ČVUT strojírenství a IT kombinovaně

Hunduk

ČVUT strojírenství a IT kombinovaně
« kdy: 16. 08. 2013, 14:41:11 »
Dobry den,

jsem prijaty na CVUT strojni a velice zvazuju jeste pridat k tomu studium IT oboru, ktery nabizi UTB. Docela se zajimam o programovani a chtel bych ho prave nejak vyuzit v kombinaci se strojirenstvim :) Navic se domnivam, ze dnes uz se ani ten strojar neobejde bez nejakych zakladu IT a nase fakulta zrovna moc volitelnych predmetu v tomhle oboru nenabizi. Nejsem si vsak jist, jak je to s placenim studia, zda pokud studuju 1 prezencni a 1 kombinovane musim neco platit a jestli mne to nahodou neovlivni delku toho prezencniho studia placeneho statem. Co si o tom myslite? Je to dobry napad nebo budu rad, kdyz budu stihat strojarnu a lepsi by bylo ucit se nejake zaklady IT bokem sam? Diky za nazory
« Poslední změna: 18. 08. 2013, 13:05:09 od Petr Krčmář »


xhamster

Re:CVUT Strojirenstvi + IT kombinovane?
« Odpověď #1 kdy: 16. 08. 2013, 15:31:12 »
delej normalne cvut strojni a zapis si jako volitelnej predmet nakej programovaci predmet z FITu nebo FELu, CVUT toto umoznuje.

omg

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně?
« Odpověď #2 kdy: 17. 08. 2013, 01:46:28 »
co to je UTB?

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně?
« Odpověď #3 kdy: 17. 08. 2013, 20:24:43 »
co to je UTB?

Univerzita Tomáše Bati.

Nejsem si jistý, ale je tam POVINNÉ PLAVÁNÍ !
Michal Kolesa
29 let, Invalidní důchodce, Vyučen: elektrikářem - silnoproud, Maturita: Strojírenství, Zájmy: Počítače AOI

davkol

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně?
« Odpověď #4 kdy: 17. 08. 2013, 22:27:42 »
IT na UTB se dá v pohodě vystudovat ve volném čase, pokud jsi aspoň trochu gramotný.


Avanti

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně?
« Odpověď #5 kdy: 18. 08. 2013, 11:43:47 »
A nebylo by rozumnější nejprve absolvovat strojařskou přípravku (Bc. pro navazující studium), a pak pokračovat magisterským studiem informatiky? Tak se to dělá na mojí Alma mater VUT:

http://www.fme.vutbr.cz/studium/ck_obor.html?lang=0&obor=M-AI%D8

Zvedavej

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně
« Odpověď #6 kdy: 18. 08. 2013, 16:19:15 »
IT na UTB se dá v pohodě vystudovat ve volném čase, pokud jsi aspoň trochu gramotný.

Hodně odvážné tvrzení. Bohužel se na to spousta lidí nachytá a pak letí, zbytečně si sestřelí jeden rok studia a pak platí za další studium. Je to normální technika (jednodušší proti VUT a ČVUT), takže matika, fyzika jako filtr na slabší kusy. Odpad je značný.  -+50% nedodělá 1. ročník.

Tvojí výhodou by bylo, že by jsi to měl 2x, takže proč ne.

A nebylo by rozumnější nejprve absolvovat strojařskou přípravku (Bc. pro navazující studium), a pak pokračovat magisterským studiem informatiky? Tak se to dělá na mojí Alma mater VUT:

http://www.fme.vutbr.cz/studium/ck_obor.html?lang=0&obor=M-AI%D8

Tohle stojí za zamyšlení ...

http://www.fme.vutbr.cz/studium/prezentace/N2370.pdf

... pěkné pdfko. Ukazuje pěkně to s čím se potkáš také na FAI. Měření, laboratoře ... .

FAI na UTB vznikla z původní katedry automatizace a řídicí techniky VUT, kdy VUT ve Zlíně mělo svoji pobočku. Důležitá je ta řídící technika. Na FAI se nejedná o čistou informatiku, ale o směs elektrotechniky, elektroniky a informatiky. V předmětech jsou legrace typu Instrumentace a měření, Elektrotechnika a průmyslová elektronika, Mikroelektronika, Automatizace a další ... .

Pár známých FAI nerozdýchalo - HW a elektro, takže to mám skoro z první ruky, včetně referencí na vyučující.

Osobně tady ty směsné obory nemám rád a za sebe bych to nedoporučil. Spíš bych šel cestou, jak naznačuje Avanti + samostudium.



Hunduk

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně
« Odpověď #7 kdy: 18. 08. 2013, 19:31:02 »
Dekuju za odpovedi. Mam cas jeste do konce srpna, ale stejne si nejsem jisty no. Ma nekdo zname ze strojarny? Jake je uplatneni, spokojenost s praci apod.. ? Neslychavam zrovna pozitivni odezvy od strojaru

davkol

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně
« Odpověď #8 kdy: 18. 08. 2013, 21:13:06 »
IT na UTB se dá v pohodě vystudovat ve volném čase, pokud jsi aspoň trochu gramotný.

Hodně odvážné tvrzení. Bohužel se na to spousta lidí nachytá a pak letí, zbytečně si sestřelí jeden rok studia a pak platí za další studium. Je to normální technika (jednodušší proti VUT a ČVUT), takže matika, fyzika jako filtr na slabší kusy. Odpad je značný.  -+50% nedodělá 1. ročník.

Doučoval jsem dálkaře na IT @ UTB a nestačil jsem se divit, že i takoví lidé dostanou titul. Dále znám několik lidí, kteří odešli hlavně z FIT VUT do Zlína, teď mají volného času habaděj. Kdybych neviděl na vlastní oči a neslyšel na vlastní uši dotyčné záležitosti, nepsal bych to tady. Baňu z toho důvodu nehodnotím — skoro nic o ní nevím.

Odpad o ničem moc nevypovídá. Spousta lidí jde na VŠ, aby nemuseli na pracák, příp. protože jít na výšku je in a očekává se to od nich, ale učit se se jim nechce. Nebo to třeba nezvládnou, ale veřejná VŠ s nižší náročností než UTB se v tomhle oboru bude hledat dost těžko.

kevarek

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně
« Odpověď #9 kdy: 18. 08. 2013, 22:45:59 »
Ahoj,

já jsem na VUTBR FAI a to PDF je sice hezký, ale realita je bohužel taková, že se učíme 100 let staré věci a strašně povrchně. Např v elektru jsme se učili o prehistorických 8051 MCU a vrchol techniky byl nějaký PIC. Že existuje např ARM jsme se nedozvěděli. Učili jsme se taky programovat v C#, C++ a C. Ing. Roupec je frajer přes C a C++.. to byla paráda, ale překousnout absolutní aroganci ing. Ondrouškaz C# stálo hodně nervů. Na druhou stranu to byl asi jediný programovací předmět, který nebyl úplně triviální a bylo potřeba vypracovat zajímavý projekt. Každopádně taky to byly jen základy. Měli jsme ještě dva semestry PLC a jeden semestr pneu a hydrauliku, což bylo supr, ale zase strašně moc povrchní. Pak tu byly supr předměty, které ale naprosto zabil Doc. Matoušek, který za celý semestr došel na cviko ze simulací v matlabu tak 3x, ale o to víc osolil zkoušku. Samozřejmě nikdy neřekl dopředu nic a tak jsme tam čekali hodiny a hodiny jako debilové. Prof. Ošmera je taky sice frajer na vyšší formy řízení, ale v jeho předmětech se člověk naučí tak maximálně dobře prezentovat. Ale i to bylo supr. Nesmím zapomenout na automatizaci s doc. Švarcem, která pro mě byla po celou dobu trochu magie, ale momentálně jí přicházím na kloub a velmi ji v praxi oceňuji.
Ještě bych dodal, že se letos změnily osnovy, takže se ty zajímavé a praktické předměty typu PLC, hardware+MCU technika, spojily a dostaly řekněme třetinovou hodinovou dotaci a místo toho tu máme krásné předměty typu grafika atd. No nedivím se ničemu, když letos naprosto dutej typos obhájil diplomku na řízení motoru pomocí plc. Sice ten motor nedokázal uřídit, celé zařízení by nejspíš shořelo, když vypočítal plochu chladiče, ale bo už měl vedle kondenzátor, tak tam dal 10x menší. V posudku to ale nevadilo, prý se to vyrovnalo hezkým dotykovým ovládáním.

No raději už nic, nebo se zase naštvu... jsem z vývoje na ústavu celkem smutný.

Jimmy

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně
« Odpověď #10 kdy: 18. 08. 2013, 22:50:03 »
Dekuju za odpovedi. Mam cas jeste do konce srpna, ale stejne si nejsem jisty no. Ma nekdo zname ze strojarny? Jake je uplatneni, spokojenost s praci apod.. ? Neslychavam zrovna pozitivni odezvy od strojaru
A co chcete slyšet ? Strojárny mají horší pověst pravděpodobně proto, že každý si umí zhruba představit o co se tam jedná, každý se tam dostane, ale cca 80% prváků školu nedokončí, takže mnohem častěji potkáte bývalé nedostudované studenty strojárny než absolventy. Nicméně těch cca 20% lidí co strojárnu dokončí práci nijak dlouho nehledá.

Spokojenost : Musí vás to alespoň trochu bavit, jít na strojárnu protože se tam dostane každý není správná motivace.

Uplatnění : Pokud neumíte jazyk, tak je vývěr mnohem slabší a menší plat. Pokud umíte slušně Německy či anglicky, tak je výběr mnohem zajímavější a i lepší plat. Špičkové platy budou v IT asi větší, medián možná zas tak rozdílný nebude. Ve strojařině ale informace zastarávají mnohem pomaleji než v IT, takže na své úrovni se dá udržet déle nebo s menším úsilím.

txt

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně
« Odpověď #11 kdy: 18. 08. 2013, 23:51:31 »
Ze standardní nabídky strojáren je k IT nejblíže zaměření na výrobní linky atp. Je tam více hardwaru a programování s nižší abstrakcí (a asi taky s menší prioritou ve studijním plánu). Relativně konzervativní odvětví s delším životním cyklem produktu. Pokud ti nevadí fyzika a výpočty pružnosti/pevnosti tak to může mít budoucnost.

V případě hypotetické blíže nespecifikované globální krize může být užitečnější znát zmíněnou fyziku (motory, energetika...) než promakané algoritmy, nebo software používaný na burze.

Hunduk

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně
« Odpověď #12 kdy: 19. 08. 2013, 16:10:48 »
Dekuji opet za postrehy. Jak vidim, zapomnel jsem dodat jeste neco. Vicemene duvodem proc si chci dat i IT je ten, ze bych rad pokracoval pokud to pujde na Biomedicinske inzenyrstvi. U nas to mozna neni k nicemu, ale mam tu vyhodu, ze jsem rodily anglican a dost se zajimam o tuto tematiku a verim, ze by se nejakym zpusobem mohla vyuzit a hlavne bych se mohl dost k modernejsim technologiim(robotika, mechanicke srdce apod..)

Zvedavej

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně
« Odpověď #13 kdy: 19. 08. 2013, 16:19:13 »
Dekuji opet za postrehy. Jak vidim, zapomnel jsem dodat jeste neco. Vicemene duvodem proc si chci dat i IT je ten, ze bych rad pokracoval pokud to pujde na Biomedicinske inzenyrstvi. U nas to mozna neni k nicemu, ale mam tu vyhodu, ze jsem rodily anglican a dost se zajimam o tuto tematiku a verim, ze by se nejakym zpusobem mohla vyuzit a hlavne bych se mohl dost k modernejsim technologiim(robotika, mechanicke srdce apod..)

http://www.feec.vutbr.cz/uchazeci/studium.php.cz

Tak proč nejdeš rovnou? Viz BTBIO.

Hunduk

Re:ČVUT strojírenství a IT kombinovaně
« Odpověď #14 kdy: 19. 08. 2013, 17:18:01 »
Protoze chci byt v Praze a tady to Biomed. je jedine v Kladne :D