Psaní diakritiky v Ubuntu

666

Psaní diakritiky v Ubuntu
« kdy: 20. 09. 2013, 07:48:53 »
Zdravím,

na ubuntu fore sa to riešilo x-krát ale nevyriešilo, tak snád mi poradíte aspon tu.Som lama a používam ubuntu 13.04 :) Mám len jediný problém a to ten že mi v ubuntu nefunguje písanie makcenov, dlžnov a ani ASCII tabulka (tá ascii tabulka ma štve najviac).Vo windows sa píše napr. makčen pravy alt+2 a následne písmeno kde mi win automaticky doplní požadovaný znak.To mi na ubuntu nefunguje (ani po zmene nastavení a skúšani roznych kombinácii alt-ov, shiftov a pod. :/ )Ma udivuje že taká banalita nefunguje hned po nainštalovaní systému.Budem rád za každú radu.Ked to nebude fungovat ako na win nevadí, ale bol by som vdačný i za pomoc z rozchodením ascii tabulky.Na ubuntu som si zvykol a nechce sa mi koli takejto hlúposti vracať na win, alebo skúšať dalších x-distier kde by to snád milostivo malo fungovať.

Ps.  lokalizovanie do CZ alebo SK klávesnice nepovažujem za riešenie, pretože na klávesnici nie sú všetky diakritické znaky :(
« Poslední změna: 20. 09. 2013, 07:56:21 od Petr Krčmář »


Re:Psaní diakritiky v Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 20. 09. 2013, 07:59:37 »
To, co popisuješ, je diakritika. Interpunkce jsou znaky pro členění věty, tedy hlavně čárky. Upravil jsem titulek.

K věci: o zápisu znaků pomocí kódu jsem psal před časem blog post. Tam najdeš postup i odkazy na tabulky.

Ramtech

Re:Psaní diakritiky v Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 20. 09. 2013, 08:11:20 »
shift + háčik + písmeno
háčik + shift + písmeno


Funguje vo Win aj v Lin píšem to na klávesnici sk-qwerty

alfonza

Re:Psaní diakritiky v Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 20. 09. 2013, 08:15:20 »
já nejčastěji používám AltGr + písmena

např.
AltGr+ a >> ~
AltGr +w >> |
AltGr+v >> @

atd... funguje to víceméně všude a člověk nepotřebuje přendavat ruce na numerický blok. Lze tak psát většinu znaků, bez potřeby přepínání klávesnice a můžeš tím způsobem mít i přímo slovenskou klávesnici s diakritikou.

666

Re:Psaní diakritiky v Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 20. 09. 2013, 08:24:12 »
Díky vám všetkým, unicode + mäkčene vyriešené.Ramtech a pls nemáš ešte vychytávku na dlžne?Napr. dlhé l a r.Pohľadám to i v unicode, ale som presvedčený o tom že existuje i rýchlejšie riešenie.

Mimoto sa strašne divím že nikdo na U-fore tam tútú vychytavkú čo spomína p-Krčmáť nezmienil :/


Ramtech

Re:Psaní diakritiky v Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 20. 09. 2013, 08:40:51 »
Citace
háčik + shift + písmeno
malo byť dĺžeň + shift + písmeno

Inak ten AltGR narozdiel od windows funguje na celej klávesnici ak programuješ je to neoceniteľné

666

Re:Psaní diakritiky v Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 20. 09. 2013, 08:45:13 »
Tak už to mám ( ć, ó, ŕ .... :) ) môžete to zamknúť.

A ešte raz thx, vážne ma to štvalo a skutočne som sa kôli tomuto chcel vrátit k win.