Kompatibilita základní desky a procesoru

lucinka

Kompatibilita základní desky a procesoru
« kdy: 02. 05. 2013, 10:04:15 »
AhojQy  ;)

Idem si po prvykrát v živote stavať vlastné pc a riešim momentálne či pôjde ten nový AMD FX 6350 na  doske GIGABYTE 970A-DS3...
V cpu support liste je síce vypisany, ale až s F6 biosom... Čiže bude zrejme potrebné dať tam nový bios...
Troška sa toho obávam a mám tieto otázky:
1. ako to prebieha ? (stiahnem bios a čo... ďalej ?)
2. môžem niečo po... kaziť ? :D
3. predpokladam, že nový cpu na začiatku nepôjde - ako to zistím ? (normalne osadím a zapnem ?) Bude potrebné zohnať nejaký iný cpu, aby som to spustila a nahrala nový bios ?
4. Je ta doska použiteľná ? Poradil kamoš, ktorý je v tom ešte väčšia lama ako ja :D (v mojom okolí sú same lamy a bfu široko ďaleko... :I), v hodnoteniach užívateľov polovička píše, že chipset sa prehrieva... (to je ten veľky chladič medzi slotom na grafiku a cpu, alebo ten vpravo dole ?)...
5. Ak je doska slabšia, aku lepšiu by ste odporučili (pre tento cpu)? (cena max +20€ od tej Gigabyte)

Takže predom ďakujem za prípadne vysvetlenia...

Písala som aj inde, ale dostala som take odpovede typu, "back to kitchen", alebo "kúp si i5, oplatí sa" prípadne "kúp si i3" a na to sa ťažko reaguje - cpu nemienim ďalej riešiť... :I
« Poslední změna: 02. 05. 2013, 10:16:43 od Roman Bořánek »


3ugeene

Re:Nahrávnie biosu
« Odpověď #1 kdy: 02. 05. 2013, 10:17:31 »
je to jak kdy, někdy cpu jde i se starým biosem, jen nefunguje naplno. Někdy deska nenajede vůbec.


Probíhá to různě, někdy mají desky software pro windows, kde mu jen nacpeš nový firmware (nebo si ho stáhne sám z netu) a všechno je víceméně automaticky.  jindy se musí udělat bootovací CD/Flashka s DOSem, kam se nahrají soubory ze stránek s firmwarem, nabootuje se do dosu z flashky a spustí se soubory pro upgrade.


Jednoduchý to je jak pro koho. Jinak samozřejmě při upgradu nevypínat počítač nebo se firmware nenahraje korektně a deska je víceméně v háji (musí se vyndat eeprom chip a naprogramovat separé v programátoru) - totéž platí když třeba vypadne proud. Samotný upgrade biosu trvá cca půl minutky.

3ugeene

Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #2 kdy: 02. 05. 2013, 10:21:00 »
Jinak takovýhle desky od Gigabyte jsem používal mrtěkrát a je to napohodu, podle mě je to skvělý poměr cena/výkon

nereknu

Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #3 kdy: 02. 05. 2013, 11:25:32 »
nemas se ceho bat, mas tam dualbios ;) kdyz je prvni bios poskozen, tak ho prepise zaloha :) u me to je tak, ze nakopiruju na flasku rom soubor a pak pri bootu (aspon tusim), respektive lze to flashnout i z windows a probiha to hladce.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #4 kdy: 02. 05. 2013, 11:58:49 »
Pozor, novy procak by do desky mel jit az po upgradu BIOSu. Kdyz ho BIOS nezna, tak by to sice dost mozna nabehlo, alo mohl by dodtat blbe napeti nebo neco a nemuselo by se mu to libit. Sice by to asi neodeslo hned, ale treba az za par tydnu, ale cert nikdy nespi.


Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #5 kdy: 02. 05. 2013, 13:28:33 »
Na trhu je asi milion zakladnich desek, takze nechapu na co by se mel uzivatel babrat s upgradem firmwaru, kdyz proste staci vybrat jinou desku se stejnymi parametry za stejnou cenu ktera upgrade fw nepotrebuje.

nereknu

Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #6 kdy: 02. 05. 2013, 13:45:07 »
Na trhu je asi milion zakladnich desek, takze nechapu na co by se mel uzivatel babrat s upgradem firmwaru, kdyz proste staci vybrat jinou desku se stejnymi parametry za stejnou cenu ktera upgrade fw nepotrebuje.

ne kazdy ma/chce utracet penize za desku, kdyz ma a funguje mu. Nebo proc vlastne kupovat neco noveho, kdyz to stare neni zestaryl (ani moralne)?

Lucinka

Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #7 kdy: 02. 05. 2013, 14:04:25 »
Ďakujem, za rady... :D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #8 kdy: 02. 05. 2013, 15:12:28 »
Na trhu je asi milion zakladnich desek, takze nechapu na co by se mel uzivatel babrat s upgradem firmwaru, kdyz proste staci vybrat jinou desku se stejnymi parametry za stejnou cenu ktera upgrade fw nepotrebuje.

Kristova noho, at zije konzum!

3ugeene

Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #9 kdy: 02. 05. 2013, 15:32:55 »
Na trhu je asi milion zakladnich desek, takze nechapu na co by se mel uzivatel babrat s upgradem firmwaru, kdyz proste staci vybrat jinou desku se stejnymi parametry za stejnou cenu ktera upgrade fw nepotrebuje.

Kristova noho, at zije konzum!

taky mě to napadlo :D

Tomáš

Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #10 kdy: 02. 05. 2013, 16:06:12 »
Na trhu je asi milion zakladnich desek, takze nechapu na co by se mel uzivatel babrat s upgradem firmwaru, kdyz proste staci vybrat jinou desku se stejnymi parametry za stejnou cenu ktera upgrade fw nepotrebuje.

Kristova noho, at zije konzum!

taky mě to napadlo :D

Já dotaz chápu tak, že tazatelka nemá zatím nic nakoupeno. Jen napevno vybraný CPU a hledá k němu správnou základní desku.

radek

Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #11 kdy: 02. 05. 2013, 16:11:08 »
Na trhu je asi milion zakladnich desek, takze nechapu na co by se mel uzivatel babrat s upgradem firmwaru, kdyz proste staci vybrat jinou desku se stejnymi parametry za stejnou cenu ktera upgrade fw nepotrebuje.

Kristova noho, at zije konzum!

taky mě to napadlo :D

Já dotaz chápu tak, že tazatelka nemá zatím nic nakoupeno. Jen napevno vybraný CPU a hledá k němu správnou základní desku.


To zni logicky a i prakticky to tak bude :-D

trubicoid2

Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #12 kdy: 02. 05. 2013, 16:40:19 »
takze vetsinou tu desku koupis uz s dostatecne novym biosem (tedy pokud ta pozadovana verze biosu neni z minulyho tydne), toho bych se ani moc nebal

navic ti to treba v obchode zadarmo vyzkousi a flashnou, pokud bude treba tak se starym cpu

k desce: CPU umi ECC pameti, ta deska, co ti vybrali, neumi ECC. Dobre si rozmysli, jestli nechces/nebudes chtit ECC. Podle me to neni az tak spatny. Jednak ECC pameti nejsou o moc drazsi a druhak jsem ted reklamoval jeden ECC modul, dela zajimvy chyby a hlavne velmi malo casto, takze memtest dva dni projde, ale treba jednou za tyden mam v logu ECC chybu :)

No Gigabyte umi ECC treba s timto: GA-990FX. Nebo potom nejakej Asus trebaM5A78L (ja mam Asus M4A88TD-M EVO, ale to je pro Phenom II, FX v nem nejede).

3ugeene

Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #13 kdy: 02. 05. 2013, 16:45:30 »
takze vetsinou tu desku koupis uz s dostatecne novym biosem (tedy pokud ta pozadovana verze biosu neni z minulyho tydne), toho bych se ani moc nebal

navic ti to treba v obchode zadarmo vyzkousi a flashnou, pokud bude treba tak se starym cpu

k desce: CPU umi ECC pameti, ta deska, co ti vybrali, neumi ECC. Dobre si rozmysli, jestli nechces/nebudes chtit ECC. Podle me to neni az tak spatny. Jednak ECC pameti nejsou o moc drazsi a druhak jsem ted reklamoval jeden ECC modul, dela zajimvy chyby a hlavne velmi malo casto, takze memtest dva dni projde, ale treba jednou za tyden mam v logu ECC chybu :)

No Gigabyte umi ECC treba s timto: GA-990FX. Nebo potom nejakej Asus trebaM5A78L (ja mam Asus M4A88TD-M EVO, ale to je pro Phenom II, FX v nem nejede).

nemyslím si, že by slečna potřebovala ECC, ale proč ne :)

trubicoid2

Re:Kompatibilita základní desky a procesoru
« Odpověď #14 kdy: 02. 05. 2013, 16:55:02 »
no vybrany CPU ECC umi, deska ne, tak na to poukazuji  8)