„Odformátování" disku

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
„Odformátování" disku
« kdy: 03. 07. 2013, 08:21:36 »
Ahoj, stala se mi taková věc, omylem jsem vybral špatnej disk a zformátoval jsem si disk se seriálama (z exFAT na FAT32). Použil jsem rychlý formátování a tak by mě zajímalo, jestli je - nejlépe nějakej free/demo software pro mac nebo linux, kterej by to uměl "odformátovat", protože ta data by tam měla zůstat, pokud se nepletu? Sice mi na těch datech extra nezáleží, ale proč to nezkusit :)


Díky za jakýkoliv nakopnutí
« Poslední změna: 03. 07. 2013, 09:40:50 od Petr Krčmář »
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Martin

Re:Zkušenosti s "odformátováním" disku
« Odpověď #1 kdy: 03. 07. 2013, 09:25:18 »
Ahoj, nemohl by pomoct TestDisk?

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Zkušenosti s "odformátováním" disku
« Odpověď #2 kdy: 03. 07. 2013, 09:29:18 »
To vypadá dobře, doma to zkusím :) Ještě jsem našel Recuvu, ta by snad taky mohla pomoct.


Díky za radu
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #3 kdy: 03. 07. 2013, 09:43:16 »
Já bych ti doporučil Photorec (článek na Rootu). Prohledává disk a podle hlaviček známých formátů (zná jich opravdu hodně) obnovuje jednotlivé soubory.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #4 kdy: 03. 07. 2013, 09:48:10 »
Díky, mrknu se na to a dokáže ten program obnovovat i přímo na tom disku? Nemám momentálně další disk, na který by se třeba soubory obnovovaly...
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #5 kdy: 03. 07. 2013, 10:08:15 »
Těžko. Když je ten disk poškozený, tak na něj stejně není možné zapisovat a když jsou na něm data, tak bys je akorát přepisoval. Musíš mít druhý disk pro zápis.

死神

  • ***
  • 159
    • Zobrazit profil
Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #6 kdy: 03. 07. 2013, 11:08:10 »
Těžko. Když je ten disk poškozený, tak na něj stejně není možné zapisovat a když jsou na něm data, tak bys je akorát přepisoval. Musíš mít druhý disk pro zápis.

Jak jste přišel na to, že je disk poškozený?  :o

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #7 kdy: 03. 07. 2013, 11:11:49 »
přesně tak, poškozený by být neměl, jen jsem ho prostě zformátoval  :-X
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #8 kdy: 03. 07. 2013, 11:15:19 »
Nemyslel jsem tento disk. Ale ta utilita se používá hlavně na poškozené souborové systémy. Proto jsem to napsal.

Ale i když poškozený není, tak je nesmysl na něj zapisovat. Protože jedny soubory budeš obnovovat a jiné si tím přepíšeš.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #9 kdy: 03. 07. 2013, 11:20:18 »
Omlouvám se za lehce OT, ale:

Kdyby to byla původně Ext3/4, šlo by použít rezervní superblok a disk namountovat jako Ext3/4? Jen hypoteticky, stačí ano/ne.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #10 kdy: 03. 07. 2013, 11:21:00 »
No, proto jsem právě myslel, jestli ten program jen nějak neobnoví ExFAT tabulku, soubory by nechal tam, kde jsou teď
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Hokuspokusníček

Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #11 kdy: 03. 07. 2013, 11:22:12 »
Linux v zásadě nepoužívám, ale téma mne zaujalo. Tak jsem schválně naformátoval SD kartu jako FAT32 (výchozí velikost alokační jednotky 4kB), následně přeformátoval na exFAT (výchozí velikost alokační jednotky 32kB) a poté na NTFS (výchozí velikost alokační jednotky 4kB). Vždy jsem si udělal dump změněné oblasti. Změny jsou značné

Na zkoušku jsem na disk umístil i data. Rychlým formátem, včetně změny velikosti sektoru 8x4kB, se opravdu neztratila. Dostupná pro vytažení, třeba jiným nástrojem, jsou zcela jistě.

Nástroje pro Linux neznám, ale čistě teoreticky (prováděj ideálně na virtuálním disku nebo prostě hex-kopii) by mělo být možné znovu přeformátovat (rychlý formát) na exFAT a nechat znovu vytvořit tabulku rozdělení disku. Pokud toto nějaký Linuxovský nástroj umí. Na DOS/Windows to dříve zvládal FDisk, ale ten již dnes není k dispozici ani pro práci s FAT12/FAT16/FAT32.
Nebo prostě nechat pracovat něčí unformat tool, ale napřed vrať souborový systém na ten původní. Souborový systém exFAT je oproti zmíněným dvěma dalším bumbrlíček, takže by jsi neměl o žádná data přijít. Tabulka rozdělení disku se při rychlém formátování vymaže.

Na Windows bohužel je exFAT podporován jen tak, že lze takto formátovat výměná média a lze tyto disky číst. Jakékoli další možnosti nejsou dostupné, včetně opravy tohoto souborového systému. Proto exFAT nepoužívám.

v2kt0r

Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #12 kdy: 03. 07. 2013, 13:26:28 »
No, proto jsem právě myslel, jestli ten program jen nějak neobnoví ExFAT tabulku, soubory by nechal tam, kde jsou teď
Přesně to dělá TestDisk - najde na disku potenciální partition tabulky a vzbranou umí zapsat namístě (resp. umí jen to - proto mi na opravdu poškozených discích přijde lehce nebezpečný.)
Pro Vás případ by to ale mohlo být ideální řešení - pokud tu exFat přes Fat32 ještě pozná.

Jenda

Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #13 kdy: 04. 07. 2013, 04:40:18 »
No, proto jsem právě myslel, jestli ten program jen nějak neobnoví ExFAT tabulku, soubory by nechal tam, kde jsou teď
Přesně to dělá TestDisk - najde na disku potenciální partition tabulky a vzbranou umí zapsat namístě (resp. umí jen to - proto mi na opravdu poškozených discích přijde lehce nebezpečný.)
Pro Vás případ by to ale mohlo být ideální řešení - pokud tu exFat přes Fat32 ještě pozná.
Testdisk jenom opravuje partition tabulku, ne FAT tabulku (nebo ještě k tomu dokonce součásti nového a složitějšího exFAT), ne? Jak by to mohlo uhádnout třeba přepsané inody na ext4?

Na extrakci surových dat slouží photorec.

v2kt0r

Re:„Odformátování" disku
« Odpověď #14 kdy: 04. 07. 2013, 10:45:23 »
Testdisk jenom opravuje partition tabulku, ne FAT tabulku (nebo ještě k tomu dokonce součásti nového a složitějšího exFAT), ne? Jak by to mohlo uhádnout třeba přepsané inody na ext4?
Na extrakci surových dat slouží photorec.
Tady ale jde čistě o obnovení partition po přeformátování. Data tedy ještě změněna nebyla a úspěch závisí na tom, kde má který FS sví režijní data a jestli jimi ta stará přepsal.
Tazatel, pokud jsem mu dobře rozuměl, nechtěl ze starého disku obnovit soubory někam jinam - chtěl vrátit formátování a data mít tam kde předtím.
Na Vámi popsanou činnost upřednostňuji ER od OnTrack...:)