Jakou distribuci na velmi starý notebook

Jakou distribuci na velmi starý notebook
« kdy: 01. 07. 2010, 16:46:27 »
Dobrý den, získal jsem notebook Compaq Evo N150 (PIII, 800MHz, 180něco MB RAM). Pokoušel jsem se na něj dostat distribuci Lubuntu, ale bez úspěchu. Nevíte o nějaké distribuci, kterou bych mohl vyzkoušet? Pokoušel jsem se upgradovat bios, ale už tam nejnovější verze (z roku 2002) byla. Děkuji.
« Poslední změna: 01. 07. 2010, 18:03:37 od Ondřej Pantlík »


Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #1 kdy: 01. 07. 2010, 18:27:57 »
na take nieco by som skusil distribuciu salix

Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #2 kdy: 01. 07. 2010, 18:33:53 »
moznosti je hned niekolko

crunchbang - derivat ubuntu s openboxom (odporucam)
lubuntu - ubuntu s LXDE
debian a dat si tam nejake nenarocne prostredie napr. fluxbox

a potom su vyhradne male distribucie, tie moc nepoznam

Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #3 kdy: 01. 07. 2010, 18:38:20 »
Na podobnem stroji jsem pred par lety pouzival arch s openboxem a pypanelem a jelo to celkem svizne.
Jabber: withoutnick@jabbim.cz
[root@holy_terminal ~]# /etc/rc.d/world restart
Dilino phenel, so džanel, goďaver džanel, so phenel.

Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #4 kdy: 01. 07. 2010, 18:44:50 »
ja len tak spomeniem jednu taku staru pravdu...

v kazdom pripade radsej novu distribuciu s menej narocnym prostredim, ako nejaku staru distribuciu, ktora na takom PC fungovala davno.

dovod je jednoduchy - nova distribucia ma novsie vsetky baliky a tiez moze lepsie pracovat s ACPI, rozlicnymi USB zariadeniami atd.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #5 kdy: 01. 07. 2010, 18:46:49 »
Pokoušel jsem se na něj dostat distribuci Lubuntu, ale bez úspěchu.

V cem konkretne spocival ten neuspech? Na podobne konfiguraci, akorat s Celerem 600MHz, jsem mel pred par lety Debian, tusim Sarge, i s KDE 3 a kupodivu se to i dalo pouzivat, jenom to trochu dele startovalo.

Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #6 kdy: 01. 07. 2010, 18:48:43 »
inak ak by to bolo mozne tak rozsirit RAM a hned bude viac moznosti a bude to celkovo fungovat o dost lepsie...

Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #7 kdy: 01. 07. 2010, 19:50:17 »
No uz se mi instalaci (lubuntu) podarilo rozjet(musel jsem zvolit jiny rezim videa - nouzovy??), uvidime jak to bude vypadat dal, investovat do toho notebooku neminim, nefunguje poradne cdrom, baterie. Vadi moc, kdyz jsem dal souborovy system EXT4? Nezpomali to pocitac prilis?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #8 kdy: 01. 07. 2010, 22:05:58 »
investovat do toho notebooku neminim

Vali se mi doma takovato pamet:
http://ep.yimg.com/ca/I/impactcomputersmiami_2110_1947163505 Je asi z nejakeho ThinkPadu, jeste stareho od IBM. Je na tom kod fru 08K3409, ma 64 MB, coz sice neni moc, ale k tomu co mate, by to byl celkem hezky prirustek. Pokud mate v notebooku volny slot a myslite, ze by tam pasovala, s klidem vam ji poslu a snad to na poste nekdo neukradne. Ja ji nemam do ceho strcit. Je, samozrejme, netestovana, totalne bez zaruky. Pokud vam po jeji instalaci exploduje notebook a spadne barak, vezte, ze do toho notebooku jste ji strcil na vlastni riziko.

Kdyz si nakliknete muj profil, mel byste byt schopen poslat mi zpravu. Nezapomente uvest nejakou adresu, at vim, komu odpovetet.

Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #9 kdy: 02. 07. 2010, 16:03:23 »
To JardaP: Mohu Vam dat vedet az v pondeli nebo v utery? Ted nebudu mit cas notebook rozdelat a podivat se. Mimochodem, tohleto pisu z toho notebooku. Instalace Lubuntu vlivem spatne mechaniky probehla nadvakrat a ukoncila se pred sedmou hodinou rano (zacala ve tri odpoledne). Chromium jsem vymenil za Midori a docela to beha, synkovi jsem nainstaloval GCompris a take docela pekne jede. Dekuji. op.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #10 kdy: 06. 07. 2010, 10:18:18 »
To JardaP: Mohu Vam dat vedet az v pondeli nebo v utery?

Poslal jsem vam PM (at to znamena, co to znamena). Nevim, jak se ten system chova. Mozna vam prijde mail, ale pokud ne, asi byste to mel najit, kdyz kliknete na "Moje zprávy". Mate tam muj e-mail, tak se ozvete kdyztak radsi na nej.

Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #11 kdy: 14. 07. 2010, 17:05:30 »
Až do roku 2008 jsem používal Compaq Evo N400C se shodnou konfigurací (jen RAM tam bylo 256MB) a vcelku slušně mi tam chodilo tehdejší Gentoo s KDE 3.5.8. Kompiloval jsem pomocí distcc na jiném PC, takže to bylo možné zkompilovat ve snesitelné době (celý desktop za cca 3 dny). Firefox byl už tehdy čekárna, ale Konqueror díky přednahraným KDE knihovnám chodil hezky svižně.

Jen je problém, že pokud bych to teď aktualizoval na nejnovější verze instalovaných programů, asi by se to rapidně zpomalilo.

J

Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #12 kdy: 15. 07. 2010, 13:54:46 »
RedHat 9

kam206

Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #13 kdy: 17. 07. 2010, 12:01:56 »
NA p3 500. sice 512 (ale předtím 256) ram se dal bezproblémově použít lenny (512 kde. 256 lxde)
šlo o compaq armada e500. Tedy jde. Momentálně jej používám jako oddychovku běžně. Jde jen o místo na disku. JInak Lxde bych zkusil, postačuje a není náročné.

iko

  • ***
  • 146
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jakou distribuci na velmi starý notebook
« Odpověď #14 kdy: 18. 07. 2010, 19:11:25 »
Mam NEC Versa LXi so 600MHz Pentium III, 256MiB pamete a bez problemov bezim na CentOS 5.5, akorat ako window manager mam Fluxbox. Vsetko je svizne, nemam ziadny problem s tym.