Distro pro seniory - poraďte

Distro pro seniory - poraďte
« kdy: 13. 05. 2013, 13:52:40 »
Ahoj, jaké distro byste doporučili pro seniory? Zatím mi vychází nejlépe čistokrevné Ubuntu s Unity, ale třeba bude něco ještě lepší. Jde o to, že to chce co nejméně voleb, jen ikony na spuštění: Firefox, nějaký IM, určitě Skype (neznám důchodce, který by neskajpoval), něco na filmy a hudbu a tlačítko na vypnutí. Čím méně jiných voleb, tím lépe. Sám používám Fedoru, ale teď 18ka je překvapí už jen screensaverem. Při hledání jsem narazil na PinguyOS se shellem, začal se líbit mě, ale pro penzisty 70+ nevhodné (o důchodcích 90+ ani nemluvě). Nastavení jim udělám já jednou a pak už to musí být blbuvzdorné. Zatím potřebuji dvě instalace v rodině, ale už se na mě obrátila i jedna známá, tak se tím zabývám hlouběji. Díky moc.


Jim

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #1 kdy: 13. 05. 2013, 13:56:50 »
Volil bych určitě Ubuntu, při vhodné customizaci můžete dosáhnout optimálního stavu, kdy se bude zobrazovat jen několik ikon s požadovanými aplikacemi.

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #2 kdy: 13. 05. 2013, 13:58:15 »
Zkus se podívat na ElementaryOS. Je to na bázi Ubuntu a prostředí je opravdu hodně jednoduché. Asi určitě to bude přehlednější a svižnější, než Unity

pedro

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #3 kdy: 13. 05. 2013, 14:13:25 »
Debian nebo CentOS. Důvod - nerozbije se to.

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #4 kdy: 13. 05. 2013, 14:32:54 »
Napadame todle http://www.eldy.eu/ nekde jsem otom cetl clanek a celkem to je OK ale osobne jsem netestoval :)
Nobody is perfect, but i'll try my best!


belzebub

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #5 kdy: 13. 05. 2013, 14:53:19 »
Z vlastni zkusenosti (matka 68, otec, 70let, nikdy predtim s pocitacem nedelal, panicky strach z moderni elektroniky: "co kdyz na to nejak spatne sahnu a vsechno se smaze!?!") doporucuji Ubuntu s MATE - NE unity!!
Duvod proc unity neni vhodne (podle mych zkusenosti) pro hodne "nepocitacove" lidi je ten ze je extremne nekonzistentni a neintuitivni - vysvetlim dale - a prestoze je mozna vhodne pro pokrocileho uzivatele, pro absolutniho zacatecnika je to hruza:

1) tlacitka minimalizace, maximalizace, zavrit jsou jednou v rohu okna a pak zase v rohu cele obrazovky - coz pro 70leteho cloveka znamena ze "nikdy nevi kde to bude"

2) menu odtrzene nahoru - opet znacne matouci, nektere programy maji menu "normalne" ve svem okne - dalsi chaos kdy jednou je to tak a podruhe jinak, coz 70tilety clovek vnima jako chaos

3) spustene programy se v mate objevuji dole v liste - coz umoznuje krasne sledovat co je otevrene a prepinat klikanim na listu - coz je pro 70leteho cloveka opet mnohem snazsi nez mackat alt-tab (vesmes drzi 2s a okna litaji jako zbesila)

4) k oknum na liste - dlouho jsem neocenoval jak neuveritelne krasne intuitivni jsou ikonky pro minimalizaci a maximalizaci oken, dokud jsem nevidel jak otec stale nechape jaky je rozdil mezi zavrenim (X) a minimalizaci (-) a co to vubec ta minimalizace je ... pokud ale ma MATE a VIDI jak se okenko "smrskne" na malou nudlicku na liste, tak vyznam tlacitka (-) je zrejmy bez dalsiho vysvetlovani

5) pretazeni okna do horni listy => maximalizace - to vypada velmi sikovne, ale pokud je vam 70, sotva drzite mys a snazite se posunout dialogove okenko, omylem najedete az nahoru a najednou vam "vsechno zmizi", tak ta sikovnost jaksi mizi..

6) protoze mel otec problemy s doubleclickem - zmenil jsem v nastaveni nautila (nebo co je to tam za filemanager) aby se slozky otviraly jednim kliknutim.. problem je ze toto se tyka pouze nautila a pri ukladani souboru v jinem programu (treba libreoffice writer) se slozky otviraji opet doubleclickem... coz otce velmi mate (ne MATE ale jakoze je zmateny)

7) nautilus - opet asi fajn pro pokrocileho uzivatele, ale pro meho otce to byla cerna magie a zoufale se snazil najit svoje slozky kdyz byl nekde jinde a nebyl schopen se tam dostat, protoze nautilus v ramci planovane debilizace uzivatele v defaultnim nastaveni nema v levem panelu "strom" ale pouze seznam "mista" - po prepnuti na strom prislo velike "ahaaa!!" od otce, kdy zacal chapat strukturu slozek a "kde je"

..vsechno co pisi plati pro pouzivani Unity (a ubuntu) lidmi kolem 70 let co maji problemy s moderni technikou - naprosto to neni minene jako kritika unity, ktere asi muze pokrocilejsim uzivatelum praci zjednodusit.. pro seniory je to ale peklo nekonzistentnosti a chaosu.

Abych nebyl jen kriticky - unity ma MNOHEM lepe integrovane veci typu nastavovani wifi a dalsich siti (vse je na jeden klik levym mysitkem - v MATE applet na leve a prave kliknuti nabidne uplne jina menu), "hezci" integraci vseho do sebe a lepsi pocesteni (MATE je casto napul cesky napul anglicky).

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #6 kdy: 13. 05. 2013, 16:42:11 »
Je otázkou nakolik a zda před tím ten senior dělal nebo se zajímal o počítače. Dovybavoval jsem počítač i 80.letému pánovi...........navíc to byl ani nevyluxovaný ( uvnitř mraky chuchvalců a prachu ) údajně repasovaný počítač z Německa. Kromě počítače, mnou nainstalované CD mechaniky měl pán radost ještě s toho, že k němu začala kvůli počítači zase chodit vnučka a to i když její králíček rozkousal šňůru.
Ovšem pravdu má pisatel přede mnou. Seniorům úplně stačí k počítačové panice, když jim "zmizí" ikona nebo se ikony jinak porovnají. Záleží také na tom jak daleko jste od seniorů a jak často budete moci dělat úpravy či vysvětlování za své fyzické přítomnosti, či pouze vzdálené správy plochy. Ubuntu jinak vidím jako dobrou volbu.

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #7 kdy: 13. 05. 2013, 16:51:14 »
jak unity miluju tak bych to starym lidem nedaval. to co me vyhovuje jim bude vadit tak jak to popsal obsahle belzebub.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

libcha

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #8 kdy: 13. 05. 2013, 17:47:39 »
unity má ještě jednu nevýhodu: na starších strojích běží mírně řečeno neplynule, a seniorovi nejspíš slabší HW bude stačit ... takže ... smůla.
na tvém místě bych mrknul i na KDE, "v KDE se dá Unity naklikat", když si s ním chvíli pohraješ, což asi nejlépe (pls no flame) dovoluje, může z toho být krásné prostředí.
a nakonec - nejsou i nějaká distra / windowmanagery "pro tablety" ? něco jako bývalo buntu netbook edition - jen pár velkých tlačítek na firefox a skype. to se asi nejvíc blíží tomu cos prve popsal :)

Ivorne

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #9 kdy: 13. 05. 2013, 18:29:34 »
Belzebub to pěkně popsal, docela s ním souhlasím. Ještě bych možná přidal alternativu - Gnome3 Classic (nebo jak se to teď jmenuje). To má o něco větší blbuvzdornost (méně nastavení a o něco více skryté nastavení), ale je tam zase otázka, jak dlouho to bude udržované. I když MATE je na tom v tomhle ohledu asi podobně.

Jinak ještě bych zmínil trochu jiný přístup: XFCE. Používám ho jako hlavní prostředí a to právě proto, že si tam nastavím, co to všechno má umět a to to pak umí a nic navíc. Když používáte nějaká velká prostředí, tak pořád nacházíte nové skvělé funkcionality a možnosti. V xfce máte prostě běžného správce oken bez nějakých fičůrek a co si dáte na panely, to tam je a nic moc to neumí. A tím to tak hasne. Prostě všechno je menší a umí to málo věcí (jen to co je potřeba). Musel by jste si s tím hodně pohrát, aby to umělo všechny věci, které chcete, aby to umělo. Nastavuje se to ale všechno graficky, takže to není zas až takový hard-core. Takže pokud chcete xfce, tak musíte mít čas a chuť to nastavit a protože to asi netrefíte úplně k dokonalosti napoprvé, tak to pak ještě někdy trochu jít doladit. A druhá věc, která může být výhoda i nevýhoda - xfce nemá moc dlouhou učící křivku, je to jak jsem psal výše - větší prostředí si to představují tak, že si nejdříve snadno osvojíte základy a pak čím jset zkušenější tím více nacházíte vzrušujících nových funkcionalit. Xfce na to jde hodně jednoduše, když se to učíta, tak si prostě zjistíte,m co všechno to umí a pak si to osvojíte a pak jste vzásadě hotov s učením.

No snad jsem vám trochu příblížil můj názor na to, co je to XFCE :-). Vlastně v tomhle je to podobné jako LXDE, ale to už bych asi ani nedoporučoval (sice se LXDE míň musí nastavovat, ale přijde mi, že už to umí fakt málo věcí).

Jo a distro bych viděl fakt asi to Ubuntu. Ono pokud máte čas to nastavovat, tak tam můžete dát co chcete, ale je fakt, že takový senior nepožaduje žádné speciální dovednosti od OS, takže proč se s tím patlat. Dobrý by byl taky Mint (Ubuntu edition), který mi přijde o něco stabilnější než Ubuntu (nemá tolik nových vymakaných polofunkčních fičůrek).

e3k

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #10 kdy: 13. 05. 2013, 21:00:41 »
moja mama pouziva xubuntu.

pavel

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #11 kdy: 13. 05. 2013, 21:12:05 »
Zdravim,

Rešili jsme podobny problem cca pred 3 lety.
Podle svych vlastních zkušenosti doporučuji Linux - Mindt http://www.linuxmint.com/ . Ma ovladani naprosto user friendly,
vsechno muze spustit mnoha zpusoby. Nainstaloval jsme to sve mamince 70 let - techniku absolutne a striktne odmitajici.Pokud to teda muselo byt tak co nejmin aby se to o musela starat, "zmacknu neco a je to".
 Bydli cca 400 km od nas, skoro denne si s ni ted  skypuju.
  Kdyz se neco nepovede da se to spravit teamviewerem. Poradne to zlobilo   snad 1x za ty roky, ted to maximalne to rebootne kdyz to "zlobi".
Mamca kouka na youtube,pousti pisnicky ,pise si s kamaradkama a je fakt spokojena.
 Zelezo na kterym to bezi je naky dvoujadro /co presne si ted nevzpomenu/ 19 monitor 4x3 , koupil jsem ji lepsi reprosoustavu cca za 2500 protoze ma rada hudbu /klasickou/. Je naprosto spokojena a dokonce obcas bere IT na milost :-))).


JSOB

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #12 kdy: 14. 05. 2013, 08:01:54 »
Provozuji internetove kiosky v domech s pec. sluzbou. Dal jsem tam seniorum Lubuntu bo to jede na stare sunce. Po zapnuti se jim automaticky spusti Firefox s prednastavenou strankou. Na plochu jsem dal jen ikonu firefoxu a skypu. Prava na minimum.
Nikdo si zatim nestezoval a jede to pul roku.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #13 kdy: 14. 05. 2013, 09:14:33 »
já jsem teda taky pro nějakou možnost dát tam nějaký rozumný rozhraní (xfce, mate) a na plochu jim nacpat ikonky, co budou používat s tím, že na nic jinýho nešmatej.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

LadaD

Re:Distro pro seniory - poraďte
« Odpověď #14 kdy: 14. 05. 2013, 12:31:32 »
Já jsem mému otci (65) co měl předtím winXP, nainstaloval debian s XFCE a s přechodem nebyli žádné problémy a dneska už do windows neleze ( i když je má jako druhý systém), maximálně když si chce zahrát nějakou hru, kterou se nepodařilo rozjet pod wine. Jelikož si rád hraje s fotkama (GIMP), připadně brouzdá na internetu, občas napíše dokument (Libreoffice), nebo si pustí hudbu, film, nemá jiný důvod chodit do windows. A když už se tam náhodou dostane (právě kvůli nějaké hře), diví se, že windows neumí spoustu věcí, na které si zvykl právě v XFCE, ať už to je jenom taková drobnost, jako mít určité okno vždy navrchu, apod.