Digitální fotoaparát/videokamera a Linux

akademik-filip

Digitální fotoaparát/videokamera a Linux
« kdy: 07. 03. 2013, 22:38:28 »
Zdravim.

Chci si poridit fotak, mozna videokameru s rozlisenim aspon 2Mpix a slusnym objektivem (lepsim nez maji telefony a web-kamery) a optickou stabilizaci obrazu. Krome normalniho foceni si chci hrat s pocitacovym videnim, takze bych uvital, kdyby bylo mozne fotak nejak presvedcit, aby mi zacal do pocitace streamovat co vidi (nejlepe v raw formatu). Uplne idealni by bylo kdybych mu tez zpet mohl posilat commandy jak ma ostrit, clonit a jaky ma byt cas zaverky.

Nemate s tim nekdo zkusenosti? Driv jsem si takhle hral s DV-8 kamerou, a tam slo vse vyse uvedene delat pres firewire, ale rozliseni bylo mizerne (720*576) navic prokladane radkovani a nectvercove pixely a nepodporovalo to raw format. Zajimalo by me zda vubec existuje fotoaparat ktery by se k necemu takovemu nechal presvedcit (bez rozebirani a hackovani, maximalne jsem ochoten ho flashnout) a jestli je pro to podpora v linuxu (na spojeni s fotakem a na prenos dat, pripadne ovladani toho ostreni atd., zbytek si naprogramuju sam).

Posledni vec ktera me trapi je vzetup obliby CMOS sensoru -- ne ze bych byl proti nim zaujaty, ale vetsina vyrobcu pouziva levnejsi variantu s bezici zaverkou (rolling-shutter) misto globalni zaverky (jakou maji CCD sensory). Ve vysledku se pak pohyblive predmety na obraze jevi jako zkosene, pri rychlem pohybu (vibraci) kamery se pak obraz vlni. Hezky je to videt zde:

http://www.youtube.com/watch?v=fSWDP1Tsj1Y

Takze shrnuti: Shanim CCD nebo global-shutter-CMOS kameru/fotak s rozlisenim >=2Mpix, optickou stabilizaci obrazu a moznosti streamovat video (pokud mozno raw (coz v plnem rozliseni pri 30fps stejne nepujde, max pres USB by slo 8bit/pixel 2Mpix (fyzicky) 30fps a to jeste je spis teoreticke, prakticky to bude tak 70% teto hodnoty) takze aspon po jednotlivych jpg snimcich (tedy bez zavislosti na predchozich snimcich jako zavadi mpg) a nebo v nejhorsim i nejaky ten mpg (ale tam se bojim zpozdeni)) s cenou do 15kKc.

Skoro mam tuseni, ze takova kamera / fotak se ani nevyrabi.


Diky za vase nazory postrehy a rady.

« Poslední změna: 08. 03. 2013, 07:56:12 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitalni fotoaparat/videokamera a Linux
« Odpověď #1 kdy: 07. 03. 2013, 22:55:33 »
2 Mpixely, to bude tak nejaka ta kamera, kterou davaji zadarmo k programu, kde si muzete vyzkouset, jak by vam slusely ruzne ucesy a ta streamovani asi neumi. Polovicka si pred par lety poridila kompaktni Canon, posledni model, ktery jeste mel hledacek a nejen trapny display a ten ma tusim 7 Mpx.

Prave na tyhle kompaktni Canony, alespon na nektere, tusim existuji alternativni firmwary, ktere tu kamery nauci veci, ktere normalne nedela. Treba raw format a mam dojem, ze jsem i cetl neco o plnem ovladani z pocitace. Ale podeziral bych, ze to asi bude chodit jenom z Widli. Na druhou stranu mozna je k dispozici zdrojak a tak, jestli umite programovat, muzete zkusit stesti.

Pokud vim, je v tehlech kamerach ARM procesor a jednou na jeden Ixus nekdo i nainstaloval Linux a premenil ho tak na dosti liny pocitac.

Cili, jestli nenajdete nic lepsiho, zkuste zagooglit o tomhle.

akademik-filip

Re:Digitalni fotoaparat/videokamera a Linux
« Odpověď #2 kdy: 08. 03. 2013, 00:03:50 »

jp

Re:Digitalni fotoaparat/videokamera a Linux
« Odpověď #3 kdy: 08. 03. 2013, 07:36:50 »
Je třeba si ujasnit skutečný účel. Pokud se má jednat o fotografování, nahrávání videa a zároveň "průmyslové" použití (digitální zpracování videa, počítačové vidění), doporučil bych přístroje dva nebo tři.

Pro průmyslové aplikace typu počítačové vidění se samozřejmě nepoužívají spotřební fotoaparáty nebo kamery, ale kamery k tomu určené. Ty se dají pořídit s různými senzory jak CMOS tak CCD, global i rolling shutter, různé rozlišení, spektrální charakteristiky, černobílé i barevné. Jako rozhraní se v průmyslu používá obvykle kompozitní analogové video pro malá rozlišení, které je naštěstí na ústupu a pak digitální CameraLink, CoaXPress, (HD-)SDI, USB3 Vision a GigE Vision. Na rozdíl od ostatních rozhraní nepotřebují kamery s USB3 Vision a GigE Vision speciální framegrabber a mohou se připojit přímo k běžným PC přes USB nebo Ethernet.

Mnoho průmyslových kamer jsou obvykle takzvané chytré nebo inteligentní kamery, kdy má zákazník možnost spouštět vlastní aplikace pro zpracování obrazu přímo na CPU a/nebo FPGA v kameře.

Co se týče výroců, tak Google napoví víc. Jenom tak zběžně pár firem:
http://ww2.ptgrey.com/
http://www.teledynedalsa.com/
http://www.ximea.com/
http://www.matrix-vision.com/
http://www.baslerweb.com/
http://www.jai.com/
http://www.kappa.de/

akademik-filip

Re:Digitální fotoaparát/videokamera a Linux
« Odpověď #4 kdy: 08. 03. 2013, 20:57:59 »
Diky za odkazy na zajimave odkazy, ale toto bude pro me ucely spise overkill. Nechci to (alespon zatim) na nejakou prumyslovou aplikaci, spis jen na hrani.
Taky ocekavam, ze takoveto kamery budou opravdu drahe....