Výměna RAM ve starém notebooku

Výměna RAM ve starém notebooku
« kdy: 25. 07. 2013, 10:30:05 »
Jde mi tohle. Pokud RAM paměť fyzicky do notebooku půjde, riskuji něco kvůli typu baterie?

Označení na novější RAM AS TF1CA11280108  a na jednom s paměť. čipů Imnix KOR HY5PS121621B,  FP-Y5 640A   NTBC527UQ3.

Notebook je starý Acer Travelmate a má jen 128MB RAM, byly u toho Windows XP a chvíli jsem na tom provozoval Mandrake a i dnes na tom spustím starý Slax. Na 20 GB disku mám nějaké programy. Tj. i přes stáří toho děduly nechci aby odešel definitivně. Pokud by však fungoval i s novější pamětí 512MB možná by fungoval i se Slax 7.
Byla by možná i škoda toho paměťového modulu.

Všiml jsem si, že novější procesory pracují na nižším napětí, případně s nižší voltáží. Dřív se to řešilo switchováním a dnes v BIOSu ale co tehdejší RAM?
Přesné parametry paměťového modulu uvnitř notebooku, taktéž přesně typ notebooku, budu mít až přijde manželka, nedosáhnu z vozíku na polici, chybí mi 3 cm.   

Pokud někdo bude vědět, má zkušenosti s rozebíráním, konkrétně s výměnou baterie CMOS ( BIOS ) budu moc rád. Nemohu to tam najít a BIOS tím pádem nedrží nastavení.

Předem děkuji. Ohledně notebooků je to trochu jiná disciplína. Nerad bych měl na náhrobku ( nebo na pixle od lupínků ) po smrti napsáno, domrvil toho 3.krát tolik než udělal. Díky. 
 
« Poslední změna: 25. 07. 2013, 11:52:23 od Petr Krčmář »


Re:Výměna RAM ve staré notebooku. Existuje riziko ?
« Odpověď #1 kdy: 25. 07. 2013, 10:46:21 »
No pokud bude notebook schopen pracovat s pameti 512MB a budete mit spravny tip(u takoveho dedy bych tipoval ze to bude jeste DDR1) Nemel by to byt problem, ovsem je mozne ze notebook nedokaze pouzivat vic jak 256MB Moduly. Asi by se to na zaklade modelu notebooku dalo vygooglit.
Co se tyce baterie CMOS u notebooku jsem nikdy nemenil ale u klasickeho desktopu jiz mnohokrat a nikdy jsem nenarazil na zadny problem prohazoval jsem baterie ze starych nefunkcnich desek na nove funkcni pripadne u hodinare sem kupoval nove. Predpokladam ze u notebooku by to nemel rovnez byt zadny problem  :)
Nobody is perfect, but i'll try my best!

Re:Výměna RAM ve staré notebooku. Existuje riziko ?
« Odpověď #2 kdy: 25. 07. 2013, 10:51:12 »
Všiml jsem si, že novější procesory pracují na nižším napětí, případně s nižší voltáží.
Jaký je rozdíl mezi napětí a voltáží? Podle mě jen ten, že první slovo existuje, kdežto druhé je spatlanina.

Jinak paměťové moduly, které mají kompatibilní sloty, mají i kompatibilní napájecí napětí, takže se nezničí. Může se ale stát, že třeba paměť bude pomalejší a nebude tedy fungovat.

Co se týká baterie, tak tu vyměnit lze, obvykle je ale potřeba rozebrat úplně celý notebook (tedy vyndat základní desku). Nejlepší je podívat se na nějaké disassembly video na Youtube. Nejspíš to bude typ CR2032.

flack

Re:Výměna RAM ve staré notebooku. Existuje riziko ?
« Odpověď #3 kdy: 25. 07. 2013, 11:06:27 »
Ja len dodam moju skusenost. Mal som notebook IBM T21 pouzivalo to 100MHz SODIMM SDRAM, Z bazaru som si nasiel vacsiu 256MB 100MHz ramku ale zial notebook ju nevzal. Pravdepodobne kvoli biosu a ich IBM whitelistu. Dalej bol na tom notebooku problem s "baterkou biosu" aj ked som ju vymenil za novu bios nedrzal nastavenie chovalo sa to rovnako ci s vybitou alebo novou bateriou. Bios udrzal nastavenie tak 3 hodiny ak bol notebook vypnuty.

Ale to bol naozaj hodne stary notebook. A stym biosom a baterkou to muselo byt vaznejsie. Predal som to za smiesnu cenu v bazare.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výměna RAM ve starém notebooku
« Odpověď #4 kdy: 25. 07. 2013, 12:17:05 »
Kdyz tam mate ty Widle, tak se mrknete na http://www.crucial.com/. Tam maji nejaky plugin, ktery osaha stroj a rekne, cim se to da upgradovat - mozna jenom pro IE. Pak muzete zkusit ebay nebo neco a hledat kompatibilni moduly, protoze Crucial je obvykle dost drahy.


Re:Výměna RAM ve starém notebooku
« Odpověď #5 kdy: 25. 07. 2013, 13:40:18 »
Bohužel ta paměť tam fyzicky nejde. Notes je opravdu už stařešina. Crucial zkusím využít. S vyndáním baterky desktopu jsem také nemíval problémy, pamatuji i ty válečkové naletované. První dva stroje jsem měl  Sharp MZ 801 a   286ku na 16 MHz.

Všem díky.

Netrpělivý

Re: CMOS
« Odpověď #6 kdy: 25. 07. 2013, 18:56:30 »
Vždy jsem měl za to, že u notebooku je napájení CMOS řešeno baterií notebooku a kondenzátorem na desce. Alespoň u mého současného notebooku to tak vypadá.

Aby se kondenzátor na desce zcela vybil, je potřeba tu baterii odpojit na opravdu velmi dlouhou dobu. Já nemám dost trpělivosti abych toho dosáhnul, takže mne ještě napadá zda není tato paměť řešena jako permanentní a nesnažím se zbytečně.

P.S.
Ověření že nejsem bot: To jsou nějaké nové otázky? Nějaké složité, na mne.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: CMOS
« Odpověď #7 kdy: 25. 07. 2013, 20:45:27 »
Vždy jsem měl za to, že u notebooku je napájení CMOS řešeno baterií notebooku a kondenzátorem na desce. Alespoň u mého současného notebooku to tak vypadá.

Mozna, ze nekde to tak je, ale asi jste tech notebooku rozebral moc malo.

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil