Skript pro Windows (Fdisk a label na FAT32)

Skript pro Windows (Fdisk a label na FAT32)
« kdy: 15. 02. 2013, 11:07:55 »
Dobrý den.

Vytvořil jsem linuxový systém optimalizovaný pro sd karty apod., který bootuje z FAT32 oddílu. Jedna z výhod je, že i běžný člověk může tento systém nahrát na kartu/flashku a bootovat z ní. Je to něco na styl Slaxu (kde jsem se hodně inspiroval), akorát je to založené na Debianu.

Můj problém teď tkví v tom, že potřebuji napsat windowsí skript pro běžného uživatele takový, který udělá kartu bootovatelnou. Bohužel ve windows skriptovat neumím a v blízké době se to asi nenaučím. Proto jsem si za zmíněným účelem vypůjčil opět ze Slaxu soubot bootinst.bat a související VB skripty (doufám, že mě za to autor Slaxu nezažaluje :) )

Skript(y) fungují celkem dobře. Nainstalují syslinux s konfigurací v mnou zvoleném adresáři (Takováto úprava ještě byla v mých silách :)). Problém je ale v tom, že na některých systémech, kde bootuji z odjímatelných úložišť, potřebuji, aby skript také nastavil label fat oddílu na mnou zvolenou hodnotu. Proto se ptám:

!!! OTÁZKA:  Jak v příkazové řádce (skriptu) ve windows změnit label fat32 oddílu tak, abych nemusel tento oddíl znovu formátovat? Jde to vůbec?

Jistě bych mohl nejdříve naformátovat disk a přiřadit mu label běžným windows klikadlem, problém je ale v tom, že bych potřeboval přípravu systému zamýšleným uživatelům maximálně ulehčit a zjednodušit, proto by se mi to hodilo nacpat do jednoho bat souboru společně s autodetekcí správného disku, instalací syslinuxu a nastavení oddílu jako bootovatelného.

!!! Kdyby se tu náhodou ukázal autor Slax linuxu a mohl mi říci, zda smím či nesmím používat jeho bootinst.bat ve svém projektu, moc by se mému svědomí ulevilo :)

Díky za odpovědi.
« Poslední změna: 17. 02. 2013, 19:41:26 od Petr Krčmář »

Mirek

Re:Skript pro windows (fdisk a label na fat32)
« Odpověď #1 kdy: 15. 02. 2013, 11:49:11 »
label /?
Vytvoří, změní nebo odstraní jmenovku svazku disku.

LABEL [jednotka:][jmenovka]
LABEL [/MP] [svazek] [jmenovka]

jednotka:        Udává písmeno označující jednotku.
  jmenovka         Udává jmenovku svazku.
  /MP              Určuje, že svazek má být považován za přípojný bod nebo název svazku.
  svazek           Vyjadřuje písmeno jednotky (následované dvojtečkou), přípojný bod nebo název svazku. Je-li zadán název svazku, není přepínač /MP nutný.

« Odpověď #2 kdy: 15. 02. 2013, 13:01:15 »
Díky, to bylo přesně ono ;] Ve windows jsem úplně negramotnej, musím s tím něco udělat :/

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 15. 02. 2013, 13:20:09 »
Zkuste tady: http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/ntcmds.mspx?mfr=true . Jinak, pokud se to nezmenilo, to same byvalo mozne naklikat v helpu Widli, ktery byval nekde ve Start menu.

« Odpověď #4 kdy: 15. 02. 2013, 14:13:02 »
Taky dík.

Nástroj label, jak to pozoruji, má ovšem jeden problém. Vždy mi vytvoří label velkými písmeny. Ale s tím se dá žít :)

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 15. 02. 2013, 14:47:34 »
To je normalni. DOSove labely vzdy byly velkymi pismeny a mely i jina omezeni. Mam pocit, ze pocet znaku byl nejvyse nejakych 10, nesmela tam byt mezera a kdo vi, co jeste. Anebo je to omezeni FATu.

Olaf

« Odpověď #6 kdy: 15. 02. 2013, 17:53:56 »
To je normalni. DOSove labely vzdy byly velkymi pismeny a mely i jina omezeni. Mam pocit, ze pocet znaku byl nejvyse nejakych 10, nesmela tam byt mezera a kdo vi, co jeste. Anebo je to omezeni FATu.

Je to omezení FAT:
- Znaky resp. písmena se ukládají jako velká
- Znaků může být max 11
- Nesmí být použity * ? / \ | . , ; : + = [ ] < > "
- Nesmí být použity tabelátory

Pokud potřebujete label přečíst, použijte příkaz VOL.
VOL [jednotka:]