Ubuntu 13.04 problém s vypnutím

Ahoj

Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« kdy: 17. 06. 2013, 13:06:24 »
Dobrý den,
mám nainstalované Ubuntu 13.04 a nedaří se mi vypnout systém. Při vypnutí i přes konzoli se systém začne vypínat a když se zobrazí takové ty tři tečky na fialovém pozadí tak se to tam cel sekne a nejde to nikaj vypnout krom tvrdého vypnutí. Distribuce je nainstalovaná standardním způsobem s grafický rozhraním. Tento problém mám i na druhém PC kde jsem instaloval tu samou distribuci... Nevíte někdo co s tím? Děkuji


flack

Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2013, 13:28:22 »
Ja mozem potrvdit to same. Asi tyzden nazad som pri prechode na novu dosku+cpu a na 64bit. Stiahol nove ubuntu 13.04 ale jeho GNOME release.  Doteraz som si myslel ze to bude asi nejaky problem s kompatibilitou hw, zatial som to proste neriesil ale stava sa ze ked dam vypnut ci restartovat- to robim v poslednej dobe casto lebo skusam nastavovat rozlisenie a obnovovaciu frekvenciu(tiez vcelku zaujimavy problem ked glxgears a nvidia-settings -nt -q RefreshRate tvrdia ze mam 60Hz ale moje oci a hlava mi vravia ze to 60Hz neni). Sa stane ze sa system zacina vypinat ale nevypne on vlastne komplet zmrzne, ale nieje nic vidiet iba blackscreen. Pomoze len restart alebo tvrde vypnutie.  A robi to casto.

Ahoj

Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #2 kdy: 17. 06. 2013, 13:30:54 »
To jsem rád, že tento problém má i někdo jiný, ne že bych byl škodolibý ale je třeba s tím něco dělat....

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #3 kdy: 17. 06. 2013, 13:47:13 »
Co systémovej log? Neříká něco zajímavýho? Bohužel v Ubuntu s stále nepamatuju jeho název :-) Ale něc jao /var/log/errorlog nabo lastlog nebo tak něco?

Zkuste tam najít čas, kdy jste to vypínali a uvidíte, jestli to na něčem a případně na čem nevytuhlo...

Vypnout grafický rozhraní a potom to vypnout celý z řádky by taky mohlo něco odhalit.

Jaké jsou vaše zkušenosti s Linuxem? Ohodnoťte se od 1 do 10, abysme věděli, jak se vyznáte/co umíte a podle toho už směrovali odpovědi.

flack

Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #4 kdy: 17. 06. 2013, 14:09:31 »
Tak ja to rovno nahodim hned ako som cital prisvevok dal som restart z gnome panelu. Bolo 13:59

http://paste.ubuntu.com/5773757/

K tomu hodnoteniu povedzme ze 3 z 10tich :D mozno aj viac ;)


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #5 kdy: 17. 06. 2013, 15:06:11 »
Tak v tom logu nic špatnýho nevidím (nic na první pohled). To je výpis dmesg nebo nějakýho ze zmíněných souborů?

Přepni se do "Ctrl + Alt + F1", přihlaš, vypni grafickej režim (mělo by jít sudo init 1), vypni PC (sudo shutdown -hP now nebo sudo init 0) a pozorně sleduj, co vypisuje (snad se nehodí do toho "fialový a tečky" režimu při vypínání). Mělo by to na něčem vytuhnout a to něco nás zajímá.

flack

Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #6 kdy: 17. 06. 2013, 15:45:43 »
Tak v tom logu nic špatnýho nevidím (nic na první pohled). To je výpis dmesg nebo nějakýho ze zmíněných souborů?

Přepni se do "Ctrl + Alt + F1", přihlaš, vypni grafickej režim (mělo by jít sudo init 1), vypni PC (sudo shutdown -hP now nebo sudo init 0) a pozorně sleduj, co vypisuje (snad se nehodí do toho "fialový a tečky" režimu při vypínání). Mělo by to na něčem vytuhnout a to něco nás zajímá.

Tak urobil som ako pises. Pri tomto sposobe sa mi pc zatial podarilo vzdy vypnut a aj restartovat(skusal som teraz viac krat po sebe). Horsie je ze ten shutdown -nP now dost naklada Hardisku- je relativne novy asi mesiac tak by som nedar parkoval kazdy den hlavicky na platnach. Docela sa tesim z jeho ticheho chodu:D

po spusteni sudo init 1 sa ale stava ze sa obcas objavi " to fialovy a tecky" u mna je to "modre a tecky"-lebo je to prave gnome relase a tam je to modre miesto fialoveho v unity. No nasledne pisanie do klavesnice to prekresli- ale modre pozadie zosvata.

po spusteni sudo shutdown ci reboot ci init 0 ale nic nevidim lebo sa zaroven rychlo spusti a stiham sa dokonca prihlasit do systemu(ak by som chcel) potom to zmyzne a pc sa vypne alebo rebootne podla toho co som zvolil.

Netusim ako docielit toho aby to na niecom zastavilo co by sa dalo precitat.  :(

flack

Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #7 kdy: 17. 06. 2013, 15:47:40 »
oprava sakra mal by som sa zaregistrovat.

//po spusteni sudo shutdown ci reboot ci init 0 ale nic nevidim lebo sa zaroven rychlo spusti GDM a stiham sa dokonca prihlasit do systemu(ak by som chcel) potom to zmyzne a pc sa vypne alebo rebootne podla toho co som zvolil.

asdjasiuj

asd
« Odpověď #8 kdy: 17. 06. 2013, 15:54:24 »
Dobrý den,
mám nainstalované Ubuntu 13.04 a nedaří se mi vypnout systém. Při vypnutí i přes konzoli se systém začne vypínat a když se zobrazí takové ty tři tečky na fialovém pozadí tak se to tam cel sekne a nejde to nikaj vypnout krom tvrdého vypnutí. Distribuce je nainstalovaná standardním způsobem s grafický rozhraním. Tento problém mám i na druhém PC kde jsem instaloval tu samou distribuci... Nevíte někdo co s tím? Děkuji

to mas tak, linux je proste nejvetsi sracka tak cekej ze se bude vypinat  ::)

jardaj

Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #9 kdy: 17. 06. 2013, 15:59:13 »
Mám to na dvou PC a nemám žádný problém, pouze má krátkodobou podporu a je pomalejší. Raději pracuji s U12.04 LTS, ale i na 13.04 jsem denně. Rezervní disk.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #10 kdy: 17. 06. 2013, 16:53:24 »
oprava sakra mal by som sa zaregistrovat.

Ani u registrovaných příspěvků nejde editovat ;-)

asdjasiuj: Psal, že má problém linux VYPNOUT, ne, že se mu sám od sebe vypíná :-D To známe zase z Windows, samý BSOD, ale aby to jelo dlouhodobě bez (možnosti) vypnutí, to ne... :-D Konec flamewar ;-)

flack: Zkus mi popsat, jak se PC vypíná, když to uděláš pomocí init 0 nebo shutdown nebo reboot.

  • Píšeš, že dává disku záhul, což je víceméně v pořádku (ukládá stavy programů než je vypne, pak je vypíná atd.), pokud to neni moc (to je subjektivní).
  • Taky nastartuje GDM... To zůstane viset, dokud se PC úplně nevypne?
  • Přepni se do konzole (C+A+F1) a vypni GDM. Jak na to v Ubuntu, to si najdeš na netu. NEpřepínej se příkazem init 1, pouze vyni GDM a pak zkus reboot/shutdown).
  • Modré a tečky - po stisknutí Esc se nic nestane? Třeba OpenSUSE se přehodily do konzolovýho výpisu a tam se dalo číst...
  • Nastartuj failsave režim (nějakym F při startu? opět najdeš na netu), ten startuje i vypíná s výpisem co se zrovna děje
  • Vypnutí PC tlačítkem na zapínání nefachá? Nemyslím podržet, ale jen stiksnout a pustit (musí samozřejmě být nastaveno ve správě na "vypnout").

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:asd
« Odpověď #11 kdy: 17. 06. 2013, 17:08:01 »
Nevim, kde presne se vam zasekavaji tri fialove tecky, ale predpokladam, ze mate na mysli splash screen nebo jak se nadava tomu nesmyslu, ktery nekdo vymyslel na to, aby byly skryty hlasky a znemoznena diagnostika. Zkuste odstranit splash ze systemu, pokud na nem chytre nezavisi pulka Ubuntu nebo ho alespon deaktivujte. Az docilite toho, ze pri bootu a shutdownu se vam pekne budou rolovat textove hlasky, je mozne, ze se doctete, kde to visi.


to mas tak, linux je proste nejvetsi sracka tak cekej ze se bude vypinat  ::)

Hm, kdyz zavzpominam, kolikrat jsem se pokousel marne korektne vypnout nejake Widle... Shutdown jsem pustil treba desetkrat a nkdy se to pak i vyplo, jindy pomohl jen vypinac.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #12 kdy: 17. 06. 2013, 17:30:34 »
JardaP: Na 12.04 se mi podařilo spustit failsafe a tam splash právě nebyl. Jen to bylo náhodně, tak už teď nevím, čím se to spouští ;D Ale to by pomohlo, aniž by se odstraňoval splash (jestli a bůhví jak se to dá udělat...).

flack

Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #13 kdy: 17. 06. 2013, 18:17:15 »
Pavouk106

Mozno uz viem v com je problem. Aspon sa to tak zda ze za to moze properietarny ovladac nVidia. Skusal som nouveau tam sa mi nepodarilo narazit na problem z vypinanim a restartovanim(ale bolo tam kadejakych inych problemov). A testoval som aj nizsie verzie nVidia ovladacu a tiez sa to prejavovalo v nich. Dobre by bolo keby autor prveho postu popisal svoju skusenost. Pripadne aspon to aku ma graficku kartu a ake ovladace pouzil. Aj ked sa zdanlivo zda ze by to nemalo suvisiet-teda aspon podla mna ale snazim sa riesit tento problem aj na irc kanaloch a tam som dostal tento hint aby som skusil ci by to nemohlo byt v ovladaci.

Ak dam vypnut pc s tty ci uz pomocou shutdownu,ci rebootu,alebo haltu,poweroff tak to prebieha rovnako. Hned ako odoslem prikaz do konzole v rychlosti naskoci GDM potom sa zrusi a nic viac ani nevidno. Je to rychle nieje cas na nic- ESC som skusal vraj by to malo fungovat len u mna je rychli asi aj boot a asi ak vypinanie tak mi to vobec nestihne zareagovat. Kazdopadne to co je vidiet pri bootovanie je v boot.log http://paste.ubuntu.com/5774106/

To tlacitko vyskusam pri najblizsiej prilezitosti. Neskor dam vediet aj tie ostatne veci ohladom vypnutia GDM atak.. Lebo akutalne som ten pc za posledne hodiny restartol asi 100krat tak uz moc sil nemam :D

flack

Re:Ubuntu 13.04 problém s vypnutím
« Odpověď #14 kdy: 17. 06. 2013, 18:20:40 »
JardaP .

Ten splash je Plymout https://wiki.ubuntu.com/Plymouth
Pri bootovani zapisuje do logu /var/log/boot.log len skoda ze rovnako nezapisuje aj pri shutdowne..