Název firmy a nezaměnitelnost

Ikaros42

Název firmy a nezaměnitelnost
« kdy: 19. 09. 2013, 21:23:10 »
Zdravím. Chci vybrat název s.r.očka a v obchodním zákoníku jsem narazil na toto:

Citace
(1) Firma nesmí být zaměnitelná s firmou jiného podnikatele a nesmí působit klamavě. K odlišení firmy nestačí rozdílný dodatek označující právní formu. U fyzické osoby postačí zpravidla k odlišení uvedení jiného místa podnikání. Má-li fyzická osoba stejné jméno s jiným podnikatelem působícím v témže místě, je povinna doplnit ve firmě údaj o jménu dostatečně odlišujícím dodatkem ve smyslu § 9 odst. 1.
Obchodní zákoník, §10

Co to znamená že nesmí být zaměnitelná? Pokud by existovala firma "ABCD Olomouc, s.r.o" co dělá třeba školní potřeby a já chtěl založit "ABCD Software, s.r.o", je to možné?

Díky


Lol Phirae

Re:Název firmy a nezaměnitelnost
« Odpověď #1 kdy: 19. 09. 2013, 21:42:15 »
Ty voe, to je server jak stehno na tenhle dotaz.  ::) ;D

Tady máš k tomu bakalářku, diplomku a disertaci.

P.S. Jinak jsou doma zdrávi?  ::) ;D

mhi_

Re:Název firmy a nezaměnitelnost
« Odpověď #2 kdy: 20. 09. 2013, 01:32:23 »
Vyzkousel bych navrh na zapis podat a uvidi se. U konkretniho prikladu by myslim nemusel byt nejmensi problem, driv soudy bezne zapsaly i firmy "A+B s.r.o." i "A & B s.r.o." (to pokud vim uz neprochazi).

Je tu ale jedna potiz, a to, ze takto zvoleny nazev, byt' byl soudem zapsan, muze poskozovat nekoho jineho. A ten potom muze dat soudu podnet (nove od 2014 pokud se nepletu navrh) a soud musi konat, tedy vyzve k odstraneni zavadneho stavu (obdobne jako se to dnes dela kdyz ma firma zapsane sidlo v objektu kde nema titul k uzivani) a pokud nebudete konat, soud muze usnesenim naridit likvidaci spolecnosti. Presne na tento problem je judikat, pri jehoz cteni jsem premyslel, zda se mi to jenom nezda.

Zakony se meni, do 31.12 to je jestli se nepletu z uredni povinnosti na podnet organu statni spravy, nove musi byt nekdo zavadnym stavem poskozovan (tedy urednik uz firmu svevolne nemuze snadno "potapet", coz je jedine dobre).

Resil jsem zrovna tento rok podobnou situaci kdy nesplnenim povinnosti by hrozila likvidace. Spousta spolecniku/statutaru si neuvedomuje zavaznost situace a protoze zejmena MS v Praze je pretizen, tak to nikdo neresi...

Sten

Re:Název firmy a nezaměnitelnost
« Odpověď #3 kdy: 20. 09. 2013, 17:07:43 »
Zdravím. Chci vybrat název s.r.očka a v obchodním zákoníku jsem narazil na toto:

Citace
(1) Firma nesmí být zaměnitelná s firmou jiného podnikatele a nesmí působit klamavě. K odlišení firmy nestačí rozdílný dodatek označující právní formu. U fyzické osoby postačí zpravidla k odlišení uvedení jiného místa podnikání. Má-li fyzická osoba stejné jméno s jiným podnikatelem působícím v témže místě, je povinna doplnit ve firmě údaj o jménu dostatečně odlišujícím dodatkem ve smyslu § 9 odst. 1.
Obchodní zákoník, §10

Co to znamená že nesmí být zaměnitelná? Pokud by existovala firma "ABCD Olomouc, s.r.o" co dělá třeba školní potřeby a já chtěl založit "ABCD Software, s.r.o", je to možné?

Díky

ABCD Software bude stačit, pokud ABCD Olomouc nepodniká v IT. Jinak rozhodnutí tohoto sporu je občas dost složité, jak dokazuje disertační práce výše :-)