Poraďte bezproblémovou grafiku

xdub

Poraďte bezproblémovou grafiku
« kdy: 19. 07. 2013, 08:09:46 »
Dobrý den, mám sestavu s ubuntu + fedorou (Intel i3 3,3Ghz, 4GB RAM...) a mám v něm grafickou kartu ATI Radeon HD 5570 512MB DDR5, jejíž podpora se současnými ovladači je taková podivná. No zatím sem si vždy nějak poradil... Nyní bych si ovšem chtěl pořídit nějakou novější grafiku, tak bych se chtěl poradit co koupit podle vašich zkušeností, abych nenarazil zas na podobné problémy jako u tohoto modelu. Jinak tento model grafické karty funkuje bezchybně se svobodnými ovladači, ovšem nerozumí si moc s hrami, pokud chci hry, tak musím sáhnout po nesvobodných ovladačích a zde nastává problém s náhodným zamrzáním, náhodně občasným sekáním videa a podobně...

Takže někdo nějaké návrhy na bezproblémovou grafickou kartu tak do 2000?

Děkuji
« Poslední změna: 19. 07. 2013, 13:30:45 od Petr Krčmář »


RH

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #1 kdy: 19. 07. 2013, 19:12:36 »
No, já si nemůžu vynachválit HD 7770. Momentálně mám Sabayon Linux (aktuálně s jádrem 3.10.0) a ovladače 13.6 beta. Všechno šlape v pořádku, i videa na webu...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #2 kdy: 19. 07. 2013, 20:57:56 »
Já se budu opakovat, jako vždy, a určitě se najde někdo s opačným názorem, jako vždy, ale i tak - NVidia.

ATI/AMD jsem měl dvakrát, v bobou případech jela pěkně naho*no (proprietární ovladač). Jednou to byl dávno Radeon X700 mobility a podruhý stolní 5570. I ta stolní jela naprd, textury špatný 3D výkon špatnej, celkově prostě naprd. Jakej máš Ty konkrétně s ní problém? Nebo jaký jsi měl problémy? Pokud se nepletu, už jí ani proprietární ovladače nepodrporujou, ne?

Půjčil jsem si kámošovo NVidii GTX260, zkusil a od tý doby mi ATI/AMD nepáchne do domu. Koupil jsem si NVidii GTS450 a od její koupě mi dělá jen radost. Vše jede z fleku (proprietární) a nikdy nebyl problém (např. aktualizace X serveru nebo grafických ovladačů). Jedu na Gentoo.

Za mě NVidia, narozdíl od ATI/AMD s ní mám jen dobré zkušenosti (včetně stařičkýho GeForce 256 - tedy první GeForce - jak krásně na Gentoo jela :-) ).

Můj názor = +1 pro NVidii. Počkej si na jiný. A napiš, jak Ti šlapala HD5570 a jaký byly trable.

Leinad

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #3 kdy: 19. 07. 2013, 21:07:47 »
Bezchybná grafika není...

NVidia - Nouveau pomalý, před pár kernely i dost rozbitý. Binární ovladač často velmi dobrý, ale nemá KMS (škaredší Plymouth) a třeba v Ubuntu Unity 12.04 a 12.10 byl bug, že občas se nevykreslilo okno (bylo bílé / černé), když se vrátilo z minimalizace.

AMD - opensource ovladače pomalé a nestíhají držet krok s vydáváním nových grafických karet. Uzavřené ovladače občas zabugované a nestíhají vůbec držet krok s Xorg a kernelem.

Intel - opensource ovladače docela slušné, ale jako ve všech opensource ovladačích pro linux drhne podpora OpenGL.



Tedy:
Intel, pokud nikdy nechceš mít problém s Waylandem, Mirem, kernelem, xorgem, plymouthem a přežiješ zastaralé OpenGL, nefunkční OpenGL akceleraci prohlížeče, či aktuálně bug ve spojení Firefox+nové Google Mapy + Intel grafika.

NVidia, pokud chceš mít (možná jen na některých kartách?) podporu OpenGL akceleraci prohlížeče, vynikající podporu OpenGL a WebGL, výkon srovnatelný s Windowsem a překousneš, že podpora Waylandu přijde možná později, Plymouth možná nebudeš mít nikdy tak hezký a instalace ovladačů na některých distribucích není úplně snadná.

flack

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #4 kdy: 20. 07. 2013, 10:45:52 »
Ak si chces aj zahrat tak nVidiu... Mal som par skusenosti s ATI/AMD , Jedneho krasneho dna som si kupil nVidia 8800GTS 320MB je to stara karta ale od toho dna viem ze do linuxu uz ATi kartu nechcem ani skusat. Pouzivam samozrejma uzavrete ovladace(drobne problemy sa sem tam objavili po aktualizacii driveru) , ale nikdy som nezazil take peklo ako s ATI.

Btw ked som zacinal s linuxom mal som obrovsky problem s ovladacom na ATI kartu uz si nepamatam presne ktora to bola ale fungoval som prevazne skrz VESA v xorg.conf. Existovali tri rozne ovladace a ja na to aby som mohol fungovat v normalnom rozliseni som musel pouzivat VESA inak sa to proste nahodne rozpadalo...


Moje posledne slovo.... Ak grafiku na hranie do linuxu tak nVidia.


michal

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #5 kdy: 21. 07. 2013, 11:19:02 »
ja nechapu jak muze nekdo doporucit ati na linux, pokazdy kdyz s tim musim delat (hodne rozsirene je to treba na notasich ble) tak je to peklo, uz i velke distribuce (treba archlinux) vyhodily drivery z repozitaru.
s nvidia nikdy nebyl problem, na desktopu mam uz treti gpu a vse jede jak ma.

jinak bych ti doporucil  nvidia 650ti nebo 660ti.

Pleca

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #6 kdy: 21. 07. 2013, 13:06:45 »
mam ATI/AMD HD6850 parkrat jsem musel preinstalovat ovladac po aktualizaci kernelu nebo x-serveru jinak bezi naprosto bez problemu (v pohode hraji hry ze steamu) pouzivam nesvobodny ovladac

Pleca

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #7 kdy: 21. 07. 2013, 13:08:28 »
zapomel jsem dodat ze mam Ubuntu 12.04 ;)

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #8 kdy: 22. 07. 2013, 09:17:11 »
ati je v linuxu "zlo", a vůbec nejzlejší kombinace je AMD notebook s ATI grafikou a broadcom wifinou.

Také jsem jednoznačně pro nvidii
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

xhamster

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #9 kdy: 22. 07. 2013, 10:33:54 »
jedine nVidii.

mel jsem v pc atinu 6850 a ty ovladace jsou proste tragicky, vymenil jsem ji za slabsi nvidii 450ku a s tou uz nemam pod linuxem zadne problemy.

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #10 kdy: 22. 07. 2013, 11:26:20 »
Mám ATI na ntb i desktopu, jedu na uzavřeném ovladači a hry prakticky nehraju (jen OpenTTD:), na obou strojích Ubuntu. Při práci žádné problémy s rozpadající se grafikou nepozoruju. Ale pokud přijde aktualizace kernelu, musím reinstalovat driver - dost pruda.
Pokud chceš hrát, tak doporučuji geforce, kdysi jsem jednu také měl..

Ivorne

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #11 kdy: 22. 07. 2013, 11:32:29 »
Ty binární ATI drivery jsou fakt pěkná sračka. Ale zas na druhou stranu, teď mám hybridní grafiku ATI+Intel a vše mi funguje včetně akcelerace a rychlost her je stejná jako na Windows. Takže je to na hovno, ale rozchodit se to  s trochou zkušeností dá.

Člověk musí přijít na takové ty triky, jako že když to spustím s xf86-video-intel vyšším než 2.20.2, tak to segfaultne, nebo že když to spustím s xorgem vyšším než 1.12.4, tak to segfaultne při vypínání některých fullscreen her, že se při upgradu kernelu musí přeinstalovat ati driver, jinak grafika po restartu nenaběhne a tak podobně. Prostě 'řízení takového kolosu, to chce celého člověka' :D.

Dice

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #12 kdy: 22. 07. 2013, 12:20:44 »
Bezproblémové ovladače mají akorát profesionální GPU, vezmi AMD FirePro v3900, vyhovuje tvým požadavkům, včetně přímé podpory Linuxu, v poměru cena/výkon neseženeš lepší kousek u nVidie. Nízká spotřeba, velice stabilní, nízká provozní teplota, perfektní softwarová podpora, vysoký výkon, neblokované funkce a výkon jako u všech herních GPU.

davkol

Re:Poraďte bezproblémovou grafiku
« Odpověď #13 kdy: 29. 07. 2013, 19:47:05 »
Pokud nepotřebuješ 3D, ale nechceš se trápit s nastavením více monitorů, aktualizacemi atd., doporučuju Intel nebo AMD s open-source ovladači, obojí teď používám a funguje to výborně. fglrx jsem donedávna taky používal a bylo to v pohodě, akorát konfigurace více monitorů byla drbačka.

Na nouveau si zatím netroufám a binární nvidiácký blob sice lítá jak z praku, ale občas zakopne... s podivnými chybami nebo problémy při aktualizaci jsem si užil svoje.