Slax - poškozený soubor changes.dat

Slax - poškozený soubor changes.dat
« kdy: 27. 02. 2013, 14:50:36 »
Na notebooku celkem úspěšně používám Slax spouštěný z flashky. Akorát se mi už podruhé nějakým způsobem poškodil changes.dat soubor (poškození se projevuje tak že slax s persistent changes nechce naběhnout do konce).

Je možné se do tohoto souboru nějak vlámat zvenčí (např. z windowsu nebo ze slaxu bez persistent changes?).


Re:Slax - poškozený soubor changes.dat
« Odpověď #1 kdy: 28. 02. 2013, 12:22:48 »
Otazka kterou bych vznesl je, jestli vzdycky ukoncunes Slax spravne (tj pres poweroff nebo reboot, a pockat az system vsechno dmountuje a ukonci).

V kazdem pripade, muzes udelat tohle:
# nabootuj slax bez persistent changes a udelej totok:
$ mkdir /mnt/changes
$ /mnt/live/bin/mount.dynfilefs /mnt/live/memory/data/slax/changes/changes.dat 4096 /mnt/changes
# v /mnt/changes by mel byt ted videt 4GB soubor loop.fs
$ mount -o loop /mnt/changes/loop.fs /mnt/changes
# v /mnt/changes by ted mel byt videt kompletni obsah ulozenych zmen (soubory a adresare)

Re:Slax - poškozený soubor changes.dat
« Odpověď #2 kdy: 05. 07. 2013, 22:21:18 »
Děkuji za radu. Funguje mi jak má. Tento postup mi nyní zachránil „disk“ počítače na kterém po mém neúspěšném pokusu o dualboot zůstal jen Slax.  ???

Zaujalo mě, jak je changes.dat zároveň silná i slabá stránka Slaxu. Slabá v tom, že když mí sourozenci vypnou stroj pomocí přehřátí, tak se changes.dat někdy rozbije. Silná v tom, že když se něco rozbije či roznastaví, lze snadno přepnout do továrního nastavení, které jednoduše funguje.

Zbyněk

Re:Slax - poškozený soubor changes.dat
« Odpověď #3 kdy: 06. 07. 2013, 02:08:47 »
Toto se tu už jednou řešilo :-) Bohužel se asi jedná o nepříjemnou chybu Slaxu, osobně jsem neměl tu trpělivost prověřit chování napříč vydanými verzemi. Vyrob si changes.dat s tvým nastavením, a ten v případě problémů jednoduše překopíruj a ber na vědomí, že ne vše co uložíš do změn tam zůstane, ukládej vždy na oddíl hdd s fat32 a budeš mít klid.