Záložní UPS ProLiant MB350 G5

Blažek

Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« kdy: 15. 02. 2013, 15:06:36 »
Zdravím,
mám tu menší/větší problém s UPS
Náš školní serveru (ProLiant MB350) běžel už nějakou tu dobu bez jakékoliv ochrany pro výpadku nebo přepětí a tak jsme se rozhodli koupit nějaký záložní zdroj. Protože si škola nemůže dovolit kupovat upsky za desítky tisíc potřebovali jsme co nejlevnější variantu a tak jsem vybral tento Fortron.
Server má 460W zdroj, ale podle měřáku si nevezme víc jak 120W při startu, jinak běží zhruba kolem 70W, záložák by měl dával 480W
Jenže při výpadku proudu server prostě zhasne a akorát na něm bliká červená tzv. Health led, nejde nahodit až do připojení do el. sítě, nejde mi do hlavy proč....
A tak jsem volal do obchodu HP kde mi bylo doporučeno koupit záložní zdroj který má alespoň 700-800W, konkrétně tento http://ups.heureka.cz/apc-br1200g/, dál jsem našel tenhle http://ups.heureka.cz/eaton-el1200usbfr/ bohužel k němu nejsou žádné recenze.
Proto bych se chtěl zeptat jestli nemá někdo podobnou zkušenost s HP servery, uvedenými UPSkami anebo neví o nějaké jiné (nejlépe levnější) variantě UPS
Díky moc za jakoukoliv odpověď
Blažek


Rax

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #1 kdy: 15. 02. 2013, 15:36:52 »
To je klasický problém, žádná UPS neprodukuje činný výkon [W] ale příkon [VA] a žádný ATX zdroj nespotřebovává pouze činný výkon [W] ale příkon [VA] obecně. Měřák co máte patrně měří jenom činný výkon [W] a to ještě s bůhvíjakou přesností a tak vůbec nevíte co se tam děje, prostě v drátech běhá i něco navíc co neumíte změřit. Musel byste si opatřit měřák s TrueRMS a měřit příkon [VA].
Ve výsledku zjistíte že výrobce Vaší UPS pěkně kecá a je prostě slabá.
Dobré zkušenosti jsou s APC Back-UPS.

Blažek

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #2 kdy: 15. 02. 2013, 16:27:40 »
Díky moc,
podle parametrů serveru co jsem našel v manuálu by to mohlo sedět, byl jsem hloupý, že jsem se díval pouze na výkon, tak díky moc za radu =)
Znamená to tedy že by mohl stačit třeba tento zdroj?
Chápu že oproti APC to bude jistě rozdíl, ale pro mé potřeby by to stačilo...

Rax

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #3 kdy: 15. 02. 2013, 16:49:41 »
Ten druhý se zdá na tom být o něco lépe.
Zaručit to ale nemohu, nevím zda a kolik si tento výrobce vymýšlí.

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #4 kdy: 15. 02. 2013, 17:08:28 »
Tak díky moc za rady =)
Blažek


dworkin

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #5 kdy: 15. 02. 2013, 18:00:22 »
Zdroje v týchto HPčkach potrebujú pekný sinusový prúd. Väčšina bežných zdrojov má len hrubú aproximáciu - pár schodíkov, ak rovno nie obdlzniky. Vyhovujúce UPS je napr APC Smart-UPS 750VA LCD 230V, Niečo sa dá nájsť aj u Eaton-a. V každom prípade hľadaj v špecifikácii sinusový výstupný priebeh, nie aproximovaný sinus.

Rax

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #6 kdy: 15. 02. 2013, 18:59:39 »
Žádný obvyklý počítačový zdroj na světě nepotřebuje pěknou sinusovku, dokonce vůbec nepotřebuje střídavý proud a může běžet na proud stejnosměrný.
Harmonická sinusovka je třeba na klasické spotřebiče na střídavý proud, třeba oběhové čerpadlo nebo kompresor ledničky.
Pokud je u počítače s UPS problém, není to tvarem proudu, ale nedostatečným výkonem.

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #7 kdy: 15. 02. 2013, 19:11:02 »
Přikláněl bych se k APC, to je celkem prověřený standard a je u nich třeba fajn, že baterky se dají koupit i na starší modely. To nevím, jestli u jiných výrobců bývá.

Pokud jde o unixový/linuxový server, je potřeba ještě zvážit, jak UPSka komunikuje. U APC s tím nejsou problémy, u jiných značek nevím. UPSka bez spolehlivé komunikace se serverem je skoro jako by tam nebyla vůbec.

brk

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #8 kdy: 15. 02. 2013, 20:15:14 »
Rax: Tyhle HPčka jsou slušně vybíravé. Několikrát jsem se setkal, že server s APC Back se slušnou kapacitou prostě padal. Nemusel být ani výpadek proudu, ale on spadl z ničeho nic na hubu. Částečně to řešil nový firmware, ale stoprocentní to nebylo. Řešili jsme to tenkrát i přímo s HP a řekli nám, ať k tomu nedáváme Back, ale nahradíme to Smartkou, pokud chceme APC. Od té doby nebyl problém.

Pokud se dobře pamatuji, tak šlo o servery s rodiny HP ProLiant DL360. U serverů jiných znáček v různých konfiguracích jsme zatím podobný problém neměli.

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #9 kdy: 15. 02. 2013, 22:41:49 »
OS je WS2008, komunikace se server byla v pořádku(akorát ten flash přes prohlížeč teda nic moc...).
Já tu UPS nepotřebuji aby mi nějak dlouho držela chod, stačilo by aby v případě výpadku prostě vypnula server ;), on ten server zas nijak extra vytížený není, je na něj připojeno kolem 30 PC ve špičce (využívání služeb jako GPO, DNS, DHCP, sdílení složek apod.).
Po dlouhém uvažování jsem vybral Sweex PP220 1500VA pro který jdu v pondělí (teda pokud mi to tady všichni hromadně nerozmluvíte =D) když ani to nebude fungovat tak teda budu muset zkusit ten APC.
Sám bych velice rád koupil APC smart UPS, ale jistě chápete, že né vždycky je všechno podle vašich představ =D
Pak dám vědět jestli šlape nebo ne, každopádně díky všem diskutujícím za jejich poznatky =)

Rax

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #10 kdy: 16. 02. 2013, 09:23:58 »
Několikrát jsem se setkal, že server s APC Back se slušnou kapacitou prostě padal.

Žádná UPS na světě nemá kapacitu, nýbrž všechny UPS na světě generují příkon [VA]. Kapacitu mají leda tak akumulátory a kondenzátory uvnitř. Tyto a podobné zmrditaktiky výrobců a prodejců způsobily že se v tom nyní nikdo nevyzná a laici jsou ztraceni. Je to asi jako zmrdi od HDD prodávají 1 TB = 10^12 B aby to vypadalo že je toho víc.

Maestro

!
« Odpověď #11 kdy: 16. 02. 2013, 21:48:23 »
Problem ktery popisujes je zpusoben systemem korekce uciniku ve zdrojich serveru. Zdroje v serverech maji "Aktivni PFC", coz znamena ze MUSI mit na vstupu spravnou sinusovku. Vetsina levnych UPS ovsem spravnou sinusovku negeneruje, tudiz pri vypadku proudu zdroj neni schopen ucinik regulovat a vypne se. Tudid to co psal Rax urcite neni pravda, at si zkusi zdroj s aktivnim PFC pripojit na stejnosmerny napeti :)

APC Smart-UPS 750VA USB & Serial 230V je spravna volba, protoze ve specifikaci najdes: "Topology - Line Interactive"
Sweek Intelligent UPS 1500 VA je dle stranek vyrobce http://www.sweex.com/en/assortiment/power-security/power-protection/PP220/ taktez "Filtering - Line interactive " tudiz by jsi mel byt v pohode!

Good luck!

Rax

Re:!
« Odpověď #12 kdy: 16. 02. 2013, 22:31:10 »
Zdroje v serverech maji "Aktivni PFC", coz znamena ze MUSI mit na vstupu spravnou sinusovku.

Naprostý nesmysl a při DC proudu to jede pořád jako by sinusovka byla pořád na jednom místě.
Literatura k tématu zde http://www.onsemi.com/PowerSolutions/product.do?id=NCP1653

ondro

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #13 kdy: 17. 02. 2013, 13:27:29 »
to maestro :

to , ze UPS je line interactive neznamena, ze na vystupe bude mat sinusovku. Je potrebne hladat v dokumentacii aky ma vystup. To, ze je line Interactive nestaci. Ten sweex tiez nema sinusovku ale simulated sine wave(pozri do dokumentacie).

S tym aktivnym PFC to nieje take jednoduche ale uricte to nieje tak ako pises.  Dnes vecsina zdrojov ma Aktivne PFC a predsa funguju s UPS s nesinusovym vystupom.





A

Re:Záložní UPS ProLiant MB350 G5
« Odpověď #14 kdy: 17. 02. 2013, 22:07:43 »
Kupovat tyhle čínské šmejdy je pěkná úchylárna.
Kupte nějaké APC z aukra a jistě to nějak vyúčtujete.