDIA Optimus to začne pěkne žhavit, větrat a žrát baterii.
To neni pravda. Mám Retina MBP (15), Chrome používám a grafárna se nepřepíná, běží pořád pouze Intel. Při běžném brouzdání webu (deset karet) větrák nevětrá vůbec a hliník nad procesorem je na dotyk studený. Nevidím žádný rozdíl v tom, jak Chrome běží na Linuxu a jak na Macu.

Jinak z mojí zkušenosti - 6 let Linux only a teď Mac - v tom není velký rozdíl. Ze začátku jsem myslel, že se zcvoknu z window managementu, po čase si člověk zvykne. Pod pokličkou ale běží normální Unix, se shellem, package managementem (používám Homebrew) a celkově rychlostí, stabilitou a tak nějak "pocitem" podobným, jako u Linuxu.

Samozřejmě "železo" je naprosto boží. Na retina displej se nemůžu vynadívat ani po půl roce (už nikdy nechci monitor s méně PPI), touchpad je kapitola sama pro sebe a klávesnice mi připadá taky fajn (jsem programátor). To, že se můžu spolehnout že všechno bude vždycky fungovat OOTB je už jenom příjemný bonus.

Re:OS X
« Odpověď #12 kdy: 13. 10. 2013, 16:26:51 »
Na Macu běžím už tak 5, 6 let a musím se přidat k chvále - podle mě je to výborný systém i hw. Rozdíl oproti Linuxu je podle mě obrovský, ale to bude asi tím, že poslední plnotučné DE, co jsem na Linuxu viděl, byl nějaký prehistorický Gnome :)

Jediný, co mě trochu štve, jsou ceny příslušenství, protože jak to pořád někde tahám, mám už asi pátý napaječ :) Ale celkově určitě doporučuju, jak se trochu člověk zajede a přijme tu logiku, produktivita jde strmě nahoru.

Re:OS X
« Odpověď #13 kdy: 13. 10. 2013, 18:47:25 »
OSX mozem len odporucit, je to vyborny, stabilny system, ktory je nadherne jednoduchy a vykonny. Co sa tyka hardwaru, mam doma plne funkcny Powerbook G4 (takych 12 rokov uz bude mat). Ale napriklad, mal som v rukach aj prvu seriu Macbooku Air, a tam odisli panty (ale neviem ako bolo s nim zaobchadzane)+je tam pomaly disk (co som cital tak prevzaty z iPodu prosim pekne). Jedna spoluziacka ma uz dlhsie Macbook 13, uplne spokojna (este s Core2Duo). Takze smelo do toho, myslim ze budes spokojny ale, pokial viem, tak linux nativne bohvieako na tom nejde. Tym ta ale vobec nechcem odradit, myslim ze OSX splni vsetky tvoje poziadavky, ved je to fork FreeBSD takze pohoda ;)

Re:OS X
« Odpověď #14 kdy: 13. 10. 2013, 18:59:19 »
Linux na macu prý jde dost dobře, nedávno tu (nebo na lupě) byl článek o distribucích vhodných na mac.