Jazyk pro úplného začátečníka

hmmm

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #15 kdy: 11. 07. 2013, 20:52:45 »
Karel

JavaScript


neznalek

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #16 kdy: 11. 07. 2013, 21:42:37 »
"pure" Lisp (Scala je syntaxi prilis rusiva pro zacatecnika), protoze stavi jeste na jednodussim principu nez imperativni jazyky - rekurze i namisto cyklu. Literatury je spousta - obrovska vyhoda je, ze tato se opravdu zameruje na pouzivani a algoritmizaci, maximalne optimalizaci a neresi se silena syntaxe, obskurnosti jazyka, vyvojova prostredi, kompilatory atd. Jiz po par tydnech/mesicich muzes prejit na cokoliv jineho vetsiho a budes chapat "vse" vyjma objektu (coz neni takovy problem) - u toho C++ vsak pocitej s brutalitou, protoze to je imho nejslozitejsi jazyk o kterem vim (z hlediska specifikace).

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #17 kdy: 11. 07. 2013, 22:02:54 »
Ja som sa sam snazil volakedy (na strednej) naucit C++. Nebola to moc dobra volba, ten jazyk je moc zlozity na to aby sa to clovek ucil ako svoj uplne prvy jazyk v zivote. Pojde to, ale ovela tazsie ako s inym jazykom.

Ja odporucam Python. Je jednoduchy na naucenie, nepotrebujes ziadne IDE, nepotrebujes sa zaoberat kompilaciou, linkovanim, atd. (to sa naucis potom). Na webe me MILION dobrych zdrojov. Komunita je velka. Mozes si pozerat prednasky z top univerzit kde sa uci Python (ja som pozeral MIT & UCB).

Druha moznost je neaky LISPoidny jazyk. Som za Scheme. Mozno je to este lepsie ako zacat s Pythonom. Ked mas cas a chut sa ucit tak sa urcite pozri po Scheme. MIT a UCB maju na to tiez online prednasky takze si nemusis kupovat ziadne knizhy ani nic podobne.

HF

Marek


Lol Phirae

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #19 kdy: 11. 07. 2013, 23:53:52 »


Flasi

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #20 kdy: 12. 07. 2013, 07:52:57 »
Java + blueJ + herout

http://www.bluej.org/download/download.html
http://www.martinus.sk/?uItem=81792

Já se od Herouta učil C. Výborná učebnice, kde má autor příklad prakticky na každý krok, na každou novou věc.
Pak jsem se od Herouta učil Javu a přišla mi to jako výborná učebnice pro procedurálního programátora, kde si svoje oblíbené Cčkovké rutiny přepíšeme do Javy. Teprve, když jsem o několik let později Javu opravdu uměl, tak mi došlo, že ta Heroutova učebnice je ŠPATNÁ, protože neučí Javu objektově a dokonce tam byly přímo ukázkové objektové prasárny typu dědění obdélníka od úsečky.
Byla to to ale 2. vydání knihy. Herout nejspíš objektové chyby opravil - ale nepředpokládám, že knihu překopal tak, aby učila knihu objektově. Pokud to tak je a kniha už učí objektově myslet, tak mne opravte, pak ale nechápu, proč by to vydával pod stejným názvem.

Knihu, která se snaží vás nutit objektově myslet bych v češtině a pro začátečníka doporučil asi tuto:
http://knihy.pecinovsky.cz/oopnz/
Ale to pouze na základě znalosti přístupu autora z jiných jeho knih. A pořád je to Java, nic proti ní, ale...

Celkově považuji za nejlepší jazyk současnosti pro začátečníka PYTHON a tím bych každému doporučil začínat. Python bude klást začátečníkovi nejmenší překážky v jeho pokusech programovat (viz dále) a současně je hodně rožířený a jak tu už padlo - je kolem něj velká komunita a spoustu tutoriálů. Jistě bude i něco v češtině. Pokud neumíš výborně anglicky, tak rozhodně potřebuješ zdroje v češtině. Zapomeň na rady, že skutečné programování probíhá v angličtině a programátor musí anglicky umět. To je sice naprostá pravda, ale je didaktický nesmysl, abys luštil, co je tím obratem v angličtině řečeno a měl z toho pochopit nějakou abstraktní programovací obtížnost.

A celkově - sám se naučit programovací jazyk není velký problém. Sám se naučit PROGRAMOVAT, tedy uchopit problém a navrhnout pro něj řešení v podobě algoritmů a datových struktur (a pak to i v něčem nakódovat) je velmi těžké a je slušná pravděpodobnost, že samouk skončí v nějaké slepé uličce, nebo jako sbírka špatných návyků.
Dobrou knihu o které bych mohl říci, že se z ní někdo naučí PROGAMOVAT neznám. Tedy ne v češtině a pro opravdového začátatečníka. Všechny mě známé vhodné knihy jsou anglicky a cílí na vysokoškoláka/vš studenta se slušnými předchozími znalostmi.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #21 kdy: 12. 07. 2013, 08:11:57 »
z "Herouta" jsem se C učil taky, nicméně teď jsem byl u kamaráda a měl tam knihu C a C++ od jistýho Viriuse a přišla mi o dost lepší než heroutova. Cena 300-350,-  Nicméně Herout je klasika.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #22 kdy: 12. 07. 2013, 09:03:19 »
Heroutovu knihu o Javě mám (napsal jich ale víc) a líbí se mi, že tam popisuje dost metod. Já obvykle nejedu podle nějakých příkladů a rád si zkouším ty metody. Objektové programování se tam moc ani neřeší. Úplně nejlepší kniha o javě (a že jsem jich četl) pro začátečníka je Beginners Java for Dummies. http://www.amazon.com/Beginning-Programming-Java-For-Dummies/dp/0470371749

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #23 kdy: 12. 07. 2013, 09:04:09 »
Proč tu nejdou editovat příspěvky...? Špatně jsem napsal název té knihy.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #24 kdy: 12. 07. 2013, 14:58:48 »
Ještě jednou sem napíšu.

Začni s C a jak píšou ostatní, můžeš si sehnat knížku Učebnice jazyka C od Pavla Herouta. Je celá červená, menšího formátu. Druhej díl (zelená?) nebudeš potřebovat, alespoň zatím ne (to píšu jen kdyby Ti jí v knihkupectví nutili :-) ).

Není asi nic lepšího nebo jednoduššího, jak se dostat k úplným začátkům. A znát C se Ti taky bude hodit. Jako jazyk je celkem dobře čitelnej, pochopitelnej a docela intuitivní, s tím to půjde, tím začni.

Výhodu to má i tu, že stáhneš prográmek na psaní kódu a ten v sobě má vše co je třeba, takže to nainstauješ (Další, Další, ... Dokončit) a může psát a kompilovat. Nemusíš instalovat interpreta (program, kterej bude vykonávat Tebou napsanej kód) někde zvlášť a patlat se s nastavováním atd. (to je třeba nevýhoda PHP - píše se v něm web, takže potřebuješ webovej server s PHP, což je zbytečně složitý, musel by ses učit další zbytečnosti navíc, který s programováním zrovna nesouvisí).

Vyhnul bych se na začátku objektově orientovaným věcem, takže za mě určitě ne Java, Javascript, Actionscript (flash), Ruby (on rails) a další podobný. K OOP (objektově orientované programování) dolezeš časem. Ty ale teď potřebuješ pochopit úplnej základ.

gamer

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #25 kdy: 12. 07. 2013, 15:31:45 »
Podle mě není C dobrá volba pro začátečníka, než se naučí pracovat s pointery, může ho to tak znechutit, že programování nechá. Úplně triviální úlohy jako sečtení dvou řetezců začátečník v C nedá. Doporučuju python a ani nemusí nic instalovat:
http://www.compileonline.com/execute_python_online.php

txt

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #26 kdy: 12. 07. 2013, 15:32:26 »
Až budeš znát základy jazyka tak si projeď nějakou tu algoritmizaci. Literatura existuje, teď se mi to nechce hledat. Když už budeš schopnej tvořit jednodušší aplikace tak pokračuj v OOP (se kterým souvisí UML) a nějaký jednodušší návrhový vzory.

Výborný IDE pro jazyk C je Code::Blocks - jednoduchý a funkční.

Na obecný OOP, na jazyku nezávislý, je toho víc, já se to učil podle skript http://www.objects.cz/kniha_am/kniha_am.php a technický detajly podle Objektového programování (Ondřej Čada). Něco od Pecinovskýho si chci přečíst v budoucnu.

Btw: Co říkáte na přístup, kdy se začíná od objektů a k assembleru se nikdy nedorazí? :-)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #27 kdy: 12. 07. 2013, 16:01:08 »
gamer: K pointerům se nemusí vůbec dostat. Herout v tý učebnici pěkně popisuje porovnávání, cykly, práci se souborama, s řetězcema, ... Z toho si vezme základ. Jakym směrem se pak vydá, to už je na něm ;-) Každopádně ano - k pointerům lepší nedorazit, jakmile se s nima začne, tak učebnici odložit a zamyslet se, kudy dál.

gamer

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #28 kdy: 12. 07. 2013, 16:03:04 »
Bez pointerů se v C bohužel prakticky obejít nedá. Jak bez pointerů sečte dva textové řetezce?

Kolemjdoucí

Re:Jazyk pro úplného začátečníka
« Odpověď #29 kdy: 12. 07. 2013, 16:05:11 »
Btw: Co říkáte na přístup, kdy se začíná od objektů a k assembleru se nikdy nedorazí? :-)

Že tak vznikají další programátoři, kteří nejsou plně kvalifikovaní ke své práci. Bez základů ASM totiž není možné pochopit činnost počítače na 100 %, bohužel.
Může se strhnout diskuze o využitelnosti ASM v praxi, ale to neovlivňuje fakt že některé činnosti počítače nejde bez základní znalosti ASM pochopit.