Zamítnut přístup k souborům

Lucie

Zamítnut přístup k souborům
« kdy: 21. 02. 2013, 22:16:06 »
Omylem jsem si na externím disku přesunula nějaké soubory do složky, která se vytvořila sama a je asi systémová. Teď ty soubory z té složky němůžu přesunout, kopírovat, spustit a dokonce ani smazat. Můžete mi poradit co s tím?

Vždy mi to hlásí:
Přístup odepřen. Ověřte, zda disk není zaplněn nebo chráněn proti přepsání a zda soubor není právě používán.

Už jsem zkoušela pc restartovat i vypnout. Takže není soubor používán. Zaplněný taky není.

Děkuji za každou radu...


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Zamítnut přístup k souborům
« Odpověď #1 kdy: 21. 02. 2013, 23:14:21 »
1) Zkusil bych se k souborům dostat ze stavu nouze ke kterému se dostaneš při startování počítače přes klávesnici F8 a to způsobem rychlého klikání, než se Ti začne zobrazovat logo Windows, jakmile Ti tam nabídka spuštění neskočí, a uvidíš startovací logo windows, byla si pomalá a bude to chtít zkusit znova.

2) Pokud bod 1) nezabere, doporučuji stáhnout nějaké LiveCD Linuxu a nastartovat tento systém, soubory v něm přesunout zpět do Tvé složky a zrestartovat zpět do windows.

Re:Zamítnut přístup k souborům
« Odpověď #2 kdy: 22. 02. 2013, 00:23:15 »
Jako úplně první bych zkusil (pokud se tak zatím nestalo) nastartovat počítač bez připojeného disku. Až pak připojit a zkusit kopírovat.
(Mám nepříjemny zkušenosti s tím, že si windows v tomto případě otevřou handle na nějaky soubory a kolikrát nejde disk bez vypnutí PC ani bezpečně odebrat.)
Jako druhá varianta mě napadá buď jiný PC, nebo zkusit průzkumníka windows otevřít jako správce (nemám nic po ruce, nepamatuju si jak to rychle udělat).

Pokud to nepomůže, zkusil bych (jak radil už 'TIGER') nějaky live Linux distro, ať už z CD nebo flashky. To by mělo zajistit, že vše na disku bude přístupné a ničím neblokované - Linux ignoruje systémovy věci z windows a zobrazí to jako běžnou složku  ;)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zamítnut přístup k souborům
« Odpověď #3 kdy: 22. 02. 2013, 00:28:58 »
Kdyz nic nezabere, tak najit v okoli nejakeho linuxaka.  Ten to namontuje a presune jinam.

Ale predpokladam, ze se nejedna o System Volume Information. Tam Widle normalne cloveka vubec nepusti ani podivat. Takze se jedna asi o blbe nastavena prava na adresar. Cili se prihlasit jako admin, pravy klik na adresar, vlastnosti. Tam nastaveni prav a nastavit treba Everybody->Full control. Pokud to nepujde, tak v advance jit na Take ownership, priradit vlastnika adminovi a pak nastavit prava.

Olaf

Re:Zamítnut přístup k souborům
« Odpověď #4 kdy: 22. 02. 2013, 05:38:57 »
Omylem jsem si na externím disku přesunula nějaké soubory do složky, která se vytvořila sama a je asi systémová.

Pokud ve Windows přesouváte soubory, oprávnění k nim se nemění! Takže:
a) Soubory jste zkopírovala a pak smazala z původního umístění. Oprávnění k souborům se pak dědí podle složky, do které kopírujete (tzn. defacto přesunutí souborů, ale není to operarace přesunutí z hlediska terminologie).
b) Soubory jste přesunula pod jiným uživatelským účtem na stejném OS (PC).
c) Soubory jste přesunula na jiném OS (PC). Protože se jedná o externí disk, tipnu si, že c) je správně.

Pokud platí, že se bavíme o Windows, na externím disku je NTFS (systém souborů) a platí jeden z výše uvedených bodů, Váš problém spočívá:
1) V oprávnění k souborům z hlediska NTFS.
2) V zapnutém UAC (User Account Control; od Windows Vista), které Vám nedovolí přistupovat k souborům patřícím jinému uživateli, přestože k nim máte přístup z hlediska oprávnění NTFS.

Možná řešení uvedli již chlapci přede mnou:
A) Výše uvedené (body 1) a 2) ) Linux obchází resp. ignoruje.
B) Dočasné vypnutí UAC (neuvedla jste OS, tak vaříme z vody) a případná změna oprávnění k souborům. Tady je od Windows XP jedna zákeřnost, která se jmenuje "zjednodušené sdílení souborů". Pokud je zapnuto (je to výchozí nastavení v některých verzích Windows a nastavuje se v "Možnosti složky"), oprávnění k souborům (z hlediska NTFS) je svázáno se sdílením resp. oprávněním ke sdílené složce a nedá se jednoduše nastavit.

PS: Jak se jmenuje ta složka, "která se vytvořila sama a je asi systémová"?


Lucie

Re:Zamítnut přístup k souborům
« Odpověď #5 kdy: 22. 02. 2013, 08:36:53 »
1) Zkusil bych se k souborům dostat ze stavu nouze ke kterému se dostaneš při startování počítače přes klávesnici F8 a to způsobem rychlého klikání, než se Ti začne zobrazovat logo Windows, jakmile Ti tam nabídka spuštění neskočí, a uvidíš startovací logo windows, byla si pomalá a bude to chtít zkusit znova.

2) Pokud bod 1) nezabere, doporučuji stáhnout nějaké LiveCD Linuxu a nastartovat tento systém, soubory v něm přesunout zpět do Tvé složky a zrestartovat zpět do windows.

ad 1) klavesa F8 mi nefunguje, asi mam na to jinou zkratku...
ad 2) linux taky nic, nenacita mi to ntfs disky

Citace
Jako úplně první bych zkusil (pokud se tak zatím nestalo) nastartovat počítač bez připojeného disku. Až pak připojit a zkusit kopírovat.
(Mám nepříjemny zkušenosti s tím, že si windows v tomto případě otevřou handle na nějaky soubory a kolikrát nejde disk bez vypnutí PC ani bezpečně odebrat.)
Jako druhá varianta mě napadá buď jiný PC, nebo zkusit průzkumníka windows otevřít jako správce (nemám nic po ruce, nepamatuju si jak to rychle udělat).

to uz jsem taky zkousela a nic... a tomu s tim pruzkumnikem nerozumim :-)

Citace
Pokud ve Windows přesouváte soubory, oprávnění k nim se nemění! Takže:
a) Soubory jste zkopírovala a pak smazala z původního umístění. Oprávnění k souborům se pak dědí podle složky, do které kopírujete (tzn. defacto přesunutí souborů, ale není to operarace přesunutí z hlediska terminologie).
b) Soubory jste přesunula pod jiným uživatelským účtem na stejném OS (PC).
c) Soubory jste přesunula na jiném OS (PC). Protože se jedná o externí disk, tipnu si, že c) je správně.

mam windows xp, vice os nepouzivam ani vice uzi. uctu...
slozka na externim disku, kde nemam zadny os, se pojmenovala nesmyslne nasledovne 322695fff5c52721e397de a obsahuje slozky amd64 a i386...

nasla jsem jeden program, ktery mi ty soubory aspon smaze, kdyz uz nic jineho...

Mareg

Re:Zamítnut přístup k souborům
« Odpověď #6 kdy: 22. 02. 2013, 09:39:45 »
Existuje něco jako "unlocker" (tak nějak se to i jmenuje), kterým se ten soubor odemkne a dá se buď rovnou smazat, nebo se smaže při rebootu.
Případně najít nějaký program, který to označí ke smazání při dalším rebootu.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Zamítnut přístup k souborům
« Odpověď #7 kdy: 22. 02. 2013, 10:29:47 »
1) Zkusil bych se k souborům dostat ze stavu nouze ke kterému se dostaneš při startování počítače přes klávesnici F8 a to způsobem rychlého klikání, než se Ti začne zobrazovat logo Windows, jakmile Ti tam nabídka spuštění neskočí, a uvidíš startovací logo windows, byla si pomalá a bude to chtít zkusit znova.

2) Pokud bod 1) nezabere, doporučuji stáhnout nějaké LiveCD Linuxu a nastartovat tento systém, soubory v něm přesunout zpět do Tvé složky a zrestartovat zpět do windows.

ad 1) klavesa F8 mi nefunguje, asi mam na to jinou zkratku...
ad 2) linux taky nic, nenacita mi to ntfs disky


ad 1) Jiná zkratka při startu není, to prostě musí fungovat.
ad 2) A jakou Live distribuci jste použila? Dnešní distribuce většinou NTFS disky připojují bez problému.
ad 3) Jedná se o dočasnou složku, která se vytváří při instalaci aktualizací. Pokud jste tam přeopírovala soubory a víte o nich, že je nepotřebujete, tak je smažte pomoci toho programu, který jse našla. Bude to nejjednodušší způsob.