Zkušenosti s prací ve Švýcarsku

lobo

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #30 kdy: 07. 05. 2013, 01:54:08 »
nadviazem na #

zasadna vec ktoru treba povedat je ze 'svajciarsko neexistuje' -  su len kantony a v kazdom kantone skoro vsetko funguje inac

mam skusenosti z GE kantonu -  je du velmi vela zahranicnych spolocnosti - hlavne commodity trading, cize sa ti moze stat ze budes pracovat vo firme kde 3/4 ludi nehovoria po francuzsky a firemny jazyk je anglictina.

v zasade mas 2 moznosti - permanent job alebo contractor cez agenturu ak si profik v nejakej oblasti (tj. mas za sebou hoci aj kratkodobe projekty pre BP, JPMorgan, BoE, Lufthansa, EdF,...)
- na permanent job sa nedostanes len tak z brucha s tym ze prides na pohovor zo slovenska(alebo by si musel vediet nieco extra specificke)
Senior developer v pohode dostane medzi
- contractori su lepsie plateni ako permanenti  ( 500-1000chf denne)

inac v Londyne dostanes podobny plat ako contractor s vyrazne nizsimi zivotnymi nakladmi, ale aj vyssimi danami.

kedze si zo slovenska, mas vsetky 'vyhody' - nehovoris po nemecky/francuzsky perfektne, si z vychodnej europy, nemas ziadnu swiss referenciu, nemas pracovne povolenie

takze ak sem chces ist silou-mocou, chod do londyna na 2 roky, pracuj pre nejaku z vyssie spomenutych institucii a mas dobru referenciu...

celkovo organizacne je ovela jednoduchsi zivot v londyne


3.  zdravotne poistene v pomere k IT prijmu je zanedbatelne ( zakladne poistenie stoji asi tolko co 2 vecere s frajerkou v restauracii : 300-400chf/m)
5.  ceny byvania v GE su sialene - 50m2 byt (obyvacka, spalna , kuchyna) v dobrom stave v rozumnej lokalite zacina od 2000chf ak mas stastie

dane su progresivne a ultra komplikovane ale ak zarobis 200k rocne , tak asi 30% ide na dane, dochodkove, urazove, hocijake ine dalsie poistena
ak zarobis 100k rocne tak je to odhadom zhruba 23%

pytaj sa ak chces nieco viac vediet


lobo

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #31 kdy: 07. 05. 2013, 02:02:19 »
tak to aj letenka na SR ma vyde lacnejsie aby som si mohol ist dat opravit zub :D, co ale nie je problem predsa. To s tym vodicakom rozumiem spravne, ze za 1.5roka si musim vybavit preukaz u nich a musim mat auto na svajciarskych znackach? ak mam svajciarsky vodicak, mozem mat aj povodny vodicak?

nie je to 1.5 roka ale 1 rok...
prides na dopravny urad, das slovensky vodicak + fotku a oni ti napockanie spravia svajciarsky a zoberu slovensky a ten poslu na slovensko naspat.
auto musis mat na svajciarskych znackach tiez do nejakeho casu, myslim ze do pol roka ak si ho sem privezies

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #32 kdy: 07. 05. 2013, 08:38:57 »
Citace
auto musis mat na svajciarskych znackach tiez do nejakeho casu, myslim ze do pol roka ak si ho sem privezies

A tady pak zacina sranda, Svycari te pozadaji abys zaplatil DPH/CLO za to dovezene auto.

Re:Praca vo Svajciarsku
« Odpověď #33 kdy: 07. 05. 2013, 08:49:33 »
Pupi: to teda toho moc umet nemuzete :) java vyvojar, par let praxe, 60 tisic hrubeho minimalne :) (ono jenom na 40 tisic hrubeho staci nebyt liny a pri studiu si udelat trochu praxe :) )

ty si teda pobavil, ze 40k hrubeho ked dokoncim skolu, popri ktorej som mal aku taku prax :D . no to kde teda tolko davaju, nech sa tam idem popytat :) . u nas na skolskom fore sa preberal nastupny plat pre absolventa v CR. podla nejakeho dotaznika. cca 25k v hrubom. ...


Opravdu máš pocit, že bys měl jako nástupní plat po vš dostat mnohem, mnohem víc, než těch 25k? (a i to mi příjde moc)
Proč?
IT škol je na každém rohu deset a ty každý rok chrlí miliónšest IT "odborníků".

To bys musel být jó extra třída borec, který už má něco dokázal a je za ním něco vidět ...

lobo

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #34 kdy: 07. 05. 2013, 08:58:18 »
Citace
auto musis mat na svajciarskych znackach tiez do nejakeho casu, myslim ze do pol roka ak si ho sem privezies

A tady pak zacina sranda, Svycari te pozadaji abys zaplatil DPH/CLO za to dovezene auto.

nie ak si ho vlastnil aspon pol roka pred dovezenim, ale toto tu vobec neries. lebo aj tak ludia vacsinou pouzivaju verejnu dopravu lebo auto v GE, ZH nema zmysel.


死神

  • ***
  • 159
    • Zobrazit profil
Re:Praca vo Svajciarsku
« Odpověď #35 kdy: 07. 05. 2013, 09:45:08 »
Opravdu máš pocit, že bys měl jako nástupní plat po vš dostat mnohem, mnohem víc, než těch 25k? (a i to mi příjde moc)
Proč?
IT škol je na každém rohu deset a ty každý rok chrlí miliónšest IT "odborníků".

To bys musel být jó extra třída borec, který už má něco dokázal a je za ním něco vidět ...

V roce 1996 jsem hned po VŠ nastupoval v Praze do pobočky něm. firmy za 68500 hrubého. Takže já myslím, že se to dá, jenom člověk nesmí čekat, že za ním ta nabídka přijde sama.

Pupi

Re:Praca vo Svajciarsku
« Odpověď #36 kdy: 07. 05. 2013, 09:52:25 »
Opravdu máš pocit, že bys měl jako nástupní plat po vš dostat mnohem, mnohem víc, než těch 25k? (a i to mi příjde moc)
Proč?
IT škol je na každém rohu deset a ty každý rok chrlí miliónšest IT "odborníků".

To bys musel být jó extra třída borec, který už má něco dokázal a je za ním něco vidět ...

ze milionsest IT odbornikov. ved ITckarov je nedostatok a ten nedostatok sa bude len zvacsovat. na IT skolu sa na jedno miesto hlasia asi 2 uchadzaci, na pravo asi tak 8, ekonomia mozno 5. takze je vidno aki odbornici su najviac produkovani :D . mozno si jednym z nich.

Pupi

Re:Praca vo Svajciarsku
« Odpověď #37 kdy: 07. 05. 2013, 10:00:44 »
V roce 1996 jsem hned po VŠ nastupoval v Praze do pobočky něm. firmy za 68500 hrubého. Takže já myslím, že se to dá, jenom člověk nesmí čekat, že za ním ta nabídka přijde sama.

v '96 za tolko penazi? to sa mi nechce ani moc verit, pretoze mozno v roku 2002 boli platy v IT okolo 20-30k v hlavnom meste. to co si povedal, mozno zarabal manazer a ak si taky plat  mal, tak si bol mozno jeden zo 100

mc-

Re:Praca vo Svajciarsku
« Odpověď #38 kdy: 07. 05. 2013, 10:06:59 »
Opravdu máš pocit, že bys měl jako nástupní plat po vš dostat mnohem, mnohem víc, než těch 25k? (a i to mi příjde moc)
Proč?
IT škol je na každém rohu deset a ty každý rok chrlí miliónšest IT "odborníků".

To bys musel být jó extra třída borec, který už má něco dokázal a je za ním něco vidět ...

Průměrný absolvent mgr studia z FI MU měl v roce 2010 nástupní plat v průměru 31 011 korun hrubého[1]. Teď to vyrostlo, ale aktuální čísla se mi hledat nechcou.

Takže velká část absolventů FI MU jsou extra třída borci?

[1] http://is.muni.cz/do/rect/metodika/rozvoj/kvalita/Ohlednuti_a_perspektiva_2010_na_web.pdf

kuka

Re:Praca vo Svajciarsku
« Odpověď #39 kdy: 07. 05. 2013, 10:13:25 »
Pupi: to teda toho moc umet nemuzete :) java vyvojar, par let praxe, 60 tisic hrubeho minimalne :) (ono jenom na 40 tisic hrubeho staci nebyt liny a pri studiu si udelat trochu praxe :) )

ty si teda pobavil, ze 40k hrubeho ked dokoncim skolu, popri ktorej som mal aku taku prax :D . no to kde teda tolko davaju, nech sa tam idem popytat :) . u nas na skolskom fore sa preberal nastupny plat pre absolventa v CR. podla nejakeho dotaznika. cca 25k v hrubom. ...


Opravdu máš pocit, že bys měl jako nástupní plat po vš dostat mnohem, mnohem víc, než těch 25k? (a i to mi příjde moc)
Proč?
IT škol je na každém rohu deset a ty každý rok chrlí miliónšest IT "odborníků".

To bys musel být jó extra třída borec, který už má něco dokázal a je za ním něco vidět ...

Tak to je totalni blabol, obzvalst v Praze za 25 tisic dneska??? Neni skola jako skola - ja jako informatik z MFF UK jsem nastupoval pred vic nez deseti lety za 35kkc a rychle jsem sel s platem nahoru. Pokud jdes delat technologa tak dobrou skolu bere zamestnavatel jako lepsi refenci nez stejnou dobu praxe v nejake nezname firmicce. Nemusi to byt fer, ale cos delal v predchozi firme jde obvykle tezko zjistit, zatimco ze skoly mas diplom, muzes ukazat projekty atd.

hugo

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #40 kdy: 07. 05. 2013, 10:27:28 »
Spat k teme prosim :)
Predpokladajme, ze mam ponuku ist do Svajciarska. Kolko si mam vypytat, aby som tam rozumne prezil, popripade kolko mozem ocakavat, ze mi ostane penazi, ked budem zarabat 80 - 100 - 120 tisic rocne? Ostane = chcem tam byt tak na rok, dva, ziskat skusenosti, rozvinut sa a mozno nieco nasetrit, ale nie na ukor zivota :)

Samozrejme dalsie financne podrobnosti rad uvitam. Od zdravotneho poistenia (povinne, zevraj nemoze platit zamestnavatel?), cez cistu mzdu (uz bolo nieco naznacene) az po ten zvysok, ktory si mozem nasetrit.

Este otazka k zavislej osobe. Ak tam pojdem s priatelkou, ma realnu sancu sa zamestnat, resp. co s nou? Je nejaka podpora takychto pripadov? Lisi sa to, ak by sme boli manzelia?

Vdaka za odpovede k teme = svajciarsko :)

lobo

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #41 kdy: 07. 05. 2013, 10:39:48 »
napis do ktoreho kantonu/mesta
od toho sa sialene menia naklady/dane(kazdy kanton ma ine dane a niekedy je to aj x2 oproti inemu)

a akej oblasti IT robis? aku mas prax/projekty za sebou?
v akej oblasti posobi firma kam by si isiel? trading/banking/industry/... ?


Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #42 kdy: 07. 05. 2013, 10:51:04 »
 ;D ;D ;D

A tady jsou v praxi vidět ty pověry a báchorky a vysněná (a většinou nesplněná) očekávání.

Jeden tu operuje královským nástupním platem v roce 1996 k německé (žeby tu byl ten psisko?) firmě, druhý mává jakousi statistikou s průměrnými (sic!) platy a nešťastník tazatel zase poukazuje na jeho soukromý průzkum mezi kolegy.

A teď: kde je prauda?

Já nebudu pohazovat žádnýma číslama, jen znovu zopakuju to samé:

1. IT "odborníků" je jako sraček, dneska se k nim pomalu počítá i sekretářka, která si umí ve wordu změnit styl a nastavit formátování odstavce. Nebudu teď hodnotit, esli je to OK.
Prostě když je těch "odborníků" moc, těžko si vyskakovat a licitovat o vysoké platy.
(upozorňuju na ty uvozovky)

2. Firmy ale nejsou blbé (sorry za tu generalizaci) a ten pohádkový plat dají, pokud vidí, že zaměstnali odborníka a machra, který věci rozumí a který jim ty prachy několikrát vrátí.
Ale moc bych se divil, kdyby ten plat snů dali hned jako nástupní.

3. Manyžerské posty jsem teď nebral do úvahy, to je úplně jiná kategorie.


@pupi: můj nástup nebyl bůhvíco, ale už jsem poměrně dlouho někde úplně jinde, neboj ...

hugo

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #43 kdy: 07. 05. 2013, 10:58:02 »
Nerad by som vsetko rozpisoval verejne - jedna sa o stredne Svajciarsko - Lucerne.
Skusenosti su vedlajsie, ohodnoti firma. Nejde mi o to, ci mi tie peniaze firma da, ale ci to bude stacit a kolko mi ostane.

V skratke - senior SWE, z casti R&D, praca pre Americku firmu, ktora robi enterprise riesenia.

student

Re:Praca vo Svajciarsku
« Odpověď #44 kdy: 07. 05. 2013, 10:59:26 »
IT škol je na každém rohu deset a ty každý rok chrlí miliónšest IT "odborníků".

To bys musel být jó extra třída borec, který už má něco dokázal a je za ním něco vidět ...
Nie je skola ako skola. Mne sa napriklad jedna Ing informaticka stazovala, ze od nich chceli v skole take zlozite veci ako pomenovat HW pocitaca, ked ho mali v ruke. A neskor dokonca aj rozobrat case a vymenit disk...
Islo o skolu zo slovenskeho krajskeho mesta, takze nic velmi male - skor by niekto povedal, ze to mali "prakticky orientovane".

Preto by som neriesil len to, ze ma niekto titul suvisejuci s IT, ale aj to, ake predmety tam mal a co tam realne robil.