Nefunkční regulace otáček větráku

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nefunkční regulace otáček větráku
« kdy: 09. 05. 2013, 19:42:14 »
Dobrý den,

mám desku Gigabyte X79-UD3 a na ní na procesoru (i7-3820) chladič Arctic-Cooling Freezer i30 Pro.

Počítač byl sestaven před týdnem. Při zátěži se teploty (procesoru) vyšplhají až k 65 stupním a to bez viditelného ani měřitelného zvýšení otáček chladiče.

Zkoušel jsem přidat obrátky (pohybují se okolo 700 ot/min.) pomocí programu speed fan - to nešlo.

Dále jsem se díval do UEFI (v podst. BIOS) a tam jsem zkoušel přidat, opět nic. Nevíte co by se s tím dalo dělat?
Při hraní je ve skříni teplota 58 stupňů, CPU 60+, GPU 65+.

Děkuji za odpovědi.

pozn. chladič to zvládne, má max. chladící výkon 320W, TDP mého CPU je 130W (při max. zátěži)
« Poslední změna: 09. 05. 2013, 20:09:20 od Petr Krčmář »


Sten

Re:Nefunkční regulace
« Odpověď #1 kdy: 09. 05. 2013, 20:05:35 »
Do 80℃ je pro i7 normální pracovní teplota.

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #2 kdy: 10. 05. 2013, 07:28:41 »
Do 80℃ je pro i7 normální pracovní teplota.

Dobrý den,

samozřejmě chápu, že pro takovýto procesor je do 80°C teplota ok, ale jde mi o chladič, nevíte jak by se daly přidat otáčky ?

Děkuji za odpověď.

Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #3 kdy: 10. 05. 2013, 07:58:10 »
Ted mam MSI ale predtim jsem mel Gigabyte pro AM3+ a tam jsem mel soft na regulaci otacek dodany ptimo od GB stejne tomu je i ted u MSI, podival bych se na stranky vyrobce jestli neco neuvadi.
Nobody is perfect, but i'll try my best!

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #4 kdy: 10. 05. 2013, 08:36:38 »
Ted mam MSI ale predtim jsem mel Gigabyte pro AM3+ a tam jsem mel soft na regulaci otacek dodany ptimo od GB stejne tomu je i ted u MSI, podival bych se na stranky vyrobce jestli neco neuvadi.

Děkuji za odpověď, zagooglil jsem a našel program easy tune 6 od gigabyte, uvidím jestli půjde.

Děkuji za dobrý nápad  :)


kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #5 kdy: 10. 05. 2013, 09:57:15 »
Ted mam MSI ale predtim jsem mel Gigabyte pro AM3+ a tam jsem mel soft na regulaci otacek dodany ptimo od GB stejne tomu je i ted u MSI, podival bych se na stranky vyrobce jestli neco neuvadi.

Zkusil jsem ten program (Easy Tune 6) a nepomohlo to na větrák CPU (to potřebuji) jedině jsem pohnul s jedním case ventilátorem.

Nevíte někdo jak by se ty otáčky daly zvýšit?

Děkuji za odpověď.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #6 kdy: 10. 05. 2013, 10:04:07 »
kdyz jsem mel predm milion lety desku gigabyte, tak se
1. musela aktivovat podpora v BIOSu, nekde tam bylo neco jako fan control: auto/pwm/full/off  nebo nejakej takovej shit   
2. ten vetrak to musel umet - musel mit ctyr zilovy privod do desky (tri zilovy to muzou umet taky, ale neni to podminka)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #7 kdy: 10. 05. 2013, 10:07:25 »
kdyz jsem mel predm milion lety desku gigabyte, tak se
1. musela aktivovat podpora v BIOSu, nekde tam bylo neco jako fan control: auto/pwm/full/off  nebo nejakej takovej shit   
2. ten vetrak to musel umet - musel mit ctyr zilovy privod do desky (tri zilovy to muzou umet taky, ale neni to podminka)

Na desce mám UEFI a je tam nastavení regulace ventilátorů - 3 možnosti Normal, Silent, Manual, Disabled

Vše jsem zkusil jak v UEFI tak v systému - pohnulo to jen s 2 case ventilátory.

Dále jsem si jistý, že to chladič umí, na stránkách výrobce to je http://www.arctic.ac/en/p/cooling/cpu/621/freezer-i30-co.html
 - tam v části low noise je povídání o PWM regulaci (že se otáčky upravují podle teploty procesoru)

Děkuji za odpověď.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #8 kdy: 10. 05. 2013, 10:25:07 »
a kdyz se to nastavi na manual? To by teoreticky mohlo znameta rizeni pomoci programu (at rucne nebo podle softu automaticky)


jinak blba otazka, ale preci jen: ten ventilator je pichlej do spravnyho konektoru na desce (CPU) ?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #9 kdy: 10. 05. 2013, 13:05:15 »
a kdyz se to nastavi na manual? To by teoreticky mohlo znameta rizeni pomoci programu (at rucne nebo podle softu automaticky)


jinak blba otazka, ale preci jen: ten ventilator je pichlej do spravnyho konektoru na desce (CPU) ?

Zkusil jsem nastavit na manual, uefi mi pak nabízí nastavit PWM přímo v něm, to nepomáhá, roztočí se akorát 2 case větráky.

Děkuji za odpověď.

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #10 kdy: 10. 05. 2013, 13:08:17 »
Ještě dodám, že počítač byl před týdnem sestaven na softcom.cz, ale mám průhlednou bočnici, takže myslím si ano, je zapojený správně.

Spíš si myslím, že je někde nějaká brzda, protože regulace očividně, ušislyšně a speedfan-vidně funguje, protože maximální otáčky tohoto ventilátoru jsou myslím kolem 1300 RPM, ale on se stále točí na 700 RPM.

Myslím si, že pokud by regulace nefungovala, tak by se ventilátor točil na maximum (1300 RPM)

Odpovězte prosím, velice si vážím jakékoli pomoci.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #11 kdy: 10. 05. 2013, 13:36:01 »
Je to celý nějaký divný...

Když v BIOSu (UEFI, budu používat dál BIOS) dáš manual, tak Speedfan s tím nehne?
Když .... dáš auto, tak to stále jede na 700, nehledě na nic?
Když dáš auto, lze čast nastavit jestli má točit spíš víc nebo míň (Silent, Performance apod.). Jde to?
Máš v BIOSu možnost zapnout větrák natvrdo naplno?
V BIOSu by měla být možnost vidět aktuální otáčky.

Přecházíme do OS (Windows):
Speedfan má možnost podobnýho nastavení jako BIOS, může nechat větrák řídit regulací pomocí čipu na desce (jako v BIOSu auto), může ho natvrdo zapnout, natvrdo vypnout a může ho sám regulovat podle přání uživatele. Najdeš to v "Konfigurace - karta Rozšířené". Tam je seznam čipů, který Speedfan vidí a ke kterým má přístupy. Najdeš si tam čip, kde jsou větráky a tam lze už tyhle věci nastavit. Konkrétní volby nevím, ale čekám ON, OFF, manual (Speedfanem) a něco jako SmartGuard nebo tak (prostě to zní jako "není od od Speedfanu, stará se nějakej čip na desce").

Víc mě momentálně nenapadá.

Teploty Tebou udaný při hraní jsou v pohodě. Koukni na teplotu v bedně třeba za 30 minut po vypnutí hry, čekal bych do 40 stupňů. Případně můžeš zkusit multithreaded Prime95, zatíží všechna jádra CPU naplno, to Ti ukáže, jakých teplot lze dosáhnout. Zároveň bych čekal, že při automatický regulaci by měl větrák u 80 stupňů ject už (dávno?) naplno. Při 60 ještě nemusí.

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #12 kdy: 10. 05. 2013, 14:56:11 »
Je to celý nějaký divný...

Když v BIOSu (UEFI, budu používat dál BIOS) dáš manual, tak Speedfan s tím nehne?
Když .... dáš auto, tak to stále jede na 700, nehledě na nic?
Když dáš auto, lze čast nastavit jestli má točit spíš víc nebo míň (Silent, Performance apod.). Jde to?
Máš v BIOSu možnost zapnout větrák natvrdo naplno?
V BIOSu by měla být možnost vidět aktuální otáčky.

Přecházíme do OS (Windows):
Speedfan má možnost podobnýho nastavení jako BIOS, může nechat větrák řídit regulací pomocí čipu na desce (jako v BIOSu auto), může ho natvrdo zapnout, natvrdo vypnout a může ho sám regulovat podle přání uživatele. Najdeš to v "Konfigurace - karta Rozšířené". Tam je seznam čipů, který Speedfan vidí a ke kterým má přístupy. Najdeš si tam čip, kde jsou větráky a tam lze už tyhle věci nastavit. Konkrétní volby nevím, ale čekám ON, OFF, manual (Speedfanem) a něco jako SmartGuard nebo tak (prostě to zní jako "není od od Speedfanu, stará se nějakej čip na desce").

Víc mě momentálně nenapadá.

Teploty Tebou udaný při hraní jsou v pohodě. Koukni na teplotu v bedně třeba za 30 minut po vypnutí hry, čekal bych do 40 stupňů. Případně můžeš zkusit multithreaded Prime95, zatíží všechna jádra CPU naplno, to Ti ukáže, jakých teplot lze dosáhnout. Zároveň bych čekal, že při automatický regulaci by měl větrák u 80 stupňů ject už (dávno?) naplno. Při 60 ještě nemusí.

Díky za odpověď  ;)

K začátku ano, pokud dám v BIOSu manual, speedfan s tím nehnul. To auto vyzkouším. Dále jsou tam opravdu možnosti normal a silent, takže to zkusím taky. Co se týče zapnutí ventilátoru naplno, tak to se stane pokud u regulace otáček dám disabled - na max. se roztočí 2 (case). A pokud vím jsou tam vidět otáčky.

Co se týče SpeedFanu nastavil jsem to takto (poznámky v obr.) http://oi39.tinypic.com/qs1k61.jpg

Bez zátěže se teploty pohybují okolo těch 40°C a méně. Co se týče automatické regulace zkoušel jsem program Easy Tune 6 dodaný výrobcem (poslední verzi), kde toto lze nastavit a i když jsem nastavil, že při 20°C pojede větrák (CPU) na 100% :D nestalo se nic.

Jinak maximální teploty jsem vyvinout zkoušel, ale nepovedlo se mi zatím současně zatížit na maximum procesor i grafickou kartu - rozjel jsem program Heavy Load, který zatížil procesor na 100% a teploty se asi po 20 minutách pohybovaly kolem 65°C - vím, že to není moc, ale časem se pc zapráší, hry budou náročnější apod. a pak už bude dávat 80tky.

Ještě jednou díky moc za odpověď  ;)

Trident

Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #13 kdy: 10. 05. 2013, 22:43:33 »
Ještě dodám, že počítač byl před týdnem sestaven na softcom.cz, ale mám průhlednou bočnici, takže myslím si ano, je zapojený správně.

Spíš si myslím, že je někde nějaká brzda, protože regulace očividně, ušislyšně a speedfan-vidně funguje, protože maximální otáčky tohoto ventilátoru jsou myslím kolem 1300 RPM, ale on se stále točí na 700 RPM.

Myslím si, že pokud by regulace nefungovala, tak by se ventilátor točil na maximum (1300 RPM)

Odpovězte prosím, velice si vážím jakékoli pomoci.
Kdyz zapojis vetrak naprimo pres takovou tu prechodku molex konektor->fan 3pin toci se vetrak rychleji?
A bios. Povidam bios sousede novy mas?
Mimochodem:
http://www.techpowerup.com/157543/gigabyte-recalling-x79-ud3-ud5-g1-assassin-2-motherboards.html

jardaj

Re:Nefunkční regulace otáček větráku
« Odpověď #14 kdy: 11. 05. 2013, 23:28:01 »
Jasně to dej přímo na zdroj, 12 V