Lze si z YouTube videií vytvořit video portál?

Lze si z YouTube videií vytvořit video portál?
« kdy: 11. 02. 2013, 14:08:30 »
Videa lze šířit (sdílet) na internetu prostřednictvím IFRAME kódu, který u videa youtube nabízí. Záleží také na použití licence, kterou vlastník videa pro video udělil, což se pak odráží na použití sdílení (je nebo není povoleno - nabídnuto).

Zajímá mě váš názor, zda-li si lze na webu vytvořit video portál s určitým zaměřením, například zvířecí svět.
Na webu budou kategorie a podkategorie s možností třídit videa podle něčeho (kočky, psi, drobní živočichové ....) a do výpisu pak vložím (načtu) extérně obrázek z URL adresy, kterou mě API youtube nabízí, tj.

http://img.youtube.com/vi/<insert-youtube-video-id-here>/hqdefault.jpg v podobě:

Kód: [Vybrat]
<img src="http://img.youtube.com/vi/<insert-youtube-video-id-here>/hqdefault.jpg">
Po kliknutí na obrázek v kategorii či podkategii se načte samotný detail stránky, kde bude vložen IFRAME youtube, aby uživatel mohl video přehrát.

Myslíte si, že v tomto směru budu porušovat některá pravidla? Co jsem se díval, tak video portál Bomba.cz byl zrušen, takže jsem znervózněl.
« Poslední změna: 11. 02. 2013, 14:15:48 od Petr Krčmář »


Re:Lze si z YouTube videií vytvořit video portál?
« Odpověď #1 kdy: 11. 02. 2013, 14:17:29 »
Bomba.cz byla zrušena, protože už nebyla pro firmu zajímavá. Rozhodně nebyl problém s právy. Pokud autor videa nabízí embed do jiných webů, pak v tom nevidím nejmenší problém.

Re:Lze si z YouTube videií vytvořit video portál?
« Odpověď #2 kdy: 11. 02. 2013, 14:22:19 »
Děkuji za odpověď.
Zvažoval jsem i variantu, že bych obrázky z YouTube API ukládal přímo na FTP, abych pak urychlil načítání stránky s tím, že bych přes CRON kontroloval třeba každý den či druhý den platnost videa (změna licence, smazání) z důvodu případného automatického vyřazení videa z video portálu.

Z komerčním webem problém nebude? Na webu bych chtěl mít i prostor pro reklamu adsense či sklik.cz

Jardaa

Re:Lze si z YouTube videii vytvořit video portál?
« Odpověď #3 kdy: 11. 02. 2013, 14:22:38 »
Ahoj,

Nevidím v takovém serveru žádný přínos. Pouze pokud ho plánuješ využít na zbohatnutí pomocí reklamy / propagování vlastního světonázoru. :D

Ale teďka vážně. Podle mě pokud nějaký autor nahraje video konkrétně na youtube, tak určitě souhlasí s nějakou licencí, která umožnuje následné volné šíření (pomocí odkazu / iframe - toto defakto není vlastní video ale pouze odkaz na něj a odkaz není autorsky chránitelný - pokud se pletu, pak mě někdo opravte) - Tím nemyslím, že si někdo to video stáhne a propaguje ho za své. Doporučuju pročíst https://www.youtube.com/yt/copyright/cs/

Re:Lze si z YouTube videii vytvořit video portál?
« Odpověď #4 kdy: 11. 02. 2013, 14:30:04 »
toto defakto není vlastní video ale pouze odkaz na něj a odkaz není autorsky chránitelný

Tohle se mockrát řešilo a zdá se, že by to problém mohl být. Odkaz totiž není totéž jako embed. Pokud řeknu „na webu XY je ten obrázek k dispozici, podívejte se“ je to něco jiného než „tady jsem ten obrázek vložil“, i když iframe nebo img src povede na původní zdroj.

Ovšem na YouTube to umožňuje licence (pokud to tak autor chce), takže tam problém nebude.