Bash a vícenásobné předávání proměnných

Bash a vícenásobné předávání proměnných
« kdy: 11. 02. 2013, 16:48:24 »
Ahoj,

chci se zeptat ohledně bashe a předávání proměnných funkcím přes poziční parametry.

Moje blíže nespecifikovaná funkce ( funkce_1 ) je volána s několika parametry, z nichž některý může být i hvězdička.
V takové případě musím při volání této funkce hvězdičku obalit apostrofy, uvozovkami či předsadit zpětným lomítkem.

Tedy např.:

Kód: [Vybrat]
funkce_1 prvni_argument \* treti_argument

Potud je vše v pořádku.

Pak ale následuje další funkce ( funkce_2 ) která zavolá funkci_1 pro každý svůj argument.

Tedy:

funkce_2 () {

while [ $# "= 0 ]; do

funkce_1 $1
    shift

done

}

A tady nastává problém:

Zde je příklad volání funkce_2 se dvěma způsoby zadání argumentů, z nichž ani jeden nedělá to, co bych potřeboval:

funkce_2 "prvni_argument * druhy_argument" "prvni_argument \* treti_argument"

Funkce_2 zavolá pro svůj první parametr funkci_1 s argumenty : prvni_argument, místo hvězdičky jména souborů aktuálního adresáře a treti_argument.

Jenže já tam chci tu hvězdičku.
Domníval jsem se, že pokud před ni dám lomítko, že tam hvězdička zůstane - viz druhý argument funkce_2.
Zůstala, jenže i s lomítkem. Totéž i pro apostrofy a uvozovky. A já bych rád právě a jenom hvězdičku.

Pokud někdo pochopíte můj problém, budu rád, pokud mi sdělíte svůj názor, případně vysvětlíte kde je problém nebo co chápu špatně.
Díky.

« Poslední změna: 11. 02. 2013, 19:58:42 od Petr Krčmář »

Martin Volf

Re:bash - několikanásobné předávání proměnných ve funkcích
« Odpověď #1 kdy: 11. 02. 2013, 19:37:12 »
nezabralo by:
funkce_1 "$1"?

aaa158

• 242
    • Zobrazit profil

filipz

Re:Bash a vícenásobné předávání proměnných
« Odpověď #3 kdy: 12. 02. 2013, 09:38:22 »
Myslím, že to nic nevyřeší, pokud to chápu správně.
Zdrojový soubor:
funkce_1 () {
  for a in $1; do
    echo "$a"
  done
}

funkce_2 () {
  while [ $# != 0 ]; do
    funkce_1 "$1"
    shift
  done
}

Řekl bych, že problém bude v pořadí kroků, v jakých interpret skript zpracovává.
Tedy že detekce znaků rušících význam spec. znaků ( tedy detekce '\' před '*' ) proběhne dříve než dosazení hodnoty proměnné, kdežto náhrada jmen souborů až po něm.
Což by sice problém neřešilo, ale vysvětlilo.

« Odpověď #4 kdy: 12. 02. 2013, 13:32:59 »
Mě to spíš připadá, že problém je v návrhu.. proč vůbec ten parametr funkci funkce_1 potřebujete escapovat, když v jejím volání necháte shell ho rozexpandovat? Napište přesněji, čeho chcete dosáhnout a možná dostanete cenější rady ;]

aaa158

• 242
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 12. 02. 2013, 13:40:16 »
Myslím, že to nic nevyřeší, pokud to chápu správně.
Zdrojový soubor:
funkce_1 () {
  for a in $1; do
    echo "$a"
  done
}

funkce_2 () {
  while [ $# != 0 ]; do
    funkce_1 "$1"
    shift
  done
}

Řekl bych, že problém bude v pořadí kroků, v jakých interpret skript zpracovává.
Tedy že detekce znaků rušících význam spec. znaků ( tedy detekce '\' před '*' ) proběhne dříve než dosazení hodnoty proměnné, kdežto náhrada jmen souborů až po něm.

skus:

funkce_1 () {
  for a in "$1"; do
...

Milan Straka

« Odpověď #6 kdy: 12. 02. 2013, 14:00:27 »
Citace

Cely ten postup quotingu, parameter expansion a pathname expansion je docela zasmodrchany, detaily viz sekce QUOTING a EXPANSION v man bash.

Nicmene by Ti mohlo pomoci "set -f" a "set +f". Tim se zastavuje ("set -f") a opet povoluje ("set +f") pathname expansion, tj. nahrazeni hvezdicek, ? a [] za nazvy souboru.

filipz

« Odpověď #7 kdy: 12. 02. 2013, 14:36:56 »
Díky,

nenapadlo mě, že si to nahrazování můžu nějak vypnout či přenastavit, to je určitě účinnější než zjišťovat, jak ten proces zpracování cmd funguje.

set -/+f to celé řeší.

Díky všem za odpovědi.

filipz

« Odpověď #8 kdy: 12. 02. 2013, 15:04:46 »
  for a in $1; do
    echo "$a"
  done
}

funkce_2 () {
  while [ $# != 0 ]; do
    funkce_1 "$1"
    shift
  done
}

Omlouvám se, toto skutečně pomůže.
Mám momentálně 2 stroje, na jednom internet a na druhém linux :-\ , při testování jsem zapoměl uvozovky u echo "$a" a '*' se expandovala až při výpisu.
Každopádně set -+f poznatek navíc, díky ;-)