Nechápu těžbu měny Bitcoin

Jenda

Re:Bitcoin, těžba digitální měny. Nechápu.
« Odpověď #15 kdy: 17. 05. 2013, 17:32:04 »
To prve je podla mna dost proti filozofii Bitcoinu.  Keby sa to malo presadit, cim sa to bude prakticky lisit od sucasneho dolaru? Logika Bitcoinu je prave v tom, ze "lud" drzi majoritu hlasov a nie "malopocetna rada starsich" si urcuje pravidla hry.
Pořád budou držitelů blockchainu řádově statisíce. FED je jeden.

Nakolko je realne, ze sa podari zrealizovat nacrtnutu zmenu c.2 za predpokladu, ze blockchain doma bude relativne casty jav?
Přijde mi to velmi reálné, několik úprav protokolu již proběhlo bez větších problémů. (naposledy při tom jenom málem zkolabovala síť :D)

CO se počítá při Bitcoin miningu? Jaké úlohy můj HW dostane, o s nimi dělá a kam odesílá výsledek? Co je tím výsledkem? Z to musí někdo profitovat, jinak to nechápu...
Je to v tom článku, co odkazuji ;). Bruteforcuješ SHA-256. Výsledkem je hodnota, která po zahashování dá nějaké číslo, které si síť cení. A výsledek se broadcastuje do této sítě (v případě solo miningu). U pooled miningu se hodnota odesílá do poolu, ve kterém těžíš. Profitují z toho všichni uživatelé, kteří provedli nějakou transakci + u pooled miningu většinou majitel poolu na více či méně zanedbatelných poplatcích (řádově 1 %).

Bitcoin ma zaujima len okrajovo, ale opakovane sa v dokumentoch pise, ze na zmenu protokolu treba nadpolovicnu vacsinu.
(co podla ma by bolo napr. uvedene orezavanie stromu atd.)
Predpokladam, ze "hlasovacie pravo" ma ten co drzi u seba blockchain, chapem to zle?
Nadpoloviční většina není problém, když lidé uznají, že je změna rozumná. A hlasuje ten, kdo těží. Samotné držení blockchainu nestačí (jo a taky jde těžit, aniž bys držel blockchain, ale nevím, jestli to někdo dělá).

Druha vec je, ze je dost podstatny rozdiel medzi logovanim kazdej bozej transakcie s nutnostou ju mat pre fungovanie protokolu
 a logovanim ich zlomku ktore nahodou presli cez bankovy system a niekto ich chce zarchivovat.
Jenže ty *musíš* držet každou transakci, která kdy prošla. Jinak by se pak nedala utratit.


Jenda

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #16 kdy: 17. 05. 2013, 17:39:07 »
Nějak se ke mě pořád nedostalo nic, co bych mohl platit BTC
Jídlo (brmbar), drogy (silkroad), hazard (satoshi dice), příspěvky autorům, servery ("bitvps"), převody peněz do zahraničí. Nově taky tři zadele cetek z DealExtreme.

tím pádem z mého pohledu není takové množství "co ověřovat" na (mě neznámý) počet minerů
Koukni na https://blockexplorer.com/ - v každém bloku jsou stovky transakcí.

aneb Jak je zajištěno, že bude vždy co počítat a naopak jak je zajištěno, že bude vše spočteno včas (co/kdy je včas)?
Složitost úkolu se automaticky nastavuje, stoupá s rostoucím výkonem sítě a naopak. Stejně tak „včas“ - když to trvá moc dlouho, složitost úkolu se sníží. Fakt si přečti, jak ten protokol funguje, nechce se mi to sem znova opisovat :)

Jako uchovatel hodnoty těžko může sloužit něco, co samo o sobě žádnou užitnou hodnotu nemá. Je to naprosto čistá spekulace a hodnota je dána _jenom_ spekulativní poptávkou*.
Jaká by asi byla hodnota zlata, kdyby se prostě jenom používalo na těch pár titěrných drátků k čipům a sem tam pozlacení konektoru a šperku? Desetinová? Nebo setinová?

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #17 kdy: 17. 05. 2013, 17:54:10 »
Jaká by asi byla hodnota zlata, kdyby se prostě jenom používalo na těch pár titěrných drátků k čipům a sem tam pozlacení konektoru a šperku? Desetinová? Nebo setinová?
Tak nějak :) Jenže zlato se liší tím, že má za sebou několikatísícletou tradici coby věc drahá/drahocenná/platidlo napříč všemi kontinenty.

Dost těžko jde vymyslet si libovolnou ptákovinu (např. bílé ponožky) a přesvědčit lidi, že to je přece to samé jako zlato. Z psychologických a historických důvodů. Jasně, you can fool some people for some time -- but you can't fool all the people all the time. Viz ten odkaz, co jsem daval výš.

A jak jsem napsal, ani to zlato nepovažuju za dobrou investici. Před rokem, dvěma o něm psal každej blboun, jak poroste donekonečna, spousta hejlů nakoupila - a ono poslední dva roky nic. A to navzdory tomu, že politická a hospodářská situace se nijak výrazně nezlepšila (což by mělo zlatu pomoct).

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #18 kdy: 17. 05. 2013, 19:30:45 »
A jak jsem napsal, ani to zlato nepovažuju za dobrou investici. Před rokem, dvěma o něm psal každej blboun, jak poroste donekonečna, spousta hejlů nakoupila - a ono poslední dva roky nic.

Však taky zlato není investice na dva roky, nečeká se, že ho směníte za peníze tak brzy. Do fyzického zlata se investuje dlouhodobě - a to nikoliv pro zisk vyjádřený v penězích, ale pro jistotu.

Např. banky zkrachují/vláda provede měnovou reformu/proběhne válka. Ti, co měli peníze, nebudou mít nic. Ti, co měli majetek, jako např. dům či to zlato, těm pravděpodobně zůstane a více či méně obtížně to lze prodat vždy.

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #19 kdy: 17. 05. 2013, 19:49:48 »
Však taky zlato není investice na dva roky, nečeká se, že ho směníte za peníze tak brzy. Do fyzického zlata se investuje dlouhodobě - a to nikoliv pro zisk vyjádřený v penězích, ale pro jistotu.
Potom to ale není investice. Navíc pokud předpokládám, že cena osciluje kolem nějakého stabilního bodu (měřeno pomyslnými "neinflačními penězi"), pak pokud nakoupím v blbý čas, o část peněz přijdu, pokud se nebudu pak snažit spekulativně prodat a znovu koupit za lepší cenu.

...a tady přichází ta sranda: jak odhadnout ten stabilní bod? Nijak. Protože cena je čistě spekulativní. Hm.


Tom Liberec

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #20 kdy: 17. 05. 2013, 20:02:28 »
Přiznávám, že jsem se mýlil.  Pravdu tedy má spíše Mirek Prýmek než Jenda nebo ja, ohledně toho, že by Bitcoin mohl byt uchovavqtelem hodnoty. Ovšem je to otázka situace. Ve chvíli kdy např. dluhopis Německa může byt se záporným úrokem,  navíc ECB uložení u ni takto plánuje,  pokud  valna většina finančních instrumentu bude oslabovat, nestíhat inflaci a Bitcoin posilovat což je dost dobře možné. Prostě v USA přepisuji učebnice a o Bitcoinu tam nic moc nepíší.  Ovšem hmatatelna jistota to není.  Při hyperinflaci měny si Němci nakonec přivázali měnu na sklizeň obilí a udělali měnovou reformu jedna k bilionu. Ovšem i zlato může zabavit nějaký revoluční výbor.
Právě proto mne zajímalo co užitečného, nepostradatelneho ty supermašiny počítají. -Možná se mýlim, klidne me opravte ale to poptavku včetně chuti těžit tedy táhne minimálne z části možnost platit nepříliš legální zboží.  To už bych si raději koupil nebo vyhrál brnění,  vojisko, tank nebo rovnou druhý digitálne internetový život.
Nevím asi se ze mne stává věkem příliš materialista bez ideálů ......ruleta mne bavila hodinu ..... koukat na ženský v hambinci taky tak. Dyl vydržím jen u šachů a zajímavé prace.

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #21 kdy: 17. 05. 2013, 20:11:11 »
Přiznávám, že jsem se mýlil.  Pravdu tedy má spíše Mirek Prýmek než Jenda nebo ja, ohledně toho, že by Bitcoin mohl byt uchovavqtelem hodnoty. Ovšem je to otázka situace. Ve chvíli kdy např. dluhopis Německa může byt se záporným úrokem,  navíc ECB uložení u ni takto plánuje,  pokud  valna většina finančních instrumentu bude oslabovat, nestíhat inflaci a Bitcoin posilovat což je dost dobře možné.
Tohle se dá říct v podstatě o čemkoli. Je dost dobře možné, že poroste cena bílých ponožek :)

Ovšem i zlato může zabavit nějaký revoluční výbor.
Co, revoluční výbor... Pokud má zlato plnit tu roli jistoty v případě války, tak kde bych ho měl mít uložené? Leda tak někde doma v podlaze. A nikdo by o tom nesměl vědět. Mám to říct manželce? Když ji chytnou a budou mučit (bavíme se o válce) tak co? No a když jí to neřeknu a porazí mě před domem autobus? atd. atd.
 
Pokud budu mít zlato v bance, tak tam samozřejmě v době války půjdou rabovat jako první.

Tak teda nevím :) To už asi raději jako v Obsluhoval jsem anglického krále nakoupit cenné poštovní známky. Ty jsou aspoň skladnější a dají se lehce transportovat ;)

Právě proto mne zajímalo co užitečného, nepostradatelneho ty supermašiny počítají. -Možná se mýlim, klidne me opravte ale to poptavku včetně chuti těžit tedy táhne minimálne z části možnost platit nepříliš legální zboží.
To by ještě bylo dobrý. Horší je, že to táhne čistě spekulace - doufání tisíců lidí, že na tom vydělají. Jo, kdyby se počítaly nějaké reálné problémy, jejichž řešení má nějakou reálnou cenu (např. Folding@home), to by to hned bylo celé veselejší :)

Tom Liberec

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #22 kdy: 17. 05. 2013, 20:11:43 »
Investice do komodity, akcií, dluhopisů a dalšího je preci vždycky spekulací s pokusem odhadnout vývoj nabidky a poptavky.

Ani bych nepotřeboval znát řekneme střední bod oscilace. Uplne by stačilo dno. Naposledy jsem prodaval neustále opakující akcie uz po týdnu.

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #23 kdy: 17. 05. 2013, 20:18:09 »
Investice do komodity, akcií, dluhopisů a dalšího je preci vždycky spekulací s pokusem odhadnout vývoj nabidky a poptavky.
Jenže u akcií znám (podle různých metrik) aspoň přibližně cenu podkladového aktiva - cenu společnosti. Navíc nemusím spekulovat na pohyb ceny, ale můžu kupovat kvůli dividendám - pak už "spekuluju" jenom na budoucnost společnosti, což je něco daleko uchopitelnějšího.

Prostě akcie je podíl na produkci něčeho. Zlato je podíl na čemsi, co kdesi leží, nic neprodukuje a naopak někde to uchovávat stojí peníze.

Tom Liberec

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #24 kdy: 17. 05. 2013, 20:24:37 »
To má postatnou vadu. Např. az deseti násobný rozdíl mezi ucetnim majetkem a trzni akciovou kapitalizaci. Pamatuji ČEZ za dvanáct set nyni pod šest set.
Bohužel u nás burza nefunguje jako dodavatel  kapitálu nadějným podnikům a projektům. Kouknu se na to smyslupnejsi vyuziti počítačů.

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #25 kdy: 17. 05. 2013, 20:30:57 »
To má postatnou vadu. Např. az deseti násobný rozdíl mezi ucetnim majetkem a trzni akciovou kapitalizaci. Pamatuji ČEZ za dvanáct set nyni pod šest set.
Jasně. Ale raději než na P/B bych se díval na P/E. Ale to už jsou detaily. Důležitý je, že je od čeho se odpíchnout, na základě čeho se rozhodovat. Když dneska stojí zlato 1365, tak je to hodně nebo málo? Za rok může stát _v principu_ klidně 100 nebo 10000.

Bohužel u nás burza nefunguje jako dodavatel  kapitálu nadějným podnikům a projektům.
No jo no, jsme příliš malej trh. Proto bych se na PX úplně vykvajznul a rozhlížel se když už tak po XETRA, ale já osobně teda raději na NYSE :)

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #26 kdy: 17. 05. 2013, 20:34:26 »
Akcie taky nejsou zrovna vhodná a stabilní investice, cena akcií nemusí odrážet finanční stav společnosti, viz Facebook nebo Enron.

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #27 kdy: 17. 05. 2013, 20:36:56 »
Akcie taky nejsou zrovna vhodná a stabilní investice, cena akcií nemusí odrážet finanční stav společnosti, viz Facebook nebo Enron.
No a to jsme právě u toho, že každý má právo být chudý. Když nějaký trouba koupí Facebook při PE přes dva tisíce (!!!!) protože mu někdo nakukal, že to je supr investice, tak na to má prostě právo ;)

Jenda

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #28 kdy: 17. 05. 2013, 20:37:02 »
Přiznávám, že jsem se mýlil.  Pravdu tedy má spíše Mirek Prýmek než Jenda nebo ja, ohledně toho, že by Bitcoin mohl byt uchovavqtelem hodnoty.
Já tohle netvrdil :). Naopak se to snažím lidem kolem rozmlouvat.

Právě proto mne zajímalo co užitečného, nepostradatelneho ty supermašiny počítají. -Možná se mýlim, klidne me opravte ale to poptavku včetně chuti těžit tedy táhne minimálne z části možnost platit nepříliš legální zboží.
Ano, je to tak. Některé státy/v některých státech (pokud věříte na „demokracii“) se rozhodli, že budou kecat občanům do toho, do čeho jim nic není, a někteří si to pochopitelně nenechají líbit a vytvářejí technologie, jak to obejít.

To už bych si raději koupil nebo vyhrál brnění,  vojisko, tank nebo rovnou druhý digitálne internetový život.
(mě drogy taky neberou; co je ten „druhý život“?)

Pavel

Re:Nechápu těžbu měny Bitcoin
« Odpověď #29 kdy: 17. 05. 2013, 20:41:09 »
...a tady přichází ta sranda: jak odhadnout ten stabilní bod? Nijak. Protože cena je čistě spekulativní. Hm.

Mozte ho odhadnut relativne jednoducho: ked dostatocne narastie trh, tak sa zastabilizuje pravdepodobne sam.
Pidi-trh, ktory bitcoin momentalne nema sancu byt stabilny.

Pořád budou držitelů blockchainu řádově statisíce. FED je jeden.

Přijde mi to velmi reálné, několik úprav protokolu již proběhlo bez větších problémů. (naposledy při tom jenom málem zkolabovala síť :D)

Nadpoloviční většina není problém, když lidé uznají, že je změna rozumná. A hlasuje ten, kdo těží. Samotné držení blockchainu nestačí (jo a taky jde těžit, aniž bys držel blockchain, ale nevím, jestli to někdo dělá).

Tak nejak si neviem predstavit, ako sa v bitcoine v pripade uspechu tohto protokolu bude realne robit zmena vyzadujuca 50% suhlas.
Pri malej veci ktoru pouzivaju znali sa take veci daju. Ale uspech znaci, ze to taki uzivatelia budu v prudkej mensine a skor sa presadi populisticky nezmysel ako uzitocna technicka zmena.

Inak, tak ma zaujalo: "A hlasuje ten, kdo těží" kto bude hlasovat, ked sa vsetko vytazi?

Druha vec je, ze je dost podstatny rozdiel medzi logovanim kazdej bozej transakcie s nutnostou ju mat pre fungovanie protokolu
 a logovanim ich zlomku ktore nahodou presli cez bankovy system a niekto ich chce zarchivovat.
Jenže ty *musíš* držet každou transakci, která kdy prošla. Jinak by se pak nedala utratit.

V pripade sucasnych mien nepotrebujete trzat kazdu transakciu. Vlastnictvo sa preukazuje uplne inymi sposobmi.
t.j. porovnavanie poctu transakcii co ma VISA s tym co vyzaduje Bitcoin je uplne mimo.

No a to jsme právě u toho, že každý má právo být chudý. Když nějaký trouba koupí Facebook při PE přes dva tisíce (!!!!) protože mu někdo nakukal, že to je supr investice, tak na to má prostě právo ;)

To viete, niektorym nakukali, ze je dobry napad kupit Google pri IPO a dopadli presne naopak.
Staci si zadovazit krystalovu gulu, aby ste vedeli ktory pripad nastava a ste zabezpeceni :)