Dvě distribuce na jeden notebook

Dvě distribuce na jeden notebook
« kdy: 20. 04. 2013, 08:54:02 »
Dobré ránko, čakám do vydania nového Ubuntu a plánujem si pre-inštalovať ntb. Chcel by som si vedľa Ubuntu hodiť aj Archa na hranie, jak by bolo vhodne rozdeliť disk? Teda chcel by som niečo také, aby som pre každé nemusel vytvárať novu partíciu, akurát by /root mal každý zvlášť a /home a swap by zdieľali. Zaujímalo by ma ak budu mat prednastavený rovnaký home či sa mi nebudú biť konfiguraky, bolo by vhodnejšie v každom systéme mať iný názov užívateľa?
« Poslední změna: 20. 04. 2013, 13:24:13 od Petr Krčmář »


neron

Re:Inštalácia dvoch distribúcií na jeden NTB
« Odpověď #1 kdy: 20. 04. 2013, 09:08:12 »
Společného home bych se bál, kvůli konfiguraci. Mít 2 uživatele je vopruz, já bych udělal uživatele se stejným jménem a heslem, hlavně stejným UID. Každému bych udělal vlastní home adresář, v něm by byla konfigurace a veškerý data bych nahrál do jiného adresáře (třeba /home/shared). Kvůli pohodlí je možné z home adresáře udělat linky "Dokumenty", "Hudba" apod. Tím, že ty 2 uživatelé budou mít stejný UID, nebude problém s právy.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Inštalácia dvoch distribúcií na jeden NTB
« Odpověď #2 kdy: 20. 04. 2013, 10:41:04 »
Společného home bych se bál, kvůli konfiguraci. Mít 2 uživatele je vopruz, já bych udělal uživatele se stejným jménem a heslem, hlavně stejným UID. Každému bych udělal vlastní home adresář, v něm by byla konfigurace a veškerý data bych nahrál do jiného adresáře (třeba /home/shared). Kvůli pohodlí je možné z home adresáře udělat linky "Dokumenty", "Hudba" apod. Tím, že ty 2 uživatelé budou mít stejný UID, nebude problém s právy.
Naprostí souhlas, ono by to asi fungovalo bez problému, ale v home by se Ti dělal šílenej nepořádek. Takže dva home po jednom uživateli a symbolické odkazy v sekundárním systému na osobní data.

Avanti

Re:Inštalácia dvoch distribúcií na jeden NTB
« Odpověď #3 kdy: 20. 04. 2013, 11:08:36 »
Společný home nedělá dobře např. KDE, v každé verzi distribuce je jiné vydání KDE, popřípadě navíc jinak upravené. Dále firefox, thunderbird, budou neustále hlásit změnu verze, checkovat pluginy a pod. Uvědomte si, že třeba ve Windows se používá sdílený profil jen v takových případech, jako jsou počítačové učebny, kde mají všechna PC stejnou instalaci.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Inštalácia dvoch distribúcií na jeden NTB
« Odpověď #4 kdy: 20. 04. 2013, 14:47:14 »
Společný home nedělá dobře např. KDE, v každé verzi distribuce je jiné vydání KDE, popřípadě navíc jinak upravené. Dále firefox, thunderbird, budou neustále hlásit změnu verze, checkovat pluginy a pod. Uvědomte si, že třeba ve Windows se používá sdílený profil jen v takových případech, jako jsou počítačové učebny, kde mají všechna PC stejnou instalaci.

A stejně to občas zlobí ...


Re:Dvě distribuce na jeden notebook
« Odpověď #5 kdy: 20. 04. 2013, 14:50:58 »
jestli ten arch ma byt na hrani si s nim a nikoliv hrani her pod nim tak bych to mrsknul do virtualu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvě distribuce na jeden notebook
« Odpověď #6 kdy: 20. 04. 2013, 19:23:04 »
BTW, jestli hodlate sdilet swap, tak asi nebudete moci pouzivat hibernaci. Leda, ze byste si ji vyresil jinak, nez na swap oddil, napriklad do swap souboru na prislusnem / oddilu.

Re:Dvě distribuce na jeden notebook
« Odpověď #7 kdy: 20. 04. 2013, 20:37:37 »
BTW, jestli hodlate sdilet swap, tak asi nebudete moci pouzivat hibernaci. Leda, ze byste si ji vyresil jinak, nez na swap oddil, napriklad do swap souboru na prislusnem / oddilu.
Já mám opačnou zkušenost, sdílení swapu nebyl problém. Jen mi openSUSE při startu po hibernaci ani neukázal GRUB a hned restoroval. Toto chování se dá vypnout, pak je to ale na vlastní nebezpečí. Hibernovat jeden systém a pak nastartovat druhý s jedním sdíleným swapem samozřejmě nejde. Jedině, že by swap druhý systém neměl vůbec. Nebo, jak bylo řečeno, svůj vlastní.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvě distribuce na jeden notebook
« Odpověď #8 kdy: 20. 04. 2013, 21:12:01 »
Nerikam, ze nejde sdilet swap, ale ze nebude chrochtat hibernace, tedy presneji receno, jak pisete, hibernovat jeden system a nahodit druhy, zpusobi problemy. BTW, kdovi, jestli by se tim nemohlo i nekde neco posrat.

Re:Dvě distribuce na jeden notebook
« Odpověď #9 kdy: 21. 04. 2013, 10:32:30 »
Samozrejme ze nechcem vyuzivat ten swap tak ze na jednom systeme hibernujem a druhy nastartujem, ale proste ak vypnem jeden system aby ten swap (mal by byt cisty) vyuzil po spusteni druhy system

jadd rezervované jméno

Re:Dvě distribuce na jeden notebook
« Odpověď #10 kdy: 21. 04. 2013, 15:46:22 »
jen k tomu swapu nečistí se, trvalo by to déle, jen se to přepíše.
To cos chtěl provést, sdílet home nepůjde nebo ne lehce .xauthority apod. taky jsem to chtěl. Ubuntu používalo trochu jiné nastavení v bashrc než Gentoo. Autority soubor taky byl problém.