Netbook a Ubuntu 10.04

johny

Netbook a Ubuntu 10.04
« kdy: 27. 07. 2010, 00:08:28 »
Zdravím ,

Som mladý používateľ OS Linux konk. Ubuntu 10.04 , mam to nainštalované na EEEPC 1005HA , mam problém s prehrievaním , netbook ma pri bežnej prací veľké teploty a nedá sa udržať na kolene , kdekto pri používaní Win XP sp3 bolo to v klude aj keď bol zapnutý cely deň , nainštaloval som aj eee control ale v ňom som akurát vypol funkciu smart fan control , aby to chladilo , takže nepoznáte nejaký spôsob ako ho prinútiť aby sa tak neprehrieval ? , ďalšia moja otázka znie k jasu displeja , hľadal som na googly automatic brightness a pod. ale nenašiel som nič poriadne , problém je v tom že mi pri čítaní dokumentu alebo pozeranie seriálu alebo čítaní web-u zhasína disp. hoci mam nastavený max jas (a roby to aj keď je netbook v sieti a aj keď ide z batt.) , a ešte by som mal jednu otázku , a to je trochu z teórie  , mam tam teraz nainštalovaný Ubuntu + XP a aj recovery particiu , ak by som chcel dať Arch linux , tak musím úplné zmazať dane linuxové partície?  alebo môžem ich len sformátovať a Arch nainštalovať priamo na ne , a stým že mi grub2 ostane ako je teraz.

Vopred dakujem za odpovede :)


Re: Netbook a Ubuntu 10.04
« Odpověď #1 kdy: 27. 07. 2010, 01:10:15 »
Zdravím ,

Som mladý používateľ OS Linux konk. Ubuntu 10.04 , mam to nainštalované na EEEPC 1005HA , mam problém s prehrievaním , netbook ma pri bežnej prací veľké teploty a nedá sa udržať na kolene , kdekto pri používaní Win XP sp3 bolo to v klude aj keď bol zapnutý cely deň , nainštaloval som aj eee control ale v ňom som akurát vypol funkciu smart fan control , aby to chladilo , takže nepoznáte nejaký spôsob ako ho prinútiť aby sa tak neprehrieval ? , ďalšia moja otázka znie k jasu displeja , hľadal som na googly automatic brightness a pod. ale nenašiel som nič poriadne , problém je v tom že mi pri čítaní dokumentu alebo pozeranie seriálu alebo čítaní web-u zhasína disp. hoci mam nastavený max jas (a roby to aj keď je netbook v sieti a aj keď ide z batt.) , a ešte by som mal jednu otázku , a to je trochu z teórie  , mam tam teraz nainštalovaný Ubuntu + XP a aj recovery particiu , ak by som chcel dať Arch linux , tak musím úplné zmazať dane linuxové partície?  alebo môžem ich len sformátovať a Arch nainštalovať priamo na ne , a stým že mi grub2 ostane ako je teraz.

Vopred dakujem za odpovede :)

Ohladne toho prehrievania skus mrknut tu: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1264913

To zhasinanie poriesis najskor asi v System/Preferences/Power Management - tam uz najdes nastavenia pre Display myslim.

Ak spravne rozumiem otazke s tymi particiami, tak to staci sformatovat, grub pravdepodobne neostane, kedze tam davas novy system.. no nieviem to urcite.

btw, pises ze si 'mladý používateľ OS Linux', neviem ci je najlepsie ist do Archlinuxu ( ak sa chces vela naucit tak urcite) ale ak chces +- neriesit blbiny tak ostan pri ubuntu


johny

Re: Netbook a Ubuntu 10.04
« Odpověď #2 kdy: 27. 07. 2010, 01:52:34 »
V power m. som to už nastavoval žiaľ nepodarilo sa mi to vyriešiť , ale pre istotu skúsim ešte raz , to prehrievanie precitám ale až ráno , k Archu asi toľko že Linux poznám už asi 10 rokov , ale aktívne som ho začal používať len par mesiacov , a snažím sa ten systém používať nie len na bežnú pracú ale skúšam aj rôzne veci , ale niektoré sú dosť ťažké vid. napr. iptables :) , O Archu som už veľa pocul a cital , páči sa mi jeho politika že každý si ho nastaví a spraví podľa seba , tak asi toľko , a ako Ubuntu sa mi páči okrem prehrievania , taktiež nemám problém s Debianom .

Re: Netbook a Ubuntu 10.04
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2010, 08:30:31 »
Ja na eee 901A používam Ubuntu - netbook remix, vlastne nie ja, ale moja partnerka a napriek tomu, že sa v Linuxe vôbec nevyzná, kľudne a dobre ho používa. Tiež sa mi trošku prehrieva. Kolega mi radil eeebuntu, on ho má na svojom, ale tá moja baba nechce nič meniť, je spokojná s tým, čo tam je, tak to neviem posúdiť. Podľa kolegu eeebuntu vydrží na jeho netbooku o niekoľko hodín dlhšie na baterky ako klasické Ubuntu, takže asi bude aj menej hriať.

johny

Re: Netbook a Ubuntu 10.04
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2010, 11:35:30 »
O eeebuntu som počul a je tam pridaný ten prvok eee-control ktorý som si aj ja doinštaloval do mojej 10.04 , a ak si v ňom nastavím na powersafe batt. tak tiež mi ide tých 8 hod , zatiaľ som to prehrievanie nechal tak , tu zmenu jasu som nastavil v power managmente ako mi hore poradil kolega za čo mu ďakujem :) (zabudol som vypnúť v ňom tu kolónku že pri nečinnosti sa zníži jas) , a chystám sa teraz na arch linux , len stále rozmýšľam ako zachovám partície a hlavne zavádzač aby tam bol stále dual boot .