User-friendly a stabilní distribuce

jk001

User-friendly a stabilní distribuce
« kdy: 17. 04. 2013, 23:34:55 »
Nepozna niekto len tak nahodou nejaky user-friendly linux s out-of-the-box funkcionalitou ako ubuntu a sucasne s takou stabilitou a minimom bugov ako ma slackware alebo debian? :)
dajte vediet ak by nahodou, velmi by sa mi hodil :D
« Poslední změna: 18. 04. 2013, 09:18:18 od Petr Krčmář »


Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #1 kdy: 17. 04. 2013, 23:45:35 »
Ubuntu s Unity. Bez smajliku, u me zcela vazne.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Stalin

Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #2 kdy: 17. 04. 2013, 23:50:09 »
A v com je ubuntu nepostacujuce, pokial sa jedna o stabilitu? Nejde skor o zazitu dogmu, ze debian je jedine stabilne distro a u ostatnych si clovek nemoze byt nicim isty?

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #3 kdy: 17. 04. 2013, 23:55:00 »
Nebude pro Tebe nakonec tim pravym komercni Linux s podporou? Novell SLED nebo Red Hat?

jk001

Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #4 kdy: 18. 04. 2013, 00:36:14 »
@Maty: to nie, ide mi o desktop (programovanie, office,..). desktop, ktory mi prevadzku nebude sprijemnovat odklikavanim chybovych hlasok a zamrzanim a sucasne ma nebude nutit citat manualy po celom internete, aby mi napriklad fungovala wifi..

@to_je_jedno, Stalin: je to mozno len moj subjektivny pocit, ale stabilnejsi od noveho ubuntu sa mi zda aj windows 7..

ked sme pri tom ubuntu, co hovorite na napad, nainstalovat si staru 10.04 LTS ktora sice konci s podporou o par tyzdnov, ale dufat ze uz bude celkom dobre opatchovana a ze je aspon uchranena od vsetkych novych zabugovanych balastov? :) (aj tak mi na desktope nejde zrovna o nejaku ultra security a s tym spojene aktualizacie; hlavne nech ma to neotravuje odklikavanim bugreportov a zamrzanim alebo citanim manualov:))


yenn

Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #5 kdy: 18. 04. 2013, 01:28:18 »
Co třeba Salix? Distro postavené na Slackware, takže je stejně rychlé, stabilní jako Slackware a navíc je přednastavena spousta věcí, balíkovací systém řeší závislosti a v repozitářích je víc balíků než ve Slackware. Prostě něco jako Debian a Linux Mint Debian Edition. Ale pokud jako user friendly kritérium bereš počet balíků v repozitářích, tak to Debianu/Ubuntu nemůže konkurovat. Ačkoliv i mistr tesař se někdy utne - Debian taky nemá Wine a člověk musí stahovat balíky ručně.

PS: Jak je wine řešené v Ubuntu/Mintu?

Palo M.

Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #6 kdy: 18. 04. 2013, 04:41:15 »
Nepozna niekto len tak nahodou nejaky user-friendly linux s out-of-the-box funkcionalitou ako ubuntu a sucasne s takou stabilitou a minimom bugov ako ma slackware alebo debian? :)
dajte vediet ak by nahodou, velmi by sa mi hodil :D
Ja poznam: Debian. Je stabilny ako Debian 8) a mne sa zda dostatocne user-friendly. Wheezy sice este nevysiel, ale uz je len par RC-bugov, takze uz by mal vyjst onedlho. Az vyjde, skus ho vo virtuale a mozno budes prijemne prekvapeny...

Ačkoliv i mistr tesař se někdy utne - Debian taky nemá Wine a člověk musí stahovat balíky ručně.
IMHO Wine a stabilita systemu nejde dohromady. Svojho casu, ked som Wine este skusal, potrebovalo vypnut nejaku ochranu pamate jadra (vypinalo sa to cez sysctl, detaily si uz nepamatam), inak v tom Wine nic poriadne nechodilo. Akonahle som to tu ochranu vypol, tak vo Wine uz sice vsetko islo, ale obcas po pouziti Wine vytuhol cely stroj. Ked som potom cele Wine poslal do prec (a to vypnutie ochrany zrusil), tak uz to netuhlo. Odvtedy ma Wine u mna ban. A vobec mi nechyba.

slonik

Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #7 kdy: 18. 04. 2013, 05:52:43 »
windows xp

Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #8 kdy: 18. 04. 2013, 07:50:04 »
@Maty: to nie, ide mi o desktop (programovanie, office,..). desktop, ktory mi prevadzku nebude sprijemnovat odklikavanim chybovych hlasok a zamrzanim a sucasne ma nebude nutit citat manualy po celom internete, aby mi napriklad fungovala wifi..
verze ubuntu? jedu na 12.04 a nepozoruju podobne problemy. dokonce tady byl blogísek kde byla vychvalovana 13.04 jako "jeste stabilnejsi"
Děkuji za možnost editace příspěvku.

ondra.kl

Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #9 kdy: 18. 04. 2013, 08:04:03 »
nechces li ubuntu, zkus mint - bud hlavni distribuci postavenou na ubuntu nebo lmde - ta ma roling updates a je postavena na debian testing.

srigi

Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #10 kdy: 18. 04. 2013, 08:41:11 »
Ja by som doporucil najnovsie openSuSE. Ich KDE je implementovane najlepsie medzi distribuciami. Clovek si ale musi zvyknut na ich sposob konfiguracie cez klikatko Yast a balickovac zypper. Ked ale nebudete bojovat s ich filozofiou, distro velmi dobre posluzi.

openSuSE sa radi medzi velke distra - nie je to minimal ako Arch. Po instalacii dostanete plny desktop. Instalacia sa vsak da velmi pekne prisposobit.

tadeas

Re:User-friendly a stabilní distribuce
« Odpověď #11 kdy: 18. 04. 2013, 09:45:24 »
Doporučuju zkusit openSUSE.

Fajn distro, i když téměř neznámý, je Stella. V zásadě jde o image CentOSu, kde jsou předinstalovaný kodeky, flash a různé "desktopové" serepetičky. Mám to na starém notebooku tak 3/4 roku a funguje to jak švýcarský hodinky.

http://li.nux.ro/stella/

Re:User-friendly a stabilní distribuce
« Odpověď #12 kdy: 18. 04. 2013, 09:52:13 »
Asi to nechcete slyšet, ale podle mě tomu nejvíce odpovídá Ubuntu LTS.

Nomen

Re:User-friendly a stabilní distribuce
« Odpověď #13 kdy: 18. 04. 2013, 11:49:01 »
Některý z klonů RHEL: CentOS, Scientific Linux, puias/Springdale Linux, Stella...

Ubuntu LTS by mělo teoreticky také vyhovovat, ale 12.04 se nepovedla: každou chvíli vyskakuje dotaz na odeslání chybového hlášení (při kterém chce neexistují heslo roota), několikrát do měsíce "tvrdý" výtuh. 8.04 a 10.04 byly jiná liga a do 14.04 je daleko. Tak možná počkat týden na 13.04 (prý je už v Betě stabilnější, než 12.04 po roce oprav), nějak "přetrpět" ty dva upgrady a pak zakotvit u 14.04.

Franta.

Re:User-friendly a sucasne stabilny linux
« Odpověď #14 kdy: 18. 04. 2013, 12:00:59 »
Ja poznam: Debian. Je stabilny ako Debian 8) a mne sa zda dostatocne user-friendly. Wheezy sice este nevysiel, ale uz je len par RC-bugov, takze uz by mal vyjst onedlho.

Debian mám rád, ale co se týče desktopu: ve Wheezim máš např. KDE 4.8.4, zatímco v Kubuntu, které vychází tenhle měsíc, je 4.10.2. Docela rozdíl.