Foto - snížení velikosti souboru v bitech

fgsadafd

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #15 kdy: 08. 03. 2013, 13:09:29 »
Zkusil jsem doporučené, a z toho vyvodil: pro nekomerční (neprofesionální) úpravu jednotlivých obrázků otevřít fotografii v jakémkoli prohlížeči. Zvětšit na celou obrazovku a sejmout obrázek okna plochy (např. Shutter). Potom případně jen převést obrázek z *png na *jpg, případně na *gif třebas GIMP. Příklad - obrázek o 3,1 MB převeden (poměrně kvalitně) na 111 kB.

nedelejte takoveto obskurnosti, obrazek co chcete zmensit si hned otevrete v gimpu.
v nem primo muzete menit parametry velikost, kvalita apod.
nejake otevirani v prohlizeci, delani screenshotu obrazovky jsou dost nedefinovane operace u kterych clovek
nevi co mu to udela s velikosti, kvalitou.


Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #16 kdy: 08. 03. 2013, 13:30:12 »
uvedomte si, ze autor dotazu je stary pan co se uci s linuxem, prectete si celou diskuzi.
Děkuji za pochopení, ale mně to nevadí. Nováčkem jsem v záležitosti OS linuxových distribucí. S počítačovou technikou ale pracuji dloho. Začínal jsem jako mechanik kancelářských strojů v roce 1957 s Facitkami a Zetičkami, pak šroťácích Aritmy včetně dírkoštítků, pak magnetické pásky. Roku 1987 na prvním PC vyrobeném ve Slušovicích, první Win 3.1.1, atd. Ovšem napsal jsem to až po několikanásobném odzkoušení na svém Ubuntu 12.04 LTS. Rozlišení monitoru Samsung 19 palců mám nastaveno na 1366x768. Kvalifikovaně nemohu užít např. GIMP pro špatnou znalost angličtiny. Stejné je to s terminálem. Tak se někdy raději podrbu levou rukou na pravém uchu, ale snad bude lepší mlčet.

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #17 kdy: 08. 03. 2013, 13:41:04 »
uvedomte si, ze autor dotazu je stary pan co se uci s linuxem, prectete si celou diskuzi.
Děkuji. Mně to nevadí. Začínal jsem v 1957 jako mechanik kancelářských strojů (Facit, Zeta), pak práce s výrobky Aritmy, PC ze Slušovic a konečně od Win 3.1.1 do W7. Ale v linuxových distribucích jsem skutečně nováčkem. Je to stejné jako v rybařině. Začínal jsem s tátou před šedesáti lety, a dnes mi mladíci říkají, že jsem starý vůl. Je to moje vina, že tady ještě straším. Ahoj!

b.f.u

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #18 kdy: 08. 03. 2013, 14:36:38 »
Kvalifikovaně nemohu užít např. GIMP pro špatnou znalost angličtiny.
v tom případě doporučuji použít českou verzi místo té anglické. Možná to bude (nejen) pro Vás překvapení, ale GIMP již poměrně dlouho podporuje češtinu, pokud se dobře pamatuju tak u hodně starších verzí byli ty jazykové verze samostatné, v té aktuálně stažené z oficiíálních stránek zde: http://www.gimp.org/downloads/ to (jak překvapivě) hovoří (s vyjímkou samotné instalace, kde je třeba asi dřikrát zmáčknout tlačítko s nějakým blábolem a šipkou do prava) plyně česky. Pominu fakt, že je díky tomu ovládání pro angličtinu znalé z lehka matoucí.

snad bude lepší mlčet.
No, pokud mají být další příspěvky lítostivým výlevem na téma jak jsou ti staří nemohoucí a ti mladí bezohlední když předpokládají že i staří umějí číst, tak asi ano. A to jestli člověk začínal před X lety jako dělník nebo vysokoškolák, to na věci opravdu nic nemění.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #19 kdy: 08. 03. 2013, 15:47:32 »
GIMP je skvělým nástrojem na úpravu fotek, zvlášť, když se vezme v úvahu cena (zdarma).

Nevím, jestli se někdo pokusil vysvětlit, jak to je s velikostí fotek, tak to zkusím (ještě) já.

Z laického pohledu lze říct, že fotky mají dvě velikosti
1. šířku a výšku v pixelech (nebo rozlišení foťáku, např. 10Mpix)
2. velikost zabírající na disku (5MB, 500kB apod)

(S těmito čísly budu dál pracovat)

Pokud snížím velikost 1, snížím tím i velikost 2, ale fotografie ztratí možnost být zvětšená bez ztráty kvality = přiblížením/zvětšením se "rozkostičkuje"

Pokud snížím pouze velikost 2, tak fotografie sice má původní rozměr, ale ztrácí kvalitu celkově = přiblížením/zvětšením bude nepřesná, rozmazaná. Pokud se velikost 2 sníží příliš, bude to na fotografii poznat i bez přiblížení/zvětšení.

Velikost 1 se v Gimpu mění pomocí Obrázek -> Škálovat obrázek.
Velikost 2 se v Gimpu mění tak, že se otevře fotka, hned se dá Soubor -> Exportovat (nevím jistě) a před ukládáním se změní kompresní poměr (posuvníkem nebo vepsáním čísla). Kompresní poměr pod 75% už není dobrý (subjektivně).

Pokud se posílají fotky emailem, doporučuji obě možnosti kombinovat - Škálovat obrázek na 1600 x 1200 px (nebo 1600 x "kolik vyjde" px) a při ukládání nastavit kompresi na 85%. Odhaduju velikost do 500kB a přitom na to půjde koukat.

Pokud jde o výřezy, tak v Gimpu udělat výřez a ten uložit zvlášť jako nový soubor (opět na 1600 x "kolik vyjde" px a 85% kompresi).

K archivaci je nejlepší nechat fotografie tak, jak se zkopírují z foťáku/karty. Neztratí tím logicky žádnou kvalitu.


erqwerqwer

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #20 kdy: 08. 03. 2013, 17:40:14 »
odpoved pavouka106 se mi libi.

dodal bych, ze vztah mezi velikosti 1 a velikosti 2 je dan pouzitym kompresnim algoritmem.

Karlos

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #21 kdy: 09. 03. 2013, 00:49:27 »
A co z toho tedy plyne? Já bych se tedy soustředil na českou lokalizaci Gimpu. Divil bych se, kdyby to bylo v Ubuntu složitější, než kliknout na nějaké jazykové nastavení, přidat češtinu pokud není, a nechat doinstalovat všechny balíčky. Něco jde nejspíš nastavit i v samotném Gimpu v preferencích - momentálně nejsem na Linuxu, tak nemohu přesně říci. Nicméně se tak jako tak nejspíš nevyhnete strejdovi gůglovi :) a k dispozici je v nejhorším i překladač.

K předchozímu také ještě něco dodám - kompresní algoritmus může znít dost složitě. Máte rozlišení (rastr) a máte metodu, co s ním pracuje. Tak např. snižte každou stranu na polovinu a máte hned cca 4x menší objem dat. A ty data uložíme do souboru. Ten bude mít nějakou příponu (.jpg .tif .png .bmp a jiné) Některé uchovají plnou informaci obrázku (např ty 3 kromě jpg) a některé při každém uložení něco sundají, aby dosáhly menší velikosti. Konkrétně u těch - tedy u fotek hlavně jpg- se ještě volí kompresní poměr, tj. kolik toho mají "zahodit".
Bezeztrátové formáty také používají kompresní algoritmy kvůli snížení velikosti, ale pracují na jiném principu a nic nezahazují.
Tedy je zde kompresní algoritmus x kompresní poměr.

Snažil jsem se vysvětlit srozumitelně - drobré nepřesnosti omluvte.

kosta

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #22 kdy: 09. 03. 2013, 12:19:52 »
cestina do gimp
mozna bude potreba doinstalovat balicek "language-pack-gnome-cs"
Kód: [Vybrat]
aptitude install language-pack-gnome-csnebo z centra softwaru

popripade treba do /etc/environment doplnit

Kód: [Vybrat]
LANG="cs_CZ.UTF-8"
LANGUAGE="cs_CZ:cs:en_GB:en"

kdyz neni spravne nastavena cestina v sys

Kód: [Vybrat]
export LANG="cs_CZ.UTF-8"
export LANGUAGE="cs_CZ:cs:en_GB:en"


Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #23 kdy: 11. 03. 2013, 08:30:53 »
Já na jednoduché úpravy obrázků, případně změnu rozlišení a převody do jiných formátů, používám kolourpaint, myslím, že se v něm člověk zorientuje daleko snadněji než v gimpu. Pro češtinu je potřeba nainstalovat balíček kde-l10n-cs (nebo něco podobného podle distribuce), ale počítejte, že jestli jinak KDE nepoužíváte, nainstaluje se spolu s uvedeným spousta dalších knihoven.

Mirek

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #24 kdy: 11. 03. 2013, 09:27:14 »
Nepročítal jsem úplně celou diskuzi, ale myšlenka z prvního dotazu je zcela špatná - zmenšit obrázek pomocí komprese a zachovat velikost v bodech
Proč je špatná - kompresní algoritmus "čtverečkuje" - čím větší komprese tím větší čtverečky - takže obrázek sice bude mít původní velikost v bodech, ale bude se skládat ze čtverců třeba 10x10 bodů - takže bude zcela nekoukatelný a když se mu to rozlišení sníží 10x, tak subjektivní výsledek bude stejný
Pro posílání fotek emailem je nejvhodnější obrázky zmenšit v bodech přibližně na velikost monitoru - výška cca 900 bodů (to by se mělo vejít na většinu dneska používaných monitorů s jistou rezervou na rámeček okna a menu prohlížeče obrázků) - (větší obrázek nemá smysl, neboť si ho pak každý stejně zmenší, aby ho viděl celý na monitoru) a k tomu zvoli vhodnou kompresi, která nebude moc velká, aby tam ty kostičky nevznikly (nebo v minimální míře)

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #25 kdy: 11. 03. 2013, 18:46:30 »
Vzhledem k uplynulému času už je to nejspíše passé, ale zkusím přidat pár vysvětlujících poznámek. I dle příspěvku z 8. 3. TondyMorora to vypadá, že netuší, co vlastně chce, a nesouvisí to s operačním systémem Linux či MS Windows

Prosím jak upravit fotografii, aby se nezměnil její rozměr v mm (pixelech), ale změnila velikost bitech. Například ze 6 Mb na 500 kb.

Velikost zobrazené fotky v absolutních mírách (mm, cm) závisí na počtu obrazových bodů (pixelů) a hustotě zobrazovacího rastru monitoru či tiskárny. (Viz google "co je to dpi ppi".) Čili snížením dpi a snížením počtu pixelů lze dosáhnout zobrazení ve stejné velikosti v mm.

Velikosti souborů jsou obvykle uváděny v bajtech (B) a ne v bitech (b).

Zkusil jsem doporučené, a z toho vyvodil: pro nekomerční (neprofesionální) úpravu jednotlivých obrázků otevřít fotografii v jakémkoli prohlížeči. Zvětšit na celou obrazovku a sejmout obrázek okna plochy (např. Shutter). Potom případně jen převést obrázek z *png na *jpg, případně na *gif třebas GIMP. Příklad - obrázek o 3,1 MB převeden (poměrně kvalitně) na 111 kB.

Tady nepochybně došlo ke zmenšení počtu pixelů tvořících obrázek (tj. ztrátě "rozlišení" fotky) a současně byla použita ztrátová komprese jpeg (tedy do jisté míry "nepostřehnutelné" ztráty odstínů či rozlišení fotky), obojí vedoucí k žádanému snížení velikosti souboru v MB.

Pokud nechcete studovat výše uvedené vztahy, tak bude nejjednodušší najít software, který používá "laický" jazyk. To však na Linuxu skutečně může být trochu problém, neb na uživatele v lepším případě vyskočí okno s parametry (rozlišení X x Y pixelů, míra komprese JPEG -> takto například funguje kipi-plugin v KDE pro posílání fotek emailem z digiKamu) v horším to uživatel musí provést v krocích (GIMP: menu Obrázek / Škálovat obrázek a Soubor / Export do JPEG.)

Asi se moc nespletu, když budu předpokládat, že v programech dodávaných od některých výrobců kompaktních fotoaparátů bude prostě položka "Poslat emailem" a uživatel nic nemusí řešit...