Budu se živit programováním, jak začít?

Diskobolos

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #45 kdy: 30. 05. 2013, 12:04:46 »
Bavime sa tu o programovani, nie o gymnastike, kde ked holcina nezacne cvicit v 4 rokoch, tak na svetovu uroven nedosiahne...

On se chtěl dostat na světovou úroveň? A u programování ti stačí tři měsíce a jsi jeden z nejlepších na světě?

ne, ale vy tu kritizujete vek 36 rokov jakoze je to neskoro na programovanie...to je blbost.
pokial programujes objektovo (java, .net), tak je to skor o hlbokej znalosti tej platformy a nie programovania obecne, to je predsa furt rovnake...cykly, podmienky, funkcie, poznat nejake best practices co sa ako robi, ale to sa naucis v lubovolnom jazyku za polroka....nepotrebujes programovat od 18tich...

Kolik je Ti roků? Většina z vás, co v 36 nevidí problém, tak budete mladí/nezkušení hošíci a nebo (pod)průměrní programátoři. Soudím dle argumentace typu "... to je predsa furt rovnake...cykly, podmienky, funkcie ...".

Programování na slušné úrovni je totiž neco víc, než "..cykly, podmienky, funkcie ...". To je totiž schopnost hloubkové analýzy problému, rozpoznat případné rizikové místa, zaměřit se na ně, efektivně je vyřešit, umět pracovat s velkým projektem. Dále je třeba mít poměrně velké penzum zkušeností, mít prostě určitou rutinu. Navíc programování není jen psaní kódu - např. znalost GITu, SQL, testování, znalost bashe pro tvorbu dávek v cronu, pracování v týmu atd... Na profi úrovni v reálném životě nedostaneš zakázku, kde se budeš 95% času učit a experimentovat.

Ale abyste mě nechytali za slovo, tak za 15 hrubého, na polodynamické jednoduché weby bez extra logiky, tak to se dá naučit i v podzním věku. To jestli tě pak někdio zaměstná je věc druhá (vždycky totiž dostane přednost ten mladší)...


Honťa

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #46 kdy: 30. 05. 2013, 16:08:08 »
Kolik je Ti roků? Většina z vás, co v 36 nevidí problém, tak budete mladí/nezkušení hošíci a nebo (pod)průměrní programátoři. Soudím dle argumentace typu "... to je predsa furt rovnake...cykly, podmienky, funkcie ...".

Programování na slušné úrovni je totiž neco víc, než "..cykly, podmienky, funkcie ...". To je totiž schopnost hloubkové analýzy problému, rozpoznat případné rizikové místa, zaměřit se na ně, efektivně je vyřešit, umět pracovat s velkým projektem. Dále je třeba mít poměrně velké penzum zkušeností, mít prostě určitou rutinu. Navíc programování není jen psaní kódu - např. znalost GITu, SQL, testování, znalost bashe pro tvorbu dávek v cronu, pracování v týmu atd... Na profi úrovni v reálném životě nedostaneš zakázku, kde se budeš 95% času učit a experimentovat.

Ale abyste mě nechytali za slovo, tak za 15 hrubého, na polodynamické jednoduché weby bez extra logiky, tak to se dá naučit i v podzním věku. To jestli tě pak někdio zaměstná je věc druhá (vždycky totiž dostane přednost ten mladší)...

Já se živím programováním dost dlouho. Pracoval jsem i jako analytik, nebo architekt. Začnu trošku obšírněji. Mnoho firem dnes najíždí na agilní metodiky vývoje software. Jestli je to dobře, nebo špatně je věc jiné diskuse, ale co mají tyto metodiky společné je jasné vymezení rolí v projektu. To co píšeš někde platí a jinde ne. Ta hloubková analýza problému je totiž na takových projektech prací pro analytika, nebo architekta. Ti potom v nějakém UML nástroji vytvoří patřičné diagramy, na jejich základě vygenerují kód a pak to dostane programátor a tomu už moc práce nezbývá. Většinou tam jen napíše, nepříliš složitý kód a šmytec. Programátor je v tomto případě dělník, nějaké přílišné přemýšlení a hledání nových cest se nekoná. Prostě, tady máš šablonu, tady je framework, nasyp to tam a jedem dále. A setkal jsem s nástroji, kde se jen "maluje", není třeba napsat ani čárku kódu, pak se provede build a programátor, v tom jak se chápe, není potřeba vůbec. Potkal jsem lidi, kteří o objektovém o OOP slyšeli jen zdálky a tímto malováním programují složité průmyslové systémy. IT firmy většinou patří do služeb, a podle toho se tam pracuje. Jeden architekt, pár analytiků a horda programátorů co jen buší kód. Kreativita v IT byznysu, není pro programátory, kreatívní můžou být doma.
Rozpoznání případných rizik je věcí diskuse v týmu, ale jejich správa už je věcí vedoucího projektu.

"Navíc programování není jen psaní kódu - např. znalost GITu, SQL, testování, znalost bashe pro tvorbu dávek v cronu, pracování v týmu atd... "
Ano v tom máš pravdu. Source control je potřeba znát, ale pro práci programátora se postačí naučit "check out", "check in", a mergovat. První dav případz jsou extrémně jednoduché, merge občas bývá velmi složitý, ale VŠ na to člověk mít nemusí. Testování dělá do určité mírz programátor sám, ale poslední slovo má tester, velmi často se dnes najíždí na automatic testing, kde testeři už v podstatě jen píšou scripty.

Pořád tam nevidím nic, co by nezvládnul průměrně inteligentní člověk, pokud to chce zvládnout. Nebo je snad to OOP tak složité? Principy jsou jednoduché. Ano jsou s tím spojené Design Patterns, ale co jsem měl možnost vidět, tak v 70 procentech případů jsou nějaké ideály o jejich používání na začátku vývoje, pak jak přicházejí bugy, tak se to mastí jak to jde, jen aby se nepřišlo o zákazníky. Architektekti a analytici nemají čas na kreatívní práci aby ten systém uhlídali v jakžtakž udržovatelném stavu.

Duro

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #47 kdy: 30. 05. 2013, 18:18:54 »
Podla mna je nezmysel rozvijat diskusiu, ci sa clovek pred 40 moze naucit programovat. Urcite moze. Ci je toho schopny konkretny clovek, to nikto na fore neuzavrie.

Ked dotycny pise, ze mal aj v praxi "dost matematiky aj statistiky", tak treba hladat taku programatorsku robotu, kde sa to da uplatnit a nezabijat cas nejakymi web strankami. Spominany napad "spravit si dalsieho inziniera, ked sa nauci zaklady programovania" ma naplna urcitou nedoverou, nakolko ide o praktickeho cloveka.

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #48 kdy: 31. 05. 2013, 15:04:49 »
Podla mna je nezmysel rozvijat diskusiu, ci sa clovek pred 40 moze naucit programovat. Urcite moze. Ci je toho schopny konkretny clovek, to nikto na fore neuzavrie.

Ked dotycny pise, ze mal aj v praxi "dost matematiky aj statistiky", tak treba hladat taku programatorsku robotu, kde sa to da uplatnit a nezabijat cas nejakymi web strankami. Spominany napad "spravit si dalsieho inziniera, ked sa nauci zaklady programovania" ma naplna urcitou nedoverou, nakolko ide o praktickeho cloveka.

Podla mna je nezmysel rozvijat diskusiu, ci sa clovek pred 40 moze naucit programovat. Urcite moze. Ci je toho schopny konkretny clovek, to nikto na fore neuzavrie.

Ked dotycny pise, ze mal aj v praxi "dost matematiky aj statistiky", tak treba hladat taku programatorsku robotu, kde sa to da uplatnit a nezabijat cas nejakymi web strankami. Spominany napad "spravit si dalsieho inziniera, ked sa nauci zaklady programovania" ma naplna urcitou nedoverou, nakolko ide o praktickeho cloveka.
Ahoj Duro  :) souhlasim, urcite nebudu zabijet cas webem ale pujdu na opravdove OOP programovani. Chci byt programator-matematik, nikoliv kreativni dizajner webovych stranek. Vzhledem k tomu, ze se budu programovanim zivit, tak urcite drive nebo pozdeji skolu chci. Neni to ale hned priorita. Skolu bych bral jako doplnek praktickych programatorskych zkusenosti pote, co vubec nejake budu mit. Neni ale realne, abych studoval a ucil se ve skole elementarni veci. Na to nemam casove moznosti, musim pracovat na plny uvazek a ve skole spise navazovat na to co uz znam.

Noc ozivlych mrtvol

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #49 kdy: 03. 01. 2018, 15:58:49 »
prestan lopatovat tady prosimte


Jano7

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #50 kdy: 03. 01. 2018, 16:35:20 »
V mnohych ohladoch je vek 36 idealny pre muza, tvrdit ze v tomto veku nemoze muz zacat s inou karierou je nezmysel. Navyse existuje velmi vela programatorskych pozicii, kde teda programatori nerobia svetoborne veci.

Potrebujes mentora, pretoze v sucasnosti zrejme netusis, co vsetko vlastne mas studovat. Ja ked som zacinal s Javou, tak som si to tiez niekedy predsavoval, ako Hurvinek valku. Dalej sa musis pevne rozhodnut, v ktorej oblasti chces posobit.

S tvojim backgroundom je moznost machine learning v Pythone a R zaujimavou moznostou. V blizkej buducnosti mimoriadne lukrativna zalezitost. To by si bol matematik, ktory tiez programuje.

oo

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #51 kdy: 03. 01. 2018, 16:41:24 »
Juraj, hlavne nam pak nezapomen za rok rict, jak jsi dopadl  ;)

Sluníčkář sedminetečný

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #52 kdy: 03. 01. 2018, 17:08:26 »
Stop da topic necromancy.

kukurukuku

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #53 kdy: 03. 01. 2018, 21:14:46 »
Předně chválím aktivní přstup k práci a držím palce v zásadní změně kariéry.

Vyrozuměl jsem, že cílíš na server-side Javu. Pak doporučuji hned po zvládnutí syntaktických základů jít do nějakých frameworků, které Tě povedou: Spring Boot se používá v praxi pro serverovou logiku, není moc komplikovaný má moc pěknou dokumentaci (https://projects.spring.io/spring-boot/) a Hibernate pro objektově-relační mapování mezi objektovou logikou na serveru a relační databází používající jazyk SQL (http://hibernate.org/orm/). Oba frameworky jsou velmi rozšířené, v segmentu server-side Javy jsou de-facto standardem.

Pokud se je dobře naučíš, tak máš jako programátor vystaráno alespoň do doby, než přijde na trh něco nového.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #54 kdy: 03. 01. 2018, 21:40:30 »
Anoi, pochvala po ctyrech letech, ta ppotesi.

Kurva, to sem ted od vcerejska lezou nejaci kreteni z paralelniho vesmiru? Nebo je to pokus o DDoS fora Roota pomoci vykopavani nezajimavych nekrotemat?

Yarda

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #55 kdy: 03. 01. 2018, 22:00:10 »
Budu se živit programováním, jak začít?

Tazatel by se měl ozvat, jak se mu po těch letech daří, programování je IMHO špatně stravitelné.
 ;D

blue

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #56 kdy: 03. 01. 2018, 23:43:56 »
V pětadvaceti jsem si říkal, že se také naučím programovat. Jako první knížku jsem si koupil Programovací jazyk C (Ritchie, Kernighan), protože jsem se někde dočetl, že kernel je napsaný v C. No a po osmi letech tu knihu již začínám docela chápat, ale stále bych z hlavy vlastní malloc() nenapsal. A jak se učím ostatní jazyky, jako PHP, shell, Perl, Python nebo Golang, zjišťuji, že programování není tak čisté, krásné a umělecké, jak jsem si představoval. Ve skutečnosti je to pěknej bordel. A mám docela strach, že až plně pochopím design patters, zjistím, že je OOP na obtíž. Na OOP se mi líbí uzavřenost vedlejších dat, ale zatím si nedovedu představit, jak si objekty mezi sebou předávají data ve velkém projektu.

No a samozřejmě je tu stále C++ (java mě nebaví), o kterém mám pochybnosti, zda bych jej v budoucnosti využil. Qt a FLTK vypadájí docela dobře, ale gui se dá udělat i v GTK+ nebo pythoním tkinteru, a C++ je skutečně obludný jazyk.

Tazatelovi bych doporučil, aby si to s tím programováním dobře rozmyslel, jelikož by se také mohl docela dobře zbláznit.

A teď mně omluvte, jdu se učit assembler, kompilátory,  operační systémy, datové struktury, algoritmy, Haskell, MySQL, PostgreSQL, AWK, Ruby, Rust...

PS: Za padesát let se zase ozvu a dám vědět, jak jsem dopadl.

 

instalater

Re:Jak začít? Budu se živit programováním.
« Odpověď #57 kdy: 04. 01. 2018, 00:00:37 »
:o :o :o

http://forum.root.cz/index.php?topic=6482.0

Máš pravdu :) tímto příspěvkem jsem se inspiroval. Trklo mě – vždyť já jsem vlastně na tom podobně  :) tak třeba i forum.root bych se něco zajímavého dověděl ?   :) Tak jsem se včera registroval.
Řídíš firmu a máš logické myšlení ... a jeho výsledek je, že založíš identický dotaz ???

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #58 kdy: 04. 01. 2018, 00:09:55 »
Tazatelovi bych doporučil, aby si to s tím programováním dobře rozmyslel, jelikož by se také mohl docela dobře zbláznit.

Vam bych zase doporucil, abyste tazateli zkusil poslat PM a zeptal se ho, zda si to za tech temer pet let rozmyslel, zblaznil se nebo oboji. Pokud neodpovi, navrhuji predpokladat, ze spachal sebevrazdu, protoze se mu zavcas nedostalo vasi rady.

Lama

Re:Budu se živit programováním, jak začít?
« Odpověď #59 kdy: 04. 01. 2018, 00:37:12 »
Anoi, pochvala po ctyrech letech, ta ppotesi.

Kurva, to sem ted od vcerejska lezou nejaci kreteni z paralelniho vesmiru? Nebo je to pokus o DDoS fora Roota pomoci vykopavani nezajimavych nekrotemat?

Generátoru témat došla témata, tak změnili algoritmus na vytahování starých témat z hrobu.