Přístup skrz IPv6 do LAN

Andrej

Přístup skrz IPv6 do LAN
« kdy: 12. 02. 2013, 01:42:12 »
Zdravim.
Na routeri s openwrt mam zriadeny tunel cez Freenet6 na konektivitu do IPv6. Tento routuje samozrejme aj vsetku IPv6 prevadzku pocitacov v sieti, kde ma kazdy PC pridelenu svoju IPv6 adresu z rozsahu /56 ktora mi bola poskytnuta tunnel brokerom. Z "IPv6 internetu" su PC v sieti viditelne. Je vsak nejaky sposob ako pristupovat k PC v uvedenej sieti aj z IPv4 skrz uvedeny tunnel IPv6 ? Napr. ak by som sa chcel cez ssh pripojit na konkretny PC v mojej LAN z mobilneho pripojenia v telefone kde mam iba IPv4 konektivitu. Co sa tyka IPv4 u PC v sieti tak tieto su za NATom na routeri a cez providera to ide tiez tak minimalne cez dalsi jeden NAT. Viem ze existuju aj menej krkolomne riesenia ako nadviazat spojenie z internetu do LAN cisto cez IPv4, takze berte to ako skor taky experiment. Dakujem za kazdu radu.
« Poslední změna: 12. 02. 2013, 10:26:40 od Petr Krčmář »


Michal

Re:Pristup skrz IPv6 do LAN
« Odpověď #1 kdy: 12. 02. 2013, 04:14:18 »
Obecne IPv4 zarizeni nemuze komunikovat s IPv6 zarizenim.

Avsak existuji sluzby jako 6to4 nebo Teredo kterymi lze na IPv4 zarizeni automaticky nakonfigurovat IPv6 adresu jejiz provoz se pak pres IPv4 tuneluje na nejaky server (verejna 6to4 nebo Teredo brana) a skrz nej lze pak pristupovat do IPv6 internetu.

Takze odpoved je ano i ne. Pokud mas domu IPv6 tunel tak potrebujes i na druhe strane IPv6 adresu, bud nativni nebo nejaky druh tunelu. Pak ano, muzes pristupovat na sve domaci v6 adresy. Pokud na druhe strane mas jen IPv4 a nemuzes tam nijak ziskat IPv6 tak ne, domu se pres v6 nedostanes.

Posledni moznost je mit nejaky jumphost - lacine VPS za $10/mesic s nativnim IPv6. Na nej se pripojis z IPv4 klienta a s nej se pripojis na svuj IPv6 server. Bud pres SSH nebo pres OpenVPN nebo tak nejak.