Velmi častý výskyt grub erroru

Pája

Velmi častý výskyt grub erroru
« kdy: 04. 04. 2013, 13:06:46 »
Ahoj, mám takový menší větší problém s linuxem, používám ho už asi měsíc, je nainstalovaný na novém SSD disku, takže jsem doufal že všechno bude šlapat bez problémů, ale už potřetí za tu dobu jsem dostal
Kód: [Vybrat]
> error: no such device: <dlouhé číslo>... 
grub rescue>
Kamarád použivající linux 8 let tohle zažil jen jednou, já během (ani ne) měsíce 3x, nevíte čím by mohl ten častý výskyt způsobený?
« Poslední změna: 04. 04. 2013, 13:15:39 od Petr Krčmář »


David123

Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #1 kdy: 04. 04. 2013, 13:50:22 »
Má to číslo tenhle tvar? Pokud ano, je to UUID, které jednoznačně indentifikuje disk (nebo partition? kdyžtak mne někdo opravte). 
Kód: [Vybrat]
41c22818-fbad-4da6-8196-c816df0b7aa8

Není možné, že se to UUID z nějakého důvodu změnilo a proto grub není schopen identifikovat disk (a nabootovat do něj)?

Pája

Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #2 kdy: 04. 04. 2013, 14:11:50 »
Ano, má tento tvar. Ale proč by se jen tak během přechodu z win8 do ubuntu měnilo?

gurma

Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #3 kdy: 04. 04. 2013, 14:17:32 »
Nějakou takovou chybou trpěly SSD od OCZ (zkušenost s OCZ Petrol) a pomohl upgrade firmware. U dostatečně staré verze firmware je jeho upgrade destruktivní pro data a je třeba disk nejprve zazálohovat.

Pája

Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #4 kdy: 04. 04. 2013, 14:26:57 »
Je to disk od adata, sp600, který byl releasnutý teďka na konci října a nemůžu najít ani zmínku o tom, že by byl někde na netu updatovaný firmware :/


David123

Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #5 kdy: 04. 04. 2013, 15:10:15 »
Citace
Ale proč by se jen tak během přechodu z win8 do ubuntu měnilo?

Ty máš dualboot windows 8/linux? Nebo používáš čistě linux? 

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #6 kdy: 04. 04. 2013, 15:21:32 »
Muzete si poznamenat UUID a kdyz dojde k chybe, zabootovat neco live z flashky a podivat se, jestli UUID porad sedi. Jinak v Grubu by mel misto UUID jit pouzit odkaz primo na disk, tedy napriklad /dev/sda1. Pokud Microsoft vymyslel nejakou sabotaz, kdy Widle nahodne meni UUID linuxovych disku, tak by to mozna pomohlo. Zejmena pokud je to notebook, tak vam to muze byt jedno, protoze pridavani druheho disku tam zrovna nehrozi.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #7 kdy: 04. 04. 2013, 15:23:21 »
Každopádně to lze v /boot/grum/grub.cfg lze změnit na /dev/sdXY, kde X je písmeno (pokud se hlásí jako první disk, tak a) a Y je číslo oddílu (to už nemůžu takhle poradit).

Kámoš, kterej dělá s Linuxem 8 let, by měl vědět co a jak...

Jen tak mimochodem - jak to nakonec zprovozníš, když to vyhodí tuhle chybu? Jen pár restartů a jede to samo? Pokud jo, nemusí Ti mnou popsaný řešení pomoct... Mohla by být chyba jinde...

Pája

Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #8 kdy: 04. 04. 2013, 15:52:49 »
Mám dual boot win8/ubuntu. Napoprvé jsem to rozjel docela prasečím způsobem přes formát ssd na jiném pc a novou instalaci ubuntu, teďka podle tohodle. Restartovaní dokola jsem zkoušel napoprvé a nepomohlo.
 

Pája

Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #9 kdy: 04. 04. 2013, 16:17:02 »
Jinak celou dobu používám odkaz na disk /dev/sdb1 a zavaděč mám na disku s win8, protože tomu s linuxem sem nějak nevěřil...
P.S. bez přihlášení nejde edit, proto doublepost

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #10 kdy: 04. 04. 2013, 17:52:19 »
Hm, zajimave. Tak kde se v te hlasce bere ten blabol s UUID? Ze by to Grub, pro ucely te hlasky, prelozil z /dev/sdb1 na UUID, aby se v tom nikdo nevyznal?

David123

Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #11 kdy: 05. 04. 2013, 06:46:42 »
Dostaneš se do toho Ubuntu? Zkusil jsi přeinstalovat grub?
Kód: [Vybrat]
sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub

Nejsi sám, kdo má takovýhle problém: http://askubuntu.com/questions/211764/grub-bootloader-error-every-second-boot

Zkusil bych několikrát nabootovat do linuxu a následně do win a zase linuxu a příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo blkidzjistit, jestli se to UUID opravdu mění... pustit předtím a potom, následně porovnat.

David123

Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #12 kdy: 05. 04. 2013, 07:04:44 »
Zkus nastavit tohle
Kód: [Vybrat]
GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true v souboru /etc/default/grub a udělat update konfiguračního souboru grubu pomocí
Kód: [Vybrat]
update-grub popřípadě
Kód: [Vybrat]
update-grub2

David123

Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #13 kdy: 05. 04. 2013, 07:45:41 »
Doporučuju nastudovat: http://wiki.ubuntu.cz/grub2

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Velmi častý výskyt grub erroru
« Odpověď #14 kdy: 05. 04. 2013, 08:02:02 »
No a taky jak se do toho ubuntu dostat, aby šel ten grub přeinstalovat, že ano...
Nabootovat live cd (stejná architektura - 32/64bit), pustit terminál a:
Kód: [Vybrat]
# $1 nahradit treba za /mnt (či nějaký jiný adresář, kde je nainstalovaný systém připojen, včetně /boot),
# nebo to ulozit jako script, přidat práva na spuštění, a pustit s tou cestou jako parametrem
# - osobně mám tento "skript" uložený v rootu na všech systémech. :-)

mount -o bind /sys $1/sys
mount -o bind /proc $1/proc
mount -o bind /dev $1/dev
mount -o bind /dev/pts $1/dev/pts
chroot $1 /bin/bash

A voila, nyní jsi v nainstalovaném systému a /absolutní/cesty se vztahují k němu, ne k livecd  (pochopitelně jen v tom terminálu), takže můžeš manipulovat s grubem.