Kedy sa spustí tento CRON?

Kedy sa spustí tento CRON?
« kdy: 17. 03. 2013, 22:42:02 »
Mám takúto crontable:

Kód: [Vybrat]
#min    hour    mday    month   wday    command
  10     0       1-7     */3     0      /sbin/zpool scrub zroot

Trošku som sa zamotal a teraz neviem, či som to napísal dobre.
Moja predstava je púšťať scrub vždy v prvú nedeľu v mesiaci každý tretí mesiac desať minút po polnoci, pretože o polnoci sa mi púšťa ešte pár záloh (snapshoty, mysqldump). Scrub beží približne sedem hodín a pomerne dosť zaťažuje systém, takže ho chcem dať vykonávať v čase minimálnej záťaže.
Ide o malý domáci server s Atomom D525 a 4GB RAM, ktorý používam ako file server a na ktorom beží pár nie príliš vyťažených webov. Je tam FreeBSD-9.1 na zfs.


Mimak

Re:Kedy sa spustí tento CRON?
« Odpověď #1 kdy: 17. 03. 2013, 22:51:53 »
Pravdepodobne je to dobre

bwbw

Re:Kedy sa spustí tento CRON?
« Odpověď #2 kdy: 17. 03. 2013, 23:17:12 »
pouzivam toto:

# crontab -l | grep zpool_scrub_last_Sat.sh
0 21 * * * /root/zpool_scrub_last_Sat.sh | mailx -s "`hostname` scrub report" 'adresa1,adresa2,root@localhost'
# cat /root/zpool_scrub_last_Sat.sh
#!/bin/sh
LAST_SATURDAY=`cal | cut -d" " -f7 | grep -v "^$" | tail -1`
DAY=`date +%d`
if [[ $LAST_SATURDAY == "$DAY" ]]
then
for POOL in $(zpool list -o name -H)
        do
                echo Running scrub for zpool ${POOL}
                (zpool scrub ${POOL} &)
        done
exit 0
echo "Today is not last Saturday of month, scrub not running."
fi
#

este treba dorobit vystupy scrubu (inspiracia napr. na http://support.freenas.org/ticket/286?cversion=0&cnum_hist=11)

pozn.: Sun doporucoval enterprise-level disky (UBER 1 v 10^16 nacitanych bitoch) scrubovat raz do mesiaca, consumer-level disky (UBER 1 v <10^15 nacitanych bitoch) raz tyzdenne. raz za 3 mesiace je mozno malo, nie?

Re:Kedy sa spustí tento CRON?
« Odpověď #3 kdy: 17. 03. 2013, 23:30:38 »
pozn.: Sun doporucoval enterprise-level disky (UBER 1 v 10^16 nacitanych bitoch) scrubovat raz do mesiaca, consumer-level disky (UBER 1 v <10^15 nacitanych bitoch) raz tyzdenne. raz za 3 mesiace je mozno malo, nie?
Samozrejme doporučenie od SUN poznám, ale môj server naozaj nie je vyťažený, sú tam nové disky určené na 24/7, takže si nemyslím, že by to bol problém. Scrub občas púšťam ručne, už pol roka nenašiel žiadnu chybu, takže uvidím. Časom to možno zmením.

Re:Kedy sa spustí tento CRON?
« Odpověď #4 kdy: 18. 03. 2013, 08:15:13 »
Ide o malý domáci server s Atomom D525 a 4GB RAM, ktorý používam ako file server a na ktorom beží pár nie príliš vyťažených webov. Je tam FreeBSD-9.1 na zfs.
Wow, zfs na atomu? Jak to běží? Dělal sis nějaký měření výkonu?


AraxoN

Re:Kedy sa spustí tento CRON?
« Odpověď #5 kdy: 18. 03. 2013, 08:33:09 »
Problémom sú mday a wday, ktoré majú mierne iný význam než zvyšok podmienok. Sémantika je taká, že z týchto dvoch podmienok stačí, keď je splnená jedna a skript sa spustí. V preklade do programátorštiny:

if (min AND hour AND month AND (mday OR wday)) then spusti_cron_príkaz

To znamená, že v každom treťom mesiaci (*/3) sa skript bude spúšťať každý deň od prvého do siedmeho a potom navyše ešte aj každú nedeľu. Je to navýsosť matúce a chvíľu mi trvalo, kým som prišiel na to, prečo sa moje crony spúšťajú v tak nepochopiteľných dňoch.

Workaround, ktorý som zvolil ja, je taký, že cron spúšťam len na základe mday a na začiatku skriptu odfiltrujem iné dni než žiaduci:

10 0 1-7 */3 * /root/bin/moj_skript.sh

#!/bin/sh
# ked nie je sobota, tak skript ukoncime
if [[ `date +%w` != 6 ]]
then
        exit
fi

Tým dosiahnem prvú sobotu v mesiaci. Na nedeľu si to musíš prispôsobiť už sám.

Re:Kedy sa spustí tento CRON?
« Odpověď #6 kdy: 18. 03. 2013, 14:54:21 »
Dá se to zapsat i na jeden řádek, jak jsem psal už dříve: http://forum.root.cz/index.php?topic=5476.msg50307#msg50307

Re:Kedy sa spustí tento CRON?
« Odpověď #7 kdy: 18. 03. 2013, 18:38:33 »
Ide o malý domáci server s Atomom D525 a 4GB RAM, ktorý používam ako file server a na ktorom beží pár nie príliš vyťažených webov. Je tam FreeBSD-9.1 na zfs.
Wow, zfs na atomu? Jak to běží? Dělal sis nějaký měření výkonu?
Nie, žiadne špeciálne merania výkonu som nerobil. Pri kopírovaní väčších súborov dosahujem bez problémov 80 MByte/sek., dáta dostáva cez nfs po sieti. Pri zapnutej kompresii ide približne 20-30 MByte/sekundu, mám ju zapnutú v partíciách, kde sú prevažne malé súbory (/usr/ports, /usr/local/www, /var/mail atď). Samozrejme, pri takomto kopírovaní beží Atom naplno (jedno vlákno točí 100% pri kopírovaní jedného súboru).
K serveru som pripojil na skúšku rýchly USB2 kľúč ako l2arc, po troche ladenia mi dosť pomáha pri malých súboroch a stále funguje (asi pol roka), uvidím dokedy vydrží. Zil by som naň samozrejme nedal.

Re:Kedy sa spustí tento CRON?
« Odpověď #8 kdy: 18. 03. 2013, 19:20:16 »
Nie, žiadne špeciálne merania výkonu som nerobil. Pri kopírovaní väčších súborov dosahujem bez problémov 80 MByte/sek., dáta dostáva cez nfs po sieti. Pri zapnutej kompresii ide približne 20-30 MByte/sekundu, mám ju zapnutú v partíciách, kde sú prevažne malé súbory (/usr/ports, /usr/local/www, /var/mail atď). Samozrejme, pri takomto kopírovaní beží Atom naplno (jedno vlákno točí 100% pri kopírovaní jedného súboru).
K serveru som pripojil na skúšku rýchly USB2 kľúč ako l2arc, po troche ladenia mi dosť pomáha pri malých súboroch a stále funguje (asi pol roka), uvidím dokedy vydrží. Zil by som naň samozrejme nedal.
To zní docela hezky. Je to i386 nebo amd64?

Re:Kedy sa spustí tento CRON?
« Odpověď #9 kdy: 18. 03. 2013, 19:51:36 »
To zní docela hezky. Je to i386 nebo amd64?
Osobne si nedokážem dosť dobre predstaviť seriózne používanie zfs pri i386. Samozrejme tam mám amd64. Kernel je takmer generic s pridanými ALTQ - používam packet filter.
Atom D525 nie je až tak hrozný, ako sa na prvý pohľad zdá, má 2-jadrá+HT, ide na 1,8 GHz a má 1MB L2 cache.
Celé je to napájané z 12V, 7 Ah baterka mi ho udrží takmer 3 hodiny, až potom sa zloží.

Jardaa

Re:Kedy sa spustí tento CRON?
« Odpověď #10 kdy: 18. 03. 2013, 23:16:54 »
Já na cron používám takovouto jednoduchou stránku.

Sice to není tak kúl ale dokáže ušetřit nervy :D

http://cron.nmonitoring.com/