Jazyk pro úplného začátečníka

Flasi

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #90 kdy: 14. 07. 2013, 11:03:57 »
Jo a pro nooba je právě ideální C#, je to objektové, nemusí se drbat s alokací paměti a tlačítka, boxy, atd. si může naklikat.
Jinak hromada noobáků začíná právě v C#, takže bude mít slušný support.
Tady si najde kámoše a může začít dělat třeba nějakou hru: http://www.devbook.cz/

Uvedl jste argumenty, proč je C# vhodné pro málo zkušeného programátora. Ale tady se bavíme o úplném začátečníkovi. Jestli si úplný začátečník nakliká aplikaci plnou boxů a tlačítek, tak se v tom akorát ztratí, jak to vlastně funguje. A postupně ztratí zájem, protože je to moc složité a nechápe to.

C# jsem začátečníkům celkem doporučoval ještě ve vezi 2. Od verze 3, 3.5 do dneška nastal poměrně velký nárůst složitosti syntaxe kvůli novým funkcím jazyka. Kdo nechápe, jak tohle komplikuje začátečníkům život, tak neví o začátečnících nic.


Flasi

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #91 kdy: 14. 07. 2013, 11:11:28 »
ale je to zbytečné, protože tazatel to sdělení fakt těžko přijme
To už je jeho problém. Snažil jsem se naznačit, že pokud si to neujasní, může se mu stát, že se rozhodne špatně, protože dá na dobře míněné ale zcestné rady. To už je jeho věc, jestli přijme nebo nepřijme. Tady nejsme mateřská škola.

Mohl ses snížit na úroveň mateřské školky a poradit mu tak, aby to pochopil.
Mohl ses nesnižovat a napsat mu, že tady není mateřská školka.
Ale ty jsi raději napsal něco, čemu se nedá po obsahové stránce nic vytknout, akorát že je to tazateli zcela k ničemu. To se nazývá duševní masturbace a já nikdy nepochopím, proč to lidi dělají.

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #92 kdy: 14. 07. 2013, 11:19:13 »
Ale ty jsi raději napsal něco, čemu se nedá po obsahové stránce nic vytknout, akorát že je to tazateli zcela k ničemu. To se nazývá duševní masturbace a já nikdy nepochopím, proč to lidi dělají.
To je tvůj názor, že to nepřijme. Já jsem předpokládal čtenářovu rozumnost a inteligenci. Víc to myslím není potřeba rozmatlávat.

IDDQD

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #93 kdy: 14. 07. 2013, 11:21:36 »
Uvedl jste argumenty, proč je C# vhodné pro málo zkušeného programátora. Ale tady se bavíme o úplném začátečníkovi. Jestli si úplný začátečník nakliká aplikaci plnou boxů a tlačítek, tak se v tom akorát ztratí, jak to vlastně funguje. A postupně ztratí zájem, protože je to moc složité a nechápe to.

C# jsem začátečníkům celkem doporučoval ještě ve vezi 2. Od verze 3, 3.5 do dneška nastal poměrně velký nárůst složitosti syntaxe kvůli novým funkcím jazyka. Kdo nechápe, jak tohle komplikuje začátečníkům život, tak neví o začátečnících nic.

Nevšiml jsem si, že bys ty nové konstrukce MUSEL využívat.
Naopak, můžeš si klidně jet podle starých tutoriálů a vůbec tě to v ničem nebude omezovat.
To, že si dříve nebo později bude muset koupit knížku a přečíst si to pořádně v celku, to je jasný.
Stejně jako to, že se dříve nebo později neobejde bez návrhových typů.

IDDQD

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #94 kdy: 14. 07. 2013, 11:24:36 »
To je tvůj názor, že to nepřijme. Já jsem předpokládal čtenářovu rozumnost a inteligenci. Víc to myslím není potřeba rozmatlávat.

Nojó, moudrému napověz a debila kopni, staré moudro. Ovšem neshoduje se moderním přístupem k věci, kdy by ses debilovi měl buď přizpůsobit, protože kopání debilům do řiti není multikulturně korektní.


Flasi

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #95 kdy: 14. 07. 2013, 11:31:10 »
Uvedl jste argumenty, proč je C# vhodné pro málo zkušeného programátora. Ale tady se bavíme o úplném začátečníkovi. Jestli si úplný začátečník nakliká aplikaci plnou boxů a tlačítek, tak se v tom akorát ztratí, jak to vlastně funguje. A postupně ztratí zájem, protože je to moc složité a nechápe to.

C# jsem začátečníkům celkem doporučoval ještě ve vezi 2. Od verze 3, 3.5 do dneška nastal poměrně velký nárůst složitosti syntaxe kvůli novým funkcím jazyka. Kdo nechápe, jak tohle komplikuje začátečníkům život, tak neví o začátečnících nic.

Nevšiml jsem si, že bys ty nové konstrukce MUSEL využívat.
Naopak, můžeš si klidně jet podle starých tutoriálů a vůbec tě to v ničem nebude omezovat.
To, že si dříve nebo později bude muset koupit knížku a přečíst si to pořádně v celku, to je jasný.
Stejně jako to, že se dříve nebo později neobejde bez návrhových typů.

Jistěže musel. Nebude něco vědět, tak zagoogluje a najde mu to kód s novou syntaxí a on má problém. Zeptá se někde v diskuzi a tam dostane odpověď s velkou pravděpodobností v nové syntaxi - protože jak vidíme i tady - někteří lidé odpovídají kvůli svému egu a ne kvůli tomu, aby začátečníkovi pomohli.
Dokončí první tutoriál a první knížku a pak si zkusí stáhnout nějaké zdrojáky nějakého prográmku a upravit si je pro svou potřebu a nasadit to - ale ouha - bude tam nová syntaxe.

To jsou reálné problémy začátečníků, které zkušení lidé nechápou.


Flasi

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #96 kdy: 14. 07. 2013, 11:35:05 »
Ale ty jsi raději napsal něco, čemu se nedá po obsahové stránce nic vytknout, akorát že je to tazateli zcela k ničemu. To se nazývá duševní masturbace a já nikdy nepochopím, proč to lidi dělají.
To je tvůj názor, že to nepřijme. Já jsem předpokládal čtenářovu rozumnost a inteligenci. Víc to myslím není potřeba rozmatlávat.

Pokud předpokládáš u někoho, kdo je úplný začátečník a píše sem, tak jak sem píše, dostatek rozumu, aby pochopil tvůj příspěvek, tak to předpokládáš úplně špatně. A mohl bych tady jízlivě něco psát o tom, že když sem píšeš, že bys měl mít víc rozumu.
Napsal jsi příspěvek k ničemu, přiznej si to, nebo ne. A jestli nechceš dál rozmatlávat svou chybu, tak se budeš muset vzdát posledního slova.

Flasi

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #97 kdy: 14. 07. 2013, 11:39:45 »
To je tvůj názor, že to nepřijme. Já jsem předpokládal čtenářovu rozumnost a inteligenci. Víc to myslím není potřeba rozmatlávat.

Nojó, moudrému napověz a debila kopni, staré moudro. Ovšem neshoduje se moderním přístupem k věci, kdy by ses debilovi měl buď přizpůsobit, protože kopání debilům do řiti není multikulturně korektní.

Nazývat někoho debilem a kopat někoho do řitě je buranství. A bylo to tak vždy, nesnažte se nikdo ze sebe dělat bojovníka proti multikulturní korektnosti.
Když sem někdo napíše, že chce začít programovat na windows a z příspěvků je jasné, že nemá o (a nemůže mít) představu, co vlastě chce, tak se mu můžete přizůsobit, jestli chcete. Anebo nemusíte a můžete ho slušně poslat jinam.

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #98 kdy: 14. 07. 2013, 11:44:19 »
a z příspěvků je jasné, že nemá o (a nemůže mít) představu, co vlastě chce,
Nemá představu, jestli to chce jako hobby, zaměstnání nebo intelektuální onanii? Tak to by potom byla jediná rozumná rada: sorry, ale na programování nemáš.

Flasi

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #99 kdy: 14. 07. 2013, 12:02:49 »
a z příspěvků je jasné, že nemá o (a nemůže mít) představu, co vlastě chce,
Nemá představu, jestli to chce jako hobby, zaměstnání nebo intelektuální onanii? Tak to by potom byla jediná rozumná rada: sorry, ale na programování nemáš.
No to, že nemá představu, co vlastně chce, se týkalo spíše toho jaké programy na jaké platformě chce dělat - jestli mu spíše radit nějaký skriptovací jazyk, nebo něco co je snadněji přenositelné pod windows, nebo jestli ho raději nenechat začít webem. Ale v širším smyslu nemusí mít představu ani čeho chce programováním dosáhnout.
Já když jsem někdy kolem 15. roku začínal programovat, tak jsem vůbec neměl představu, kvůli které z těch tří možností  (práce hobby, onanie) to chci dělat. Znamená to, že na to nemám?

Flasi

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #100 kdy: 14. 07. 2013, 12:15:28 »
Díky  :) Python je stažen - přednášku si projdu zítra  ;)
tak zas ten python smaz a stahni znova, ale cely bundle pro windows vcetne IDE a debuggeru. https://code.google.com/p/pythonxy/
Klid, nic nemaž, to co jsi stáhl ti bude ještě dlouho stačit.
ale smaz a stahni ten bundle. usetris si nervy s instalacemi knihoven https://code.google.com/p/pythonxy/wiki/StandardPlugins https://code.google.com/p/pythonxy/wiki/AdditionalPlugins

Tak mi kvůli jalovému hádání se unikl příspěvek, který má smysl komentovat. Takže zopakuji a upřesním.

Klid, nic nemaž, to co jsi stáhl ti bude ještě dlouho stačit. Až budeš časem potřebovat nějaké knihovny, tak nějaký pythoní balík včetně knihoven rozhodně bude moc užitečná věc. Ale je fakt zbytečné odinstalovávat to, co máš a co ti funguje.

mikrom

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #101 kdy: 14. 07. 2013, 14:21:01 »
Ja som Python odporucoval aj preto ze pre zaciatocnikov existuje ten skvely tutorial z prekladu Petra Přikryla.
Zial do tychto diskusii sa zapajaju vzdy exoti, ktori sa snazia vsetko znegovat a obratit naruby :-)

Ked zacne s jednym z tych skriptovacich jazykov (Perl, Python, Ruby) nebude to pre neho strateny cas ale velky prinos. Tieto skriptovacie jazyky su velmi silne nastroje na rychle riesenie kazdodennych programatorskych problemov. Nauci sa v nich rutinne pouzivat veci ako regex, list, hash a ked potom prejde napriklad na Javu rychle si osvoji ako sa to pouziva aj v Jave a bude produktivny.
C# by som nedoporucoval. Asi mam osobne predsudky, ale roky skusenosti ma naucili aby som sa vyhybal takymto produktom.
C# je viazane na jednu paltfomu a na IDE. Ako som uz pisal, pre zaciatok povazujem za lepsie zacat s niecim jednoduchym, s cim sa da pracovat jednoducho na command line. Zaciatocnik si musi osvojit programatorske myslenie a programovaci jazyk a nie este okrem toho riesit problemy s komplikovanym IDE.

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #102 kdy: 14. 07. 2013, 16:07:29 »
Ked zacne s jednym z tych skriptovacich jazykov (Perl, Python, Ruby) nebude to pre neho strateny cas ale velky prinos. Tieto skriptovacie jazyky su velmi silne nastroje na rychle riesenie kazdodennych programatorskych problemov. Nauci sa v nich rutinne pouzivat veci ako regex, list, hash a ked potom prejde napriklad na Javu rychle si osvoji ako sa to pouziva aj v Jave a bude produktivny.
Python je výborný jazyk a moc rád ho používám, ale taky to není všelék. Je velmi dynamický co se týče typů i co se týče implementace OOP. Člověk může nabýt dojmu, že když v něm bezvadně napsal něco menšího, může se pustit do něčeho velkého. A až po x měsících práce si začne rvát vlasy, protože např. zjistí, že neustále řeší nějaké výjimky, které vznikají ve větvích kódu, kam se program dostane jednou za uherský rok za specifických podmínek, které není snadné předvídat. Nebo bude chtít přejít na něco jiného a najednou zjistí, že tam není vícenásobná dědičnost a je potřeba používat jakési interfejsy, které nikdy neviděl a neví, jak se správně používají.

Takže asi dost záleží, jestli tazatel opravdu chce "rychle řešit každodenní programátorské problémy"...

Pupi

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #103 kdy: 14. 07. 2013, 16:29:26 »
ja som zacinal s pascalom na gympli. potom sme jeden cas mali aj delphi. pred vyskou som aj do Cecka zabrdol. na VS sme uz robili veci len v C. potom neskor sa pridruzilo aj C++. boli aj take predmety kde sa robil projekt v pythone, perl, nieco aj php. Ale najviac sa tam venovalo C/C++. takze to som sa naucil. no a teraz sa venujem C#. zacal som s nim na skole. nejake konzolove aplikacie, a aj co som brigadoval/brigadujem tak sa to tyka C#/ASP.NET/WPF, BP som robil pre WP7.5 takze silverlight. Myslim si, ze C# je velmi abstraktny a silny jazyk. rychlo v nom naprogramujes nieco a ma velku podporu. je tam velmi vela kniznic, ktore ulahcia pracu cloveku a co by napisal v takom C++ na 10 riadkov v C# mozno napise na 5. Dnes je trend vyvijat rychlo, pretoze je malo casu a su oblasti, kde uz sa nehladi na rychlost daneho produktu, pretoze je zname ze taky C# je pomalsi ako C++. Ale cas je neuprosny a peniaze su najdolezitejsie :) . Na zaciatok odporucam C, tym isto nic nepokazis. a potom mozes skusit C#, Javu, atd.

to mikrom:
nedovolim si suhlasit s tebou. Visual Studio moze byt zo zaciatku komplikovane, ale je to IDE, ktore je asi najprepracovanejsie a najlepsie prostredie na trhu, co sa tyka programovania. Robil som C++ v netbeans a to IDE sa mi vobec nepozdavalo. teraz pouzivam Visual Studio na C# a proste je to "TITANIC", ale nepotopeny :) . niektori fanataci na skole pouzivali Vim na kodenie, brrr!

mikrom

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #104 kdy: 14. 07. 2013, 17:08:55 »
nedovolim si suhlasit s tebou...
Nemusis suhlasit, jasne ze ked s tym vies uz dobre robit, myslis si ze je to najlepsie. Pred par rokmi som si chcel vo windows nieco skompilovat, tak som si stiahol MS Visual C++ Express. Po kratkej exkurzii cez IDE som ale zistil, ze taky moloch nepotrebujem.  Odinstaloval som to a MingW + vim mi uplne postacili pre moje potreby.

IDE musim pouzivat iba s Javou - v zamestnani. Je to IBM RAD - je to dost komplikovane a su z tym problemy, ale to co vyvijame by sa bez toho tazko dalo robit. Preto si viem predstavit, ze ani C# bez Visual Studia by dobre neslo.
Ale na ucenie sa programovat vo volnom case povazujem taketo IDE ako kontraproduktivne.