Instalace openSUSE vedle Windows 8

Instalace openSUSE vedle Windows 8
« kdy: 18. 05. 2013, 19:40:59 »
Dobrý den,
rád bych si na můj PC (2,5 GB RAM, 3,4 GHz Celeron) nainstaloval vedle Windows 8 ještě Linux openSUSE (12.3, KDE4). Na celém disku (NTFS, 75 GB) je však Windows 8, jiné disky či oddíly zde nejsou. Mám tedy následující dotazy: 1/ Vím, že je toto Linuxová komunita, ale neznáte někdo nějaký nástroj pro Windows na rozdělení disku? 2/ Jak mám openSUSE nainstalovat na určitý disk, který vytvořím? 3/ Dá mi to při startu PC vybrat, jestli chci Windows nebo Linux? 4/ Nepoběží mi pak PC pomaleji, když na něm budou dva systémy? 5/ Dá se to nějak vrátit, tj. vymazat openSUSE?
Velmi děkuji za odpovědi.


Re:Instalace openSUSE vedle Windows 8
« Odpověď #1 kdy: 18. 05. 2013, 20:35:23 »
  • Kdysi sem pouzival, jestli se nepletu, Partition Wizard (umi si pekne vypnout system a zmenit rozdeleni pred jeho opetovnym startem).
  • Urcite nevytvorite disk, ale jen oddil. Doporucuji postupovat tak, ze z Windows pouze zmensite tu jeji NTFS (o kolik zalezi jak hodlate ktery system vyuzivat, ale nejmin bych dal tak 20GB). Pri instalaci se pak da zvolit neco jako "vyuzit prazdne misto" a instalator by mel i sam navrhnout jake oddily se na tom prazdnem miste vytvori.
    Pokud uz na disku krome NTFS existuje vic nez jeden dalsi oddil (at uz recovery nebo cokoli jinyho) a neni na tom disku GPT, bude nutne v tom prazdnem miste vytvorit extended partition pro logicke oddily.
  • Ano, da, to zaridi GRUB (zavadec systemu, ktery se nainstaluje spolu s openSUSE, pokud neurcite jinak, a mel by windows i sam zdetekovat).
  • Pokles vykonu nehrozi, tedy pokud nebudete mit nektery diskovy oddil zapraskany az po okraj daty.
  • Da, ale drobna komplikace je tady s tim GRUBem - jelikoz nahradi puvodni zavadec systemu a nejspis bude nainstalovany na diskovem oddile s openSUSE, smazanim tohoto oddilu prijdete o moznost spustit i windows. To se da vyresit dvema zpusoby:
    • odmazat z toho odilu vse nepotrebne krome grubu a zmensit ho na minimum
    • vratit puvodni zavadec z recovery CD/DVD
Navic bych doporucoval nedavat /home na samostatny oddil, zbytecne se tim novackum komplikuji veci okolo zaplneni oddilu.

tip na zaver: Pokud si dobre pamatuju, automaticky mountovane NTFS je pro normalniho uzivatele jen pro cteni (aspon na 12.1 to tak bylo). Pokud budete chtit i zapisovat, je potreba zmenit nastaveni v /etc/fstab (i kdyz tusim, ze se to da i nedke naklikat).

Re:Instalace openSUSE vedle Windows 8
« Odpověď #2 kdy: 18. 05. 2013, 21:41:38 »
  • Kdysi sem pouzival, jestli se nepletu, Partition Wizard (umi si pekne vypnout system a zmenit rozdeleni pred jeho opetovnym startem).
  • Urcite nevytvorite disk, ale jen oddil. Doporucuji postupovat tak, ze z Windows pouze zmensite tu jeji NTFS (o kolik zalezi jak hodlate ktery system vyuzivat, ale nejmin bych dal tak 20GB). Pri instalaci se pak da zvolit neco jako "vyuzit prazdne misto" a instalator by mel i sam navrhnout jake oddily se na tom prazdnem miste vytvori.
    Pokud uz na disku krome NTFS existuje vic nez jeden dalsi oddil (at uz recovery nebo cokoli jinyho) a neni na tom disku GPT, bude nutne v tom prazdnem miste vytvorit extended partition pro logicke oddily.
  • Ano, da, to zaridi GRUB (zavadec systemu, ktery se nainstaluje spolu s openSUSE, pokud neurcite jinak, a mel by windows i sam zdetekovat).
  • Pokles vykonu nehrozi, tedy pokud nebudete mit nektery diskovy oddil zapraskany az po okraj daty.
  • Da, ale drobna komplikace je tady s tim GRUBem - jelikoz nahradi puvodni zavadec systemu a nejspis bude nainstalovany na diskovem oddile s openSUSE, smazanim tohoto oddilu prijdete o moznost spustit i windows. To se da vyresit dvema zpusoby:
    • odmazat z toho odilu vse nepotrebne krome grubu a zmensit ho na minimum
    • vratit puvodni zavadec z recovery CD/DVD
Navic bych doporucoval nedavat /home na samostatny oddil, zbytecne se tim novackum komplikuji veci okolo zaplneni oddilu.

tip na zaver: Pokud si dobre pamatuju, automaticky mountovane NTFS je pro normalniho uzivatele jen pro cteni (aspon na 12.1 to tak bylo). Pokud budete chtit i zapisovat, je potreba zmenit nastaveni v /etc/fstab (i kdyz tusim, ze se to da i nedke naklikat).
¨

Velmi děkuji, nějak to zkusím, jen ještě k odpovědi 2. - nevím co je to GPT, možnosti "využít prázdné místo" se trochu bojím, protože by se tím mohl přepsat Windows a to nechci a při instalaci Windows mi to vytvořilo dva oddíly, jeden pro data a jeden (asi 200 MB) pro systém, který však není vidět, k odpovědi 4. - mám 75 GB disk, Windows zabírá asi 40 GB, tedy nastavím 20 GB pro Linux a do Windows mě zbude 10 GB a k tipu na závěr - znamená to snad, že bude celý openSUSE pro čtení a nebudu moci nic ukládat, jinak do "útrob" Linuxu moc zasahovat neumím a tak by bylo asi nejlepší zformátovat vytvořený 20 GB oddíl jako Linuxový systém souborů EXT nebo tak něco. Ještě jednou děkuji.

Re:Instalace openSUSE vedle Windows 8
« Odpověď #3 kdy: 18. 05. 2013, 23:48:18 »
Velmi děkuji, nějak to zkusím, jen ještě k odpovědi 2. - nevím co je to GPT, možnosti "využít prázdné místo" se trochu bojím, protože by se tím mohl přepsat Windows a to nechci a při instalaci Windows mi to vytvořilo dva oddíly, jeden pro data a jeden (asi 200 MB) pro systém, který však není vidět, k odpovědi 4. - mám 75 GB disk, Windows zabírá asi 40 GB, tedy nastavím 20 GB pro Linux a do Windows mě zbude 10 GB a k tipu na závěr - znamená to snad, že bude celý openSUSE pro čtení a nebudu moci nic ukládat, jinak do "útrob" Linuxu moc zasahovat neumím a tak by bylo asi nejlepší zformátovat vytvořený 20 GB oddíl jako Linuxový systém souborů EXT nebo tak něco. Ještě jednou děkuji.
GPT je modernejsi nahrada MBR, ktera umoznuje delat vic nez 4 primarni oddily. Pokud je to jak rikate, nebude potreba nic komplikovat a proste se po uvolneni mista nechaji instalatorem udelat dalsi 2 oddily.
Toho vyuziti prazdneho mista neni duvod se bat. Nejde o prazdne misto na disku jako takove (uvnitr jineho oddilu), ale o obsazeni oblasti disku, kde momentalne neni alokovany zadny diskovy oddil. To zaridite zmensenim oddilu s windows. Navic se na navrzene rozlozeni muzete podivat a pri potvrzovani uvidite seznam ukonu ohledne zmen rozlozeni disku (psalo by to, ze hodla neco mazat, ale jen v pripade, ze to rucne navolite, nebo zadate at se vyuzije uplne cely disk).
Ten tip na zaver znamena, ze nebudete moci nic ukladat na ten NTFS oddil kde jsou windows. Respektive budete moct, ale jen s opravnenim spravce (root) pod kterym se bezne nepracuje. Zapis na linuxovy oddil samozrejme problem nebude.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Instalace openSUSE vedle Windows 8
« Odpověď #4 kdy: 19. 05. 2013, 08:49:49 »
Já jen doplním, že i Windowsácký zavaděč jde nastavit tak, aby spouštěl Linux. A ve Windows 8 se to zase o krůček lépe nastavuje. Nebýt toho integrovaného Metra, tak je to dobrý OS pro desktop. OpenSUSE je však lepší. :-)


Re:Instalace openSUSE vedle Windows 8
« Odpověď #5 kdy: 19. 05. 2013, 09:28:03 »
Děkuji všem, zdá se, že už jsem to pochopil  ;).