Distribuce pro 65letou babičku

i

Distribuce pro 65letou babičku
« kdy: 04. 06. 2013, 22:27:14 »
Poraďte mi prosím distribuci vhodnou pro 65letou babču, do teď měla WinXP, používala jen, mail, web a skype, ty widle se dostaly do divného stavu, nejspíš po spuštění nějaké duchaplné přílohy od jiné babči, neustále se restartují a nemám chuť je řešit, jsou to poslední widle v rodině a chci je zlikvidovat, problém je že to PC má jen 512MB RAM, a ručně nastavovat GUI neumím. prosím návrhy.

Jinde používám:

LUBUNTU, ... příliš mnoho stupňů volnosti, uživatel si může snadno ublížit.

XUBUNTU, ... na mém notesu mám 12.04 a nezdá se mi moc stabilní, neustále hlásí pád nějaké aplikace a "tumblerd" mi neustále blokuje externí média a musím ho ručně killovat.

FEDORA a MINT, jsou nádherné, ale na 512MB RAM ani náhodou.

Prosím o další návrhy, a ještě jednou, už jsem se dokonce naučil ručně i iptables ale ručně nastavovat X-ka jsem se ještě nenaučil a teď na to, bohužel, čas nemám, výše zmíněné distribuce je nastavuji sami.

Předem moc dík za každý návrh.
jo a také by měla ta distribuce být snadno, plně lokalizovatelná.

dík.
« Poslední změna: 04. 06. 2013, 22:30:04 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #1 kdy: 05. 06. 2013, 01:14:56 »
Zkuste mrknout na Antix http://antix.mepis.org. Ten by na 512 MB mohl jet celkem slusne. Ma na vyber ze ctyr lehkych prostredi. Ja to nainstaloval s IceWM, coz je, rekl bych, jeste pomerne lidske a celkem inteligentni prostredi, kde se toho asi neda tak moc pokazit, protoze vetsina konfigurace se neda naklikat a musi se editovat textak. Pricemz tam maji celkem pouzitelnou pocatecni konfiguraci, takze clovek nestravi tyden tim, ze by to lepil do pouzitelneho stavu.

Jinak koukam, ze tam ted maji i JWM. Jestli se tim mysli Joe's Window Manager, jaky je nekde v Puppy nebo kde jsem to videl, tak ten je take docela hezky. Jestli ho maji i s pouzitelnou pocatecni konfiguraci a ne uplne bez konfigurace, jako v jinych distrech, tak ten by asi stal take za uvahu. Mel by byt jeste mene narocny, nez IceWM. Potiz je, ze tusim existuje jeste jiny JWM, ktery jsem nikdy nezkousel a nevim, ktery maji na mysli.

Nevyhodou Antixu by ale mohly byt pomerne caste updaty. Existuje riziko, ze tam neco dokopou a babicce to nepojede. Ja mam Antix na jednom starem vraku a jak jsem to i trochu zkousel pouzivat, tak problemy jsem s tim zadne ale nemel. I instalace byla zcela bez problemu.

Neviditelný

Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #2 kdy: 05. 06. 2013, 02:59:36 »
Ad Xubuntu:
Problém s tumblerd lze vyřešit poměrně snadno zakázáním náhledů v Thunaru či rovnou odinstalováním tumbleru (sudo apt-get remove tumbler). Ohledně padajících aplikací neporadím, když nepíšete, co že to padá:)

Ad Fedora a Mint:
Fedora má XFCE a MATE (zombifikované GNOME 2) spin, Mint je k dispozici s MATE také. Když se v těch prostředích zakáže compositing (pro jistotu zakázáním Composite extension v nastavení Xorgu), mohlo by těch 512 MB jakž takž stačit.

Největším problémem budou internetové prohlížeče. Novější verze Firefoxu si samy o sobě řeknou o minimálně 200 MB, s počtem otevřených záložek a dobou běhu nároky zle rostou; Chromium mi přijde ještě horší. O žádném lightweight prohlížeči, co by podporoval moderní webové standardy, každou chvíli sebou neflákl a zároveň nezbaštil stejně RAM jako KDE 4 nevím. (Vzhledem k tomu, že prohlížeče dnes pomalu plní funkci desktopových prostředí to bude spíš čím dál horší...)

student

Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #3 kdy: 05. 06. 2013, 10:10:35 »
Lubuntu na 512MB RAM s Chromiem beha docela dobre - odporucam pridat aj nieco na blokovanie Flashu (s lahkym povolenim pre pripad Youtube a podobne) alebo aspon reklam.

Kde su tam stupne volnosti?

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #4 kdy: 05. 06. 2013, 10:18:09 »
půl giga je fakt žalostně málo, navíc při dnešních cenách pamětí - nových i z aukra bych přemejšlel o koupi 1 nebo lépe 2GB modulu
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


adam

Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #5 kdy: 05. 06. 2013, 11:02:09 »
Pokud to jen trochu lze, přimluvil bych se za upgrade paměti - to bude asi ta nejdůležitější brzda.
Na podobně (ne)výkonných "seniorských" strojích jsem viděl provozovat Lubuntu i Ubuntu (12.04) a po povypínání všech vymožeností na tom funguje brouzdání, Skype, přehrávání videa, prohlížení fotek a e-maily. Jen ty prohlížeče (Firefox, Chromium) je nutno pravidelně restartovat, protože do hodiny sežerou paměť a pekelně zbrzdí. Taky se osvědčily doplňky typu "adblock", "noscript", apod.

Jen ten start systému by mohl být o pár minut rychlejší...

i

Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #6 kdy: 05. 06. 2013, 11:42:25 »

Ad antix,
Právě ho zkouším na virtuálu: "kvm", po úspěšné instalaci jsem skončil na CLI a zatím jsem nezjistil jak spustit GUI-desktop.

Ad RAM,
Ze všeho mi vychází že to nejlepší řešení bude rozšířit RAM, neznáte někdo nějaký, třeba online, návod jak zjistit který typ tam pasuje? abych nesháněl špatnou.

dík.

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #7 kdy: 05. 06. 2013, 12:14:07 »
i: Pokud tam ještě jsou windows, spusťte CPU-Z, tam je přehledný souhrn toho, co ve stroji je. Podle označení základní desky by se pak snad dal najít i manuál, kde bude uvedeno, kolik nejvíc paměti do toho jde dát.

i

Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #8 kdy: 05. 06. 2013, 12:30:32 »
dík ale,

1.nevím co je CPU-Z.

2.pokud to je nějaká win-aplikace, tak ji nespustím, protože se ty wokna se sami restartuji asi 10 vteřin poté co naběhne desktop. Právě mě docvaklo že by asi nebylo od věci tam zkusit spustit MEMTest z nějaké livedistro, třeba v tom budou ty widle nevině, to trochu zatíží CPU a RAM a uvidím jak to dopadne.

3.Pak se ještě typ desky pokusím zjistit pohledem na desku, přečtením nápisů a googlem, v každém případě díky za nápovědu.


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #9 kdy: 05. 06. 2013, 12:38:16 »

2.pokud to je nějaká win-aplikace, tak ji nespustím, protože se ty wokna se sami restartuji asi 10 vteřin poté co naběhne desktop. Právě mě docvaklo že by asi nebylo od věci tam zkusit spustit MEMTest z nějaké livedistro, třeba v tom budou ty widle nevině, to trochu zatíží CPU a RAM a uvidím jak to dopadne.



Ano, je to win aplikace, nicméně je taky dost možný, že je v háji nějaká HW část počítadla. Nemusí, ale je to jedna z možností.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #10 kdy: 05. 06. 2013, 13:48:40 »

Ad antix,
Právě ho zkouším na virtuálu: "kvm", po úspěšné instalaci jsem skončil na CLI a zatím jsem nezjistil jak spustit GUI-desktop.

Pokud je vse v poradku, tak by mely x nabehnout prikazem startx nebo to aspon snad vyplivne hlasku nebo vyprodukuje X log. Mozna take nemate nainstalovany nejaky login manager, tak skoncite v CLI. Tusim, ze na Antixu je defaultne Slim, ale udelate lepe, kdyz se obejdete bez neho a X spustite radsi z nejakeho .bashrc nebo tak, protoze i Slim si vezme nejakou tu pamet a CPU. Pak ale nepojede hibernace a dalsi veci, ktere jsou v logout menu, takze je na vas, jestli to povazujete za problem. Dalo by se to nahradit launchery nekde na desktopu, ktere zavolaji pm-hibernate atd.

Makovec

Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #11 kdy: 05. 06. 2013, 14:38:24 »
Poznámka stranou, z vlastní zkušenosti: pokud nďkde uvidíte iPad z druhé ruky (tj levný) zkuste ten. Moje maminka je o něco starší než vaše babička, a od té doby co má iPad tak "velký" počítač nepustila protože nemá proč. A je to v podstatě bezúdržbové zařízení.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #12 kdy: 05. 06. 2013, 16:32:43 »
V nějakém vlákně už bylo zmíněno: http://www.eldy.eu a určitě to minimálně za zkouknutí stojí.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce pro 65letou babičku
« Odpověď #13 kdy: 05. 06. 2013, 17:37:00 »
Poznámka stranou, z vlastní zkušenosti: pokud nďkde uvidíte iPad z druhé ruky (tj levný) zkuste ten. Moje maminka je o něco starší než vaše babička, a od té doby co má iPad tak "velký" počítač nepustila protože nemá proč. A je to v podstatě bezúdržbové zařízení.
tak tak. nebo nějaký rozumný tablet s androidem - kolem 5000-6000 kč už se nechají používat :-) (to je pomalu levnější, než nové w8 a RAMka do postaršího stroje)