Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu

Whatstower

Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« kdy: 22. 09. 2013, 18:47:54 »
Ahojte, mám na Vás otázku.

Vždy som veľmi chcel používať Ubuntu (časom možno iný Linux, ale na začiatok určite Ubuntu). Problém je, že zatiaľ vo všetkých počítačoch, vrátane toho, z ktorého práve píšem, som mal nejaký komponent, ktorý nebol podporovaný a znemožňoval tak chod systému. (Napríklad teraz: nefunkčné proprietárne ovládače na moju grafickú kartu, ktoré "trhajú" celé Unity. S otvorenými ovládačmi teplota GPU vyskočí na 104°C a PC spadne do 10 minút. Skúšal som to riešiť na rôznych fórach a IRC kanáloch, a vždy sme dospeli k tomu, že smola.)

Napadlo ma, že spoločnosť System76 sa zaoberá stavbou PC špecificky pre Ubuntu, akurát že oni majú drahé PC.

Moja otázka teda znie: myslíte si, že ak by som niekde odkukal detailnú špecifikáciu nejakého ich PC, a postavil si ho sám za menší peniaz (s niekoho pomocou, samozrejme, keďže sám sa tomu až tak nerozumiem), tak by som mal 100% funkčný PC pre Ubuntu/Linux? Alebo si myslíte, že u nich za tým môže byť ešte nejaké iné know-how, ktoré ja nemám, a výsledok by tak nemusel byť zaručený?

Ďakujem za odpovede.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 22. 09. 2013, 20:29:47 »
Otazka je, proc se pokouset kopirovat nejaky System76 stroj. Ja, kdyz vidim tyhle nobl kastliky, tak se mi jezi vlasy na hlave z predstavy, co tam zase bude za netypicke konektory, podivne mobo eventuelne nejake normalni mobo, ale s podivnou verzi BIOSu, kterou nikdo nebude updatovat, co je tam zase integrovano na mobu, ze to v budoucnu nepujde upgradovat atd. A pokud tam maji nejake takove divne mobo, tak to stejne do pismene neokopirujete a budete mit stroj leda tak podobny a kdovi, jak to bude s kompatibilitou.

Kdyz uz bych chtel vrazit penize do noveho stroje, namisto abych si ho vytahl z kontajneru jako obvykle, tak bych se mrknul na stranky nejakeho slusneho HW obchodu, nasel mobo a CPU podle toho, jak moc vykonne to chci a jakou konektivitu na tom chci (USB, Firewire a dalsi kramy) a pak bych googloval, jake s tim ma kdo problemy nebo naopak, jak uzasne mu to frci. Podobne grafarna, eventuelne dalsi verky.

KjW

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 22. 09. 2013, 20:37:49 »
Domnívám se, že to vidíte až příliš složitě, současné verze ubuntu bezproblémově fungují s proprietárními ovladači s jakoukoliv nvidia/amd grafickou kartou, která se prodává, tj. AMD HD5xxx a vyšši a nvidia gtx4xx a vyšší (s intelem nemám osobně zkušenosti, ale údajně funguje taky). O ostatní HW asi nemá cenu se starat, kupte cpu, které Vám bude vyhovovat výkonem a cenou.

libcha

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 22. 09. 2013, 20:51:19 »
Přesně tak, kup si naprosto mainstreamový hw a minimálně všechny mainstreamové linuxové distra ti bez problémů poběží, a to i s proprietálními ovladači.

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 22. 09. 2013, 20:59:34 »
Domnívám se, že to vidíte až příliš složitě, současné verze ubuntu bezproblémově fungují s proprietárními ovladači s jakoukoliv nvidia/amd grafickou kartou, která se prodává, tj. AMD HD5xxx a vyšši a nvidia gtx4xx a vyšší (s intelem nemám osobně zkušenosti, ale údajně funguje taky). O ostatní HW asi nemá cenu se starat, kupte cpu, které Vám bude vyhovovat výkonem a cenou.

No práveže ja mám Mobility Radeon HD 5400, už asi 3 roky má môj comp... A tá karta proste nefunguje. Na Ubuntu support fóre mali aj iní ľudia problém ten, čo ja, a neuzatvoril sa dodnes žiaden z tých topicov. Chatoval som s nejakým týpkom na ArchLinux help IRC kanáli asi dve hodiny, skúšali sme všeličo, a on o tom čosi nakoniec vygooglil a uzatvorili sme to tým, že bohužiaľ...

Rád by som veril tomu, že Linux dnes nemá problém so žiadnym mainstreamovým hardvérom, ale bohužiaľ, po niekoľkých osobných skúsenostiach to jednoducho nevidím tak optimisticky...  :(

Ale ďakujem za vaše doterajšie reakcie, skúsim si pogoogliť nejaký ten bezproblémový hardvér a dať ho nejako dokopy.  :)


KjW

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 22. 09. 2013, 21:11:06 »
To je zvláštní, sám mám ntb s HD6370 (přeznačená HD 5470) a nemám problémy ani s akcelerovaným prostředím, ani s 3d hrami na steamu.

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 22. 09. 2013, 21:46:05 »
Nedavno jsem skladal svagrovi nejake soucasne pentium, 4GB RAM, SSD 60GB - lita to jak zpraku, s alpine 11 pro a nejakym nejslabsim oem seasonicem je to z jeho pohledu naprosto tiche.
Instalace Ubuntu 12.04 trivialni, vse se tvarilo naprosto v pohode, nechapal ze je to za 20minut hotovy kdyz widle bylo dycky na pul dne. Unity jelo akcelerovane, youtube to prehravalo fullHD.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 22. 09. 2013, 21:50:42 »
ovsem dekuji za tip na tohle:
https://www.system76.com/laptops/model/galu1
FullHD @ 14" IPS, 16G RAM, 256GB Samsung to vypada jako hooodne dobra nabidka, musim trochu pogooglit.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 22. 09. 2013, 23:12:06 »
ja fotrikovi stavel v lete, vzal jsem nejlevnejsi haswell (i5-4430), 8 GB RAM Kingston, zakladni desku nejlevnejsi od Asusu (s cipsetem B85) a disk 1TB, smontoval jsem, nahodil Linux Mint, a funguje a to jsem se vesel do 10k

Ramtech

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2013, 02:09:30 »
Tuším len Intel Tyan a Supermicro opravuje bugy v BIOSoch ktoré znepríjeňujú život linuxákom Grafika = Intel niet čo riešiť

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 23. 09. 2013, 13:25:20 »
Za následující tvrzení NEdávám ruku do ohně.

Pokud nebudeš využívat nějaký ne úplně normální věci (namátkou Firewire), tak stačí úplně obyčejná základní deska (za sebe bych koupil trochu dražší Gigabyte). Zvukovka na desce, CPU, RAM, HDD jsou v pohodě. SSD nevím, nemám vlastní zkušenosti (jde o životnost s Linuxem).

Problém je hlavně s grafikou. Pokud by Ti stačila integrovaná od Intelu (v některých CPU), tak jsi víceméně za vodou, to pojede. Výjimkou jsou nejnovější, pro který nemusí bejt ještě v pohodě ovladače. Pokud chceš AMD, popřeju Ti hodně štěstí. Pokud chceš NVidii, popřeju Ti hodně štěstí a pogratuluju k dobrýmu výběru - já měl AMD, nikdy mi pořádně nefachalo, vyměnil jsem za NVidii a jsem v pohodě.

Ramtech

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 23. 09. 2013, 14:04:54 »
Si nenapísal čo všetko chceš do toho PC kúpiť chceš tlačiareň? skener externú zvukovku?

Skús dačo cvične tu poskladať aby sme vedeli čo a ako

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 23. 09. 2013, 15:08:18 »
jde o životnost s Linuxem).
jak jako zivotnost? chces nam tady prednaset nejaky pohadky o prepisech bunek?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Rovano

Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 23. 09. 2013, 15:26:57 »
Hádám, že jsi měl notebook? Protože u normal GPU karty se to stane jedině tak, když je bezventilátorová.

V našem světě máme dva druhy ovladačů pro grafické karty.
Svobodné ovladače nějak fungují bez potřeby Tvé invence. Uzavřené někdy potřebují popostrčit(např. nejdou s příliš novým kernelem, Xkama apod).

Grafickou kartu doporučuji Intel(existuje jen svobodný ovladač a ten umí vše potřebné=vše funguje, jak má), Nvidii(svobodný ovladač je použitelný dobře na 90% na 2D, 3D s omezeními výkonu a vykreslovacích bugů, uzavřený od Nvidie zase může zlobit s nějakou částí systému, ale víceménně je to bezproblémová záležitost=vše funguje jak má). Zálěží, co od ní čekáš. I když Intel Iris Pro není až tak zlá ;-)
Jen si proboha neber AMD grafiku. A neposlouchej ty kváky, že někomu jede. Každej, kdo je poslechne, poté dlouze naříká a proklíná je do sedmýho kolena. ;-)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Sestavení PC, který 100% funguje s Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 23. 09. 2013, 15:47:52 »
to_je_jedno: Hlavně nechci rozjíždět flame. Četl jsi doufám i tu část, kde jsem psal, že nemám osobní zkušenost? Já osobně třeba valím Gentoo a veřím tomu, že bych SSD oddělal (relativně) brzo, pokud bych nekompiloval na vedlejším klasickém HDD a SSD neměl na už zkompilované části systému. Nechci tady rozjíždět flame, proto bych byl rád, kdybysme to utnuli ideálně ihned :-)