Zálohovat na médium nebo internet?

bbbb

Zálohovat na médium nebo internet?
« kdy: 10. 02. 2013, 19:30:03 »
Zdravim,

mam bezny notebook, som student / polopracujuci, disk nejakych 250 giga, data rozneho charakteru. Chcel by som zacat zalohovat data nejako systematicky a pravidelne ale neviem odpovedat na hlavnu otazku a to kam vlastne data zalohovat (a akym sposobom).

V principe mozem data zalohovat na fyzicke medium (1) (teda na nejake dvd/cd/hdd) alebo to zalohovat niekam na internet (2).

Ake su moznosti pre (1)? Z mojho pohladu, okrem toho ze nechcem napalovat nic, zostava uz len zaloha na externy hdd ale vobec neviem aku zvolit metodu a tiez softver. Je bezne, ze sa zalohuje napriklad rsyncom? Ake nastroje pouzivate na zalohu vy ako to vobec robite?

Tiez je mozne zalohovat na (2) ale ja som trochu paranoidny, urcite by som chcel, aby sa tam tie data ukladali sifrovane a aby ta sluzba jedneho dna len tak neskoncila.
« Poslední změna: 10. 02. 2013, 21:23:46 od Petr Krčmář »


anonym

Re:Ako zalohovat data?
« Odpověď #1 kdy: 10. 02. 2013, 19:46:46 »
kombinuj obe

na externi disk bud jako rsync/rdiff-backup, nebo dump/restore, nejlepe ale asi pomoci snapshotu filesystemu (udelas snapshot FS na internim disku, "odesles" ho do souboru na externim)

co se tyce internetu tak sifrovani dneska tvrdi ze pouzivaji vsichni, otazka je komu veris. osobne se mi libi sluzba backblaze,  jen kdyby meli linuxovyho klienta...

Franta <xkucf03/>

Re:Ako zalohovat data?
« Odpověď #2 kdy: 10. 02. 2013, 20:50:03 »
V první řadě si v těch datech udělej pořádek – nepředpokládám, že všechno z těch 250 GB je stejně důležité. Některá data jsou nenahraditelná (fotky, a další vlastní tvorba), některá se dají více či méně pracně postahovat z Internetu nebo sehnat od známých a na některých skoro nezáleží a je zbytečné je zálohovat. Ty nejdůležitější zálohuj na několik míst, ta méně důležitá na jedno a ta nepodstatná vůbec.

Jako nástroj bych doporučoval rsync nebo rdiff-backup (ten uchovává i historii záloh a můžeš se vracet k předchozím verzím).

Šifrování bych řešil nezávisle na zálohovacím programu – zašifrovat celý externí disk (LUKS).

bbbb

Re:Ako zalohovat data?
« Odpověď #3 kdy: 10. 02. 2013, 21:12:42 »
ten rdiff-backup vyzera slubne a urcite skusim

Ja mam strach, ze ked tie data budu len na externom hdd tak sa moze ten samotny hdd poskodit takze to chce, ako poradil franta, zalohovat na viacero miest, najlepsie rozneho charakteru, takze by som rad cas od casu zalohoval aj niekam na siet. Tu je problemom ale bezpecnost, a tak ma napadlo, ci nie je dobre sifrovat si data u seba a potom ich zazalohovat (kde sa pripadne sifruju este raz, ale aspon som presvedceny, ze to je zazalohovane aspon raz a to mnou). Problemom ale je, ako to sifrovat a nasledne uploadnut, nestracam tym padom tie features ako inkrementalne zalohy? Ked si napriklad spravim virtualny disk a potom to zasifrujem napr. s truecryptom, a ma to 5 giga, tak musim uploadnut celych 5 giga a potom to pripadne rsyncom pokazde synchronizovat ... Neviem ci to nie je zbytocne zlozite a paranoidne. Dalej si na to treba vytvorit nejaku infrastrukturu, napr. skripty ktore to riesia automaticky za mna, snad ked sa to rozbehne, tak sa to oplati.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako zalohovat data?
« Odpověď #4 kdy: 10. 02. 2013, 21:16:58 »
A ze systemu staci zalohovat jen seznam balicku a /etc, mozna /root, pokud tam je neco uzasneho. Kdyz ma clovek vsechno, tak se to sice snaze obnovuje, ale zabere to misto.

Rsync je skvela vec, ale pozor, clovek ma jen posledni zalohu, prechozi jsou v kopru. Tedy lze pouzit zmineny rdiff-backup, ovsem pri castych zmenach dat to sezere dost mista a tak clovek musi mazat starsi zalohy, aby se vesel.


Re:Zálohovat na médium nebo internet?
« Odpověď #5 kdy: 10. 02. 2013, 21:25:52 »
Já používám kombinaci rsync, hard linků a EncFS. Nemám velký šifrovaný kontejner, ale šifrují se jednotlivé soubory. Zároveň používám nejefektivnější přenos pomocí rsync a zálohy zbytečně nebobtnají, protože jednotlivé kopie jsou maximálně prolinkované hard linky. Co se nezměnilo se pomocí linku jen odkáže.

marek

Re:Ako zalohovat data?
« Odpověď #6 kdy: 10. 02. 2013, 21:26:53 »
u rdiff-backup jsem ted narazil na zradu !!! při "rdifování" na disk připojený přes sambu mi ze souborů větších než 2 GB udělá 2 GB ať se mi to líbí nebo ne - dneska jsem to zaregistroval a orosil se :(

při tom na tom samém disku přes tu samou sambu samozřejmě větší soubor nahraju - jen ne pře rdiff :(


marek

Re:Zálohovat na médium nebo internet?
« Odpověď #7 kdy: 10. 02. 2013, 21:47:41 »
tak jinak - záloha je asi v pořádku, ale při připojení přes rdiff-backup-fs je něco jinak - přes klasické rdiff-backup -r se soubor obnoví jak má - uf ... :(

bbbb

Re:Zálohovat na médium nebo internet?
« Odpověď #8 kdy: 11. 02. 2013, 00:22:10 »
tak som skoncil pri amazon s3 ... prvy rok je 5 giga zadara tak to skusim, a budem zalohovat rozumne, aby som sa do tych 5 giga zmestil

je to program AWS Free Usage Tier kde mate zadarmo 20000 get requestov, 2000 put requestov a 15 giga data transferu von z amazonu kazdy mesiac po dobu jedneho roka, data dostavam z notebooku cez s3cmd co je utilita pre amazon s3 v shelli pre linux

okrem s3 je tam potom program ktory sa vola glacier a to je ako staticka verzia s3 urcena vyhradne na backup kde necakate ze budete data stahovat casto, je to presne urcene na backup, skusim vydrzat s tym s3 a uvidim ake to bude :) a ten dolar ci dva za mesiac (po roku) ma fakt nezabiju, za tu availability to fakt stoji

jarin

Re:Zálohovat na médium nebo internet?
« Odpověď #9 kdy: 11. 02. 2013, 00:39:48 »
Používám grsync a externí disk přes usb, oba disky šifrované (na dnešním hw je výkonnostní propad nulový, jenom se neznatelně zvedne záťež procesoru). Uvažuju o zálohování důležitých dat i někam jinam, protože se mi už podařilo smazat dat jak ze zálohy, tak z počítače, když jsem si dělal pořádek v adresářové struktuře.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohovat na médium nebo internet?
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2013, 00:59:26 »
Já používám kombinaci rsync, hard linků a EncFS. Nemám velký šifrovaný kontejner, ale šifrují se jednotlivé soubory. Zároveň používám nejefektivnější přenos pomocí rsync a zálohy zbytečně nebobtnají, protože jednotlivé kopie jsou maximálně prolinkované hard linky. Co se nezměnilo se pomocí linku jen odkáže.

Jsem si zrovna rikal, ze by se daly soubory, ktere je treba zalohovat, nalinkovat do nejakeho adresare (BTW, sly by pouzit symlinky?) a na nej postvat encfs --reverse a pak zalohovat rsyncem ten sifrovany obraz souboru. Nemate vyzkousene, co se stane, kdyz 2x po sobe vytvorim sifrovany obraz soubory? Bude sifrovana podoba vzdy stejna, aby to rsync nepovazoval za jiny soubor?