Diplomová práce s Raspberry Pi

petr0707

Diplomová práce s Raspberry Pi
« kdy: 11. 09. 2013, 13:38:46 »
Dobrý den,
hledám vhodné téma na pro svou diplomovou práci, kterou bych chtěl založit na Raspberry Pi. Z nedostatku fantazie jsem se rozhodl napsat tady na forum, jestli byste neměli nějaký nápad na nějaké fajn téma. Musí to být ale na úrovni. Musí to mít reálné použití!

Nebráním se ani tomu vytvořit komerční řešení které bude nasazeno ve Vaší firmě. Pokud Vás toto téma zaujalo, kontaktujte mě na mailu petr0707@seznam.cz
« Poslední změna: 11. 09. 2013, 14:01:07 od Petr Krčmář »


Mirek

Re:Diplomová práce s Raspberry PI
« Odpověď #1 kdy: 11. 09. 2013, 13:56:37 »
Třeba by pomohlo nějaké upřesnění oboru, kterým se zabýváš. To abychom nestříleli úplně naslepo.

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #2 kdy: 11. 09. 2013, 17:02:05 »
Nizozemci mi vnukli myšlenku vyrobit platformu pro housing Raspberry Pi a jiných podobných zařízení, včetně možnosti dálkového restartu a dálkového přístupu ke konzoli. Představa je taková, že by uvnitř bylo jedno Raspberry Pi, které by jednak ovládalo napájení ostatních hostovaných desek, jednak mělo možnost na požádání připojit svůj sériový port prostřednictvím de/multiplexorů k jedné z hostovaných desek a následně tuhle konzoli zpřístupnilo přes web zákazníkovi.

Už jen tohle by mohl být zajímavý úkol, obsahující hromadu činností od návrhu elektronických obvodů až po webové programování. Kdyby ti to bylo málo, můžeš se ještě přidat s nápadem, jak vyřešit, aby nebylo nutné fyzicky vyndávat SD kartu, když to zákazník nějak hodně rozbije. Třeba mít na kartě jen nějaký read-only záchranný sytstém, který pouze rozjede síť, připojí přes NFS/iSCSI disk a kexecne na pravý uživatelský kernel.

txt

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #3 kdy: 11. 09. 2013, 18:08:43 »
Řízní nějakýho technologickýho procesu, např. malýho pivovaru. Problém je, že škola ti potřebnej hardware nejspíš nekoupí a firmy nechtěj jít do rizika, tak nejspíš taky ne. I to byl jeden z důvodů proč jsem od HW frnknul k SW a poté od embedded k IS :)

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #4 kdy: 11. 09. 2013, 19:19:14 »
Na jake urovni to RPi programujete? Musi to byt RPi, nebo by se mohlo jednat i o Beaglebone?

Mame jeden projekt k reseni ("oursourcovani") - vzdaleny video prehravac - centralni bod rozesila streamy a tito levni vzdaleni klienti je musi ihned prehravat. Na 1 server alespon 4 klienti. Idealne 720p, 1080p vyhodou. Wired eth.

Dalsi hw aplikace je uz vzdalenejsi k RPi, ale podobny ukol (wireless prenos FHD, pres nejake embedded moduly, nejake ARMy od TI nebo tak).


win2mac

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #5 kdy: 11. 09. 2013, 19:29:26 »
To řízení bych přenechal tomu určeným systémům. Ale můžete třeba "vyrobit" domácí multimediální přehrávač. Nebo nějaký servisní rozhraní jak tu říkal kolega o tom service procesoru. Podlě mě ale není dobrý nápad stanovit si jako téma chci udělat nějaký projekt s tímto zařízením. Šel bych přesně naopak. Nejprve si zvol co se chceš naučit a pak to realizuj. Ano chtěl bych udělat servisní procesor(viz sparc). Co to má umět?? Komunikovat s hlavním OS. Ovládat nastavení hardware? etc... Jak to realizovat?? MCU?? PIC? Jaké další obvody budou potřeba? etc..

Ondra2222222

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #6 kdy: 11. 09. 2013, 19:50:03 »
Na jake urovni to RPi programujete? Musi to byt RPi, nebo by se mohlo jednat i o Beaglebone?

Mame jeden projekt k reseni ("oursourcovani") - vzdaleny video prehravac - centralni bod rozesila streamy a tito levni vzdaleni klienti je musi ihned prehravat. Na 1 server alespon 4 klienti. Idealne 720p, 1080p vyhodou. Wired eth.

Dalsi hw aplikace je uz vzdalenejsi k RPi, ale podobny ukol (wireless prenos FHD, pres nejake embedded moduly, nejake ARMy od TI nebo tak).
Trochu off topic:
Beaglebone pro video udajne neni realne pouzitelny (nezkousel jsem, ale dost jsem kolem toho hledal na netu), Raspberi B i kdyz ma slabsi procesor ma hw dekoder na video. Potreba pak jeste za kazdej kus zaplatit zvlast poplatek za licenci na kodek (asi 2 libry). viz. http://www.raspberrypi.com

Tom Liberec

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #7 kdy: 12. 09. 2013, 02:06:21 »
Co takhle zabezpečovací zařízení? Nějaka čidla internetový přenos dat. Ukládání na dozorovy pult.

eswrgewrtewrtw

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #8 kdy: 12. 09. 2013, 06:56:28 »
raspberry pi na bicyklu, diody na spicich kola a generovani obrazku za jizdy :-)

http://www.kickstarter.com/projects/minimonkey/monkey-light-pro-bicycle-wheel-display-system

macpac

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #9 kdy: 12. 09. 2013, 08:52:12 »
A co multimedialni centrum do auta, stim ze by to byla zaroven cerna skrinka /ukladani video streamu z kamery/ a zaroven by vycitalo data ze sbernice vozu /jednoducha diagnostika/ + spojeni se svetem /internetova konektivita/ a samozrejme online navigace :)
Ja jsem zatim jen u toho multimedialniho centra to dalsi bych taky rad, ale nevim jak na to a zda by to vubec malina zvladla.

petr0707

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #10 kdy: 12. 09. 2013, 10:11:18 »
A co multimedialni centrum do auta, stim ze by to byla zaroven cerna skrinka /ukladani video streamu z kamery/ a zaroven by vycitalo data ze sbernice vozu /jednoducha diagnostika/ + spojeni se svetem /internetova konektivita/ a samozrejme online navigace :)
Ja jsem zatim jen u toho multimedialniho centra to dalsi bych taky rad, ale nevim jak na to a zda by to vubec malina zvladla.

Čtení systémové sběrnice auta, nad tím jsem uvažoval, ale.. Kabel i software pro čtení dat z řídící jednotky se dá sehnat lehce, problém že ovladače a software bude dělaný pouze pro widle... a přijít reverzním inženýrstvím na to jak kabel funguje a jaké data přes ně tečou to nebude lehké...

petr0707

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #11 kdy: 12. 09. 2013, 10:13:47 »
Zaměření...
Studuji Informatiku, takže bych v diplomce chtěl dělat něco softwarově, nerady bych kreslil schemata a pájel... Každopádně dnes se dá koupit spousta hotových modulů které se jen připojí k PI, naprogramuje se komunikace a fičí to... Takže ideální by bylo najít nějaký přídavný modul třeba na ebay ten připojit k malině napsat soft.. a hotovo :-)

and

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #12 kdy: 12. 09. 2013, 11:14:11 »
Zaměření...
Studuji Informatiku, takže bych v diplomce chtěl dělat něco softwarově, nerady bych kreslil schemata a pájel... Každopádně dnes se dá koupit spousta hotových modulů které se jen připojí k PI, naprogramuje se komunikace a fičí to... Takže ideální by bylo najít nějaký přídavný modul třeba na ebay ten připojit k malině napsat soft.. a hotovo :-)
Kup k tomu kameru a poznavej obliceje, dekoduj znacky aut, s 'motion' nejaka detekce ci security software/vytvoreni filmu z detekovanych pohybu  - vse je dostatecne jednoduchy a nemel by jsi se dostat do uzkych  ;)

Nebo najdi inspiraci zde: http://www.raspberrypi.org/phpBB3/viewforum.php?f=15

A profesionalne amaterske tipy: http://www.amazon.de/Hausautomation-mit-Raspberry-Pi-Alarmanlage/dp/3645602755?tag=s601000020-21

RHtronix

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #13 kdy: 12. 09. 2013, 11:17:26 »
A co multimedialni centrum do auta, stim ze by to byla zaroven cerna skrinka /ukladani video streamu z kamery/ a zaroven by vycitalo data ze sbernice vozu /jednoducha diagnostika/ + spojeni se svetem /internetova konektivita/ a samozrejme online navigace :)
Ja jsem zatim jen u toho multimedialniho centra to dalsi bych taky rad, ale nevim jak na to a zda by to vubec malina zvladla.

Čtení systémové sběrnice auta, nad tím jsem uvažoval, ale.. Kabel i software pro čtení dat z řídící jednotky se dá sehnat lehce, problém že ovladače a software bude dělaný pouze pro widle... a přijít reverzním inženýrstvím na to jak kabel funguje a jaké data přes ně tečou to nebude lehké...

existuje i opensource SW pro OBDII (tuším pyOBD)... z toho by nemuselo být zas tak hard tu komunikaci dostat...

Bubo

Re:Diplomová práce s Raspberry Pi
« Odpověď #14 kdy: 12. 09. 2013, 11:40:56 »
Kamera s automatickym zaostrovanim, s detekciou pohybu a hluku a s automatickym sledovanim (navadzanim na objekt) a zaznamom pohybujuceho sa objektu - pripadne s monitorovanim priestoru kde sa objekt pohybuje.