Foto - snížení velikosti souboru v bitech

Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« kdy: 02. 03. 2013, 20:09:57 »
Prosím jak upravit fotografii, aby se nezměnil její rozměr v mm (pixelech), ale změnila velikost bitech. Například ze 6 Mb na 500 kb. Zkoušel jsem řadu editorů, ale nevím jak na to, trápí jazyková bariéra. Mám Ubuntu 12.04 LTS, s poměrně dobrým vybavením hardware. A nejde to. Lze úpravou vrstev či plátna? Vím nic o tom. Ve win jsem to všechno dělal v přehledném XView, bez problémů.
Děkuji za pomoc


Karlos

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #1 kdy: 02. 03. 2013, 20:40:28 »
Patrně máš na mysli kompresní poměr. To se většinou volí při ukládání, např. v gimpu dáš formát jpeg a hned naskočí šoupátko, kde si to nastavíš. Bavíme se o formátu jpeg, který se pro foto používá. Můžeš si to vyzkoušet a podívat se, co to ale s obrázkem udělá.
K čemu vlastně potřebuješ plné rozlišení při takovém kompresním poměru, aby to dalo 500kB? Pokud to někam posíláš, klidně sniž rozlišení zvyš poměr, jinak by tam stejně bylo tolik artefaktů, že se o vysokém rozlišení nedá mluvit.
A pokud takto fotky zálohuješ, nedělej to. Ulož je tak, jak lezou z foťáku, popř. jednou upravit, ořezat a uložit s nejvyšší kvalitou.

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #2 kdy: 02. 03. 2013, 21:27:16 »
Z foťáku mi právě lezou 5 až 6Mb obrázky, které bych po úpravě chtěl posílat běžným e-mai, tedy aby měly okolo těch 500 kB. Popletl jsem ten WView, ten to neuměl stejně, jako Gimp a ostatní editory. Ve Win jsem na to mám JpegCompress pro jednotlivé obrázky a dávkokový JpegResampler. V Cetru software je sice program Trimage image compressor, jenže ten "udělá" kompresi do cca 10%, tedy z 5Mb jen asi 4Mb. Při tom potřebuji z foťáku tak velké Mb, abych z toho mohl ještě dělat různé výřezy bez podstatného snížení rozlišení. Třeba boj s rybou na udici a pak jen výřez zdolávané ryby. Těžká věc, dělám to přechodem na druhý HDD, kde mám Win, ale takové časté přecházení z Ubuntu na WinXP také hardware neprospívá. Ono také dělá svoje, že mám laciný kompakt Kodak, ze kterého leze množství dat, které se pak těžko zpracovávají. Ano, ale kde na to brát?
Děkuji za každou odezvu, kdybys mohl o tom více, byl bych rád.

adam

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #3 kdy: 02. 03. 2013, 22:46:31 »
čistě prakticky: přílišná komprese zničí detaily mnohem víc než zmenšení obrázku!
Použít se dá GIMP, ale to je dost komplexní nástroj a zpracovat víc obrázků naráz není právě pohodlné. (Zato je v repozitářích...) Já osobně používám program XnView MP ( http://newsgroup.xnview.com/viewtopic.php?f=60&t=26033 ). Má tu výhodu, že je možné označit mnoho obrázků a přes volbu "Nástroje"|"Dávková konverze" je zpracovat hromadně.
Pokud jde o poslání "náhledů" e-mailem, zkusil bych asi kombinaci akcí "oříznout o 256 bodů od zprava-zleva a 192 bodů shora/zdola"+"zmenšit na 75%"+"uložit s kompresí 67%, v plouvoucí čárce" (nebo tak něco). To už by mohlo e-mailem prolézt.
A na běžnej e-mail bych asi posílal spíš odkaz do úschovny s plným rozlišením. Protože co jednou z obrázku sebereš (kompresí či změnou velikosti), už tam nikdy nevrátíš.

Jenda

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #4 kdy: 03. 03. 2013, 03:29:07 »
V Gimpu dáš Image → Scale Image (Obrázek → Škálovat obrázek), zmenšíš ho tak na 1200 px a pak když dáš File → Export (Soubor → Exportovat), případně ve starších verzích Save As (Uložit jako) a vybereš formát JPG, tak vyskočí okýnko, kde se dá nastavit komprese. Vyber něco kolem 85 %.

oříznout o 256 bodů od zprava-zleva a 192 bodů shora/zdola
Wut?!


Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #5 kdy: 03. 03. 2013, 08:50:19 »
Děkuji zas čas, který jste mi věnovali. Teď si úpravu obrázků budu chvíli zkoušet, pak dám vědět. Chtěl bych si Ubuntu zažít tak, jako Win. Vše dobré přeje čtyřiasedmdesátiletý dědek na invalidním vozíku. (Nebojte se, nebudu zbytečně otravovat.)

adam

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #6 kdy: 03. 03. 2013, 10:33:09 »
oříznout o 256 bodů od zprava-zleva a 192 bodů shora/zdola
Wut?!
To je finta, jak ještě víc zničit obrázek. :-)
Na okrajích bývá málokdy něco důležitého a oříznutím se ubere pěknejch pár bajtů.  Je dobré dodržet poměr stran fotky a brát víc z delší strany a poměrně míň z ktatší.
Kdyš se dělá náhled, tak to obvykle tak moc nevadí.

gsdfgaerg

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #7 kdy: 03. 03. 2013, 11:17:17 »
Děkuji zas čas, který jste mi věnovali. Teď si úpravu obrázků budu chvíli zkoušet, pak dám vědět. Chtěl bych si Ubuntu zažít tak, jako Win. Vše dobré přeje čtyřiasedmdesátiletý dědek na invalidním vozíku. (Nebojte se, nebudu zbytečně otravovat.)

napiste kde bydlite, je docela mozne, ze se najde ochotny linuxak z okoli, ktery treba osobne pomuze, poradi apod.
pokud lidi pokladaji srozumitelne dotazy, tak je vetsinou nikdo neodmitne.

je dost webu cesky na studium linuxu:
www.linux.cz, www.root.cz, www.abclinuxu.cz, www.linuxsoft.cz, www.ubuntu.cz, gimp.4fan.cz

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #8 kdy: 03. 03. 2013, 11:27:40 »
Na rychle publikovani pouzivam ImageMagick:
Kód: [Vybrat]
convert -resize 1200x1200 zdroj.jpg vystup.jpg
casto v kombinaci s cyklem:
Kód: [Vybrat]
for f in *.jpg ; do echo $f ; convert -resize 900x900 $f ../preview/$f; done
U resize zadavate "ctverec" do ktereho se pak nacpe fotka v korektnim pomeru stran, takze pak z toho leze 800x1200 nebo 1200x800). Volba je 1200 pro "HD", pripadne pouzivam i 900 (pro 900x600) a je to jeste mensi.

Jde o to, ze ten, komu neco takto rychle posilam si to stejne nebude zoomovat - pokud jo, ma cenu se trapit s prenosem originalu (sbaleni, upload, link, download, rozbaleni...).

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #9 kdy: 03. 03. 2013, 23:00:09 »
Bydliště v Praze 5, Stodůlky. Opravdu bych Linusáka z okolí vítal, byť se snažím udělat všechno sám. Ve Win mne právě jde na nervy jejich vlezlost a snaha, dělat všechno po svém.

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #10 kdy: 08. 03. 2013, 12:20:44 »
Zkusil jsem doporučené, a z toho vyvodil: pro nekomerční (neprofesionální) úpravu jednotlivých obrázků otevřít fotografii v jakémkoli prohlížeči. Zvětšit na celou obrazovku a sejmout obrázek okna plochy (např. Shutter). Potom případně jen převést obrázek z *png na *jpg, případně na *gif třebas GIMP. Příklad - obrázek o 3,1 MB převeden (poměrně kvalitně) na 111 kB.

a02x

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #11 kdy: 08. 03. 2013, 12:33:26 »
Zkusil jsem doporučené, a z toho vyvodil: pro nekomerční (neprofesionální) úpravu jednotlivých obrázků otevřít fotografii v jakémkoli prohlížeči. Zvětšit na celou obrazovku a sejmout obrázek okna plochy (např. Shutter). Potom případně jen převést obrázek z *png na *jpg, případně na *gif třebas GIMP. Příklad - obrázek o 3,1 MB převeden (poměrně kvalitně) na 111 kB.

to je vtip?

herkules

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #12 kdy: 08. 03. 2013, 13:01:28 »
Zvětšit na celou obrazovku a sejmout obrázek okna plochy (např. Shutter). Potom případně jen převést obrázek z *png na *jpg, případně na *gif třebas GIMP. Příklad - obrázek o 3,1 MB převeden (poměrně kvalitně) na 111 kB.

Tos ovsem obrazek jen ponekud slozite zmensil - pochybuju, ze mas monitor s rozlisenim jako ma tvuj fotak. Kdyz totez udelas v nejakem nastroji (GIMP) nebo na prikazovem radku (convert), dosahnes podobneho zmenseni souboru mnohem jednoduseji.

b.f.u

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #13 kdy: 08. 03. 2013, 13:04:57 »
to je vtip?
a velice špatný... jen se obávám, že autor to myslí vážně, což mě nicméně s ohledem na jeho schopnost použít Gimp celkem zaráží

fgsadafd

Re:Foto - snížení velikosti souboru v bitech
« Odpověď #14 kdy: 08. 03. 2013, 13:07:30 »
uvedomte si, ze autor dotazu je stary pan co se uci s linuxem, prectete si celou diskuzi.