Záloha Win7 před instalací Ubuntu

Jakub P.

Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« kdy: 10. 06. 2013, 17:44:00 »
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak zda-li je možné zálohovat Windows 7 na flash disk před instalací Ubuntu a to tak, abych byl pak schopen pomocí této flashky případně Ubuntu přeinstalovat zpět na Windows 7. Děkuji


narcis

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 10. 06. 2013, 17:53:01 »
Dá se instlovat přímo, dualboot.
Dá se instalovat na virtual - třeba VMWARE, VBOX...
Záloha W7 na cca 4 DVD podle manuálu, když chceš formátovat HDD

Jakub P.

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 10. 06. 2013, 18:03:29 »
Dualboot nepřipadá v úvahu, mám 128GB SSD a ubuntu je právě řešením (on je rozdíl, jestli OS zabere 5 nebo 25 GB). Navíc ten latop nemá mechaniku, takže ani DVD není možné (nechce se mi shánět se s externí mechanikou). Mám ale připravenou 16 GB flashku, na tu by se to snad vlézt mohlo, ne?

narcis

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 10. 06. 2013, 18:24:37 »
Takže kompromis. ale je to o desktopu, ne?
Na USB Linux stačí 2 GB, ale jak dlouho a jak rychle? A bez DVD a HDD? Vykašli se na módu a pořiď si normální PC. Ty srandičky nech puberťákům.
Tablet? XiXi

Jakub P.

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 10. 06. 2013, 18:44:04 »
Hračičky pro puberťáky? U starého laptopu jsem za 4 roky použil DVD mechaniku snad 20 krát, no a z 500GB HDD jsem měl zabraných jen kolem 110 GB, tak na co větší disk?


narcis

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 10. 06. 2013, 18:56:31 »
Asi papírový notes, ne? Nepotřebuješ PC, tak to neřeš. Nikdy to nebudou potřebovat všichni.
CD/DVD je denní potřeba. Nechybí Ti. Já ji potřebuji hodněkrát denně. Ale nemám jiné potřeby. Hleď si svých potřeb. Vše je cenné.

Jardaa

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 10. 06. 2013, 21:27:07 »
Napadá mě třeba si vytvořit image pevného disku - Tím nepříjdeš o žádna data ani nastavení. Je potřeba externí disk a nebo jak si zmínil flash disk ale nevím, jestli ti bude stačit 16GB. Jako nástroj doporučuju clonezilla (opensource) nebo acronis true image (placené, měsíc na vyzkoušení). Oba nástroje používám a zatím maximální spokojenost.

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 11. 06. 2013, 10:35:14 »
Ahoj, k tvému dotazu: Jardáa radí Clonezillu a pokud dáš maximální kompresi, tak by se ti ten Windows měl vlézt na flashku bez potíží, když tak vypni (pokud máš zaplé) hibernaci to ti uvolní další 2-4-8GB (podle toho, kolik máš ramky. Clonezilla se o to dokáže postarat taky - excludne ti pagefile a hiberfill a místo 25 budeš mít třeba 17GB. Další místo se dá ušetřit tak, že si CCleanerem projedeš disk (ale pozor, některá data ti může smazat nevratně, tak si čti, jaká). A v neposlední řadě můžeš vymazat obsah složky C:\Windows\SoftwareDistribution\Download, je to úložiště updatů, Windows to má jako cache (v XP sou to takové ty modré složky s %KB... v názvu).

Acronisu bych se vyhl, protože už se mi stalo, že mi nová verze neotevřela archiv vytvořený ve starší (naopak bych to pochopil), navíc jejich formát je proprietární pro Acronis, takže když si z něj budeš chtít vykopírovat určitá data, budeš muset sáhnout po nějakém jejich nástroji (možná, že existuje něco, co umí TIB otevírat a je to zdarma/open-source), navíc je to komerční produkt a CLonezille nesahá ani po kotníky (na druhou stranu Clonezilla disponuje podstatně šiší nabídkou funkcí, než jen zálohováním a není navíc tak uživatelský přívětivá, ale je to perfektní nástroj).

Zálohovací médium - pokud chceš použit flashku, tak si udělej radši dvě kopie, CD/DVD nedoporučuji (CDček by bylo hodně, životnost DVD média je zase diskutabilní, nehledě na to, že v dnešní době flashek, externích HD a cloudu mi CD/DVD přijde jako pozůstatek doby ledové, samozřejmě nechci nikoho naštvat, pokud má někdo pro tato média využití, tak proč ne, ale já už sem tato média nepoužil doma takových 10 let, i systém si instaluji s flashky).

Poslední věc - doporučil bych udělat sysprep -generalize před samotným backupem. Sysprep vymaže všechna nepotřebná data, odebere zařízení ze Správce zařízení a po následném restore se ti bude počítač tvářit tak, jako bys jej dostal z obchodu, provede se ti znova konfigurace Windows, nainstaluji se ovladače. Výhodou sysprepu je, že se ti vyčistí počítač od nesmyslného balastu (třeba dávno nepouživané ovladače), navíc daný systém budeš moci dát na jiný počítač (dokonce i jiný HW, takhle se děla deplyoment, pokud nemáš k dispozici MDT server), zůstanou ti i aplikace a dokumenty, nevýhoda je, že prvotní spuštění bude trvat téměř stejně tak dlouho, jak instalace nového systému (navíc některé specifické aplikace mohou přijít o licenci - například strojařské nemají sysprep moc v lásce). Když tak si o tom nastuduj technet od Microsoftu.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 11. 06. 2013, 11:51:57 »
Kdysi jsem na zálohování používal i BootItNg v parted modu, byl to skvělý, malý nástroj. Dnes když je nutnost použiji clonezillu, je to skvělý nástroj, avšak i pro jiné funkce může být pro někoho dost velkým molochem. Nejčastěji však zálohuji na externí disk pomocí dd do souboru. U windows jen změním řadič disku od výrobce na standardní Windows, to kdybych to chtěl i na jiný počítač. Vše ostatní se dá doupravit po obnovení systému. A možná to je i časově méně nárošnější, než sysprep.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 11. 06. 2013, 11:59:50 »
... narazil jsem ještě na toto: http://www.youtube.com/watch?v=6l2fHNX2Vn8 ; http://redobackup.org/ pro toho, komu clonezilla nesedí.

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 11. 06. 2013, 12:31:50 »
to Pavel: Dvě malé poznámky:
k sysprepu. U windows XP šel sysprep v minulosti obejit. Microsoft všat tuto "featuru" od Windows Vista ostatním firmám znepřístupnil tuto možnost. A přestože je sysprep možná pomalejší, než vámi navrhované řešení (i když ty problémy, co pak mohou vzniknout mi za to nestojí - hlavně řešit BSOD u grafik a problém právě s disky, kdy Intel RST se chová jinak na zkopírovaném systému a jinak na sysprepu), tak například v doménové struktuře při deploymentu je nenahraditelný, je to totiž jediný nástroj, který dokáže resetovat i SID (u XP byl ještě jiný, ale ten ve Vistách a vyšších nefunguje)

k dd: dd je perfektní nástroj, na tem sem zapomněl, na druhou stranu je nutné dodat, že kopíruje 1:1, ale nejsem si jistý, že bych jej použl pro zálohu systému (možná jo, možná ne - asi by záleželo na velikosti daného systému)

TV

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 11. 06. 2013, 13:30:01 »
+1 Clonezilla. Používám běžně. Záloha nasměrována do network share (NFS/SMB) v 1gbit LAN, nastavena rozumná komprese, pohoda.

Nevýhodu vidím v tom, že nelze obnovit jednotlivé soubory. Lze obnovit pouze celý zazálohovaný oddíl či HDD. Dosti nepraktické, toto mají komerční nástroje vyřešeno nesrovnatelně lépe, viz letitý Ghost.

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 11. 06. 2013, 16:39:55 »
k dd: dd je perfektní nástroj, na tem sem zapomněl, na druhou stranu je nutné dodat, že kopíruje 1:1, ale nejsem si jistý, že bych jej použl pro zálohu systému (možná jo, možná ne - asi by záleželo na velikosti daného systému)

Na dd nedam dopustit. Pres nej sem delal rok zpatky zalohu pracovniho notasu s predinstalovanyma widlema (ty sly do kelu, ale notas budu muset casem vracet), stylem
Kód: [Vybrat]
date; dd if=/dev/sda | bzip2 > /cesta/kam/ulozit.bz2 ; date; echo "md5 disku:" ; dd if=/dev/sda | md5sum ; date ; echo "md5 obrazu:" ; bzip2 -dck /cesta/kam/ulozit.bz2 | md5sum ; date, pres noc to bylo hotovy. Obnova pak
Kód: [Vybrat]
bzip2 -dck /cesta/kam/ulozit.bz2 | dd of=/dev/sdaZ 640GB disku s prevahou zatim nealokovanyho prostoru (asi 500GB, to se alokovalo ocividne az pri poinstalacnim setupu) to udelalo nadhernych ~50GB.
bzip2 sem zvolil proto, ze sem nenasel nic, co by lip komprimovalo prazdny misto. Tusim, ze to vychazelo 1GB na necely kilo ;D. Na disk plnej dat to ale neni.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Záloha Win7 před instalací Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 11. 06. 2013, 19:07:14 »
to Pavel: Dvě malé poznámky:
k sysprepu. U windows XP šel sysprep v minulosti obejit. Microsoft všat tuto "featuru" od Windows Vista ostatním firmám znepřístupnil tuto možnost. A přestože je sysprep možná pomalejší, než vámi navrhované řešení (i když ty problémy, co pak mohou vzniknout mi za to nestojí - hlavně řešit BSOD u grafik a problém právě s disky, kdy Intel RST se chová jinak na zkopírovaném systému a jinak na sysprepu), tak například v doménové struktuře při deploymentu je nenahraditelný, je to totiž jediný nástroj, který dokáže resetovat i SID (u XP byl ještě jiný, ale ten ve Vistách a vyšších nefunguje)

k dd: dd je perfektní nástroj, na tem sem zapomněl, na druhou stranu je nutné dodat, že kopíruje 1:1, ale nejsem si jistý, že bych jej použl pro zálohu systému (možná jo, možná ne - asi by záleželo na velikosti daného systému)

Ano, máte pravdu, ovšem něco jiného je firemní sféra a domácí použití. To je zřejmě to, proč se rozcházíme. Neříkám, že bych ho nikdy nepoužil. Tam, kde je mnoho počítačů a každý pes jiná ves, tak tam je to jasné.

Záložník

Re:Záloha
« Odpověď #14 kdy: 13. 06. 2013, 14:00:25 »
Já bych naopak Acronis (pokud ho Jakub P. už má, za nově vyhozené peníze to nestojí - mnohem lepší bude zřejmě verze 2009 dodávaná pro WD s podporou nových řadičů) doporučil použít. Vyřazení hiberfil.sys a pagefil.sys je podporovaném souborovém systému standardní funkce, a navíc je možné zálohovat jako VHD soubor, nebo provést následně konverzi (což se může hodit).
VHD považuji za standard pro Windows, i mnoho ostatních zálohovacích aplikací, či případnou virtualizaci. Navíc v případě Acronisu je VHD podpora na úrovni celých disků a ne jen jednotlivých partitions jako u leckerých jiných nástrojů (včetně těch zdarma od Microsoftu). Nevýhodou je nulová komprese.

Jinak jsem kdysi byl nucen použít SW od Comoda. Používá jakýsi vlastní formát, ale chci zmínit jinou věc. Když bylo třeba, dal se EXE soubor pro obnovu/recovery (umístěný přímo na disku havarovaného PC) spustit z WinPE a šla spustit obnova. Problém byl jen v zadávání cest pro danou aplikaci (nebyly snadné). Tím chci říci, že nejdůležitější je to jak si v reálu poradíš, až se stane neštěstí. Vyzkoušej to když je PC v dobré kondici (ten čas není promrhaný) a pak se rozhodni.

Pokud ti jde o jednorázovou zálohu (tak tvůj dotaz působí), dobře poslouží třeba i SW od Astampa a podobných společností (doporučuji použít jen preboot média - USB v tvém případě bude ideální, ale udělej si projistotu i CD), nebo vlastní zálohování ve Windows (máš li příslušnou edici).
Při větších nárocích (pravidelné přírustkové a rozdílové zálohování) bych nějaký dobrý SW pořídil. Ale v tom případě záloze rovnou vyčleň minimálně samostatný diskový oddíl (později možná transformovaný na speciální/skrytý/chráněný zálohovacím SW) a nemusíš řešit místo na flash disku.