Je MC nejlepší manažer?

fero

Je MC nejlepší manažer?
« kdy: 11. 04. 2013, 17:52:59 »
Viem ze niektori linuxaci nedaju dopustit na VIM v kombinacii s roznymi pluginmi a pod. Zaujimalo by ma ci je nieco take mozne aj pri MC. Preco sa vlastne este stale MC pouziva, cim je vynimocne? Je mi jasne ze ide bez grafickeho prostredia a je rychle, ale dokazem tam napr pouzivat bookmarky, definovat si klavesove skratky, definovat asociacie (mp3 ku amaroku, avi ku vlc a pod.), vytvarat taby, aka je rychlost kopirovania (z doublecmd mam pocit ze je pomalsie ako cp), otvorit si nove okno default window manageru svojej aktualnej lokacie (nieco ako ked date '.' a Enter v totalcmd - otvori to aktualnu cestu v exploreri), viem tam pouzivat nejake "makra" alebo nieco podobne? Teda inymi slovami je MC medzi suborovymi manazermi to co VIM medzi editormi?
« Poslední změna: 12. 04. 2013, 14:20:07 od Petr Krčmář »


Franta.

Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #1 kdy: 11. 04. 2013, 18:05:14 »
…Teda inymi slovami je MC medzi suborovymi manazermi to co VIM medzi editormi?

Naštěstí ne :-) MC je jednoduchý správce souborů, který se dá používat intuitivně + hodně lidí bude schopno používat i klávesové zkratky, protože jsou stejné jako v NC. Rozšiřitelnost je poměrně slabá (Uživatelské menu - i když i tam se dají dělat hezké věci), ale nezapomínej, že máš pořád po ruce příkazovou řádku - "rozšířením" je tak vlastně jakýkoli skript, program, alias...

Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #2 kdy: 11. 04. 2013, 18:08:16 »
by me zajimalo co si myslis ze dela mc pri kopirovani jinyho nez cp?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

tadeas

Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #3 kdy: 11. 04. 2013, 18:14:21 »
Dělat toho tam jde hodně - záložky, klávesové zkratky apod. všechno funguje. Rychlost kopírování je podle mých zkušeností všude stejná.

Moje zkušenost je, že MC stačí, stejně tak jako Dolphin stačí, stejně tak jako třeba Total Commander stačí. Co člověk použije je v podstatě fuk.

Faktem ale je, že teď jsem na Macu a tady používám MC častějc, než na Linuxu :) .

fero

Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #4 kdy: 11. 04. 2013, 18:18:15 »
@Franta: To je jasne ze na command line nema nic :). Myslel som to tak ze ci ho dokazem rozsirit nejakymi vlastnymi pluginmi resp skriptami. Vpodstate vo VIM je clovek obmedzovany svojimi schopostami a vedomostami (vid. vim learning curve) teda ak spravne chapem pri MC nehorozi nic taketo, skoda. Existuje nejaky commadner ktory ma lerning curve podobnu vimu?

@to_je_jedno: myslel som to tak ci sa na pozadi vola /bin/cp alebo to ma vyriesele po vlastnom. Ako som pisal mam problem s doublecmd ktory kopiruje pomaly, resp takym sposobom ze pocas kopirovania nevidiet progress bar a subor sa nakopiruje ako keby naraz. Mozno je to chyba niecoho ineho nie doublecmd, neviem preto sa pytam.

@tadeas a asociacia suborov?


Atrament

Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #5 kdy: 11. 04. 2013, 18:32:46 »
asociace souboru v MC - vim ~/.mc/bindings

monitor

Tipy k midnight commander-u
« Odpověď #6 kdy: 11. 04. 2013, 19:07:10 »
Fakt jeho najsilnejsia stranka je kombinacia s terminalom.

Este odpoved na taby = nema, ale: ked pouzivas v X-Windowsoch nejaky seriozny terminal, tak nie je problem otvorit si dalsiu konzolu,
a v nej dalsi mc.
F1- F10 : klasicke funkcie ako Norton Commander, cosi z toho prevzal aj Total Commander

Zakladna funkcia: F3 = pozries, co je v subore (a na rozdiel od inych, mozes urobit aj F3 na adresar, a ides donho... = cize F3 na ".." = ides hore).

Oznacis si subory = cez Ins, a potom (CTRL+x t) ti ich vlozi na command line.
(CTRL+x p) - vlozi "path" (cestu) aktualneho panelu  na command line.
(CTRL+x CTRL+p) - vlozi "path" (cestu) toho druheho panelu na command line.

CTRL + o = pozries sa, co bol ten dlhy vystup na konzolu (ci ten prikaz, urobil, co si chcel)

Bookmarks (zalozky) - CTRL+ \ (CTRL + spätné lomítko)

CTRL+s - umozni ti hladat v menach suborov (zaciatocne pismeno, a teda rychlejsie najst subor, ak mas vela suborov v adresari...)

Aha, a este: vyber si panel (left, ci right)  - chod hore do menu pre ten panel, a zvol si "Shell link".
a mozes tam zadat:
username@ssh.na.tvoj.server/adresar/kde/chces/skocit

a mozes teda iste veci aj robit remote...

Podobne s FTP (ak to niekto pouziva :-)


A samozrejme, ked sme pri editoroch, mcedit (F4 v mc), nie je zly... (povedal by som, ze je to najviac beginner friendly text editor v konzole...)

<flame>Ked by si ale naozaj chcel nieco rozsiritelne, co okrem ineho zvlada aj subory, tak sa pozri sem:
http://www.youtube.com/watch?v=jNa3axo40qM&t=1m34s :-) (ako premenovat subory v Emacse v dired mode, s multiple cursors...  )

Jednoducho, je dokazane, ze Emacs urcite nie je horsi ako VI /VIM, kedze existuju ich emulatory napisane ako macra v Emacse :-)
Dokaz obratenej nerovnosti som zatial nevidel...
</flame>

monitor

Taby pre mc v textovom rezime
« Odpověď #7 kdy: 11. 04. 2013, 19:10:56 »
Aha, a samozrejme, ze taby nechybaju ani v textovej konzole, ci ked si niekde prihlaseny cez ssh:
Na to je GNU screen:
http://www.root.cz/clanky/screen-jeste-mocnejsi-terminal/

zasa si otvoris kolko konzol potrebujes,

Aj ked jasne, ze to nie je 100% nahrada, obcas treba skombinovat s "CTRL + \" - teda zalozkami...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #8 kdy: 11. 04. 2013, 19:15:44 »
Samozrejme, MC rulez. Neni nic rychlejsiho. Lynx like motion je podstatne rychlejsi nez nejake klikani a my, stari koreni, mame klavesove zkratky zazrane pod kuzi jeste z dob NC, pozdeji VC, ze se ani na klavesnici nebo radku s napovedou nedivame. Nekteri je dokonce i maji vytetovane na predlokti, kdyby na ne prisla skleroza. A je k tomu i editor, ktery neni tak zly a ktery si kazdy muze nahradit jinym, kdyz se mu mcedit nelibi.

NA

Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #9 kdy: 11. 04. 2013, 19:47:39 »
Z pohodlnosti dávám přednost Krusanderu, ale v teminálu nevím o lepším než MC.

fero

Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #10 kdy: 11. 04. 2013, 20:42:00 »
(Uživatelské menu - i když i tam se dají dělat hezké věci)
Co napr. myslite pod pojmom "hezké věci" ?

Dakujem vsetkym za odpovede: skusil by som teda spisat to co MC ma/nema a to co by som chcel aby mal:
+ bookmarky
+ definovanie klavesovych skratiek (da sa tu nabindovat skratka povedzme tak ze sltacim ctrl+o a otvori sa mi aktualny adr v mojom window managery? nieco ako ked v totalcmd napisete bodku "." a stlacite enter tak otvori aktualne okno v explorery)
+ asociacia k suborom
+ otvorenie laveho okna tam kde je prave (nasiel som na webe ze nove verzie to maju takto)
+ nahrada default editora

? dlhe nazvy suborov (vo windows based si natiahnem prislusny stlpec ako potrebujem, tu co?)
? diakritika v suborocoh
? nejake okno pre commadny, proste aby som mohol pouzit napr: rm *.mp3, alebo ls | grep [a-z] | xargs rm
? nejaky mod na docasne vypnutie mc a odskocanie do terminalu, v pripade ze potrebujem pustat vacsie komandy, staci klasicke ctrl+z ?
? prechod jedneho z okien na prislusnu poziciu (ked v totalcmd napisem cd c:\games\dn3d tak mi okno v ktorom je kurzor hodi tam)
? variatna clipboardu napr. v lavom okne oznacim subory dam cut vyjdem o adr vyssie a tam dam paste, bez toho aby som musel menit prave okno
? moznost pouzit externe utility pri praci (priklad povedzme ze mam alias (alebo skript v /bin) na command: date +%y%m%d . A teraz v mc chcem premenovat subor mozem spravit nieco take ze dam F6 a ked sa bude pytat na nove meno za aktualny string doplnim `actualday`)
? velkost pisma (je to vecou nastavenia MC alebo terminalu)
? zoradzovanie podla abecedy, velkosti, koncovky suboru
? zmena asociacie dynamicky, povedzme ze obcas sa stane ze chcem otvorit jpg v gimpe miesto image vieweru
? otvorenie viacero suborov naraz pomocou f3 (vo window manageroch sa po stlaceni f3 otvori okno ktore mozete minimalizovat a pokracovat commanderom tam otvort napr dalsie okno, dalsie ...) - tiez by sa to dalo teoreticky nahradit screenom
? kopirovanie na pozadi
? vyhladavanie v suboroch

- taby, podobne ako v FF ctrl+t, ctrl+w, alternativne sa da pouzit screen
- skripty/pluginy

Ake najcastejsie featurky MC pouzivate?

Dakujem

Milan Straka

Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #11 kdy: 11. 04. 2013, 21:08:32 »
Citace
Dakujem vsetkym za odpovede: skusil by som teda spisat to co MC ma/nema a to co by som chcel aby mal:
+ bookmarky
+ definovanie klavesovych skratiek (da sa tu nabindovat skratka povedzme tak ze sltacim ctrl+o a otvori sa mi aktualny adr v mojom window managery? nieco ako ked v totalcmd napisete bodku "." a stlacite enter tak otvori aktualne okno v explorery)
+ asociacia k suborom
+ otvorenie laveho okna tam kde je prave (nasiel som na webe ze nove verzie to maju takto)
+ nahrada default editora

? dlhe nazvy suborov (vo windows based si natiahnem prislusny stlpec ako potrebujem, tu co?)
Pokud je mc spusteny v X terminalu, je mozne zvetsit okno. Take lze F9 - Enter - Listing mode a vybrat Long file list.

Citace
? diakritika v suborocoh
Samozrejme, pokud funguje diakritika v terminalu (napr. soubor s diakritikou se zobrazi spravne).

Citace
? nejake okno pre commadny, proste aby som mohol pouzit napr: rm *.mp3, alebo ls | grep [a-z] | xargs rm
I ve vychozim nastaveni je na spodku panelu radek, kam jdou presne takove prikazy zadavat.

Citace
? nejaky mod na docasne vypnutie mc a odskocanie do terminalu, v pripade ze potrebujem pustat vacsie komandy, staci klasicke ctrl+z ?
Je na to Ctrl+O. Take se da pouzit na prohleduti vypisu prikazu, ktere byly zadany primo v mc.

Citace
? prechod jedneho z okien na prislusnu poziciu (ked v totalcmd napisem cd c:\games\dn3d tak mi okno v ktorom je kurzor hodi tam)
Alt+C

Citace
? variatna clipboardu napr. v lavom okne oznacim subory dam cut vyjdem o adr vyssie a tam dam paste, bez toho aby som musel menit prave okno
Myslim, ze ne. Ale kopirovat soubory o adresar vys je lehke - vyberu je, dam F5, napisu .. (fokus je automaticky v policku "to"),
potvrdim enterem.

Citace
? moznost pouzit externe utility pri praci (priklad povedzme ze mam alias (alebo skript v /bin) na command: date +%y%m%d . A teraz v mc chcem premenovat subor mozem spravit nieco take ze dam F6 a ked sa bude pytat na nove meno za aktualny string doplnim `actualday`)
Asi ne. Ale pokud ty externi utility funguji v bashi, tak je mozne je pouzivat primo z bashe. Na hromadne prejmenovani neni MC silny -- lepe pouzit nejakou radkovou utilitu jako 'rename'. Mimochodem, pokud si v MC vyberete nekolik souboru a napisete
"echo %s", tak vam to za %s dosadi vsechny tyto soubory. Takto je tedy mozne pracovat s commandline utilitami jenom na mnozine souboru. (Krome %s to umi jeste %d (adresar), %S (soubory na opacne strane) a %D (adresar opacne strany)).

Citace
? velkost pisma (je to vecou nastavenia MC alebo terminalu)
Vlastnost terminalu.

Citace
? zoradzovanie podla abecedy, velkosti, koncovky suboru
F9 - Enter - Sort order

Citace
? zmena asociacie dynamicky, povedzme ze obcas sa stane ze chcem otvorit jpg v gimpe miesto image vieweru
Myslim nejde. Reseni je napsat "gimp [mezera] [Alt+Enter]". Alt+Enter doplni do prikazu soubor pod kurzorem.

Citace
? otvorenie viacero suborov naraz pomocou f3 (vo window manageroch sa po stlaceni f3 otvori okno ktore mozete minimalizovat a pokracovat commanderom tam otvort napr dalsie okno, dalsie ...) - tiez by sa to dalo teoreticky nahradit screenom
Vybrat si vic souboru, napsat "vim -o %s" nebo libovolny jiny editor. Takhle se editor spusti jednou se vsemi soubory. Pokud chces spustit pokazde zvlast, spust po kazde zvlast. Muzes pouzit Alt+P, ktere predvyplni predchozi prikaz (protoze je v nem %s, pokazde se doplni nazev souboru pod kurzorem).

Citace
? kopirovanie na pozadi
Jiste, po stisku F5 potvrdit pomoci Background misto Ok. Ctrl+X J otevre okno s background jobs.

Citace
? vyhladavanie v suboroch
Ctrl+? Je mozne hledat jen dle nazvu souboru nebo i dle obsahu. Ve vysledku jsou videt i cisla radku s vyskyty, souboru lze prohlizet a editovat. Pripadne po stisku Panelize lze dostat vysledek do jenoho panelu a pak jde F5, F8, F6, ...


Pekne pouzivani MC :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #12 kdy: 11. 04. 2013, 22:32:05 »
Hele, ze voni dostali za trest napsat referat o MC? Nechteli by si to tedy aspon vyzkouset namisto tehlech otazek? :-)

fero

Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #13 kdy: 11. 04. 2013, 23:28:38 »
Hele, ze voni dostali za trest napsat referat o MC? Nechteli by si to tedy aspon vyzkouset namisto tehlech otazek? :-)

Mozem Vas ubezpecit ze nedostali, to uz bolo dost davno co som robil referaty :) nemozem si pomoct ale celkovo mi v MC chyba par veci na to aby som ho mohol zacat plnohodnotne pouzivat, par prikladov za vsetky, quick cd (alt+c ) nema auto completition, nechapem teda celkom zmysel tejto featury, ak ma mvypisovat cestu rucne to sa k nej preklikam priamo v oknach MC ovela rychlejsie.  Rovnako ma napr dost stve ze ked pouzivam klavesove skratky tak obcas sa stane ze sa riadok kam sa zadavaju commandy zaplni hlupostami a potom clovek stlaca enter aby vosiel do adr a nic sa nedeje, pretoze MC shell hlasi ze nepozna command AADGSDHR, myslim ze ovela lepsie by to bolo vyriesit tak ze ked uz clovek potrebuje napisat command tak sa do rezimu pisania commandov prepne cez klavesovu skratku a az potom zadava prikazy.  Tak tiez backspace nejde o adr vyssie (asi som nevidel commander co by toto nemal nastavene by default, mozno sa to da definovat skratkami neviem) toto a este par veci ma odradza od pouzivania inak velmi slubne vyzerajuceho MC.
Proste to co hladam je plne konfigurovatelna vec s vlastnymi skratkami a moznostou volat akekolvek akcie po ich stlaceni, a najlepsie keby to malo 2 okna a F3-F8

Re:midnight commander najlepsi suborovy manazer?
« Odpověď #14 kdy: 12. 04. 2013, 00:10:25 »
Jestli jde o podobnost k vimu co se týče ovládání, existuje http://vifm.sourceforge.net/ Koncept je to pěkný, ale umí toho málo a má nějaké mouchy. Je ale docela čistě napsaný, takže případné drobné nedostatky se dají zachránit.

Pro uživatele vimu může být příjemný, ale žádná bezkonkurenční pecka to není.