Obnova oddílů a dat na disku

back

Obnova oddílů a dat na disku
« kdy: 16. 04. 2013, 20:21:47 »
Dobry vecer. Idem si po radu ??? dnes sa mi stala nepekna vec. Rano vypadlo moje vzdialene AP pomocou ktoreho mam internet privedeny z lepsiej lokality k sebe domov nakolko v mojej lokalite nieje ISP ktory by ponukal take rychlosti ako mi ponuka vzdialenejsi ISP ku ktoremu som si vybudoval vlastny pristup(to ale nieje podstatne). Kedze som sa rano ocitol bez internetu jedina moznost ako sa pripojit (a pripojit celu domacnost) bolo pripojit sa na susedovu domacu WIFI(pristup som dostal) ako backup to sem tam vyuzivam ale iba na jednom pc kde mam strcenu usb wifi kartu a externu smerovu antenu. Tak som chcel pouzit notebook co tu mam na reinstalaciu ako docasny "bridge ci router". Ze by som knemu pripojil tu usb kartu a do ethernet portu pripojil domaci router. Najprv som skusal m0n0wall-zial nenasiel sietovu ani wifi v notebooku a ani tu usb kartu.
potom som skusil pfSense tam uz bola situacia lepsia ale v zapati ma napadlo vyskusat Mikrotik stym uz mam aspon nejaku skusenost. m0n0wall aj pfSense som si pripravoval vzdy na svojom pocitaci s UBUNTU na USB kluc rovnako som to urobil aj s Mikrotikom.
 No aj v Mikrotiku sa na tom notebooku nepodarilo zrejma najst ovladac na ethernetovu sietovu kartu. Tak som siahol po domacom notebooku a vlozil usb kluc tam  nabootoval, nasiel sietovku(ale len ethernet) usb wifi kartu nenasiel zjavne pre to niesu ovladace. Mozno som to zopar krat este restartol a skusil zapnut pc s plugnutu wifi kartu alebo odpojenu atd.. proste nejake restarty. Nakoniec som sa na to vykaslal. A podarilo sa mi na domacom routru s DDWRT nastavit rezim repeater bridge, strcil som ho k oknu cez wifi sa pripojil na susedovu siet aj ked signal bol strach a hroza a zaroven vytvoril vlastnu ESSID. Sem tam to dost stracalo pacekety ale na mail a nejake drobnosti to stacilo.

No to vsak nebol problem (len to zobralo dost casu a uz mi chybali napady). Po odpojeni usb kluca s Mikrotikom v tom notebooku ale zmyzli particie miesto toho je jedna velka 320gb a obsahuje myslim pradzne zlozky od mikrotiku(videl som dve). Usudzujem ze si nejakym sposobom naformatoval disk a vytvoril si na nom miesto pre "pomocne" subory. Mozno som niekde spravil chybu ja a dal instalovat z toho usb disku mikrotik ale to je asi blbost inak by to zrejma z toho hardisku bootovalo.

Takze notebook prisiel o particie a snimi aj o data. Notebook som okamzite vypol a bootoval iba live cd a pokusil sa disk otvorit (vtedy som videl tie dve zlozky).
Je nejaka moznost ako sa pokusit o obnovu dat? o windows mi nejde ani o programi ten notebook ale obsahoval fotografie ktore nikde zalohovane proste nemam. Trocha citam a pokukavam po utilite TestDisk ale nemam snou ziadne skusenosti.

Za kazdu radu ci Hint budem vdacny zatial sa do nicoho nepustam.
« Poslední změna: 16. 04. 2013, 23:55:36 od Petr Krčmář »


Sten

Re:Obnova partici a dat na disku
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2013, 21:16:40 »
  • Při popisu problému příště přeskočte veškerou tu omáčku o nastavování Mikrotiku, protože to nemá s otázkou na konci vůbec nic společného. Sám jsem rychle přeskočil až na předposlední odstavec, který jediný obsahuje popis problému, ale tipuji, že většina přeskočila rovnou 100 % (TLDR — Too Long, Didn’t Read) a na radění se vybodla.
  • PhotoRec

back

Re:Obnova oddílů a dat na disku
« Odpověď #2 kdy: 17. 04. 2013, 08:33:16 »
Ja to chapem len som nevedel ktory z OS sposobil ten zmatok ale asi mikrotik. Este nabootujem liveCD a pozriem ako sa presne tie zlozky volaju. Btw neexistuje nejaka moznost ako vytvorit kopiu toho disku a testovat moznosti obnovy na nom? Pravdepodobne sa pytam asi na riadnu blbost.

jivep

Re:Obnova oddílů a dat na disku
« Odpověď #3 kdy: 17. 04. 2013, 10:07:18 »
kopie disku -->   dd if=/dev/zdrojovy_disk of=/dev/cilovy_disk bs=16M

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Obnova oddílů a dat na disku
« Odpověď #4 kdy: 17. 04. 2013, 10:23:10 »
Jen doplním, že jak zdroj, tak cíl u dd můžou být i soubory (if=/dev/sda of=/mnt/backup/disk.img).


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova oddílů a dat na disku
« Odpověď #5 kdy: 17. 04. 2013, 19:25:58 »
Sehnat dostatecne velky USB disk. Pomoci dd na nej nahustit obraz disku, budto do souboru nebo rovnou na disk. Zkusit na to postvat testdisk. Pokud to projde, bude mozne oddily namontovat a cist data, dalo by se uvazovat o stejne akci na puvodnim disku. Pokud to neprojde, tak uz asi leda zkusit photorec a zkusit, jestli z toho neco vytaha a nechat si to narvat na vnejsi disk.

V kazdem pripade bych se pokud mozno vyvaroval zasahu testdiskem na originalnim disku bez toho, ze bych mel druhou kopii. Clovek nikdy nevi, co se muze dokopat a zvorat.

back

Re:Obnova oddílů a dat na disku
« Odpověď #6 kdy: 17. 04. 2013, 20:10:21 »
Dakujem za radu JardaP . V tejto chvili to aj tak robim do svojho stolneho PC som pripojil SATA disk z ktory chcem obnovit a zaroven som pripojil este jeden SATA disk z ineho notebooku o rovnakej kapacity (320GB). Prikazom

Citace
dd if=/dev/sdc of=/dev/sdb bs=16M

a vytvoril tak kopiu /dev/sdc je samozrejma disk "originalny"

Momentalne mam spusteny testdisk bezi tam Deeper search moc sa v tom programe este neorientujem uvidime ci ho zvladnem obsluzit. Tiez som skusal uz aj Photorec len som este nemal druhy volny HDD  tak som ukladal obnovene data do svojho /home/user/recoveryhdd ale tam nemam dostatocne volnu kapacitu. Tak som to prerusil ale subory to obnovovalo len je to potom dost bordel to vsetko prebrat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova oddílů a dat na disku
« Odpověď #7 kdy: 17. 04. 2013, 21:10:32 »
Kdyz clovek dela na kopii, tak si muze dovolit to zkonit, takze bych si nedelal vrasky. Na photorec poslouzi ten druhy nb disk, kdyz testdisk nezabere. Hlavne pak napis, jak to dopadlo, at to neni prilis velky trhak bez konce, jak to casto byva.

back

Re:Obnova oddílů a dat na disku
« Odpověď #8 kdy: 18. 04. 2013, 18:31:21 »
Tak som v polovice "prace" a hlasim polovicny uspech pomocou testdisku sa mi podarilo skopirovat data z windows particie(plocha, dokumenty, nejake fotky...) Teraz este bojujem z druhou particiou ale myslim ze to pojde. Dam vediet ako to dopadlo.