Distribuce pro netbook s Atomem

Marcel

Distribuce pro netbook s Atomem
« kdy: 04. 06. 2013, 07:23:54 »
Ahoj všem, nainstaloval jsem na stroj Packard Bell DOTS-C-262G50nuw s Intel Atom N2600(2× 512 KB L2 Cache
2 jádra, 4 thready ,2 GB DDR3 (1066 MHz)), Ubuntu 13.04 32 bit a pracuje to zoufale pomalu. Jakou verzi byste mi doporučili na tento stroj, abych neinstaloval formou pokusu a omylu? Podle toho, jak na Atomu funguje verze, kterou jsem nainstaloval, bych řekl, že ten operační systém by měl mít parametry něčeho, co je 4-5 let staré :). Chci na tom dělat takové ty běžné lidské věci jako přehrávání videa, internet z wifi, programování v c++, čtení pdf,...
Díky za odpovědi a pomoc.
« Poslední změna: 04. 06. 2013, 13:24:44 od Petr Krčmář »


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jaký linux pro Packard Bell DOTS-C-262G50nuw s Intel Atom N2600?
« Odpověď #1 kdy: 04. 06. 2013, 07:54:45 »
na něčem takovým jsem provozoval mint s KDE a byl jsem spokojenej, ale jak říkáš, taky se mi to občas trhlo. Pak jsem tam dal mint s MATE, ale poslední dobou ustupuju od ubuntu všeobecně - canonical si ten debian upravuje svýma patchema, který se spíš chovaj jak brzdy. Sice jsem to jenom četl na fórech, ale rozhodně tomu věřím.

Teď jedu na crunchbangu, je to debian stable (já předělal na testing) a skvěle uzpůsobenej openbox. Myslím, že dlouho měnit nebudu. Nicméně to není nejpříznivější distro pro začátečníka.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jaký linux pro Packard Bell DOTS-C-262G50nuw s Intel Atom N2600?
« Odpověď #2 kdy: 04. 06. 2013, 07:56:24 »
Jinak koukám, že ty packardy máme přesně stejný doma dva... respektive jeden naprosto - na něm má máti windows 7 a druhej je Acer, ale je to stejná skořápka, jen jinej výrobce.  Poslední dobou jen lituju tý klávesnice - hrozně tam padá bordel.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

a

Re:Jaký linux pro Packard Bell DOTS-C-262G50nuw s Intel Atom N2600?
« Odpověď #3 kdy: 04. 06. 2013, 07:56:56 »
CentOS 6, Fedora 19 s Mate Desktopem,... Vhodných variant jsou desítky.

Re:Jaký linux pro Packard Bell DOTS-C-262G50nuw s Intel Atom N2600?
« Odpověď #4 kdy: 04. 06. 2013, 08:04:00 »
ja bych volil debian testing + xfce, pouzival sem jeste nedavno na horsi mrse a spokojenost. ted to pouzivam na daleko lepsim strojil


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Jaký linux pro Packard Bell DOTS-C-262G50nuw s Intel Atom N2600?
« Odpověď #5 kdy: 04. 06. 2013, 09:32:49 »
Cokoliv s LXDE, já na atomech používám openSuSe a Mageiu s LXDE a nemohu si stěžovat. Pravda, LXDE žádá trochu času k přizpůsobení, aby padlo tak nějak do rukou.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce pro netbook s Atomem
« Odpověď #6 kdy: 05. 06. 2013, 00:55:34 »
Kdyz uz tam mate Ubuntu, tak ho tam take muzete nechat, pokud s nim nejsou nejake zavazne problemy. Minimalne do doby, nez se diky skvelym zlepsovakum Canonicalu, o kterych se tu nedavno psalo, stane nepouzitelnym. Ale zmente desktopove prostredi. Osobne bych se vyhnul i vyse doporucovanemu Xfce4, ktere je sice docela pekne a rychle, ale pameti zere na netbook az moc. V netbooku byva 1 GB pameti, v lepsim pripade 2, takze bych doporucil spis to LXDE. Kdyz nainstalujete balicek lubuntu-desktop a odinstalujete ubuntu-desktop, tak z Ubuntu udelate Lubuntu a mate vystarano. LXDE je prostredi, ktere je dost nenarocne a pritom se v nem da porad jeste vetsina veci naklikat. Pokud se vam chce, muzete samozrejme zvolit jeste lehci prostredi, ty se ale typicky konfiguruji editaci konfiguraku, na coz ja jsem prilis liny.

Peter Kotrčka

Re:Distribuce pro netbook s Atomem
« Odpověď #7 kdy: 05. 06. 2013, 10:40:23 »
robin martinez:

"a druhej je Acer, ale je to stejná skořápka, jen jinej výrobce."

aj to nie celkom :-D

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Distribuce pro netbook s Atomem
« Odpověď #8 kdy: 05. 06. 2013, 11:18:23 »
robin martinez:

"a druhej je Acer, ale je to stejná skořápka, jen jinej výrobce."

aj to nie celkom :-D

ale jo, kdyby si je viděl, jsou naprosto identický, teda až na vrchní víko, kde je packard plochej a acer vlnitej, ale jinak je to naprosto identický hw včetně rozmístění portů, fyzických rozměrů, provedení etc...
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

smartass

Re:Distribuce pro netbook s Atomem
« Odpověď #9 kdy: 05. 06. 2013, 11:57:20 »
Take jsem nedavno resil podobny problem na P-B "dot s" netbooku. Pokud je to Atom N2600 s "Intel" (ve skutecnosti PowerVR krap) GMA 3600, tak na Linuxu nejsou OSS ovladace na tu grafickou kartu momentalne prilis vyvinute (PowerVR uvolnil binarani ovladac pred 2 lety pro MeeGo), suspend nefunguje a backlight se da ovladat jen s parametry jadra "acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor".

Dal jsem na to nejdriv nejnovejsi Linux Mint 15 (14 nemela ovladace na GMA v poradku), je to mene komercni nez Ubuntu se stejnou mirou komunitni podpory, Cinnamon jel pomalu pri SW renderingu, tak jsem tam dal LXDE a naprosta spokojenost, skoro tak reaktivni jako desktop.

Martin

Re:Distribuce pro netbook s Atomem
« Odpověď #10 kdy: 19. 09. 2013, 07:16:03 »
Dobrý den, mohu se zeptat, jakou verzi Mintu 15 jste použil 32 nebo 64 bit?
Děkuji.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Distribuce pro netbook s Atomem
« Odpověď #11 kdy: 19. 09. 2013, 08:00:27 »
Take jsem nedavno resil podobny problem na P-B "dot s" netbooku. Pokud je to Atom N2600 s "Intel" (ve skutecnosti PowerVR krap) GMA 3600, tak na Linuxu nejsou OSS ovladace na tu grafickou kartu momentalne prilis vyvinute (PowerVR uvolnil binarani ovladac pred 2 lety pro MeeGo), suspend nefunguje a backlight se da ovladat jen s parametry jadra "acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor".

Dal jsem na to nejdriv nejnovejsi Linux Mint 15 (14 nemela ovladace na GMA v poradku), je to mene komercni nez Ubuntu se stejnou mirou komunitni podpory, Cinnamon jel pomalu pri SW renderingu, tak jsem tam dal LXDE a naprosta spokojenost, skoro tak reaktivni jako desktop.


parametry sedi, nicmene jsem na tom mel asi 3 ruzny distribuce (momentalne lubuntu) a vzdycky chodilo vse spravne
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

mmmm

Re:Distribuce pro netbook s Atomem
« Odpověď #12 kdy: 19. 09. 2013, 08:15:58 »
Měl jsem na podobném stroji Ubuntu 12.04, kvůli tomu jsem zvětšil RAM až na max 1500MB, aby mi systém neswapoval na SSD.
Použitelné to bylo. Ale přišlo mi, že se mi z každou další aktualizací systému zpomaluje.
Což bych čekal spíše od Windows, ale možná to byl subjektivní pocit. Každopádně teď tam mám asi 2 měsíce Crunchbang a
nemůžu si ho vynachválit. Má velmi rychlý start a při zapnutém IceWeaselu mám obsazeno dohromady 250MB RAM. Odezva
systému je pocitově úplně někde jinde. A na Openbox jsem si velice rychle zvyknul.

Re:Distribuce pro netbook s Atomem
« Odpověď #13 kdy: 17. 10. 2013, 17:20:06 »
my 2 cents:

ja na starsom atome (Acer AOA150 - ten z Mountfieldu ;) ) mam debian testing + awesome..nic vhodne pre zaciatocnika, ale myslim ze ten Crunchbang ktory bol vyssie odporuceny je fajn volba a nemyslim, ze je s tym az taky problem pracovat aj ked si zaciatocnik :) (nieze by som sa tu teraz vyvysoval ;) )

Xubuntu

Re:Distribuce pro netbook s Atomem
« Odpověď #14 kdy: 18. 10. 2013, 08:45:28 »
Uz vyse roka pouzivam na podobnom atome xubuntu, nadmieru som spokojny.